A'4. 1872. M 2016. Donderdag 18 Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. (Brieven Franco.) BUITFHLAMDSCHE BERICHTEN. De tongblaar en het klauwzeer zijn thans in ver scheiden streken van Engeland op nieuw in zeer hovigen graad onder het rundvee uitgebroken. UitKempten,inBeicren, svobdt aan de Nord-Deutsch e Allff. Zeit. geschreven, dat de koning de zoogenaamde vorstenzaal ter beschikking heeft gesteld voor de plechtig heid van het H. Vormsel door den aartsbisschop van Utrecht bij de oud-Katholieke gemeente. De oud-Katholieke professor Dóllinger, die, gelijk vroeger is vermeld, dit jaar als rector magnificus aan het hoofd der universiteit te Munchen staat, wil, in o vet een- stemming met 's konings verlangen, dat bij de aanstaande viering van hetjubilé dier inrichting, geen demonstratie, toch voor noch tegen het oud-Katholieke geloof plaats 'nebbe. De universiteit, zegt hij, moet geen enkel confes sioneel, maar slechts een algemeen wetenschappelijk karak ter hebben, en in dien zin behooren ook hare feesten ge- tierd te worden. Uit Dresden wordt gemeld, dat de Saksische Minister vanVBinnenlandsche Zaken aan den onderwijzer Heinrich Wagner, te Kopitz nabij Pirna, octrooi heeft verleend voor de uitvinding eener lei, waarop met pen en inkt kan wor den geschreven en bet geschrevene kan worden uitge- •vischt. De Minister van onderwijs heeft de schoolopzieners lij circulaire uitgenoodigd, de lei op de scholen in te voeren. Het ontwerp tot het aangaan eener leening van 3 milliard, met het additioneele artikel strekkende om de bank te machtigen het maximum van uitgifte harer bil jetten te verhoogen tot 3200 millioen, is Maandag bij de nationale vergadering in behandeling gekomen. Er heeft bijna geen discussie plaats gehad, zoodat men nog in dezelfde zitting tot stemming kon overgaan en het ontwerp aangenomen werd. Door den heer Germain geïnterpelleerd, ant.woordde de minister van financiën dat de regeering zich hare vrijheid van handelen voorbehield ten aanzien der niet-verminderbaarheid van de actiën, welke terstond vol gestort worden. Naar uit de woorden van den heer Thiers, in de budgets commissie geuit, is op te maken, zou de inschrijving op de lcenLng den 27 dezer geopend worden. Ook naar de kosten der leening gevraagd, zouden deze door hem op ongeveer 300 millioen begroot zijn. Het proces tegen de leveranciers van schoenen aan het Fransche leger brengt schandelijke practijken aan het licht. Zekere Bartholomée, die tengevolge van geleden ellende op krukken gaat, getuigde o. a. het volgende,: »Een paar dagen voor den slag bij Saint Quentin deelde men aan onze manschappen schoenen uit. Ik kreeg twee paar. Het eene trok ik den dag vóór den slag aan en 's namiddags vielen ze in lappen van mijn voeten. Het andere paar kwam toen aan de beurt eu om vier ure liep ik barrevoets. Door de kou en modder zijn mij de voeten toen bevroren." Het blad, dat deze akelige bijzonderheden vermeldt, voegt bierbijDe rampzalige leeft nu van publieke liefdadigheid, terwijl de bedoelde leveranciers schatrijk zijn geworden. De Parijsche Académie des sciences bezit een'regen- rheterl Volgens dit werktuig is er tot dusver in al de jaren onzer eeuw nooit zooveel regen gevallen 'als in 1872. Aurélién Scholl heeft in het blad VEclair een stuk geplaatst over de keuken van Parijs. In zekere restauratiën, vernemen we, weet men sedert lang tong en tarbot te sfabriceeren" van labberdaan. Het is bekend, dat de sma kelijke hanekammetjes in dentwl-au-vent gesneden worden uit het verhemelte van een kalf. Eierkoeken bakt men met het wit van vier eieren en een enkelen dooier. De overige dooiers bewaart men om sausen sgebonden" temaken. Onder'al dat wit mengt men een onschadelijk verfje,'strijkt liet mengsel op den koek, doet er een heet ijzer over gaan en watertandend neemt gij het heerlijk koekje in'ont- vangst. Wat dunkt u van Alfred den ortolaanmaker? Eenige geplukte, nog bloedende musschen worden hem voorgelegd. Hij steekt eenstroohalm vol warm kiekenvet den diertjes