iy fm M 2921. Donder daft 2$ Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. MPvei?chie' A 0.^1872. BU1TEMLANPSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Franco per Postdoor liet gctieole Rijk2 50. (Brieven Franco.} Aan de vele werkstakingen, die in Engeland tot dusver elkander zijn opgevolgd, ontbrak nog een vak, dat daarbij niet vertegenwoordigd was, t. w. de doodgravers. Die leemte is echter nu aangevuld. De doodgravers te Woolwich, ofschoon ze goed betaald werden, hebben goed gevonden de lijken gedurende twee dagen onbegraven te laten en eischten hooger dagloon. Tot hun groote teleur stelling is het den autoriteiten van Woolwich echter dade lijk gelukt, om hunne vacatures door anderen aan te vullen. Een Duitseh blad meldt, datindenlaatstentijdop verschillende plaatsen in den omtrek van Oschatz, ook arbeidstakingen onder de boerenknechts en meiden voor komen. Over het algemeen eischen zij hooger loon, ver korting van den werktijd met twee uren daags, betere voeding, maar in de eerste plaats verlangen zij 's morgens wat later op te staan. Professor Bluntschi lieeft dezer dagen in de degen- wart een breedvoerig artikel geplaatst, waarin hij op onwe- derlegbare gronden staaft, dat Duitschland en de andere groote staten wel degelijk het recht hebben om, bij de eerst volgende verkiezing van een nieuwen paus hun invloed te doen gelden. Om zich echter tegen alle beschuldiging van inbreuk op godsdienstig terrein te vrijwaren, stelt voor noemde professor als, naar zijne zienswijze, het beste middel voor, dat de belanghebbende staten tijdig, hetzij gezamen lijk, hetzij ieder afzonderlijk, aan het conclave Rome te kennen geven, dat zij binnen hun gebied aan geen Room- schen paus zullen toestaan eenig openhaar, zij het ook ker kelijk gezag uit te oefenen, wanneer hij niet belooft, de grondwettige rechten en politieke souvereiniteit van den staat te eerbiedigen, en zich van elke inmenging in de staatsaangelegenheden te zullen onthouden. "Woensdag morgen kwam de heer Schiltz, oud stationschef te Luik, vergezeld van zijn vrouw en hun met den-heer Lame gehuwde dochter, aan het spoorwegstation te Dolhain, om naar Yerviers te gaan. Daar de trein echter reeds vertrokken was, besloot het gezelschap langs den spoorweg naar Yerviers te wandelen. In een tunnel kwam hen een trein tegen, waarvoor zij uitweken, zonder echter te bemerken dat op het nevenspoor eveneens een trein in aantocht was. Door een snelle beweging waren de heer Schiltz en zijn echtgenoot gelukkig genoeg zich nog juist bij tijdsin veiligheid te stellen; hunne dochter kwam echter met de locomotief in aanraking en werd, onder de oogen hunner ouders, letterlijk vermorzeld. De New-York Tribune zegt, dat er in California, aan den weg tusschen San-Jose en Santa-Cruz, een hotel be staat dat zeker eenig in zijn soort is. Het wordt gevormd uit tien, slechts eenige voeten van elkander staande, reus achtige holle boomen. De ruimte in den grootsten boom, wiens stam 65 voet omtrek heeft, dient tot gelagkamer. Een uit sandelhout, sparren- en madronatakken gemaakt priëel, dient voor salon. De inwendige holten der overige negen boomen, zijn wit geverfd of behangen en dienen tot slaapkamers, terwijl een boomstronk met een leuning om geven, voor leeskamer dient. SCHIEDAM, 24 Juli 1872. Tot de lessen aan de hoogere burgerschool worden met den aanstaanden cursus, die 2 September begint, toegelaten'. J. A. Ritmau, H M. van Nes, D. Bijlo, D. Oranje, A. van der Zwet, H. Koper, A. F. Gips, F. J. C. van der Schalk, T. Heijligers, C. Dirkzwager, J. Maltha, M. de Jongh, J. Legner, J. Buschmann, A. Meijster, H. J. C. Roelants. J. G. Beukers, J. P. Bremmer, H. C; Rijnbende, C. Houtman, W. R. van der Gronden, B. Koch, B. Lechner, G. van Buuren, J. J. van. "VVaas, H. J. E. PostUiterweer, (allen uit Schiedam), H. R. van Buuren van Heij3t, H. J. Indeweij en M. W. van Dusseldorp (uit Vlaardingen) tot de 1ste of laagste klasse, terwijl in de tweede klasse zullen geplaatst worden A. W. F. Beukers van Schiedam en P. K. Bentfort uitYlaardingen. Nog kunnen tot de eerste klasse toegelaten worden twee jongelieden uit andere gemeenten, die zich echter voor de tweede klasse hadden aangemeld, en zal W. B. van Buuren, als leerling der Latynsche school, de lessen in de 3de klasse der hoogere burgerschool bij wonen. 