Ao. 1872. Woensdag: 5 Juli. M 2905: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. K enn ïsge vi ng\ BUITEMLANDSCHE BERICHTE». BIMHEMLAMDSCHE BERICHTE». (Brieven Franco.) Dk Burgemeester van Schiedam, De Pruisische gevolmachtigde te Rome, de heervon Dei enthal, is teruggeroepen en voorloopig door den legatie- raad Stumm vervangen. Men verwacht echter, dat de di plomatieke vertegenwoordiging van Pruisen aldaar eerst daags geheel afgebroken zal worden. Men schrijft aan het Journal de Francfort onder dagteekening van 27 dezer, dat de koning van Beieren dezer dagen in levensgevaar verkeerd heeft. Z. M. was na melijk alleen een tochtje in een boot op het Kochel-meer, een der fraaiste wateren van Opper-Beieren, gaan doen. Bet zij dat nu liet broze vaartuigje slecht gestuurd is, of dat een rukwind het onvoorziens tegen eenig voorwerp dreef, hetbootje kantelde en de koning viel in het water. Geluk kig greep Z. M. in zijn val een paal, waaraan hij zich vast- knelde en het hoofd boven water kon houden, totdat boeren op den oever, die getuigen van het ongeval waren, hem te hulp kwamen en uit zijn gevaarlijke positie bevrijdden. Zondag 11. heeft te Dortmund de groote bijeenkomst der kolenmijnwerkers plaats gehad, Het comité voor de werkstaking dier plaats legde zijn mandaat neder, en de vergadering besloot eenparig om Maa idag den arbeid te hervatten. Professor Kletzinsky maakt in verscheiden Weener bladen een waarneming bekend, die van zeer groot gewicht is. Hij had verscheiden patiënten, die door de pokken waren aangetast en merkte op, dat zij veel van vliegen te lijden hadden. Daar delocaliteit hem geschikte gelegen heid aanbood, besloot hij nauwkeurige waarnemingen te doen. Hij zette voor het geopende faam een pot glycerine. Spoedig kwamen er snoepachtige vliegen om er van te proeven, en deze bleven aan de vloeistof kleven. Dooi'de pogingen, die zij aanwendden om zich los te werken werden z'ü van alle vreemdsoortige stoffen bevrijd. Toen nu professor Kletzinsky de eerst chemisch volko men zuivere glycerine onder den microscoop onderzocht, vond hij daarin vezels, die niet bij de liegen, maar wel bij poklijders voorkomen. Deze ontdekking vet dient algemeen bekend te worden, daar zij van het hoogste gewicht is. "Vliegen blijken dus niet enkel lastig, maar ook gevaariyk te 2ijn. Eenige leden van de Sporting-club te Parijs hebben een weddingschap aangegaan, om öOOfiancs. Een hunner zou zich, geblinddoekt, van de nieuwe opera naar het middelpunt der Champs Elysées begeven. Hij won de weddingschap, maar had zooveel lichte verwondingen bekomen, dat hij de helft der gewonnen som voor genees middelen moest aanwenden. Het decreet waarbij de Spaansche cortes worden ont bonden, is verschenen. De nieuwe verkiezingen zullen den 24 Augustus plaats hebben en de nieuwe kamers den 15 September bijeenkomen. Eenige dagen geleden heeft te Newark, N. J., een knaapje dat niet naar school wilde, zijn arm op het spoor gelegd en daar gehouden totdat een trein er over reed en hem juist beneden de elleboog afsneed. Het knaapje houdt nu een lange on pijnlijke vacantia Dat heet sYoung Ame rica" en s smart." SCHIEDAM, 2 Juli 1872. Bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier is beroepen de heer A. Brink, predikant te Neuzen. Gisterenavond gaf de Zangvereeniging «Eendracht", bij .gelegenheid van haar tienjarig bestaan een vocaal en instrumentaal concet t en zulks met medewerking van het havmonie-gezelsclmp d Apollo". "Waren wij meermalen in de gelegenheid van de uitvoe ringen van deze zangvereeniging met lof te gewagen, ook die van gisterenavond mag als een zeer gelukkige genoemd worden; ook het harmonie-gezelschap «Apollo" gaf op - nieuwblijken hoezeer het in vele opzichten vooruitgaat. Den directeur van de zangvereeniging «Eendracht", den heerW. Maltha, werd by deze gelegenheid een portefeuille mét gouden potlood en penhouder, als blijk van erkentelijk heid voor zijn bemoeiingen,- door de leden vereerd.