^iWEHoscHTiHiWiir Bekend m akin BUITEHLAMDSCHE BERICHTE». W o e ii s d a 17 Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. M 291.1 Zaterdag' avond is te Neuwied een hevige brand uit gebarsten; waarbij een bierbrouwerij geheel werd in de asch gelegd. De prins von Wied hielp in persoon mee om de vlammen te blusschen. Uit Munchen wordt omtrent het verblijf van den Utrechtschen aartsbisschop der Oud-Katholieken medege deeld: De dag van den 7 dezer was vol beteekenis voor den omkeer in de Katholieke kerk in 'talgemeenen voor de Oud-Katholieken in 't bijzonder. In de St. Nicolaaskerk werd door. den aartsbisschop van Utrecht de dienst ver richt. Hij heeft een eerwaardig uiterlijk met een grijze kruin, en kalme schrandere gelaatstrekken. Nadat prof. Friedrich een toespraak had gehouden, werd door den bis schop aan eenige kinderen het vormsel toegediend, welke ha'ndeüng daarodi van zoo hooge beteekenis is, omdat fhans de aansluiting der kerkelijke beweging alhier met de oud- bisschoppelijke klerezy feitelijk tot stand is gekomen. Aan het diner, dat den aartsbisschop werd aangeboden, werd o. m. deelgenomen door den heer von Döllinger. Op den 8 dezer vertrok msgr. Loos, vergezeld door de heeren van Vloóten, Friedrich en Schaumberger, naar Kieffers- felden, om Donderdag daaraanvolgende te'Meriug, Zondag te -■ Kempten en in deze week te Landau, Kaiserslautern en Zweibrücken voor de gemeente op te treden. - Den 13den Junijl. is te Slobeheim, bij Straatsburg, een moord gepleegd, waarvan met grond verdacht wordt een schippersknecht, die aldaar dien dag op een afkomend schip van de heeren Lesage en Gotz, te Muhlhausen te huis behoorende, was aangekomen. De verdachte is genaamd Le'onhard 'Baeler, oud ongeveer 20 jaren, gestalte forsch, aangezicht rond en opgezet, hoofdhaar wit-blond en eenigs- zins gekroesd, knevel dun en blond, oogen rood en gezwol len. Deze persoon is waarschijnlijk geboren te Lautenbach, inBaden, heeft bij hetFransche vreemden-legioen in Afrika gediend en is in het bezit van twee livret-boekjes, een op eigen naam en een van iemand die ook bij voornoemd legioen heeft gediend, herkomstig uit Gebweiler. Geld zal hij vermoedelijk niet bezitter!, daar hij den voorgenomen diefstal; naiden moord, niet heeft kunnen volbtengen. Hij is met scheepvaart en hetibevaren van houtvlotten bekend en schijnt te hebben opgegeven zich in Holland als soldaat voor de koloniën te willen doen aanwerven. - ,r By ontdekking van 'den verdachte wordt bericht inge wacht bij het Departement vdnJustitie.'' - - t _l CBricvca Franco.3 Den 22 Juni heeft op den ICanadascheu Grand-Trunk- spoorweg, niet ver van Belleville, ook een jammerlijk onge luk plaats gehad. De locomotief vau een trein ontspoorde, waardoor een goederenwagen en twee passagierswagens op elkander stieten en over do verbrijzelde locomotief tuimelden, door welker outsnappeuden stoom de opgesloten passagiers gedurende eenigen tijd werden overstelpt. De andere passagiers boden zoo spoedig mogelijk hulp, maar 5 personen werden dadelijk gedood en van 60 anderen die hevige brandwonden bekwamen, waren voor den avond reeds 23 overleden; den 25 was het aantal slachtoffers van de ramp niet minder dan 40. SCHIEDAM, '16 Juli 1872. Volgens telegram uit Port Said had liet stoomschip Prins van Oranje den 14 dezer nieuwe schroefbladen aan gezet, eu werd de geloste lading herscheept. Het schip zou spoedig de reis voortzetten. UitPemis wordt gemeld, dat de heer mr. P. Loopuyt, bij testamentaire beschikking een legaat heeft vermaakt aan de diaconie der Hervormde gemeente aldanr, groot f1000, vrij van successie-rechten, (Tengevolge van een uitlating in ons vorige nommer, wordt dit bericht herhaald.) Zondag avond jl. is de 2de haringjager tc Vlaar- dingen binnengekomen met een vangst van 1473/s ton vollen- en SI1/* ton maatjesharing. Door de benoeming van den heer Fransen van de Putte tot minister van koloniën, zoo wordt uit Rotterdam geschreven, zal hier eerstdaags een