m' k. 1872. M 2873. Saterdag ei. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUlT^umSGHE BERICHTEN. f ALGEMEEN OVERZICHT. f BINNENLANDSCHE BERICHTEN. RANT, Alioimcmeni>pnj< Franco per PintJoin ABONNEMENT: per Duo Maanden liet «oliede Rijk2 50 PROCES-VERBAAL van de opening der Stembriefjes, die, ter benoeming va.\ één Lid voor den Gemeenteraad van Schiedam, den zestienden Mei '1800 tweeënzeventig zijn ingeleverd, „v SSSSSSS1 - flp lieden den zeventienden Mei 1800 tweeënzeventig, in de Gemeente Sclnedam, is door liet buicau van stemopneming in de ter inlcveiing van stembriefje:. bestemde zaal plaats genomen des morgens ten negen ure Het bureau is zamcngesleld mt den Heer PIËI'BH JACOB VAN DIJK VJN MAÏENKSSË. l'iiigcmeester, looi alter, en de Hoeren JOANNES ANDREAS NOLKT Wz. en JAN MAIlGAIIETHUS VAN Dlilt SCHALK, Leden van den Geincenlern.iad, Slcnio[inemurs. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembus, bij bem den zestienden Mei 1800 tweeënzeventig oveigebragt. De zegels van debus woidcnonderzoclilcnbotondciiotigesdiundeu lezijn. De bus wordt geopend en bevonden vijfhondoid negenenvijftig stem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die luicfjes hebben ingelevoid, v vergeleken zijnde, is gebleken te zijn. oven groot al» liet getal dier kiezers. Nadat do Imcljes zijn dooiccn gemengd, worden zij dooi den Voor zittcr een voor een geopend eu overluid voorgelezen Hel bureau beeft van onwaarde verklaard vier briefjes, als zijnde niet ingevuld. liet getal der geldig uiigebrngtc slemmcn is mitsdien geweest vijf honderd vijfenvijftig. Van dit getal zijn uitgebragt op De tlecrcn11. W. M. Uoelants100 Stemmen. P. Meidiets242 A. Knappert210 J. P. Meijer Jz 11. M. Ui emmer1 L. Knappert1 s llrbben alzoo de meeste stemmen verkregen de IIccrcn P. MELCHKRS cn A KNAPPERT. Over welke mitsdien zal moeien worden licislemd; zijnde overeen komstig liet bepaalde Inj art. tl der Gemeentewet, de lijst daaitoe onoiidddijk opgemaaktten einde met do brieven van oproeping voor de iierstcinming ami de kiezeis uitgereikt te worden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes dooi de in de zaal aan wezige Kiezeis geen bezwaren mgobragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt in tegenwourdiglieul van allen die zieli ir, de zaal bevonden. Gedaan te Schiedamden 17 Mei 1800 tweeënzeventig P. J. VAN Dl IK VAN M.VTENE3SEVoorzitter. J. M. VANGER SCHALK,) Stemopnemen. (Brieven Franco.) regceringstrocpen. Waar zich don Carlos ophoudt, is niet mot zekerheid hekend, doch men vermoedt dat hij' nog altijd in Spanje is. In liet Journal dee Délats wordt medegedeelddat de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp op den staatsraad zich in hare op Maandag gehouden bijeen komst heeft verklaard tegen het denkbeeld van den heer Target, door dezen opgeworpen ter bevordering eener transactie met den heer Thiers in het bekende geschil over i de wijze van benoeming, dat de staatsraden In werkelijken dienst door den President der Republiek uit een door de Natiouale Vergadering op te maken dubbeltal zouden wor den gekozen. Bij wijze van concessie verklaarden eenige leden zich alleen bereid om aan den President liet recht te geven den President van den staatsraad en de Presidenten der verschillende afdeelmgen te benoemen en het getal der staatsraden in buitengewonen dienst, wier benoeming bij de Regeering verblijft, uit te breiden. De commissie heeft echter, vóórdat zij een stellig besluit nam, drie haver leden - gecommitteerd om met den President der Republiek en den Minister van Justitie het onderwerp te bespreken. Van anderezijdemeldtmeninmiddels dat de heer Thiers erbij volhardt om voor zich het recht van benoeming der leden van den raad van state te vorderen en dus de wet geving dienaangaande, die reeds onder de Juli-dynastie werkte, onveranderd te laten, Het