- Jï- Na afloop van het concert bleef men nog eenigen tijd geuoegelijk bijeen, terwijl menigeen van de talrijk opge komen belangstellenden zich met dansen verlustigde. Een telegram van Ilavas, inliet Journal des Débats, deelt het bericht mede van de Indépendance li elf/o aan gaande een nieuw Nederlandsch ministerie. Men gelooft, dat Vanbosse de minister van financiën wezen zal of de professor Groningen {le professeur Groningue.) De gouverneur-generaal van Ned.-Indie heeft o. a. bij beschikking eervol, wegens vertrek ontslagen, deuheer J. N. Burgerhoudt, als buitengewoon subst.-griffier, buiteu bezwaar van den lande, bij den landraad te Banjoewangi. De miliciens der lichting vau 4868 en 1869behoo- rende tot het reg. grenadiei s en jagers eu de acht t eg. infan terie, -zijn tegen 13 Augustus a. s. in werkclijken dienst bij hunne korpsen opgeroepen en zullen den 17 September d. a. v. weder in het genot van groot verlof worden ge stold De miliciens der lichting van 1808belioorende tot de drie reg. vesting-artillerie en bet korps pontonniers, wor den voor 30 dagen onder de wapenen geroepen als volgt: al de miliciens van het korps pontonnieis, van het 2e en de helft van het le reg vesting-artillerie tegen den 27 Juli a. s, en de overigen van het ie reg. en alle miliciens vau het 3e reg. vesting-artillerie tegen 22 Augustus a. s.zul lende, wat het le rcg. vesting-aitillerie betreft, alle mili ciens verlofgangers der lichting van 1868 der 2e en 4e kompagnie tot de opgeroepenen der le serie en alle van de 9e en 10e compaguie tot die der 2e dienea te behooren. De miliciens der lichting vaa 1868zoo van de infante rie als van de artillerie, die vóór den 1 Augustus van dit jaar zijn gehuwdworden buiten oproeping gelaten. Krachtens kom besluit treden de bepalingen der wet van '12 April 1872 omtrent de navolgende onderwerpen op den 1 Juli e. k. in werking: Dag- en weekbladen. Zij zijn onderworpen aan het vol gende tarief: voor elk nommer met eu zonder bijvoegsels, te zameu het gewicht van 25 grammen niet te boven gaande '/a cent; bij zwaarder gewicht 1 cent; voor bijvoegsels welke afzonderlijk worden verzonden, is mede naar mate vaa het gewicht hetzelfde port van 'f of 1 cent verschuldigd. Briefwisseling tusschon het rijk en zijno koloniën. De ongefrankeerde brieven uit Nederland naar zijne koloniën en omgekeerd, waarvan de verzending rechtstreeks over zee geschiedt, zyu voor 't vervolg, onverschillig hun ge wicht, aan een verhoogd port van 10 cents onderworpen. By ontóer ei kende fraukeering gelden dezelfde .bepalingen als teu aanzien der binnenlandsche briefwisseling zijn vast gesteld. Op de gedrukte stukken en de monsters of stalen van koopwaren, welke ongefrankcerd ter post zijn bezorgd, wordt het tarief der briefporten toegepast. Bij ontoerei kende frankeering wordt" een aanvullingspoit geheven, ten bedrage van driemaal de ontbrekende som. Deze nieuwe bepalingen betreffen zoowel de brieven enz., welke met gewone scheepsgelegenheid worden verzonden, als die waarvan de verzending door middel der stoomsche pen van de maatschappij Nederland geschiedt. Zij worden niet toegepast op de brieven eh verdere stukken, welke hier te lande of in de koloniën vóór den 1 Juli, zijn ter post bezorgd. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is iuge- koinen een ontwerp van wet tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen mr. J. It. Thorbecke, ge grond op de overweging, dat de uitstekende diensten door den minister van staat en van binnenlandsche Zaken ge durende een lange reeks van jaren aan don lande bewezen, op buitengewone wijze behooren erkend te worden. Het eenig artikel der wet luidt aldus Aan de beide dochters van wijlen onzen minister van staat en van binnenlandsche zaken mr. Jan Rudolph Thor becke, mejufvrouwen Adelheid Henriotte Christine en Maria Thorbecke gezamenlijk, wordt, le rekenen van en met 5 Juui 1872, levenslang, eu bij overlijden van een van beide, aan de langstlevende, een jaar lij ksch pensioen ten laste vau den staat toegekend en verzekerd van f4000.00. In de memorie van toelichting lezen wij het volgende: De uitstekende diensten door wijlen den heer Thorbecke aan den slaat bewezen, zullen door een dankbaar volk niet liclit vergeten worden. Op dat van staatswege, al dadelijk, op buitengewone wijze, van die nationale ei kentolijkheid zou kunnen blijken, wordt bygaand ontwerp van wet, in overeenstemming met art. 42 der wet op de burgerlijke pensioenen aan dc Staten- Generaal oaugeboden Het strekt tot verzekering van een pensioen aan de beide dochters van den overleden staatsman, in bedrag gelijk aan dat waarop hij zelf, krachtens die wet, recht verkregen had Volgens vroegere bepaling heeft Zaterdag te 's Hagc een besloten vergadering plaats gehad vau het centrale comité, belast met het ontwerpen van plans ter vereoring van de nagedachtenis van mr. J. R, Thorbecke. Die ver gadering werd talrijk bezocht en heeft zeer lang geduurd. Naar de geruchten, die in omloop;, zyn, werden onder scheiden denkbeelden aangegeven eh besproken. Zoo steldé men voor om op het grafyan den overledene een zerk te plaatsen, eenvoudig met den naam Thorbecke prijkende. Ten tweede vond het denkbeeld tot oprichting van een standbeeld, ter eere van den staatsman, grooten bijval, daar de volksvvensch zich vooral in dien geest zoo krachtig had geopenbaard, en hier dus de vraag of die vereering in over eenstemming was met het eenvoudig karakter van Thor becke zelf buiten overwoging moest blijven. De plaats waar dat standbeeld zou worden gevestigd, zou een onderwerp van nadere overweging uitmaken. Ten derde wenschto men de huizen, waar Thorbecke geboren en overleden was, door een blij venden gedenksteen aan de vergetelheid te ontrukken; en ten vierde meende men het huis, door Thorbecke bewoond, aan zijne kindereu ten geschenke aan te bieden, terwijl, indien de nagelaten betrekkingen dat huis mochten verlaten of z'y daarvan, om welke reden ook, geen gebruik meer mochteu maken, het gebouw zou worden ingericht tot een staatkundige bibliotheek. Dit zijn, naar men verzekert, de hoofddenkbeelden die behandeld werden; maar men is nog tot geen bepaald besluit gekomen, daar men voornemens is eerlang een algemeeno openbare ver gadering van alle belangstellenden te Utrecht te houden, waarin alsdan de eindbeslissing vallen zal en de uitvoering geregeld worden. Tegen het vestigen van stichtingen, om daaruit leerlingen voor de hoogere of middelbare scholen op te leiden of huu onderwijs te bevorderen, werden zeer vele en ernstige bezwaren aangevoerd. Zondag 11. heeft te 's IJago de aangekondigde mee ting plaats gehad betredende de vreeselijke vervolgingen waaraan de Israëlieten in Rumenië bij herhaling zijn bloot gesteld, en waartegen ook elders stemmen zijn opgegaan. De meeting was zeer talrijk bezocht, zoowel door Israëlie ten aldaar en uit andere steden des vaderlands opgekomen als door enkele belijders van andere gezindten. Het bureau werd geformeerd door hen, die het initiatief tot deze ver gadering hebben genomen, den heer B. S. Berenstein, op- perrabija der Ned. Isr. gemeente te 's Hageen de heer L.D. Simons. Nadat de beraadslagingen een paar urenjiad- den geduurdstelde prof. Goudsmit uit Leideneen motie voor, waarbij de diepe verontwaardiging der vergadering werd betuigd over de gruwelen in Rumeniëen voorge steld een commissie te benoemen om de zaak te onderzoe ken en in een volgende vergadering rapport uit te bren gen. Dit voorstel werd genoegzaam eenparig aangeaomen en diensvolgeus door den voorzitter een commissiebe staande uit achttien ledenbenoemd. Het bestuur van de Maatschappij tot Nut van t' Al gemeen maakt bekend4. er zijn verdienstelijke onder wijzers, die wegens te weinig tractement ellende lijden; 2. 