li li Ao. 1872. Zaterdag 2 9 Juni. JVi 2Ö03. -Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUITFNLANDSCHE BERICHTEN. BIMMEIIILAMDSCHE BERICHTE!!. ii ABommsiBii Abonnementsprijs, per Drie Mianilon Franco per Post, deer liet gelieclo Itijk f 1.85. 2 50. (Brieven Franco.]) Prijs, vin 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den wei kenden stand en voor weldadigheid, de helft ^an den prgs. ill Dezer dagen is te Londen een zaak aanhangig ge maakt, die veel sensatie heeft verwekt. Niet minder dan drie ministers, Gladstone, Lowe en Stansfeld zijn wegens openbare beleediging aangeklaagd. De zaak loopt over eenkabinet-schrijven, waarin de heer Edmunds, sedert tal van jaren als staats-secretaris werkzaam, niet onder de meest aangename kleurenzou zijn genoemd. Edmunds had, zoo het schijnt, de grenzen tusschen de staats-kas en zijn privé-beurs niet scherp genoeg afgebakend en nadat hij reeds in Juni 1864 tusschen de 7000 h 8000 p. st. had uit betaald, werd hij later tot verdere tei ugbetaling van een gelijk bedrag veroordeeld en tot meerdere zekerheid voor de spoedige incasseering voorloopig in hechtenis genomen. Een en ander is vervat in het ofïicieele document. Het proces gaf tot enkele hevige scènes aanleiding, en eindigde daarmede, dat Edmunds aanklacht werd van de hand gewezen, op grond dat hij niet kón bewijzen, dat genoemde ministers aan bedoeld stuk publiciteit hebben gegeven. De juweelen der ex-keizerin van Frankrijk zijfl te Londen verkocht. Er was veel belangstelling, vooral van aanzienlijke dames, voor de prachtige stukken. Niet al de aangeboden vorstelijke sieraden zijn verkocht; een paar prachtige, lange oorringen, uit zeer groote brillanten be staande, werd b. v. op een bod van f 37,200 opgehouden. Voor anderen echter werden goede, ofschoon niet boven matig hooge pi'ijzen besteed. Zoo bracht een verblindend schoone halsketting met 41 van de schoonste paarlen een som van f28,800 op; een ankervormige broche f13,200, een zeer klein horloge met de letter E in diamanten op een grond van email benevens een gouden ketting bezet met smaragden en robijnen, f 1521, een bracelet van louter groote, schoone brillanten met een grooten ovalen saffier in het midden, f27,000. De 123 nommers, met inbegrip van parasols en waaiers, brachten f585,600 op. - De heer A. Krupp te Essen heeft thans aan de arbei ders in zijne uitgestrekte staalfabriek aldaar eene kennis geving gericht, waarin hij hen herinnert aan al hetgeen hij in de laatste 45 jaren uit eigen beweging tot verbetering van hun stoffelijken toestand heeft gedaan, hun de nood lottige gevolgen eener werkstaking onder het oog brengt, en hen ernstig waarschuwt tegen de aanhitsingen daartoe van baatzuchtige bladen en personen. Ten slotte verklaart hij, dat nog verdere verbetering van hun toestand op handen is, doch dat hij ten dien opzichte geheel vrij wil blijven en nooit met weerspannigeu in eenige transactie zal treden. Te Berlijn zag men den 4en dezer een goed gekleed heer des avonds in een coupé tweede klasse stappen van den trein, welke eerst den volgenden morgen vertrok. Een stations- beambte begaf zich terstond naar het rij tuig en vroeg wat die heer voornemens was. Deze haalde zijn biljet uit hij had een plaatsbiljet, gangbaar voor 30 dagen, op alle tremen. De ambtenaar protesteerde, de stations-chef kwam er bij, maar de heer dreigde de maatschappij een proces aan te doen, wanneer men hem beletten wilde van zyn biljet gebruik te maken. Hij deelde nu mede, dat het gebrek aan woningen in Berlijn hem wel dwong op die wijze den nacht door tebreDgen; zijn meubels enz. had hij tebewarengege- ven en lnj begeerde niets anders don een nachtverblijf, waarop hij recht had. Daar hij bewees dat hij een bekend schrijver was, liet men hem ten slotte maar waar hg was, en weldra zag men de gordijntjes dichtschuiven; de trein- bewoner sliep. SCHIEDAM, 28 Iu»i 1812. De twee broeders B., tegen wie de officier van justitie in de zitting der arrond.