conflict tusschen den President der Republiek en de meerderheid der. Kamer blijft derhalve bestaan, maar daar die meerderheid zeer gering is geweest, wanhoopt men er niet aan haar te ver plaatsen bij de dorde lezing van het ontvvorp, ol althans haar te neutraliseeren door eene onbepaalde verdaging van het ontwerp. Het Journal OJftciel deelt de benoemingen mede van de heeren de Gabriac, de Noaillcs, Ferry en Gobincau, respec tievelijk tot gezanten in den Haag, Washington, Athene en Stokholm, -Het ingediende budget voor 1873 is 53 millioen huoger dan dat van het loopende jaar. In die verhooging komt de staatsschuld o. a voor 26 millioen en het departement'van Oorlog voor 9 millioen. In de ontvangsten ad 2-425 millioen uitgetrokken, is een bedrag van '120 millioen begrepen, geraamd als opbrengst der belasting op de grondstoll'en, waaraan de Regeering steeds hardnekkig vasthoudt. Dat de Cariistische opstand nog niet zoo geheel ten einde is, .blijkt uit de officiecle berichten uit Madrid van den 10 zeiven. Daarin toch wordt gemeld dat eene bende van 500 opstandelingen is verschenen in de provincie Toledo, „welke men tot dusver nog niet had genoemd onder die, tot welke de beweging zich had uitgebreid. In Navarre bestaat ook nog eene bende van 500 man, die door generaal - Moriones wordt nagezet. Maarschalk Serrano is van zijnen kant steeds druk bezig met het concentreeren zijner troepen in Biscaye. Ilij beschikt over ongeveer 45,000 man troepeu. De Carlistisclio honden zouden nog ongeveer 61\ 7000'man I- sterk zijn, maar ontmoedigd zegt men, en ook slecht gewa- Vjpend, zoodat zij niet eens een aanval zouden afwachten, 1maar zich in de bergen Verspreiden, by de nadering der Omtrent de voorgenomen Noordpool-oxpeditiën ver nemen wij het volgende Yolgens berichten uit Stockholm is de ontworpen Noordpoot-expeditie, onder leiding van professor Nordons- kiökl, bijna gereed om in zee te gaan, en de Zweedsche aardrijkskundigen koesteren alle hoop op den goeden uit slag van deze nieuwe onderneming. De expeditie zal, behalven genoemden professor, luitenant Polander van de Zweedsche marine aan boord hebben, dio reeds eenige ervaring van dergelijke tochten heeft, daar hij de Zweed sche expeditie van 1808 heeft medegemaaktvoorts een geneesheer, een natuurkundige en verscheiden andere geleorden, die deexpeditie gedurende den zomer vergezellen en in den herfst van Spitsbergen tcrugkceren; in het geheel telt zij met het scheepsvolk, 20 personen. Hot hoofddoel der expeditie, die niet voor den zomer of horst van 1873 zal terugkeeren, is do pool te bereiken door middel van sleden," door rendieren getrokken, een onderneming waarin de be kende Duitsche aardrijkskundige, dr. Petermann van Gotha, niet veel vertrouwen stelt. Zij zal van Gothenburg een draagbaar huis medenemen, waarin 9 kamers en keu ken, dat op de Zeven Eilanden op 80" Noorderbreedte zal opgebouwd worden, liet noordelijkste puut, waarop eenige expeditie in deze streken ooit overwinterd heeft. Naar het schijnt, wordt er door professer Nordenskióld veel waarde gehecht aan de 50 rendieren, die hij uit Noorwegen zal over voeren met hot uoodige voeder en een aantal Laplanders om ze op te passen. Dr. Petermann en de groote meerderheid der Duitsche maatschappijen van aardrijkskunde hebben ten volle hun ondersteuning geschonken aan de nieuwe Oostenrijksche expeditie, die omstreeks het einde van Juni uit Bremerlia- ven zal vertrekken en die dr. Petermann begroet als »de grootste gebeurtenis in de geschiedenis der latere Noord- pooltochten." Het doel dezer expeditie zal zijn het verder doordringen in den van ijs bevrijden oceaan, dien zij ver leden in liet Oosten en Noorden ontmoetten, en hot onder zoek van de Poolzee ten Noorden van Siberië. Nog verscheiden andere Noordpool-cxpedities worden er voorbereid. ZekcreGraaf Wilczek, die reeds 30.000 