Maandag I Juli. M 2904.1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, A®. '1872. BUIT7NLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANBSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. II CARGALIJSTEN. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Fianco per Pust, door liet gebeele Rijk r i.85. 2.50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIEN: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10. Lord Granville deelde Donderdag in het Engelsclie hoogerhais mede, dat de scheidsrechters te Genève den '19 de/er verklaard liebben, dat zij, na een ernstig onderzoek van al hetgeen door Amerika was in het midden gebracht tot ondersteuning van zijn indirecte eischen in de Alabama- quaestie, afzonderlijk en ook gezamenlijk tot de beslissing waren gekomen, dat. volgens de op dergelijke gevallen toe passelijke beginselen van het volkenrecht, de indirecte eischen geen goeden grondslag uitmaakten om schadeloos stelling toe te staan, en derhalve geheel moesten uitgesloten worden van de overwegingen der rechtbank, zelfs al bestond er geen verschil van meening omtrent de bevoegdheid der rechtbank om over dit vraagstuk te beslissen. "Vanwege de re»eering der Vereenigde Staten was daarop den 25 aan het scheidsgerecht medegedeeld, dat zij niet meer op hare indirecte eischen aandrong en dat deze buiten overweging konden gelaten worden. Voorts had lord Tenderden, de Britsche commissaris, heden, na de ratificatie van de terug name der indirecte eischen, het verzoek van Engeland om een langdurige verdaging van de zitting van het scheids gerecht ingetrokken. Ten slotte gaf lord Granville de hoop te kennen, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten door de regeling van het Washington- tractaat mochten versterkt worden. In het lagerhuis, waar de eerste minister Gladstone een eensluidende mededeeling deed, voegde deze er bij, dat de scheidsrechters waarschijnlijk hunne zittingen voor eenige dagen zouden verdagen, ten einde over de ingediende merooriën der beide regeeringen te raadplegen. Verder verklaarde die Minister ronduiu op een vraag van den heer Disraeli, dat Amerika liet recht niet zal hebben, om latei- zijn indirecte eischen op den grondslag van het Washington- tractaat te hernieuwen. Het tractaat belette thans, naar zijn gevoelen, het terugkomen opbedoeldeeischen voorgoed. Het Spaansche regeeringsblad bevat een circulaire van den minister Zorilla, waarin deze te kennen geeft, dat zijn programma vervat is in de op den 24 dezer door hem gehouden rede. In de circulaire wordt voorts gezegd, dat het ministerie met nadruk den opstand bestrijden en de aanvallen der conservatieven afweren zal, welke aan de radicalen bedoelingen en plannen toeschrijven, tot ver warring en regeringloosheid leidend en strijdig met de openbare rust, den godsdienst, den eigendom en het huis gezin. Het ministerie zal in alle opzichten de constitutie nauwgezet naleven. Een telegrafisch bericht uit Madrid behelst de verze kering, dat de Koning het besluit tot ontbinding der cortes heeft geteekend en dat de Q-aceta het den 3 Juli zal open- baai-maken. In de Spaansche dagbladen wordt een scln-ij ven open baar gemaakt, dat de tegenwoordige eerste minister Zorilla den 23 Mei aan den koning Victor Emanuel gezonden zou hebben, en dat aldus luidt: Sire! het bericht van mijn aftreding als afgevaardigde en van mijD besluit om mij voor het oogenblik aan alle bemoeienis met de openbare aange legenheden te Mit.li ekken, val uwe majesteit waarschijnU.k niet venast hebben na de vijf brieven waarin ik de eer had mijn gevoelens en mijn overtuiging mede te deelen. Ik ge loofde, en geloof nog, dat liet heil des troons van uwen doorluchtigen zoon en de bevestiging van zijn dynastie