Kennisgeving. HjfimAltfDSCHE BERICHTE»" Maandag 5 Juni. Verschijnt dagelijks,J uitgezonderd Dinsdag. v M 2884. v De Burgemeester van Schiedam, Een te Kopenhagen gevestigd groothandelaar, de Beer Pedersen, heeft in vereeniging met den Engelschen ingenieur, den Heer Edwards, bij de regeering een zeer op merkelijk plan ingediend. Zij wenschen een tunnel te boren onder de Sond, ter verbinding van Denemarken met Zwe den. Het punt, xran waar men zal uitgaan, is Helsingör, om aan de overzijde te Helsingborg aan te komen. Groote zwa righeden staan daarbij niet in den weg, terwijl de voordee- len, daardoor te "verkrijgen, van verbazend groot gewicht moeten geacht worden. De beide punten van uitgang zijn gelegen aan het nauwste gedeelte van de Sond, welke zee engte slechts een breedte heeft van een hal ve D uitsche mijl. De te Londen bestaande aardrijkskundige maat schappij hield jl. Woensdag, onder het' voorzitterschap van den heer Rawlinson, hare jaarlijksehe vergadering. Bij die gelegenheid is o. a. een brief van den luitenant ter zee Dawson, gezagvoerder der uitgezonden expeditie tot opsporing van dr. Livingstone, gedagteekend uit Lawsitar van 19 April jl., voorgelezen, waaruit in. tegenstelling van andere-verspreide berichten blijkt, dat tot dien datum nog niets zekers omtrent gemelden beroemden reiziger of den Amerikaan Stanley vernomen was. - In de bladen -vindt men het volgende feit vermeld, dat onlangs te London heeft plaats gehad: De beroemde criticus John B...., een dronkaard, gelijk men er gelukkig slechts weinig aantreft, begaf zich eenigen tijd geleden naar het British Museum, om er de elementen te zoeken voor een artikel over eenige nieuwe schilderijen. Hij was. gelijk gewoonlijk, totaal dronken en wel zóó, dat hij bij het binnen komen voor een spiegel bleef stilstaan, in de volle en innige overtuiging, dat hij een schilderij voor zich had. Met ver wondering beschouwde hij het zonderlinge figuur, dat er zich in weerkaatste, en schreef in zijn aanteekenboekje jVoorzaal Kop van een dronkaard, ongeteekend. Veel karakter, de roode neus is treffend van werkelijkheid, alsmede het verstompte gelaat.Het moet een portret zijn naar de natuur. Ik heb dat gezicht ergens gezien." Vervol gens, na nog al waggelend een toertje in het museum ge-, maakt te hebben, keerde hij huiswaaits. Den volgenden dag werkte hij zijn aanteekeningen uit en den daaraanvol- genden dag bevatte zijn blad een artikel van 50 regels critiek ongeveer over den kop van een dronkaard, onge- teekend, Een romantisch buitenkansje viel dezer dagen een ex-bakker, Rogers, te Penkt idge bij Stafford, te beurt. Deze nl., een weduwnaar zonder kinderen, die reeds verscheiden jaren van een klein fortuintje leefde, maakte kort na den dood zijner vrouw kennis met een ongehuwde schatrijke dame in Cumberland, die als hoogst gierig te boek stond. Lt '68 maakte deze dame van het schrikkeljaar gebruik en bood Rogers hand, hart en vermogen aan; deze sloeg dit aanbod beleefd af en hoorde van zijn aanbidster niets meer tot omstreeks 6 maanden geleden, toen zij hem van haar ziekbed per brief bij zich noodigde. Zelfs aan dit verzoek ,'vojdeed bij niet, mltar schreef haar slechts een stijven conde- leantiebrief. E .n paar weken later stierf de dame en maakte Rogers ten spijt van haar naaste bloedverwanten in den wettigen vorm tot universeel erfgenaam vau haie bezittin gen, die op een jaarlijksehe 'rente van 4 ft 6000 pd st. ge schat worden. Men zegt, dat de gewezen bakker verre van -ingenomen is met dit buitenkausje, daar hij tot heden zeer eenvoudig en vergeten in gelukkige tevredenheid leefde in een huisje op de oevers van de Penk eu zich thans in het bezit gesteld ziet van uitgebreide goedei en in Cumberland, een woning in Bclgravia, schilderij-galerijenpaarden, rijtuigen, een stoet bedienden enz. De Kóln. Zeit. bevatte Donderdffg, onder den