-rechtbank te Rotterdam van Zaterdag gerequireerd had, dat aan hen zou worden opge legd gevangenisstraf van drie maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting en solidair in de kosten, en die verde digd werden door den heer mr. J. Knottenbelt, zijn gisteren door den rechter vrijgesproken van den hun ten laste gelegden diefstal van drie vuren deelen, twee greenen ribben, een bankschroef en een staaf ijzer, aangezien ter terechtzitting het wettig noch overtuigend bewijs geleverd was, dat zij zich aan dien diefstal zouden hebben schuldig gemaakt. Men schrijft uit Vlaardingen«Heden, 26 Juni, is het bericht ontvangen uit Lerwick, dat de eerste haring jager van daar 24-dezer was vertrokken met 30 tonnen haring aan boord van de Hollandsche visscherij, zoodat spoedig de eerstelingen hier zullen binnen komen." Dikkens, de dief van de aangeteekende brieven, per post verzonden van Amsterdam naar Rotterdam op 20 Mei 11., heeft, naar'men'meldt,-aan de politie verklaard,, dat hij 5 de diamanten over boord heeft geworpen en geen waarde meer in zijn bézit heeft. - Terwijl de JST. li. 01. meldt: Naar men uit den Haag ons schrijft, is de oplossing der ministerieele crisis nog niet gevorderd en zou de verti aging in verband staan met de uitlandigheid van den heer Fransen van de Putte, die ieder oogenblik in den Haag verwacht wordt; lezen wij in het Vaderland Naar wij vernemen zou de heer mr. G, de Vries met de vervulling van den hem verstrakten last zoo ver gevorderd zijn, dat hij een volledig stel ministers aan de goedkeui ing van den koning heeft onderworpen. De Haagsche correspondent van de Middelb. Ct. deelt de volgende nieuwtjes medeBen ik wel onderricht dan worden de kroonprins en kroonprinses van Pruisen te Scheveningen vei wacht, en zal de Koningin te Muskau keizer Wilhelm ontmoeten. Dit alles zou in verband staan met een ontworpen huwelijksverbintenis van onzen kroon prins met een Duitsche prinses. Ten andere kan ik u be richten, dat het kon. besluit, waarbij de uitvoering, door den. minister de Waal aau de agrarische v et gegeven, door den heer van Bosse, geheel in Putteaanschen geest wordt heraien, leeds genomen werd en inlndie afgekondigd is of zal worden. Aan het slot van een, als altijd, goed gesteld artikel Leven uit dm Bood zegt Oostergci omtrent Thorbecke x>Van een ander, uitnemender dan anderen, is eens gezegd j «Het was nut dat hij heenging." Datzelfde geldt ook hiér. Thoibecke bleef tot op zijn sterfbed vol jeugdige kracht, en moest dus de meester blijven.^ Maar midden in zijn arbeid is hij heengegaan. Zijn roeping was vervuld, zijn levensdoel bereikt. Onverzwakt stond hij nog aan den laten avond, profeleerende van den nieuwen morgen, die zou aanlichtenZoo moest zulk een leven eindigen. En 'twas nuttig dat hij heenging «Nederland heeft veel verloren; vooral zijn geestver wanten werden bedroefd en geschokt. Maar 'tzal niet lang duren, of de krachten zullen zich herstellen, en dan zal het blijken, dat Thorbecke wel degelijk leerlingen ge vormd heeft. Daarom staan wij niet hopeloos tegenover de toekomst. Integendeelwe hebben heden meer moed dan ooit te voren. De vei deeldheid, onder de liberalen ontstaan zal ophouden, en velen die 'tin beginsel met ons eens zyn, maar niet genoeg zelfverloochening bezaten, om ook de meerderheid van Thorbecke te erkennen, wien ze vroeger zoo heftig bestreden, zullen nu overkomen en medewerken aan de verbreiding van zijn beginselen. Zoo komen we weer tot de erkenning, dat uit het donker licht geboren wordt, en de droefheid, die het hart van menig vaderlander vervulde,, zal de bron zijn van meer blijdschap. «Maar als deze dingen zoo zyn, dan past ons ook in dubbele mate veerkracht en moed der beginselen en een drachtig samenwerken. We hebben, een grootsche erfenis aanvaard, maarditlegtonsookgrootscheveiplichtingen op. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of een liberaal kabinet zal eerstdaags de teugels vau 't bewind aanvatten. De koning heeft altijd getoond, dat hij den wensch der natie in 't oog hieldook heden vertrouwen we daarop. Geschiedt dit, dan zal 5 Juni ons altijd met weemoedige maar ook met dankbare berinneringen vervullen, en we zullen inzien, dat op dien dag wel een licht onderging, maar om spoedig te heirijzen in de uitnemeadste kinderen van dezen tijd." Een der laatste nommers van de Jlevue des deux Mondes bevat een artikel waarin de verhouding wordt be sproken van Holland tegenover het nieuwe Duitsche rijk. De schrijver wijst erop, dat het werkelijk gevaar biedt voor Holland maar tevens op den vasten wil der Hollanders om zich niet te laten annoxeeren. Lfous ne voulonspas être anneccés, zegt de Hollander tot den Duitscher die hem poogt te bewijzen, dat het er eenmaal toe komen moet, dat Neder land zich bij Duitschland aansluit. De schr. die bij dit gesprek tegenwoordig was, vindt daarin de kracht voor Holland's onafhankelijkheid, en wil dat Nederland, een maal aangevallen, zich liever tot den laatsten man verde- dige, dan zich schandelijk overgeve. »'t Is waar, zegt hij, dat tegenover de massa gewapende mannen, waarmee Duitschland Hollaudzou kunnen overstroomen, Nederland slechts een betrekkelijk klein leger kan stellen. Het zou moeielijk zijn een leger vau 150,000 strijders slechts op de, been te brengen. Men kan er zelfs bijvoegen dat, zoo det oorlog lang moest duren, Nederland zonder hulp van de andere mogendheden ontegenzeggelijk zou bezwyken. Een oorlog van 80 jaar, zooals die welke het tegen Spanje voerde, zou niet meer mogelijk zijn; doch men moet hier de hardnekkigheid in aanmerking nemen, waarmede het volk zich zou verdedigen. De enkele stemmen die zich zouden verheffen om een schandelijke onderwerping aan te raden, zouden in algemcene afkeuring wegsterven. Zeer velschillende gevoelens worden over Neerlands koning Willem III geuit; doch allen stemmen daarin overeen, dat'•hij een flink soldaat is, met een innig bewustzijn van hetgeen hij in een dergelijk geval zou verschuldigd zijn aau den roemry ken naam van zijn geslaèht. Persoonlijk dapper, .zou hij liever aan het hoofd van zijn leger den dood zoeken dan aan den leiband loopen van een Duitschen Keizer, wie het -dan ook zy. Het bmpep,dat hy op het volk doen zou in naam van het in gevaar'véfkeerend vaderland zou de massa eleetriseerea die hem niets, noch menschen noch geld zou weigeren. In de tweede plaats, bebben bekwame militairen o. a. Napoleon I, altijd een hoog denkbeeld ge had van het weerstands-vermogen dat Holland, vast be sloten om zich te verdedigen, in staat is zijnen aanvallers tegen te stellen. Het land ligt vlak, doch is zoodanig van rivieren, kaualen en grachten doorsneden dat groote ma noeuvres op het grootste gedeelte van het grondgebied bijna niet mogelijk zijn. De artillerie kan bijv. niet anders ver voerd worden dan langs de straatwegen die de onafzien bare Nederlandscke vlakten doorsnijden. Overal zoude zij in den sponsachtigen grond wegzinken, die voortdurend opgehoogd moet worden, opdat zij niet verzakke." Voor den wedstrijd van solozang en declamatie in de Nedcrlandsche taal, uitgeschreven door de afdeeling van het Hederlanische Tooneélverbond te Gent, zijn 72 mede dingers aangenomen, namelijk 30 voor den solozang en 42 voor de declamatie. Er zijn verscheiden mededingers irit Holland; 14 dames nemen aan de prijskampen deel, waar onder 3 uit Holland. Het bestuur der afdeeling heeft zich verplicht gezien verscheiden mededingers te weigeren, die stukken hadden gekozen, welke ongeschikt geacht werden om voorgedragen te