eenmlijk tc zoeken zijn in het aannemen eener revolutio naire politiek, welke de verwachtingen der conservatieven en der Carlisten verijdelde en tevens de republikeinsche - kiemen verstikte. In stede daarvau volgt uwe majesteits doorluchtige zoon een politiek van verzoening, welke in Italië goede vruchten kan dragen, maar in Spanje bij het verschil van volksaard alleen kan strekken om den voort gang der vrijheid tegen te houden. Die zucht naar verzoening is het, welke aan de hoop der Alfonsisten voedsel geeft oir den opstand der Carlisten mogelijk gemaakt heeft een opstand die niet te licht geteld uiag worden, daar hij onder den dokmantel van den godsdienst plaats heeft. Met het oog op deze bedenkelijke gesteldheid var, zaken on den val van uwer majesteits doorluchtigen zoon voorzienendc, wiens nalatenschap aan de Alfonsisten of aan de Carlisten ton deel zal vallen, zeg ik, daar mijn oprechte en welgemeende raadgevingen geen gehoor vinden, het openbare leven vaarwel om met mede plichtig aan zulk een catastioplic te worden en ze ook niet als getuige te moeten bijwonen. Gaarne zou ik mijn. bloed ten ofier brengen om haar te verhoeden, nu myn raad geen ingang gevonden heeft; maar ik wil ten minste in mijn stille afzondering God bidden, dat hij den koning, diode hoop der revolutie was, verlichte en dit ongelukkige land verschoono met dc beproevingen waardoor ik het be dreigd zie. Met den diepsten eerbied enz. Uit St. Petersburg bericht men, dat keizer Alexander 11 het plan tot vereeniging van de Zwarte met de Kaspische Zee hoeft goedgekeurd, en wel door het aanleggen van een kanaal, .hetwelk do Manutch-rivier,'een zijtak van.'de Don, met de Kerma-rivier, -welke zich inde Kaspische Zee ont last, zal verbinden. De geheele lengte zal 080 wersten of p. m. 90 Duitsche mijlen, doch de lengte van liet nieuwe isanaal alleen slechts één Duitsche mijt bedragen. liet doorsteken van een berg, welke de beide voornoemde rivie ren vaneen scheidt, zal echter een reusachtig werk opleve ren. 32,000 werklieden zullen er gedurende 0 jaren aan arbeiden. De kosten dezer onderneming zijn geraamd op 81 millioen zilveren roebels ofouge\eer2G0 miïlioen fr. De rechtsgeleerde commissie van den bondsraad te Berlijn heeft, na het aannemen vau de wet op de Jezuieten, de volgende bepalingen voor dc ten uitvoerlegging dier wet voorgesteld'1. Ontzegging van alle werkzaamheden aan de orde der Jezuïeten, vooral in dekcik, de school en bij missiën; 2. de politie-autoriteiten des lauds over de verdere bepalingen tot de ten uitvoerlegging der wet te laten be schikken 3. aan de landsregeeringen aan te bevelen, om de aanwijzing van vaste verblijfplaatsen te beperken tot zoodanige gevallen,xals namelijk de betrokken Jezuïet weigert zijn verblijf in een hem niet ontzegd gebied te kiezen, en L de landsregeeringen te verzoeken: a. aan de rijkskanselarij elke plaatsgehad hebbende ontbinding van orden-nederzettingen, binnen den bij de wet bepaalden tijd, op te geven; b. z.oo spoedig mogelijk op te geven, of vreemde Jezuïeten uit het land uitgezet zijn en aan Duit sche Jezuïeten het verblijf ontzegd of elders aangewezen is, met opgave tevens van namen en andere bijzonderheden der betrokkenen, en c. een stipt onderzoek te bewerkstel ligen naar het bestaan \nu de orde der Jezuïeten en alle daarmede verwante congiegatiën in het staatsgebied en het resultaat daarvan binnen drie maanden aan de rijks kanselarij schriftelijk mede te deelen. De Testhei' Lloyddie meestal goed ingelicht is, bevat een uitgebreid artikel over de buitenlandsclie politiek van Oostenrijk. Die politiek, zegt het blad, heeft eeniglijk het behoud van den vrede en de bevordering van de bescha ving op het oog. Ook ten opzichte van het Oosten heeft Oostenrijk