1 Naar wij vernemen heeft onze stadgenoote, mej G. C. van der Schalk, met goed gevolg het leerling-apothe kers examenden 22 dezerte Middelburg afgelegd. Heden morgenten half negen ureis een spoeling- haalder in do Schie alhier verdronken. Vroolyk en welge moed was hij de spoelingschouw voortduwende, onder het zingen van: O moeder die zeeman, toen de boom brak-en hij in het water viel. Bijna onmiddellijk op den wal ge bracht, gaf hij nog teekenen van leven, doch was spoedig -daarop een lyk. De drenkeling heet Albertus deRegt, oud 18 jaren, en -was in dienst bij den heer Wynand Iloogerbrugge, nabij - Maandag morgen hebben de ketel makers in de fabriek der heeren Christie, Nolet de Kuyper te Delfs- haven, ten getale van 87 man, het werk gestaakt. Eenigen hunner hebben zich vervolgens schuldig gemaakt aan onge regeldheden en den boekhouder mishandeld, die gelukkig nog in t'ijds door een baas-bankwerker is ontzet. De werk lieden in de overige afdeelingen der fabriek hebben aan de werkstaking geen deel genomen. De Manchester Guardian zegt, dat naar alle ver wachting op de groote vergadering der Internationale te 's Hage, de vraag van het al of niet voortbestaau dier ver- eenigiug zal ter sprake komen. De Engelsche werklui zijn ontevreden over de weinige hulp, welke hun bij de strikes verleend is. Yan dien kant zal zeker het voorstel komen om vereeniging te decentialiseeren. Het hoofdbestuur en zijn vrienden zullen zich natuurlijk tegen die motie verzetten, maar er heerscht in den boezem van het hoofd bestuur zelf zooveel verdeeldheid, dat 't hoogst waar schijnlijk inde minderheid zal zijn. In elk geval verwacht men dat de Engelsche afdeeling zich zal afscheiden. Het besluit, waarbij bepaald wordt, dat het voor genomen congies der Internationale te 's Gravenhage zal gehouden worden, luidt, volgens het dagblad VInternatio nale. als volgt sGezien het besluit van het congres van Bazel, waarbij Parijs bepaald is als zetel van liet aanstaand congres. Gezien het besluit van den algemeenen raad van 12 Juli 1870, krachtens hetwelk, wegens de onmogelijkheid om te Parijs een congres te houden, bOvereenkomstig art. 4 der algemeene statuten, 't con gres werd opgeroepen ter bijeenkomst te Mentz: aOverwegende, dat thans de vervolgingen, van regee- ringswege ingesteld tegen de Internationale, zoowel in Frankrijk als in Duitscliland de bijeenkomst der congres sen hetzij te Parijs, of te Mentz onmogelijk maken; »Gezien art. 4 der algemeene statuten, dat aan den algemeenen raad de bevoegdheid verleent om, in geval van nood, de plaats, waar het congres gehouden zal worden, te veranderen »Roept de algemeene raad het aanstaand congres der Internationale vereeniging van werklieden op tegen Maan dag 2 September 1872, te 's Gravenhage (Nederland)." De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft bekend ge maakt, dat op 29 Juli aldaar een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. De heer Sijthoff, bbekdrukker te Leiden, ontving in het begin dezer maand een. schrijven van de aldaar geves tigde Typografische Vereeniging, waarin verhooging van ioon werd gevraagd. De heer S. antwoordde, dat hij steeds alles gedaan had om het leven zijner gezellen te veraan genamen, en zijngeheele personeel met den 20 Juli ontsloeg. Hij verlangde niet te