verkiezing van een lid der tweede kamer moeten plaats hebben. Langzamerhand bereidt men zich voor tot hetdoen eener keuze. Iletnoemen van namen echter, waarover het Haagsche Dagblad b. v. zien zoo boos maakte, is minstens voorbarig. Dekiesvereeni- ging Orde vergadert aanst. Woensdag, terwijl Burgerplicht nog niets van zich laat hooren. In de dagbladen alhier werd gisteren door eenige-kiezers" de heer Verniers van der Loeff, advocaat alhier, aanbevolen. Langs denzelfden weg laat deze heer lieden weten, na een warm woord vóór het tegenwoordig ministerie, dat persoonlijke redenon hem, hoewel met leedwezen, nopen te verzoeken hem bij deze verkiezing buiten aanmerking te laten. Gisteren namiddag, omstreeks 2 ure, is een aak schuitje, varende tegen den wind, op de Maas, nabij Rot terdam, ter hoogte van de Oude Plantage, door een valwind omgeslagen en gezonken. Twee mannen en een vrouw zijn ten gevolge van dat ongeval verdronken Niettegenstaande terstond aangewende hulp, is het niet mogen gelukken die personen te reddenalleen een kindje, naar gissing 8 A 9 maanden oud, is gered, doordien het op zijn bedje bleef drijven. Het kind is naar het politie-burcau op den Goud- schenweg gebracht en daar van het noodige voorzien. De verongelukte personen zijn alsnog onbekend. Dezer dagen werden te Rotterdam kleedingstukken ontvreemd, waaronder een demi-saison. De politie aldaar wendde zich om opsporing van die kleedingstukken 0. a. ook tot de politie te Schiedam. Vrijdag jl. nu vervoegde zich aan de bank van leening te Schiedam een vrouw uit Rotter dam, ter beleeningaanbiedeude een demi-saison, veelover- eenkomst hebbende met den te Rotterdam ontvreemdde. Aangezien de herkomst van dat kleedingsluk aan den com missaris van politie te Schiedam in ieder geval verdacht voorkwam, achtte hij het dienstig de vrouw met den jas naar Rotterdam te doen geleiden, waar bij onderzoek bleek, dat de jas niet was de als gestolen opgegevene, maar toch dienzelfden, ochtend uit een huis aan de Nieuwehaven aldaar door een bakkersknecht, die brood rondbracht, was ontvreemd, zonder dat deze diefstal nog was ontdekt. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde ge meente te Heemse (OveryssM) door den heer W. J. Gesel schap, predikant to Delfshaven. Zaterdag avond heeft zich te Delfshaven een sub commissie gevormd die zich aansluiten wil bij de centrale commissie te 's Hage, om door het inzamelen vau gelden bij te dragen tot het gevea van een bewijs van hulde aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbeckc. De commissie bestaat uit de heeren G. E. de Jonge, A. Zonnevijlle, G. M. Kam, F. van Beest en P. J Cantzlaar. "Wij hebben, zegt de Stoompostin ons nommer van 30 Juni den heer Pronk nadere mededeelingen toegezegd omtrent den waterstand in den Rotterdamsehen waterweg; wellicht zijn ze overbodig, indien althans de heer Pronk, overeenkomstig onzen raad, in gezelschap van de locale waterstaatsheambten, nadere peilingen heeft gedaan. Voor het geval dat hij echter niet nader of weder een zijdig heeft gepeild,.kunnen wij hem althans de verzekering geven, dat op 5 en 6 Juli in de richting van dc zwarte ton N". 2, naar ongeveer 50 meter bezuiden dc zwarte ton N°. 1, als de minste diepte van '18 decimeter is gevonden. fv Yerder is uit de peilingen gebleken, dat de dieptegeul van 30 decimeter sedert'Maart jl. metpl. m. 75 toeter is verbreed en met 225 meter verlengd, en dat daarentegen' Kv1 ,r r, .l f» de diepte van 30 decimeter buiten de dammen in zee zich met pl. na. 180 meter zeewaarts heeft verplaatst De diepte heeft alzoo de ondiepte met 45 meter,ingehaald. De gemeenteraad van Zwolle heeft op verzoek van het bettuur en een aantal leden der »Vereeniging Thor- becke," besloten, dat de Dijk, waar het geboortehuis, van wijlen den staatsman Johan Rudolph Thorbeckè staat, voortaan den naam zal dragen van Thorbecke-gracht. - De heer Roemeling, te Finsterwolde, schrijft helf vol gende aan het Album der Natuur: Toen voor eenige jaren