geen andere bedoelingen, en kan het dienten gevolge geenszins zijn goedkeuring hechten aan het voort durend streven van Rusland, om aldaar de onrust gaande te houden tot bereiking van baatzuchtige doeleinden. Uit Weenen meldt men, dat onder de handschriften in de hofbibliocheek een manuscript gevonden is, bevat tende eenige duizende verzen van Jacob van Maerlant's Naturen bloeme. De heer Foord, deelgenoot van de expeditie tot waar neming der zonsverduistering in [Australië, verhaalt van een wandelenden visch, met vier pooten in plaats van vinnen, uitloopende in een soort van handen waarmee het snel over de koraalriffen liep. Het dier had iets van een hagedis met het lichaam van een visch. De heer "White, lid vandezelfde expeditie, weet vreemde dingen van ratten te verteller, van alle kleuren tusschen zwart en geel. Som migen waren schildpad goteekend. Uit Cauton bericht men, dat dezer dagen te Tschung- Sing ecu groot ongeluk heeft plaatsgehad. Bij een tooneel- voorstelling, die aldaar ter eerc eeuer godin gegeven werd, geraakte het gebouw, dat van bamboes was, in brand. Daar zich natuurlijk voel vrouwen ouder de toeschouwers bevon den, zoo heersehtc er een groote vei warring, tengevolge waarvan ongeveer 600 menschen gedood of zwaar gewond werden. Pi IJS Vow den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vjn(denyrljs. tg was het eind vau de rekening nog een klein batig saldo. Na hetgeen wij van deze nuttige en weldadige inrichting vernamen, kunnen wij haar niet genoeg aanbevelen, vooral aan hen die haar door stoffelijke en geestelijke middelen kunnen steunen. Vervolgens werden de punten van be schrijving der algemeene vergadering in behandeling ge nomen; omtrent de meesten werd besloten aan de prudentie vau den afgevaardigde ter algemeene vergadering over te laten hoe hij zijn stem wilde uitbrengen; ten op'zichte van een paar punten werd hem opgediagen het gevoelen van de vergadering kenbaar te maken. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergadering en zijn plaatsvervanger, voor welke eerste betrekking werd gekozen de heer F. Haverschmidt en tot plaatsvervanger dr. 0. J. Vaillant. Tot lid van de com missie voor de volksvoorlezingen, ia plaats van den heer J. S. M. de Groot, die aan de beurt van aftreding ent niet ifji dadelijk herkiesbaar is, werd uit de voordracht door Lu! de commissie ingezondenen bestaande uit de heeren |S S. O. Knappert en J. J. Vormer, eerstgenoemde gekozen. jj Twee verzoekschriften om belooning van wege de Maat- |i schappij voor het redden van kindoren, die in het water j 1 gevallen waren, werden gesteld in handen van een com- |i missie om daarop rappoi t uit te brengen. Nadat de ver- f gaderiug op vooistel van den voorzitter had besloten de beraadslaging over de feestviering van het 75jarig bestaan van het Departement uit te stellen tot een volgende ver- gadering, cn wel voor dit geval in de maand Augustus te j houden, werd de vergadering gesloten. Bij gunstig weder, zal Zondag namiddag ten 7 ure, een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van 1 het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder i directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. Gisteren avond, circa half negen ure, kreeg de aan J toevallen lijdende stukkenroller 0. N., op de Korte Haven alhier een toeval en viel daarbij in hei water. Door spoedig aangebrachte hulp werd hij weldra daaruit gehaald, en in de branderij van den heer G. A. J. Beukers van de noodige hulp en droge kleederen voorzien, waarop hij zonder eenig letsel huiswaarts kon gaan. Tot hulponderwijzer te Rotterdam is o, a, benoemd de heer J. Slavenburg. De schrijver vau een ingezonden stuk in 't Jlandelt- blad brengt in herinnering, dat de gewone zonnebloem