in den krop en blaast den inhoud tusschen vel en vleesch. Voor deze uitmuntende ortolanen, mollig en glinsterend van vet, betalen lekkerbekken drie franken het stuk. Uit Jassy wordt aan de Rumenische Post, het vol gende medegedeeldIn de Roodeburg-wijk te .Tossy woont een axm Israëliet, Abraham Gasnie genaamd, die een talrijk gezin heeft en den kost verdient met den verkoop van petroleum, die hij hij zijn begunstigers altoos zelf aan huis bezorgt. Terwijl liij zoo dezer dagen naar gewoonte hij den heer BogdanindeCopoustraateenwekelijkschen •yoorraad afleverde, ging juist de zoon des huizes op de jacht. Dén ouden Israëliet ziende, roept hij lachendesik wil toch eens zien' of ik een jood kan doodschieten." legt het geweer'op hem aan, vuurt af en de jood valt door een kogel getroffen op den grond.fBij de .afzending van dit bericht was hij oudersheelkundige behandeling eu leed hij ondra gelijke pijn, terwyl het zich liet aanzien dat hij nomt moer petroleum'zovi kunnen rondbrengen. In de dagbiadéiv wordjt van .hetxgevalfgèen melding gemaakt, want sliet is maltr een jood," en ook de justitie scheen er zich tot nogtoe niet mede bemoeid te hebben. Dehoogleeraar Agassiz heeft eenbezoekgebracht aan de grot van Robinson Crusoë, op 't eiland Juan Fernandez, ongeveer 360 mijlen van Valparaiso. Het eiland is "nog tegenwoordig nagenoeg onbewoond; een inwoner van Valparaiso heeft het gepacht voor zijn veestapel. Twaalf herders maken de bevolking uit De vruchten der gema tigde luchtstreken, vijgen, perziken, kersen, aardbeziën, appelen, tieren er welig en de bosschen zijn vol reusachtige mirteb'oomen. Op een heuveltop in 't westelijk gedeelte vindt men op een steenen voetstuk een bronzen plaat, met het volgende opschrift: sTer gedachtenis van Alexander Selkirk, matroos, geboren te Laego, graafschap Fife, in Schotland, die in volkomen eenzaamheid, gedurende vier jaren, op dit eilaud geleefd heeft. Hij werd uit de Qinque- Portoeen galei van 96 ton en zestig stukken, in 1704 hier aan wal gezet en in Februari 1709 door het rooverschip le Due verlost. Hij werd tot luitenant ter zee benoemd en stierf in dienst van Z. M. in 1728, iu den ouderdom van zeven en veertig jaar." De meest bezochte plaats van 't eiland is natuurlijk de grot, waarin Selkirk, de Robinson Crusoë van den romau, al dien tijd doorbracht. Zij ligt bij oen baai, oen vierde mijl van de voornaamste haven, is ongeveer vijftien voet hoog en twintig diep, en wordt beschut dooreen loodrechte hoogte. Zij is met inschriften en nameu bezaaid, en talloos zijn de sporen van de begeerte der reizigers, om een of ander herinneringsteeken van de gedenkwaardige plek mee te nemen. BINMEiULAfilOSCHE BERICHTE». SCHIEDAM, 17 Juli 1872. De heer A. Brink, predikant bij de Christ. Geref. ge meente te Neuzen, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. Naar wij vernemen, zijn ter vervanging van de afge treden hoogleeraren in de theologie aan de hoogeschool te Groningen, de volgende voordrachten gedaan: voor prof. C. P. Hofstede de Groot de predikanten, J. H. Gunning Jr. te 's Gravenhage en D. Chantepie de la Saussaye te Rotter dam; en voor prof. W. Muurling de predikanten dr. II. Oort, te Harlingen, en dr. IHooykaas, te Schiedam. {Vad.) Aan het feestprogramma voor den derden nationalen schietwedstrijd van den Nederlandschen Weerbaarheids- bond, ontleenen wij het volgende: De sub-commissie vnn bestuur belast met de regeling van vermakelijkheden, zal zich beijveren, voor zoover de mid delen het zullen blijken toe te laten, behalve de boyenver- 'mëlde feestelijkheden, -zooveel mogelijk aangonaam tijd verdrijf te bezorgen.-*' 'Tariefe-verminderingen by verschillende vervoermidde len, zijn verkregen en geldig van 9 tot 20 Augustus. In elke tent zal een politie-reglement voorhanden zijn, waarnaar de mededingers zich stipt hebben te gedragen. Voor leef tocht in het kamp is op de volgende wijze door de regelings- commissie gezorgd: In een zeer ruime cantine, onder directie van deu heer F. N. Boer1. Table 6!Pitte om 4 en 6 uur p. m. ft f 1.50 per hoofd. Diners a la carte van 12 ure 's namiddags tot sluiting. Mcstauratie gedurende den ge heelendag. volgens tarief, voorkomende in den uit te'geven »gids". 