florijnen aan de WeyprecbtPayor expeditie heeft gegeven, heeft een klein vaat tuig bevracht, waarmede hij voornemens is de Oostenrijksche expeditie te vergezellen lot het noordelijkste punt van Nova-Zembla; hij zal provision voor het groote schip meenemen. Ook bericht dr. Petermann, dat twee Noorweegsche stoomschepen van de vloot, die op robben vangst uitgaat, nl. kapt. Jensen van Drummen en kapt. Svend Foyn, een onverschrokken walvischvaarder, nadat de tijd voor do visscherij over is, mede den koers der Oos tenrijksche expeditie zullen volgen en onderzoekingen doen in de Siberische IJszee, natuurlijk mot het oog op later voordeel. Ook Frankrijk is in dit opzicht wakker, daar een zekere Guslave Amberl een circulaire heeft verspreid, waarin hij zijn plan meedeelt om een tocht te doen in dezelfde rich ting als de expeditie van Payer-Weyprecht. Deze expeditie, die in April uit Havre zou zeilen, heeft ton doel niet alleen wetenschappelijke, maar ook practischo resultaten, het aan winnen van nieuwe landen, dé ontdekking van nieuwe vischgrondeu enz. Een ander Frausclmiau doet het voor stel om per ballon naar de Noordpool te gaan; hij heeft echter nog geen middel ontdekt om met do tijding zijner ontdekking terug te komen, iugoval zijn gas ontsnapt, daar het zeer te betwijfelen valt of hij zoover in liet noorden zich van oen nieuwen voorraad zal kunnen voorzien. De Amorikaansclic expeditie, onder leiding van de heeren Hall en Bessels, zal van de zijde van Amerika uitgaan en trachten de pool in den loop van dozen zomer te bereiken. Reeds is de tijding ontvangen, dat zij den 4 en Maart te Disco in Groenland was om haar vaartuig de Polaris te doen re- parceren, dat iu hot begin van Februari, op omtrent 4000 mijlen N. W. van Disco, door drijfijs een lek had bekomen. y Kapitein Koldewcy, de aanvoerder vau de vorige-Duit- schc expeditie, heeft ook plan op cenwetenschappelij ke reis, dio echter iu lJuilschland weinig belangstelling wekt, daar aller sympathie en geldelijke ondersteuning geschonken wordt aan de gelukkige Oostenrijksche reizigers van het vorige jaar, „de heeren Payer on Woyprccht, die on dat is vau den grootsten invloed daarenboven door dr. Pe termann gesteund worden. Alzoo is de groote internationale wedstrijd, wie de e-cr zal hebben het eerst de Noordpool te bereiken, weder tn ernst begonnen eu is ongetwijfeld Amerika,' wat den tijd betreft, do andere volken vooruit. En Nederland, dat nog roem draagt op het stout bedrij f van een Barends eu Heems kerk vóór by na twee. eeuwen, wordt iu do lijst dier wed ijverende natiën geheel gemist en schittert ook thans weder door zijn afwezigheid Men meldt, dat in den namiddag van den 5 dezer ADVEEI3NÏIEH: l'iijs ui, I tut 10 gewone ifgeL f 1.0»; leileie iegel meer /"0.I0. Vuurden wei kenden Huid en vuur weldadigheidde helft van den prijs een groot brok muur der ruïne Drachenfels, het eenige aan merkelijke gedeelte dat nog staande was gebleven, in den afgrond is gestort. Verscheiden reizigers bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de massa nederviel Prof. Sepp te Munchen heeft dezer dagen een-bro chure iu het licht gegeven, getiteldsDuitschland und der Vatican." Hij verhaalt daarin, dat te Berlijn, op 47 Juni 48G9, in het hotel ader Rothe Adler", een aLeeken- Concilie" heeft plaats gehad, samengesteld uit Katholieke ieden van het toen vergaderde Tolparlement. Het werd gepresideerd door den heer Peter Reichensperger, het secretariaat werd waargenomen door den justitieraad Probst en verder waren er tegenwoordig de heeren Wind horst, de Minister von Mietnacht, de geheimraad de Savigny, Graaf Ilomperch, de heer Hosius, dr. Bissing, dr. Jorg en verschillende anderen, waaronder ook dr. Sepp, de schrijver der genoemde brochure. Deze vergadering had ten doel aan de Duitsche Bisschop pen een adres te richten, inhoudende de