de eigenschap bezit van kwade dampen op te slurpen. Bij de quaestie van waterverversching en het stinkend water in de grachten ware van die plant wellicht partij te trekken. In de kersen- en aardbeientijd zullen de volgende herinneringen misschien niet ten onpas komen. Kersen zijn over 'talgemeen zeer voedzaamhet minst is dit het geval met de dusgeaoemde Spaansche kers, die echter zeer dienstig is tegen ontsteking der ingewanden. Vooral men schen die aan gal lijden vinden bij kersen baat; zij kunnen er, om zoo te zeggen, niet te veel van gebruiken. Dit is piet minder waar van aardbeien. Echter moeten lieden met zwakke magen in 'teteu Yan deze verfrisschende vrucht zeer voorzichtig zij», en doen wel door er wat wijn na te gebruiken. Tegen ontstekingen wordt ook de aardbei met uitstekend gevolg aangewend. Zelfs zijn er die er een goed middel tegen aanvallen van jicht in zien. MV, P SCHIEDAM, 29 Juni 1872. In de vergadering van het Departement der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, gisteren avond alhier gehouden, is mededeeling gedaan van een schrijven door den heer M. Mak, daarbij bedankende voor zijne benoeming tot commissaris der Spaarbank, en van de heeren J. S. M, de Groot, JE. Elzevier Dom en A. Schieveen, kennisgevende dat zy hunne benoeming als zoodanig aannemen. Het verlies van een paar leden, waarvan 1 door overlijden, werd eenigermate vergoed door de aanneming van ecu nieuw lid. Uit de voordracht, door het bestuur van de Spaarbank ingezonden, ter benoeming van een commissaris der Spaarbank, naar aanleiding van het bodanken van den heer M. Mak, welke voordracht bestond uit de heereu G. J. P. vau der Schalk en W. J. M. Wenneker, werd eerst genoemde gekozen. Een uitvoerig verslag 'vau de com missie voor de volksvoorlezingen, werd bij monde van haren secretaris uitgebracht, waardoor men een vrij nauw keurig overzicht kreeg van wat er door deze commissie in het belang van »het volk" werd verricht. Gaven ten vorigen jare de geheel gewijzigde voorwaarden, waar door o. a. zij die vrijen toegang hadden, nu lid van deze volksvoorlezingen moesten zijn tegen een contri butie van f0.50 voor 't seizoen, waarmede de commissie meende een proef te moeten nemen, eenige bezorgd heid voor het welslagen, deze bleek gelukkig, ijdel te zijn, daar de voorlezingen steeds druk werden bezocht en niettegenstaande men én tot afwisseling én om het volk gepaste uitspanning:te djjgmgenieten, ook een tooneel- voorstelling en een' instrumem^l-concert gegeven,had,. BURGERLIJKE STAND. Geboren27 Juni. Leendert, zoon van J. Valkenburg en H. van Wolferen, Lange Achterweg. 28. Johanna, dochter van J. Leuman en B. Tettelaar, NieuweBuprt. Wilhelmina Jacoba, dochter van P. M. Elbing en H. P, vau Diggelen, Noordvest. Magteld, dochter van N. M. Robberecht en E. M. Suttorp, Hoogstraat. Overleden: 27 Juni. Maria Francisca Cornelia Bulter, oud 12 weken, Niemostraat. 28. Cornelis AAriaan Gerard Hoogendam, oud 3 maanden, Tuinlaan. Aatje Mulder, oud 10 maanden, Magastraat, Ondertrouwd: 28 Juni. J. M. Visser en M. W. Son- neveld. G. Hansen en J. Oosthoek. J. P. de Bruin en M. Groenendaal. J, K. Schapers en H. A. Gemmiak. -t DKrommenhoek en W. van Katwijk. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, - ,van den 29 Juni 1872. Rogge en Gerst niets in omgegaan. Moutwijn: f 13 per Vat Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 17 f 17'/j per heet. Ct. zonder fust en zonder-belasting. Spoeling: f0,30 per ketel. 1 Bij de ScliiedajpscheSpoeling-Vereeniging, (f 0.30 pu.k. ,'i., UBAU. Njlhalic, k. J Olilsen, 84 last Rogge. K RIGA. Camilla, It. L.J. Cliristcnsen, 1039 iseliw. Gerst. 1 ifJSÏ'ADT. Ornen, k. F. H.Slorm, 1585 «m Gerst,

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1