werken met ontevreden gezellen. Die niet tevreden is, besloot de heer Sijthoff zijn antwoord, gelieve te zwijgen en heeft zijn ontslag; die tevreden is, kan blijven maar moet het schriftelijk mede deelen. Donderdag 18 Juli hadden van het talrijk personeel wij meenen 70 personen allen, op 3 na, te kennen gege ven dat zij tevreden waren en aan het werk wenschten te blijven. (Arnh. Ot.) Het Leidscle Dagblad bevestigt het bericht, dat er door de heeren baron Sloet van de Beele en Wiggers van Kerchem concessie is gevraagd voor den aanleg van een spoorweg tusschen Leiden en Woerden. Zij voegt er bij, dat een van onze bekwaamste ingenieurs, doorkneed in den aanleg van spoorwegen, het technisch gedeelte dei- zaak bestuurten dat de exploitatie vermoedelijk onder de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij zal plaats vin den, welker directie en eenige deskundigen bereids de noodige opnemingen hebben gedaan nopens de richting van de geprojecteerde lijn. Als een bijzonderheid vermelden wij dat, volgens het algemeen register van het Bureau Veritas, er slechts twee schepen zijn die den naam voeren van Zephyrus, en dat juist die beide schepen thans te Zwijndrecht naast elkander liggen te lossen; het eene groot 699 Eng. tonnen, tehuis behoorende, te Plymouth, kwam van Rangoon met rijst voor den heer H. Vliegenthart, en het andere groot 357 Eng.'.tonnen, te huis behoorende te Shields, van Newcastle, met steenkolen voor de heeren M. J. Maison Zonen al hier. Dordt(7f.) Zondag jl. passeerde door de gemeente Apeldoorn een detachement infanterie, sterk 1 officier en 80 man schappen, komende van Doesburg en marcheerende naar de Wieselsche heide, ten einde het door de weerbaarheids korpsen te betrekken kamp in gereedheid te brengen. Het Nieuws van den Dag bespreekt de quaestie van het al of niet voortbestaan der koninklijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Worden de 5 ton niet gevonden, dan zal men liquidatie voorstellen. Is nu de toestand ongezond, dan oordeelt het N v. d. D. dat de Amsterdammers lijdelyk moeten blijven, want de industrie is geen philantropie. Industrie laat zich niet bedeelen, even min als de flinke werkman. Deze gaat heen als de industrie heengaat. Maar is daarentegen het beweren der directie waai', dat binnen een niet ver verwijderd tijdperk belang rijke winsten van deze fabriek te wachten zijn, danhelpe Amsterdam, of, hebben de Amsterdammers geen energie meer, dan late men liever elke industrie zoo spoedig moge lijk varen, en herscheppe de eerste gemeente van het ryk in één groot effecten-kantoor. Weinig had de reeds zoo lang vergeten West-Indi sche Compagnie kunnen denken, dat de onduidelijke re dactie van een harer verkoop-contracten nog na twee eeuwen aanleiding tot een proces zoude geven, en toch is dit het geval geweestgelijk een beslissing de vorige week door de arr.-rechtbank te Amsterdam gegeven, kan getui- gen. In den jare 1670 behoorde de geheele Buitenkant (Tij oflJgracht, in den Fransehen tijd officieel Quai Louis ge naamd) vanaf de Schippersgracht tot aan het zoogenaamde 's Gravenhekje, aan de West-Indische Compagnie, die in dat zelfde jaar die terreinen bij gedeelten aan verschillende personen in publieke veiling verkocht. Zeker perceel al daar verkreeg daarbij een recht van uitgang naar de Foe liedwarsstraat, welke uitgang door den tegenwoordigen kooper en eigenaar van de perceelen in de Foeliedwars- straat werd belet. Dit was voorzeker vry hard voor den tegenwoordigen eigenaar van het perceel op delJgracht, wiens voorgangers gedurende bijna twee eeuwen daarvan hadden gebruik gemaakt. Tegen den eisch, strekkende tot wegruiming van de steenen voor den uitgang geplaatst en tot vrijlating van den doorgang, werden door den ged. verschillende exceptiën opgeworpen en onder anderen die, dat deze