verklaring, dat het Katholieke Duitschland zich ongetwijfeld aan hun zijde zou scharen, wanneer zij zich in het ophanden zijnde Con cilie wilden verzetten tegen nieuwe leerstellingen, als bijv. de Onfeilbaarheid van den Paus, enz. Dr. Sepp deelde aan de vergadering mede, dat, naar hetgeen hem vertrouwelijk was medegedeeld, de Bisschoppen van Breslau en Trier aan deze samenkomst van streng Katholieke Parlementsleden veel gewicht hechtten. Zeventien leden verklaarden zich voor dadelijke afzending van genoemd adres, terwijl de overige veertien liever eerst het gevoelen van eiken Bisschop wilden vernemen. Ten slotte werd het adres aangenomen en werd tevens besloten het in eenige dagbladen openbaar te maken. Die publiciteit is evenwel tot nog toe achterwege gebleven, zonder dat dr. Sepp ooit heeft kunnen vernemen waarom en op wiens last. Dr. Sepp verklaart, dat hij op zich had genomen, den kardinaal Scliwarzenberg een afdruk er van te geven en dat hij dit ook heeft gedaan. Men schrijft uit Aken, dat daar sedert twee dagen bij den hofjuwelier Mercken op een blauw satijnen kussen zijn ten toon gesteld 40 Zuid-Afrikaansche diamanten, waaronder van de grootte van een hazelnoot, met het bij schuift: Zuid-Afrikaansche diamanten, wegende tezamen 489u/, k. en tot een waarde van een millioen thaler! Dat liet winkelraam, zulk een kostbaren schat bevattende, met toeschouwers den ganschen dag bezet is, behoeft niet ge zegd te worden. O SCHIEDAM, 47 Mei 4872. Bij de op heden door Burgemeester en Wethouders ge houden aanbesteding van het bijbouwen van een nieuw schoollokaal iu twee afdeel ingen, aan de bestaande openbare school voor meisjes, aan de Tuinlaan alhier, zijn ingekomen drie inschrijvingsbiljetten. De minste inschrij ving was van de firma Wouterlood en Berkelaar voor ƒ5344. De hoogste inschrijving was/ 6236. De vijftienjarige knaap, die in een branderij alhier, in de vorige maand een zakje inhoudende ƒ12 heefl ont vreemd, en waarvan wij in een vorig nommer melding maakten, is gisteren door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaren. Onze lezers zullen zich herinneren, zegt het Vader-- land, dat men voor eenige maanden op het eiland Nova Zembia een belangrijke verzameling voorwerpen heeft ge vonden, afkomstig van de in onze vaderlandsche geschiede nis" door zijn overwintering op dat eiland zoo bekenden Willem Barends. Tct, ons leedwezen moesten wij toen ver nomen, dat een Engelschman dg gelukkige kooper van deze voorwerpen was geworden, maar des te aangenamer is het ons thans te kunbün meedeelen, dat het aan dè Nederland- sclio Regeering gelukt is den Engelschman te overreden de verzameling aan haar af te staan. Aan de Nedcrl. Handelmaatschappij zijn Woensdag ter bevrachting voor den overvoer van lading van Java naar Nederland aangeboden 22 schepen, metende te zamen '10,225 lasten. Het minste werd ingeschreven: op Amsiaij- dam, tot/74.55 per last, voor het schip Maibit-, op Rot terdam, Dordrecht of Schiedam, totƒ76.49 per last,'voor het schip Dordrecht II, en op Middelburg, totƒ78.29 voor het schip Zes Gezusters. De inkaarlbrenging éu opmeting van den ontworpen buurtspoorweg van Briello en Hellevoetsluis naar Rotter dam moet vóór den 4 Juli geschieden, daar het ontwerp tegen dien tijd hij het Ministerie moet zijn ingeleverd, om de definitieve concessie te kunnen verkrijgen.'t Is nu te hopen, dat de maatschappij de gevraagde bijdragen der verschillende gemeentebesturen van het eiland Voorne verkrijge, om spoedig een aanvang te kunnen maken met do werkzaamheden. De Brielsche gemeenteraad heeft in zijn laatste zittting een besluit in dien geest genomen. Te Leeuwarden is dezer dagen de eerste steen gelegd vau de 54 arbeiderswoningen, die aldaar door de vereeni- giug nllelp u zeiven";" een spruit van de prov. Friesche

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1