2. Goedkoope voeding k 25 cents per hoofd, per dag, §j waarvoor zal genoten worden: om 6 uur des morgens een portie soep met broodTusschen 12 en 2 uur 's namiddags een portie vleesch met groenten en aardappelen. De op gegeven deelnemers bestaan uit dd. schutterijen van 20 plaatsen, rustende schutterijen 2, de vertegenwoordigers van zee- en landmacht en 48 weerbaarheids-verCenigingen. Bij de uitgevers dezer courant liggen de pliototypen ter bezichtiging van drie prachtige zilveren bekers, waarvan een zwaar verguld, van kolossale afmetingen, en rustende op een voetstuk waarop gegraveerd is 't Zoo. Anno 1872. Deze bekers zijn door Z. M. don koning als prijzen voor de schietwedstrijden Aa en Ba afgestaan. De kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam, heeft in de vergadering van gisteren avoml op hare voorloopige candidrtlenlijst. voor het lidmaatschap van de tweede kamer, geplaatst de heeren mr. O. van Rees, mr. P. P. van Bosse en L. Pincofl's. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezingvan vier nieuwe leden van den gemeenteraad te Oversckie, noodzakelijk geworden door de vermeerdering van het 1,( getal inwoners, zijn gekozen de heeren O. van den Berg Jz. en Simon Pootterwijl een herstemming moet plaats hebt ben tusschen' de heeren Jacs. van Scliie, Jacs. Oliemans, j] 'Adr. Suyker en J. Snijders. Gisteren ochtend ten half vijf ure werd in de gracht aan de Ilooikade te 's Hage drijvende gevonden het lijk van §j de 25jarige modiste M. R., laatst woonachtig i'n den'Bosch'. jj Uit het in haar hoed gevonden briefje bleekt dat zij'uit j£ wanhoop tot den zelfmoord gekomen was, aangezien"haar 1 minnaar, die voor eenige weken wegens diefstal in'het Politieblad onder de gesignaleerden voorkwam, dé'stad bid fel haar verlaten had. Op het droge gebracht, waren er nog j|. sporen van leven te bemerken, doch de aangewende pogin- gen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. De hoed der ongelukkige was aan den waterkant vast-1| gehecht; men vond daar ook nog een toegevouwen'briefje, waarop de woordenDvischt hier en gij zult vinden." 1 Zondag namiddag jl.omstreeks 2>ure, had op den weg huiten de voormalige Rijnsburgsche poort,' te Leiden, I een brutale afzetterij plaats. Eeu viertal knapen, dat'een wandeling om Endegeest had gemaakt, ontmoette op dien weg twee personen, die vroegen hoe laat het was. De oudste 'dier knapen gaf hetwerlangde antwoord en bracht, daar zij de juistheid zijuer opgave iu twijfel trokken, zijn horloge te voorschijn, om hen te oyertuigen. Een der bedoelde peréó- nen legde de hand op het horloge en rukte het van den ket- ting los, waarna beiden langs een zijpad op den loop gingen. De politie te Oestgeest, met de zaak in kennis gesteld, heeft, geleid door enkele kenteekenen waarvan de jongentjes op gave konden doen, de schuldigen spoedig weten op te spo ren. Het waren 20jarige jongelingen uit Oestgeest, die waarschijnlijk den diefstal hebben gepleegd om zich geld voor hunne uitspattingen te verschaffen. De pleiziertrein van Groningen naar Arnhem is Zondag morgen nabij 't station Kookange door te late aan komst en, naar men zegt, verkeerd sein, tot op een distantie van ruim i \u meter, bijna op den. gewonen, trein naar, Groningen gestooten; ware zulks niet gelukkig even te voren opgemerkt en had de trein niet onmiddellijk gestopt, de ramp had niet te voorziene gevolgen kunnen hebbèn,' daar 't aantal reizigers in den eerstgenoemdentrein ruim 1000 bedroeg. Dat onze verlichte negentiende eeuw niet vrij is van gruwelen en barbaarschheden, die wellicht in vorige tijden tehuis behoorden, bewees de terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Nijmegen van5 Juni 11. Het betrof hier' eeu mishandeling, gepleegd door drie volwassen mannen' op een kleinen 12jarigen jongen. Deze personen'stonden' deswege terecht. Volledig