titel van: Die Minister/crisis in den Niederlande. een hoofd artikel, waarin zij de bekende omstandigheden uiteenzet en toelicht, welke tot die crisis'geleid hebben en, na ten slotte te hebben gezegd, dat wellicht hef hoofd van het afgetreden liberale Ministerie in Nederland, mr. J. R. Thor- beeke, nu gelijktijdig wegens zijne hooge jaren en zieke lijkheid voor goed liet staatkundig leven verlaten zal, eindigt het blad met te zeggen: Of echter de liberale partij in'de Nederlandsche kamer, ontslagen vpn de leiding van voornoemd hoofd, in staat zal zijn om hot staatsroer in handen te houden, is nóg onzeker. Intusschon zou^het 'geenszins roemvol voor Nederland zijn, wanneer in dit" CRriovcn Franco.) oogenblik de conservatieven aldaar aan de Regeering mochten komen, daar zij genoodzaakt zouden zijn, orn zich tot dat einde ten nauwste met de ultnunontanen te ver binden.' De Kroonprins van Itajië, die als peter over het jongste kind van den Duitschen Kroonprins zal staan, brengt, vol gens Italiaansch gebruik egn geschenk mode voor de moe- dei' van zijn petekind/Het bcstaal uit een volledig stel siera den, vervaardigd van goud, met edelgesteenten en paai Ion rijk versierd. Tot tbudraal strekt een kistje ia Romeinsehen stijl, mede van goud, en versierd met uiterst kunstig mozaïekwerk. De sieraden zijn ontworpen naar deigclijlce voorwerpen, herkomstig uit do lüde eeuw en mogen mees terstukkeu worden genoemd. Als een bijzonderheid, in verband met dit prachtig ge schenk, wórdt verhaald, en naar men verzekert op goeden grond, dat de teekeningen waarnaar men deze kostbaar heden heeft vervaardigd, van de hand zijn van den het tog van Sermoneta. De brik Ahbie Clifford verliet den 27 Maart Fernam- buco, met een lading suiker, koers zettende naar New- York. Twee dagen was men op zee toen een matroos de gele koorts ki eeg en denl April stierf. Nog een matroos en de hofmeester evenzoo Het grootste deel der bemanning, de stuurlieden, de kapitein Clifford, werden door de ziekte aangetast. Eindelijk stierf de eerste stuurman. Na zijn dood nam mevr. Clifford liet bevel over en stuurde het schip, dat ze den'14 Mei veilig teNew-Yorkbiacht, met haar kt an ken echtgenoot en't overschot der bemanning. Omstreeks Hatteras (gevaarlijke kaap van Noord-Caroline, van klip pen en ondiepten omringd) had het vaartuig vijf dagen lang een geweMigen Noord-Ooster storm te verduren, die de zeilen aan flarden scheurde en ra op ra knakte als riet halmen doch mevr. Clifford was alleszins voor hare taak berekend. Trouwens ze had haar echtgenoot verscheiden jaren op zijne reizen vergezeld. Zonder haar kloekmoedig gedrag zou de brik buiten twijfel met man en muis ver gaap zijn. BIWNENLANOSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 1 Juni 1872. Van vriendelijke zijde worden wij, ofschoon dan ook wat laat, er nog opmerkzaam op gemaakt, dat ook de Kamer vaD Koophandel en Fabrieken haar opwachting heeft gemaakt( bij den Commissaris des Konings, tijdeus zijn be zoek op jl. Woensdag alhier; en dat zij met hem een aller belangrijkst gesprek heeft gevoerd omtrent dewaterver- verschiug en reiniging der grachten in deze stad, waaraan zoo groote behoefte bestaat. Wij uunen deze gelegenheid te baat, te vermelden dat wij van geloofwaardige zijde zijn ingelicht, dat er water schuiten zijn, die volstrekt doen alsof er geen bepalingen waren gemaakt, waar zij het water moeten halen en ge- biuik maken van het water, dat in dc zoo heldere grachten binnen de Buitensluis voorhanden is. Wij gelooven deze vermelding voldoende, om van bevoegde zijde tegen dat misbruik de noodige maatregelen te nemen zoo er al tegen te nemen zijn. Het Staatsblad no. 51 bevat een besluit van den 27 Mei jl., bepalende, dat in de samenstelling van den staf der dienstdoende schutterij te Schiedam een 1ste luitenant- adjudant is begrepen. De Eeiste Kamer is tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen tegen a. s.' Vrijdag, den 7 Juni, 's avonds ten 8 ure. De Minister vau Financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in -1872 kunnen wóiden aangesteld elf adspiraut- verificateurs voor den actieven dienst der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen; dat in de maand A ugustus, op nader vast te stelleu plaats eu dagen, zal worden afgenomen hetrvergelijkend examen, bedoeld bij at t. 8 van het Kon. besluit van den 20 Mei •1269, no. 30; dat de verzoekschriften om toelating tot dat examen vóór ofuiterlijkopdeu25Juli bij hetDep. van Financiën moeten zijn ingekomen, voorzien van stukken, vermeld iit de Staats.-Ct. van 1 Juni. De Minister van Financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebi acht: dat in-den loop van dit jaar zestig kommiezeu van de 4de klasse dei directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op een bezoldiging van f420 'sjaars dat in de maand J uli aanstaande, op nader vast te stellen plaats en tijd een onderzoek zal worden ingesteld omtrent dc sollicitanten voor die betrekking. De voorwaarden zijn vermeld in de Slaats-Ct. van 1 Juni. Jl. Donderdag arriveerde te Rotterdam van Londen het eerste zeilschip door den nieuwen waterweg. Het lag 26 decimeters diep., a Het Vrouwen-Comité der Nederlandsche vereeniging tót het' verléenen van hulp 'aan zieke en gewonde krygsr lieden in tijd van oorlog, te Vlaardingen, heeft, van het bestuur- der Fransche vereeniging tot hulp aan gekwetste, krijgslieden van land- en zeemacht, ontvangen het Metalen Kruis, ter herinnering aan de hulp, vei leend aan gekwetste en zieke krijgslieden, in den oorlog van 187071. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Maas sluis is beroepen, de heer Iluët, predikant te DirkslandL Uit het Wcstland meldt men het volgende:* De oude-4"»;# aardappelen zijn hoog in prijs en de nieuwe aardappelen, waarvan gaandeweg met de asperge-schuiten verzonden worden, zijn nog niet te best voor het gebruik. Zjj behoeven; tocii ook eenigen groeitijd om tbt rijpheid te komen. Om streeks half Juni kan meh er doorgaans op rekenen goéde aardappelen te ontvangen, al is het ook dat nachtvorsten geen kwaad aan het loof gedaan of de groeikracht van het gewas gebroken hebben. Wel is waar hebben de nacht-1, vorsten dit jaar het gunstig vooruitzicht voor de tuinders veel verminderd; zelfs groote, uitgestrekte akkers toch met aardappelen wat en geheel afgevroren, doch het kon vér- wacht worden dat het buitenland in ieder geval met ver-' zendingen van nieuwe aardappelen vóór zou zyn, gelijk dan ook in de laatste jaren gebleken is en waarvan reeds meer» malen is melding gemaakt. Het is niet te ontveinzen, dat hierdoor de handel met het Westland voor een groot deel verbroken is eu de tijd waarschijnlijk nooit meer, althans niet op een vroegeren voet zal terugkeeren, dat het vervoer van aardappelen voor Holland zeer beperkt plaats had, ten gevolge van buitengewone rekeningen, met Engelsche kooplieden voor het gewas aangegaan. Indien de onder vinding niet telkens overtuiging gaf, zou het aanbeveling verdienen zich met het denkbeeld gemeenzaam te maken, dat monopolie voor alle handelszaken is weggenomen. De meeste veldvruchten, die niet van nachtvorsten te lijden hadden, zijn traag vooruit gegaan, daar de maand Mei vele koude dagen heeft opgeleverd, waarbij hagel buien niet zeldzaam zijn geweest. Thans is het weer groei zaam en de appelboomen beginnen vrucht te zetten. Een vermoedelijk dolle hond hield gisteren morgen ongeveer 5 uren de politie te 's Hage bezig. Ten 5 ure werd hij in een der tuinen achter de kavallerit-kazerae ontdekt, waar hij een varkeu twee beten aan den kop toebracht, en toen men daar trachtte hem af te maken, vluchtte hij en beet een eind verder een geit den geheelen kop af. Ook van daar verdreven, sprong hij tegen een