A o. 1872. M 2017. Vrij dag 1 f) Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUmULANDSCHE BERICHTEN. COURANT. ABONNEMENT! Abonnemenlsprijsper Drie Maandenf 1.85. Fianco per Post, door het gcltcclo Rijk2.50. (Brieven Franco.]) ADV EJB TEHTIBH: Pi ijsvan 1 tol 10 gcivono regels f 00; ledero regel meer f O.IO, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helfl van den prijs. Het bevestigt ziel i, dat de laatst gevoerde onderhan delingen tusschen de Russische regeering en den Heiligen Stoel over de benoeming en toelating van geestelijken voor de Katholieke onderdanen van het Russische rijk, waarvan men aanvankelijk zulk een goeden dunk koesterde, ten slotte op nieuw schipbreuk geleden hebben. De moeilijk ste punten daaromtrent waren reeds vereffend, toen de onderhandelingen eensklaps van de zijde van den Heiligen Stoel werden afgebroken, en wel omdat men zich daar over tuigd hield, dat zij meer in het belang der Russische regee ring dan in dat van de Roomsehe kerk gevoerd werden. Te Londen moet dezer dagen het volgende hebben plaats gehad. In een der voornaamste restaurants aan het strand kwam zekerelordL., die aan rheumatiek leed, dage lijks een flesch mineraalwater drinken, uit het graafschap Argyll afkomstig, hetwelk hem door den geneesheer was aanbevolen en de restaurateur had er honderd vijftig flesschen van laten komen, om eenigen voorraad te hebben. Op zekeren morgen kwam de lord echter iets vroeger dan gewoonlijk om zijn water te drinken. Daar de kellner niet bij de hand was, ging de patroon zelf naar den kelder om een lleseh te halen, doch was niet weinig verwonderd cr geen enkele meer te vinden. »De kellner die mij gewoonlijk bedient zal wel weten waar ze zijn," zeide de lord, en een dienstmeisje werd naar het kameitje van den keüner ge zonden, om het hem te vragen. Geen vijf minuten daarna kwam het meisje echter terug en deelde aan den lord en den restaurateur in de grootste verslagenheid mede, dat zij don kellner in het bad gevonden had met al de ledige mineraaUvaterflesschen er naast. Ontkennen was voor den kellner niet mogelijk en hij kwam er dan ook maar voor uit, dat zijn doctor hem baden had voorgeschreven van het zelfde water als lord L. dronkhij had nu gemeend, niet beter te kunnen doen dan, alvorens de edele lord er een inwendig gebruik van maakte, het eerst ten zijnen behoeve uitwendig te appliceeren. De aartsbisschop van Utrecht, msgr. Loos, en de kanoniek van Vlooten, kwamen Dinsdag avond te Kaisers- lautem aan en werden door liet comité dor Oud-Katho lieken op feestelijke wijze ontvangen. Daarna reden zij onder klokgelui en salüutschoten door de feestelijk ver sierde stad naar de kerk der Oud-Katholieken, waar de gemeente een Te JDeum aanhief en de aartsbisschop den zegen uitdeelde.Woensdag voormiddag had een godsdienst oefening plaats en werd het vormsel toegediend. Van ofïicieuse zijde wordt thans gemeld, dat alle be richten betreffende plannen tot slooping of versterking van Duitsche vestingen ten eenenmale voorbarig zijn. Wel wordtin deafdeeling van de fortification bij liet departement van oorlog, onder het voorzitterschap van den kroonprins, of bij zijn afwezigheid onder die van den prins van Hohen- zollern-Sigmaringen, over een wijziging van het Duitsclie vcstingstelsel beraadslaagd, doch al het daarin beslotene blijft geheim en moet eerst aan de goedkeuring van keizer Wilhelm worden voorgelegd, alvorens opcnbEiar gemaakt te voorden. Het Frank/. Journal deelt mede, dat de stad Wies- baden de kurzaal en het daartoe behoorende park heeft overgenomen van den tegenwoordigen eigenaar, den pach ter der speelbank aldaar; de koopsom bedraagt 100,000 thaler. Met 1 Januari van het volgende jaar treedt de