actie verkeerdelijk was ingesteld, als zijnde een reëele en geen personeeleen als zoodanig het bewijs van eigendom niet was geieverd., Voor den eischer werd be- weerd met een beroep op art. 719 B. W. (arr. van den hoo- gen raad, vernietigende een arrest van het hof in Fries land, (in tegenovergestelden zin gewezen), dat dit was een personeele actie. De rechtbank echter besliste dat uit de redactie van de akte van verkoop van 1670 niet duidelyk was op te maken, dat die doorgang aan den eigenaar van het perceel op de IJgracht behoorde en eerder schfeen te be- hooren, gelijk voor den ged. gepleit was, aan zyn buur man (die niet in het proces was gewikkeld) zoodat de rechtbank den eischer dan ook niet ontvankelijk verklaarde in zyn eisch, met veroordeeling in de kosten. (N. v. d. D.) Uit Waalwijk wordt gemeld dat bij een landbouwer aldaar de koeien loopen grazen met gewijde medaillons aan de horens, als een voorbehoedmiddel tegen de tong- blaar. Op die medaillons ziet men aan de eene zijde een kruis met de letters J. II. S. en eenige andere initialen er in. Aan de keerzijde ziet men een Mariabeeld met een kruis in de hand en omgeven met het randschrift Crvxbenedicta. Sedert eenige jaren is een plant in Europa bekend* de Elodea Canadensis, die uit Amerika overgekomen, zich den onvriendelijken bijnaam van waterpest heeft verwor ven. Zij heeft namelijk het vermogen, om, vooral in watoren van weinig diepte en stroom, zich zoo snel voort te planten, dat deze er binnen korten tijd geheel mede gevuld worden en niet alleen vischvangst, maar ook scheepvaart letterlijk onmogelijk wordt Natuurlijk vreest men har», over planting, die door de stengels, welke de schépen mee voeren, bijna onvermijdelijk is, ten zeerste; in Utrecht en O vei ijssel heeft men er genoeg mede te stryden. Doch onlangs is gebleken dat de plant, die zoqvëel moeite en zorg heeft veroorzaakt, van de grootste nuttig heid is. Wanneer men haar op zonnige Octoberdagen uit het water trekt, droogt zij in weinige minuten op. Zy is dan niet bros, maar taai en veerkrachtig, zoodat zy zeer ge schikt is om tot het inpakken van allerlei waren en tot het vullen van peluwen, in plaats van zeewier, gebruikt te worden. Ook kan zij in den stal het stroo vervangen, daar zij eigenlijk geen bast heeft en de vochtige meststoffen in korten tijd opzuigt. Haar gehalte in koolzuren natron maakt haar bovendien voor de bemesting bovenmate ge schikt. Ook verschaft zij aan het jonge broedsel der visschen een veilige schuilplaats. Eindelijk is nog gebleken dat in de lage veenen geen plant spoediger het dichtgroeien bevordert, waarom zy reeds door verstandige eigenaars in hun veenplassen is overgeplant» De waterpest is alleen voor den onwetende en trage een pest, voor den werkzame is zij een zegen. Men leest in Oostergo: Neen, de werkman moet niet wanen dat hij de ongelukkige en de ergst misdeelde is; wij erkennen het, zyn lot is vaak beklagenswaardig. Maar diep ongelukkig zijn zy, die door meerdere ontwikkeling hoogere behoeften hebben leeren kennen, die geplaatst zijn in betrekkingen die vele uitgaven noodzakeljjk en verplichr tend maken, die zich een kostbare en moeitevolle opleiding moesten getroosten om tot hun doel te komen, die dé be langrijkste werkzaamheden hebben te verrichten en tot loon gebrek lijden. Ja gebrek! Hun energie wordt uitge doofd, hun hart mist allen vrede, de kracht van hun arm wordt verlamd, zij worden oud en versleten, lang, zeer lang vóór hun einde En van dezulken kunt ge er honderden, neen duizenden tellen in Nederland 1 Waartoe vele voorbeelden? Denk u 'tlot van'onzen dorpsonderwijzer, niet met f400 COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Mianden1.85. ADV EJB T E N T I E N: Prijs- van 1 tot 10 gewone rcgcts ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1