werd hun schuld bewezen door' hun bekentenisen de verklaringen der getuigen, ter terecht-' zitting afgelegd. Ziehier de toedracht der zaak: De bé- kIaagdenhaddeugezamenlijkdenl2jarigenJ.V. ngeriugd", gely k men zulks de varkens doet, ten einde him het wroeten in den grond te beletten. Op de volgende wijze was deze wreede daad door hen gepleegd. Genoemde J. V. was met lieu op het land werkzaam en had met kluiten aarde tegen de paarden van een der beklaagden geworpen. Hierover xverd deze wrevelig, en kwam met de beide andere be klaagden overeen, den jongen te ringen. Met dat doel vroeg hij aan een der vrouwen, die daar mede werkzaam waren, een speld, zonder evenwel te kennen te geven, waartoe clezo moest dienen. De vrouw, niets kwaads vermoedende, gaf de speld, waarop de beklaagde, onder het uitroepen van de'woorden: »hij moet geringd worden I" den jongen,-die inmiddels hard was weggeloopen, naliep, vastgreep en op rfigyWhfiifcfc COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door hel geheclo Rijk2.50. ADV EJB ÏEHTÏBKi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f i 00; iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs. Zondag 11 Augustus, Des namiddags ten 3 ure, plechtige ont vangst der mededingers m don wedstrijd te Apeldoorn, vóór het gemeentehuis. Ten 4 ure, vertrek naar het kamp. Ten 5 ure, ontvangst in het kamp, betrekken der aangewezen tenten. Ten 7 ure, loting voor aan to wijzen schietbanen, vóór het bui eau der regelings-commissie, waar alle korpshoofden tegenwooidig zijn; eiken avond loting voor den volgenden dag. Ten 8 ure, muziek-uitvoeriiig door het korps muzikanten der infanterie te Arnhem. Maandag. Des morgens ten 74 ure, aantreding der mededin gers in den wedstrijd Aa, vóór de hun aangewezen banen. Ten 8 ure, aanvang van den wedstujd Aa. Ten 10 ure, aantreding der mededingers in den wedstrijd Ab, no. 1, 2 en 4. Ten 104 ure, aanvang van dien wedstrijd. Ten 24 uie, aantreding der mede dingers in den wedstrijd Ab, no. 3 en 5. Ten 3 ure, aanvang van dien wedstrijd. (De aanvang en nlloop van het schieten zul len eiken morgen en namiddag door een kanonschot worden aangekondigd. Eiken middag van 12 tot 2 uur zal het schieten door eene pauze worden afgebroken). Des namiddags van 1 tot 4 uie, en des avonds ten 8 ure, muzick-uitvoering. Ten 10 ure, taptoe met buitengewone veilichting. Dinsdag. Des morgens ten (34 ure, aantreding der mededin gers in den wedstrijd Bb, no. 1 (300 p.) no. 2 en 3. Ten 7 ure, aanvang van dien wedstujd. Des namiddags ten 1 ure, schorm- wedstrijd in het kamp op degen, sabel, stok en geweer, als mede door infanterist togen kavallerist, te paard. Voor elk wapen wordt een prijs en een premie uitgeloofd. Des namiddags en des avonds,_ als boven, muziek-uitvocring. Woensdag. Des morgens ton 64 ure, aantreding der mededin gers in den wedstrijd Bb, no. 1 (300 p.) Ten 7 ure, voortzet ting van dien wedstrijd. Des namiddags ten I4 ure aantreding der mededingers in de wedstrijden Ba (le serie) en Bb, no. 1 (600 p.) Des namiddags ten 2 ure, aanvang dier wedstrijden. Des namiddags en des avonds, als boven, nauziek-uitvoering. Donderdag. Des morgens ten 74 ure, aantreding der mede dingers in de wedstrijden Ba (2e serie) en Be. Ten 8 ure, aan vang dier wedstrijden. Des namiddags cn des avonds, muziek uitvoering. Vrijdag. Des morgens teil 74 ure, nantreding der mededingers in den weds.i'ijd Bd. (100 en 300 p.) Ten 8 ure aanvang vnn dien wedstrijd. Des nnmidilags ten 14 ure, aantreding der mede- dingeis in den wedstrijd Bd. (600 p.) Ten 2 ure, aanvang van dien wedstrijd. Ten 3 ure, wedstrijd voor ledon van jongelings- vereenigingen, op 100 pas afstand, met allo verstrekte geweren 'Zaterdag. Des morgens ten 9 ure, aantreden vóór het front van het kamp. Ten 91 ure, vei trek uit het kamp, om voorbij het koninklijk pale's to defdeeren, waarna uitdceiiug der wed strijd-prijzen door Z. M. den koning, in hot kamp. Zondag zal het kamp ontruimd worden.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1