't getal minimum lijders, onderwijzers die nog geen f 400 inkomen hebbenbedraagt 2913. 't getal van hen die juist f400 tractement genieten, is 329; 4. de onderwij zer moet daarvoor dagelijks 10 a 12 uur onderwijs geven. En wat is nu het geneesmiddel, na nauwkeurig onderzoek als probatum aangewezen? Dat op de Rijksbegrooting worde gebracht eene subsidie, waaruit, met zuivere toe passing van art. 36 der onderwijs-wetaanmerkelijke ver betering in den toestand der onderwijzers kan worden aangebracht. De jaarwedde eens onderwijzers, minstens f500 bedragende, worde uit die subsidie verhoogd. De jaarwedde vau slechts f400 blij ve van subsidie verstoken. Straft men nu den schuldige? De onderwijzer mag honger lijden totdat een gemeentebestuur wijzer wordt Uit Dillenburg is het bericht ontvangen dat Zater dag jl. de eerste steen voor denWillemstoren, onder groote geestdrift van de ingezetenen en van de vele aanwezige Nederlanders, is gelegd. De heer Francken, predikant te Rotterdam, en professor Spies uit Dillenburg, voerden daarbij het woord. Voor dat de steen werd geplaatst werd daaronder de volgende oorkonde van Nederlandsche zijde gelegd, opgemaakt en onderteekend door de Nederland sche hoofdcommissie: {Gerust in de stormende golven.) Den 29 Juni 4872 is de eerste steen gelegd van dit gedeukteeken ter eere van WILLEM VAN ORANJE, den ontsterfelyken kampvechter en martelaar voor de ware burgerlijke en godsdienstige vryheid, op den dag waarop hij voor driehonderd jaren Dil lenburg voor goed verliet, om Nederland van de Spaansche dwingelandij te verlossen, en in het c jaar waarin Nederland op den 4 April den o aanvang van zyn onafhankelijk volks- 5 bestaan feestelijk heeft herdacht. "f Namens dioNederlanders, die, met hunnen koning, [-1 prius Frederik en prinses Marianne uit innige ver- (2 5 cering der nagedachtenis van den vader des vader- a lands, door grootere en kleinere bijdragen dezen, g torenbouw ondersteunen, wordt deze 'ooVkondo ter 2 -w eeuwige herinnering, hier nedergelegij door de onder- geteekenden, wien het een eer was hunne landge- nooten daartoe te mogen opwekken, j: MON DlEUl AVEZ BITIÉ'dE MON &ME ET DÉ OE COURANT. A B OlfSBMBST: Alionnemenisprijspor Drio Maandenf i 85. Franco per Post, door hol gelicolo Rijk2 50. ADVERTENTIE W. Prijs, aan 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer O 10. Votn den werkenden shnd en voor weldadigheid, dohclfl van den prijs. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Koluer voor de belasting op het Personeel No 2 dezer Gemeente over hel Dienstjaar 1872/3, door don lieer Provinci den Inspecteur in deze Provincie, op den 27 Juni 1872 exccutou verklaard ei. op lieden aan den Ont vanger der Direclo Belastingen, ter invordering, is overgemaakt Wordende voorts Inj deze herinnerd, dat een ieder vcrpligt is zijnen aanslig op den bij de wel bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dal, van lieden af, do tcimijn van (Ine maanden ingaat, btnacn welken de reclames tegen dezen aanslag bobooien te worden ingediend. Eins hiervan afkondiging gcsclned, w i.ir liet behoort, den 1 July 1872 De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MAfENIiSSE V# SAEVIS TRANQUILLUS IN UNDIS. PAUVRE PEUPLE1 t »t - i f AVfc i

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1