een spoorweg werd aangelegd door de vruchtbare bouw landen vau Winschoten naar de Nieuwe Schans, vreesden de liefhebbers van de jacht, dat van dit aan hazen zoo wild rijk veld door het ongekend rumoer van den spoortrein het schuwe wild zich zou verwijderen, om in rustiger velden zich te gaan legeren. Die vrees is gebleken ongegrond te zijn geweest, en, hoe zonderling, juist het tegenovergestelde heeft plaats. De meeste hazen houden zich op in de onmid dellijke nabijheid van den spoorweg. Indien de jagers elders %weinig wild opdoen, loopon zij daar.de kampen'af, die grenzen aan het spoor, en meestal zien zij hunne liefhebberij door een flinke vangst bevt edigd. Dit is een feit, dat berust op eigen ondervinding. Nog zonderlinger is het,' dat de haas niet alleen niet vreesachtig is voor deu.spoortrein, maar daarin zelfs een groote aantrekkelijkheid schijnt te vinden. Hij legt zich op den grond, waarmede tie tusschen- ruimte der sporen is aangevuld, met den voorkop op de rails, en velen hunner boeten op die wijzen hun nieuws gierigheid met een vcrschrikkelijken dood, door zich door de raderen der locomotief den kop of meestal slechts den snuit te laten verbrijzelen. De spoorwegwachter vindt na het passeeren van den eersten trein hem veelal dood bij of tusschen de rails liggen; somtijds ook spartelende, met den dood kampende. Van zeer geloofwaardige zijde werd my meermalen deze mededeeling gedaan, en voor eenige diagen naai' het spoor wandelende, verhaalde mij de bewoner van het wachthuis no. '107, dat hij het gepasseerde jaar ver scheidene, doch ook dit voorjaar weder drie hazen op die wijze had zien omkomen. Als een bewijs van het voor gras en hooilanden gun stig weder, kan van Meppol gemeld worden, dat een stuk hooiland voor het eerst is gemaaid op 27 Mei en voor dé tweede maal op 8 dezer, alzoo zes weken laterterwijl de hoeveelheid gras zoo goed als dezelfde is die dat land zoude opleveren, wanneer de tweede snede op den gewonen tijd,' zijnde in de laatste dagen van Augustus of in de eerste van September had plaats gehad. - Men meldt uit Deventer, in dato 12 Juli Gister middag begaf zich de huzaar vanUnen, een jon geling van 18 jaren, in de 'nabijheid van de zwemplaats te water. Zoodra hij zich in het water bevond zonk hij in de diepte weg zonder weder bovenwater te komen. De zwem meester, de heer van den Berg, het onheil bemerkende, duikte tot vijf malen'toe tot op den bodem van de gracht, zonder dat hij er in slagen mocht den drenkeling te vinden. Eindelijk besloot hij voor de zesde maal zich nog eens onder water te begeven, met het gelukkig gevolg, dat hij er nu in slagen mocht van Unen te vatten. Men dacht dat de ongelukkige reeds overleden was. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en twee doctoren bevonden zich op de plaats des onheils, die ér in slagen mochten de levensgeesten weder bij den jongeling op te wekken. Hij is thans aan de beterhand. Het IJftr. Dagblad meldt, dat daar ter stede niets be kend is van het feit, als zoude de Nederlandsche consul te New-York op de effecten, die ,ian de freule v. W. ontstolen zijn, beslag hebben gelegd. Men leest in liet Weekblad van het Begt de volgende correspondentie." Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed in uw geacht blad meè te deeien, dat ik in mijn preadvies volstrekt niet bedoeld heb de kantonrechters in Nederland vatf concubi naat te betichten, doch dat de oolij ke zetter de schuld er aan heeft, dat op pag. 59 van de Handelingen der Nederlandsche Juristen-Vereeniging, 1872,1, gesproken wordt van i>kan tonrechters met hunne bijzitten" in plaats van bijzitters. J. Fresemann Vietor. Men schrijft in de Arnb. Ot. Zelfs tot in Frankrijk is de tijding doorgedrongen,'dat te Nassau een monument zou worden onthuld voor Steih. De redactie van de Rappel, veel vernuftiger dan die van de Parijsche bladen, welke onze Hollandsche stad Groningen voor een raensch houden, heeft terstond ingezien, dat men hier met met een Stein (pierrete doen had, zooals een ander Fransch journalist aan zijne lezers berichtte, maar met een menschelijk wezen. De vraag ontstond echter, wie die Stein wel wezen mocht. Gelukkig had de'redactie öp haar bureau een exemplaar van Vapereau's Dictionnaire des contemporains, en daarin vond zij den naam van den hoogleeraar in de economie aan de universiteit te Weenen Lorentz Steinpwiens levensgeschiedenis bijna woordelykin' AswRappel wordt medegedeeld. Waarom en waarom juist' te Nassau, aan dien professor oen monument wordt opga-, richt, zijn de vragen, waarmede de redactie zich het hoofd' ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie M.mmlcnf 1.85. Franco per Post, door bot gclicole Rijk2.50. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de arlf. 18 en 19 der \Vet,v.in den 14 September 1866 (Staatsblad no. 1381; Brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier Wet bedoelde lijst, bevattende de innicn der inwoners, die voor liet vei Iconen v.in inkwartiering en onderhoud in aanmeiking komen, inet nmduidinp van de male, waarin ieder hunner, nnr gelang van do beseliikbaie ruimte zijner waning en van do gebouwen en getimmerten voor s'alling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien, heden is aangeplakt; dat die lijst van heden tot en met den 29 a'ulij 1872, op deSucrctaiic der Gemeente voor een ieder ter inzage is ncdergelegd, alsmede dat de bezwaren legen die lijst schriftelijk aan hen kunnen woiricn ingediend tusschen den 30 duly e.k en den 11 Augustus daaiaanvolgende. Burgemeester eu Wethouders achten liet tevens met ongepast de in woners bekend te maken met den inhoud van de artt. 13, 14 en 16 der hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwaitiering en ondcihoud geschiedt: voor het krijgsvolk, hij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de personele belasting plaats heeft, naar cene huurwaarde, welker bedrag, volgens de—Wel op hel middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting; voor do dienstpaardenbij alle personendie over gebouwen of getimmerten beschikken, biuikbaar lot stalling van paarden en waant) onbezette plaatsen zijn. zl;'f-,Tl4.j Huisgezinnen, waarin zich eene kraamvrouw of een lijk bevindt,1'of wairm personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijde lijk van inkwartiering viijgcsleld In huizen, waarin besmettelijke ziekte heerscht, mag geenc inkwar tiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór hel uitreiken der biljetten ann de kwnrtiermakcis, «f bij detachementen aan de manschappenmedegedeeld aan den Burgemeester. De inwoner, die deswegp in gebreke blijft, is gehouden de ingekwar- tierden veoiloopig in zijne woning (mits daarin geenc besmettelijke ziekte hecrsclie) op te nemen en ten spoedigste, voer eigen rekening, in hunne behoorlijke huisvesting en onderhoud elders in do Gemeente tc voorzien. Deze laatste verphgting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde op gaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mcdcdceling der reden van vrijstelling, de Burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20 jarca worden niet met inkwai tiering belast. Ontstaat eene teden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den Burgemeester, na kennisgeving daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en liet onderhoud worden bij gelijke beui- tcn onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, lol dezelfde compagnie of hetzelfde escadron helium emle, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden wor den ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, dcu 12 Julij'1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1'. J. VAN UI IK VAN MATENESSG. De Secretaris, A. VV. MULDER. ik v 1 j j COURANT. 1 - 1 j j ADV E;B. T E N T I E N ['lijdvan 1 lot 10 gewone egels 1,00; ledeie regel meer /"0.10. Your don werkenden stand en voor weldadigheid, d#helft van den prijs. t 't -M M<fA»

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1