worden. Meer dan eens wezen wij op het wenscheüjke van de invoering hier te lande van het goedkoope verduurzaamde vleesch in bussen. Het groote bezwaar ligt echtejr in de hooge invoerrechten, waardoor de prijs dermate wordt verhoogd dat hij met dien van het hier geslachte vleesch te weinig verschilt. De Kamer van Koophandel en Fahfiejien te Harlingen heeft thans een adres aan den Minister van Financiën gericht om ter tegemoetkoming van de dure vleeschprijzen en het daaruit volgende gemis van diertyk voedsel, inzonderheid bij de mindere standen, krachtig aan te dringen op opheffing of vermindering van het hooge invoerrecht van vleesch in luchtledige bussen of tropimels uit andere werelddeelen, waardoor ons land onder andoren bij Engeland moet achterstaan, waar het verbruik geene dusdanige hinderpalen ondervindt? De Kamer van Koop handel te Meppel heeft reeds hare instemming met'dit adres betuigd. Het is te wenschen, dat hét nog van vele zijden ondersteund wordede invoering toch van goqdkoop vleeSeh zal voor onze werklieden en den kleinen burger stand een ware weldaad zijn. Werhttantvt.) - Onlangs vroeg een wandelaar ia eene Noordholland- sche gemeente den weg naar zeker huis aan een boer, dien hij tegenkwam, en die hem op de volgende wijze terecht hielp; «Kijk, mijnheer! Sla eerst je linkerhand af, dan kom je aan een pad, waar je je rechterhand moet afslaan, draai daarna den molen om, en snijd het land, dat voor je ligt, midden door, loop vervolgens de kerk om, en je zult je tegen het huis doodloopen - Soms gebeurt het, dat de phosphor by het afstrijken van een lucifer in een open wond aan de hand komt, wat zeer gevaarlijke gevolgen kan hebben. Werm. Zeit- geeft den raad om dan zoo spoedig doenlijk met een sterke op- lossing van soda de wond tewasschen. Daardoor .vormt, zich een chemische verbinding, phosphorzure natron, die geheel onschadelijk is. Voor het zoeken van truffels worden kleine honden gebruikt, die voor dat doel afgericht zijn. De africhting dezer honden geschiedt door onder den grond een klomp te verstoppen, waarin een stuk truffel en een stuk spek ge legd wordt. De reuk van het laatste trekt den hond aan en maakt dat hij den grond omwroet totdat het stukje spek te voorschijn komt. Langzamerhand begint de hond dan.de twee geuren te verwarren en kan hij niet meer dehruffel- luclit bemerken zonder zich daarbij tevens de aanwezigheid van spek te denben. Op een plaats waar de truffel zit, begint hij dus den grond om te wroeten. Twintig dollars is de prys van een goeden truffelhond. In het Zuiden van Fraqkryk wordt een bepaald soort van magere varkens voor hetzelfde doel afgericht; doch voor dezen is de truffel zelve de lek- kerny. Op niet onaardige wijze steekt de bekende schrijver Alphonse Karr den draak met de tabakswoede ,van de hedendaagsche beschaafde wereld. Stel u voor, zegt hij, dat voor driehonderd jaar, op 't^. oogenblik dat de Frausche gezant Nicot in 1559 het eerstel] monster tabak in zyn vaderland bracht, iemand om gehoor gevraagd had bij den cardinaal van Lotharingen, en hem gezegd had: Monseigneur, met de geldmiddelen van den staat moet het vrij treurig gesteld zijn; ik kom u een belasting voor stellen, die binnen zekeren tijd omstreeks honderd millioen in de schatkist zal doen vloeien; een geheel vrijwillige.be lasting, waartoe de geheele wereld zal bijdragen. Laat hooi en zegt de cardinaal. Ziehier, monseigneur. De staat zou niets anders te doen, hebben dan zich uitsluitend den verkoop voor te behouden van zeker kruid, waarmee men, na't fijngemalen te heb ben, zich den neus zal volstoppen. Ook kan men 'tkauwen of 't in brand steken en er de lucht van inademen. 1 I Dus is 't zeker geuriger dan amber, welriekender dan I civet en ropsfe- fpRi COURANT. A D V E B.T E K TI B Jïs i? i i

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1