stad in hel bezit van haar eigendom. Hieruit blijkt tevens, dat van een verlenging der concessie door den pachter der bank zelfe niet de minste hoop meer wordt gevoed. Een officier, Hongaar van geboorte, thans in dienst van de Verccnigde Staten, beeft een nacht-telegraafdienst uitgevonden, om in tijd van oorlog gebruikt te worden. Deze telegraaf bestaat in vuurpijlen of raketten van ver schillende kleuren, die op een afstand van 32 k. m. (onge veer 6 uur gaans) gezien kunnen worden. Iedere vuurpijl stelt zes woorden voor, zoodat men met een 25lal een mede- deeliug van 450 woorden kan overseinen Ieder vuurpijl kost ongeveer fl.20. Alle gebruikelijke woorden in de tactiek en stratégie kunnen daarmede worden aangeduid. Men kan natuurlijk den sleutel naar verkiezing inrichten en veranderen, om de correspondentie voor den vijand geheim te houden. Men zegt dat het Pruisische ministerie van oorlog de uitvinding heeft. Naar een Britscli-Indisch dagblad meedeelt, bestaat het' plan om in 'tHimalaya-gebergte een nederzetting voor Europeanen te stichten. In die heerlijke, gezonde bergstreek zouden dan Britsch-Indischo kolonisten, voor wie een langer verblijf in de heete gewesten onnoodig of onraad zaam is, en wien omstandigheden 't moeilijk maken om naar Engeland terug te lteeren, zich metterwoon kunnen vestigen. Indië zou daardoor voor zijn Brilsche bewoners in werkelijkheid een tweede vaderland kunnen worden - •terwijl 't nu voor de meesten slechts een oord is, waar meri: zich heen begeeftjmet 't doel om't zoo spoedig mogelyk "weder vaarwel te zéggen. Werd de bedoelde nederzetting op grooto schaal en geheel op Engohehe wijze ingericht, dan zouden de kinderen "der Indische Britten daar ook hunne opvoeding kunnen ontvangen, en de kolonist zou zich niet de smart behoeven te getroosten van zijn knapen over de zee te /enden opdat ze, najaren terugkomende, hun ouders nauwelijks meer zouden herkennen. De Globe merkt 'tzeer terecht op: sliet leven in ludië moet zoo weinig mogelijk gelijken op een ballingschap." SO HIED AM, -18 Juli 1872. Gisteren had te Utrecht de vergadering plaats \an vrienden en vereerders van wijlen mr. J. R. Thorbecko, waarvan ruim een 200 tal was opgekomen, ten einde een beslissing te nemen over de voorstellen van het centraal comité; welk voorstel luidt: 1. Op te richten een standbeeld voor Thorbeeke; 2. een steen te plaatsen in het huis te Zwolle, waar Thorbeeke ge boren is3. een eenvoudigen gedenksteen te plaatsen op het graf van Thorbeeke, en 4. aan te koopen het huis, waar de overleden staatsman gedurende zij n verblij f te 's Graven- hage gewoond heeft, om dit als een gedachtenis voor hem te bewaren, met bestemming vooreerst om tot woning aan te bieden aan zijne nagelaten kinderen. De voorzitter herinnerde kortelijk de geschiedenis der hoofdcommissie, die haar ontstaan te danken had aan de to 's I-lage gehouden bijeenkomst op 15 Juni, een bijeenkomst waartoe de oproeping was uitgegaaa van een pet soon of van personen die tot nog toe onbekend zijn gebleven. Van de 52 leden die toen de hoofdcommissie zouden uitmaken, heeft slechts één wegens bijzondere redenen bedankt; de punten heden aan de vergadering voorgelegd, waren het resultaat eener bespreking door die commissie op 29 Juni gehouden. Het aantal sub-commissiën bedraagt reeds 92. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eenige inge komen stukken, waaronder die zeer zonderlinge denk beelden behelsden. Onder anderen om in iedere hoofdstad van het rijk een standbeeld voor Thorbeeke op te richten en tevens aan alle gemeentebesturen in het land een buste te zenden, ten einde in de raadzaal te worden geplaatst om de Zuiderzee te dempen, een geliefkoosd denkbeeld van Thorbeeke, en daarvan een nieuwe provincie te makeu met de benaming van Thorbeeke. Ook de algemeene beschouwingen over de vierpunten liepen nog al ecnigszius uit elkander, terwijl de gevoelens omtrent het oprichten van een standbeeld nog al verdeeld wareu. De heer Vroom, van Zwolle, verklaarde dat de sub-com missie te dier stede zich gaarne nederlag bij het denkbeeld het standbeeld te 's Huge te doen verrijzen, doch dan ook dankbaar zou zijn, wanneer men haar toestond uitvoering te geven aan punt 2, zoodat dit punt van het thans genomen voorstel kan vervallen. Ofschoon omtrent het huis waar Thorbccke's ouders zouden gewoond hebben eenigen twijfel bestond, was het waarschijnlijk dat 't welk thans door den betaalmeester op den Dijk, die voortaan den naam van Thorbecke-graeht zou dragen, wordt bewoond. Op voorstel van den voorzitter vorecnigde de vergade ring zich gaarne met het gevoelen van den heer Vroom, zoodat de uitwerking van punt 2 aan Zwolle zal worden overgelaten. Professor Üpzoomer stelde voor punt 1 te bespreken en als dit aangenomen zou zijn, het ovorigo gedeelte, nl. de punten 3 en 4 tot later te laten rustenspreker vcreenigt zich echter met het denkbeeld van den heer Cremers uit 's Hage, om punt 3 wel af te doen, en alleen punt 4 te laten rusten tot dat bekend zal zijn over welk bedrag de commis sie kan beschikken. Daarop wordt punt 1, door liet wegvallen van punt 2 ge amendeerd met de woorden Dtc 'sILtge", met overgroote meerderheid aangenomen. De motie van prof. Opzoomer wordt, na bestreden en verdedigd te zijn, metgroote meerderheid verworpen. Nadat punt 3 zonder discussie was aaugenornen kwam punt 4 aan de orde, dat na korte woordenwisseling met groote meerderheid werd aangenomen. Het bestuur der sVereeniging van Officieren der Schutterij in Nederland" heeft aan den koning het volgende adres gezonden: Aan Zijne Majesteit den Koning, Geeft met den meesten eerbied te kennen Het bestuur derVereeuigingvauOfficieren der Schutterij in Nederland, gevestigd te Amsterdam Dat sedert Tang en vooral bij de uitvoering van Uwer Majesteits besluit van 19 Juli 1870 gebleken is, dat de be staande schutterlijke organisatiewet grove gebreken en algemeen erkende leemten bevat, waarvan de herstelling of aanvulling te vergeefs door Uwer Majesteits regeering herhanldelijk is beproefd; dat de oorzaak hiervan alleen toe te schrij ven schijnt aan het gemis eener wet, waarbij het defensiewezen, waarvan :.de schutterij een onderdeel uitmaakt, wordt geregeld, daar, by het ontbreken van een -vast stelsel van defensie (deze levensquaestie voor de handhaving der onafhankelijkheid van ons dierbaar vaderland iedere poging tot een noodige en doeltreffende reorganisatie der schutterij vruchteloos zal blijven; dat het evenwel een dringende behoefte is in de wet van i 1 April 1827 Staatsblad no. 17) eenige veranderingen te brengen, waardoor wordt te gemoet gekomen aan de vele hinderpalen die een deugdelijke oefening en handhaving van tucht in den weg staan. Door deze overtuiging geleid, neemt het bestuur ootmoe- dig de vrijheid Uwe Majesteit een nota van wijziging, van aanvulling en van afschaffing van sommige voorschriften der voormelde wet van 11 April 1827 ter goedgunstige overweging aan te bieden. Met den nederigen wensch, dat het Uwe Majesteit moge behageu, in overleg met 's lands vertegenwoordiging, daar aan zoodanig gevolg te geven, als leiden kan om, bij wijze van overgangsbepaling, de schutterij voor te bereiden tot een onvermijdelijke radicale hervorming, in verband met 's lands defensie. Hetwelk doende, van Uwe Majesteit, namens het bestuur voornoemd, de gehoorzame en getrouwe onderdanen, John. E. Knight, Voorzitter. Jac. Wertiieim, Secretaris. Namens