kavalerijt op, die te,1 paard zat, doch die hem, door spoedig door te rijden, ont kwam, zoodat de hond hem alleen een gat in de broek beet. Hierna liep hij de kazerne in, waar nog vier honden door hem werden gebeten, en eerst ten ongeveer 40 ure gelukte het zijn vervolgers hem met ecu geweerschot te dooden. De vier gebeten honden werden door den in de kazerne aanwezigen paardenarts in een ledigen stal opgesloten', om na te gaan of die beten ook gevaarlijk kunnen zijn. Te Groningen geraakten jl. Woensdag avond twee paarden aan 't hollen en renden in hun woeste vaart in den rag van een mai cheerend bataillon infanterie. De man schappen stoven uiteen, maar drie hunner niet tijdig genoeg om eenige kneuzingen te ontkomen, een van hen werd zelfs ernstig gewond. Een der paarden spietste zich ten slotteaan den disselboom van een wagen, zoodat het er dood bij neer viel, het audeie werd opgevangen. Dep morgens van dien dag waren de dieren ook reeds op hol geweest en hadden toen een kinderwagentje omvergeworpen, waardoor de kin deren echter geen letsel bekwamen. Uit Ommen wordt gemeld: Inde vorige week heeft hier de volgende allertreurigste gebeurtenis plaats gehad. Vrijdag jl., in den laten avond, verzocht een vreemd heer, die eenige uren geleden hier was aangekomen, dat men hem naar het kerkhof zou brengen waar hij het grafzijner ouders wilde bezoeken. Van te voren had hij in zijn logement een gcruimen tijd met schrijven doorgebracht, en daarbij een. halve flesch wijn gedronken. Op het kerkhof gekomen stond de doodgraver, die zich huiswaarts wilde begeven, hem op zijn verzoek den sleutel af, en de vreemde heer bleef in de schemering op de stille plek alleen. Het is ons onbekend wat hij toen verricht heeft, tot op het oogenblik dat er eens klaps een pistoolschot knaldeHij had zich op het graf zijner ouders voor het hoofd geschoten. Toen men hem ter hulp wilde snellen vond men den ongelukkige badende in zijn bloed op de grafzerk. Hij heeft nog een halfuur geleefd en is ouder de vreeselijkste smarten bezweken. Naar men zegt, heeft hij driemaal examen afgelegd, is steeds gedropen eu zou thans uit wanhoop deze gruwelijke daad gepleegd hebben. Zijn vader was vroeger notaris te Ommen en ge noot daar een algemeene achting. De ongelukkige had den burgemeester schriftelijk verzocht dat men zyn lyk bij zijn ouders in't graf zou leggen. Jl. Dinsdag zijn onder toezicht van den heer Sloet tot Oldhuis, voorzitter der Overijsselsche vereeniging voor provinciale welvaart, wederom *12,000 jonge zalmen in de rivier de Vecht te water gelaten. Deze waren de eerste kweekelingen van dit broed-sei- zoen. In de daartoe ingelichte toestellen overgebracht, was gedurende het transpoit van Amsterdam tot de plaats der vrijlating geen enkel vischje bezweken. Moge deze eersto pogingen, om de rivier de Vecht met deze edele viseh te bo-, i 4 - AB OITKBHIIIT: "Abonnementsprijs, per Drie Maanden f 1 85. Franco per Post, dear liet geheclo Rijk2 50. Brengt, bij deze ter kennis van de lngezclcnen: Dat hol Kohier var tel P,itcntrcgt (4de Kwartaal) dezer Gemeente over liet D.onstj ur 1871/2, door den Heer Provincialen Inspcctcnr in deze Provincie, op den 28 Mei 1872 executoir verkleind en op lieden aan den Ontvanger dei Directe Belastingen, ter, invordering,- is overgemaakte- Wordende voorts bij deze herinnerddat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den hij do wel bepaalden voet, te voldoen; ahinede, dat, van lieden ar, de termijn van drie maanden ingaat, binnen wolken de reclames tegen dezen aanslag bcliuoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 1 Juni) IS72. De Burgemeester voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENESSB. i i.1 -v' r - COURANT. ADVEBTENTIENi Pijp: iaii 1 tut 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer /0.10.' Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1