den koning zyn bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken tot vertegenwoordigers van de Ned. regeering op de achtste bijeenkomst van het Statistisch Congres, hetwelk in den loop der volgende maand te St. Petersburg zal gehouden worden, benoemd de heeren P. J. Bachiene, lid van den raad van statemr. S. Vissering,' hoogleeraar te Leiden en mr. M. M. von Baumhauer, chef der afdeeling statistiek bij het dep, van binn. zaken. Gisteren heeft de kiesvereeniging Orde, te Rotterdam een vergadering gehouden tot het stellen van eencandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer. Hiertoe werden voorgesteld door den heer L. Pincoffs de heer O. van Rees en door mr. J. Pols, nadat deze vooraf zijn verwondering té kennen had gegeven door de Botterdamsche Ct. tegenover den heer van Bosse te zijn aanbevolen, de heer mr. P. P. van Bosse. Nadat beide heeren huu candidaten hadden aanbevolen, werd de heer O. van Rees door de vergadering tot candidaat verkozen. De schipper, wien jl. Maandag voor de Oude Plan tage, nabij Rotterdam, het onheil door een valwind is over komen, is genaamd J. Hoogenboeren, te huis behoorende te Lekkerkerk. Aan boord waren, behalve de schraper, ook zyn vrouw en knecht, zijnde de zuigeling, hun eenig kind, gered. De drie verongelukten waren allen nog jeugdige liedenhet vaartuig was beladen met zand en bestemd naar Rotterdam. Het vaartuig wordt gelicht, daar het in het vaarwater gezonken zijnde, veel ongerief veroorzaakt. De lijken zijn nog niet gevonden. De stoomboot van Grimsby was den 16 dezer nog niet te Rotterdam aangekomen, ten gevolge van strike onder de werklieden op die plaats, waardoor de lossing en lading ondoenlijk waren. n Uit Brielle wordt gemeld, dat op het gezonken stoom schip Lapwing, zich drie ingezetenen van daar bevonden- aan een hunner is liet gelukt zich op een baal katoen té redden. Omtrent het lot der twee anderen verkeerde men langen tijd in onzekerheid. Nu echter heeft men de treurige zekerheid, datdezeë- loods Smit en zijn dochter in de golven zijn omgekomen. De laatste zou voor uitspanning een reisje meemaken naar Liverpool. Een moeder en zes kinderen zijn door dat dubbele verlies in groote droefheid en rouw gedompeld. Men verneemt dat door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, ter gelegenheid van de plechtige ter aarde bestelling van wijlen HD. gemalin, ten behoeve van dealge- meene armen der gemeente Delft een som van f1000 en aan de Ned. Herv. kerken een bedrag van f 300 is'ge- schonken. De Haagsclie gemeenteraad heeft, op voorstel van burgemeester en wethouders f 200 beschikbaar gesteld om eenige leden der dd. schutterij aldaar aan den in Augus tus e. k. op de Wieselsche heide te houden seherpsehut- terswedstrijd te doen deelnemenin dezelfde zitting is het voorstel van burgemeester en wethouders tot inwilliging van het verzoek van den heer Outshoom, architect te Amsterdam, om hem namelijk, aan de noordzijde van het gemeentebadhuis te Scheveningen, grond afte staan ten einde daarop een aantal villa's te bouwen, met algemeene stemmen aangenomen. t De gezamenlijke turf- en kolendragers in 'den Haag hebben Dinsdag morgen het werk bij hunne verschillende patroons gestaakt, nadat hunne aanvrage oni .verhooging van loon, Zaterdag ingediend, was geweigerd. Voor de lossing van een hoed kolen was gevraagd 10 cents in plaats van 7 's cents; voor een lading turf f5 in plaats van f3.25 of f3.50; voor het hout 2''2 in plaats van 2 cents. Enkele patroons hebben voor een deel die eischen willen inwil ligen de werklieden hebben echter besloten om de werk; staking vol te houden, totdat al hunne eischen zün inge willigd. -

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1