11 aan dag Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A6. .1872. M .2924. BIWHEMLABIDSCHE BEBICHTEH. ABOMlflMllHT! Abonncmentfiprijsper Drie Maandenf 1.85. Fiance per Posl, door het gehecle Rijk2 50. (Brieven Franco.) Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer f 0 III. Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo heltt van den prijs. SCHIEDAM, 27 'Juli 1872. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag, den 30 dezer, des namiddags ten half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijuIngekomen stukken. Stemming over het voorstel tot afstand van grond aan W. van der Sluijs, waarover de stemmen hebben gestaakt in de vorige ver gadering. Deliberatie over. Adressen om concessie tot aanleg van een drinkwaterleiding en ontwerp-voonvaar- den; adres beambten ter secretarie, om verhooging van jaarwedde; missive keikmeesters Hervormde Kerk, hou dende aanmaning tot betaling der uitkeering wegens gemis van begrafenisrechten over 1871 en rechtskundig advi"s deswege. Benoeming van een ambtenaar van den bur- geilijken stand in de plaats van den heer dr. A. J. M. Los. En Verdere voorstellen en mededeelingen. In de laatste dagen hebben wegens de warmte onder scheiden brandersknechts het werk moeten staken, waar van een hunner het, zooals wij meldden, met den dood heeft moeten bekoopen. Ook heden namiddag is Bernardus Kleijs, pomper in de branderij vr.n de lieei en Wemiekor en Nolet, aan de Schie alhier, in hopeloozen toestand naar zijn woning aan de Roosbeek vervoerd. De hoofdoorzaken dezer ongevallen zijn, te veel drinken en daarbij te weinig eten. Bij den huishoudelijken wedstrijd op 200 pas, ge houden te Rotterdam den 24 dezer, door descherpschutters van het alhier gevestigde korps, werd de prijs behaald dooi den korporaal-scherpschutter L. vanDijke, met 53 punten. Onderstaande 4 schepen 'hebben ingeschreven om door de factorij der Nederiandsche Handelmaatschappij te Batavia bevracht te worden Oonielia MatTiilde, 355 last, f97.74 voor Amsterdam, f93.74 voor Rotterdam, f93.74 voor Dordrecht, f95 voor Middelburg en f93.74 voor Schiedam. - Johanna,797 last, f96 voor Amsterdam, 'Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Schiedam. McoleUe, 640 last, f96.50 voor Amsterdam, f96 voor Rotterdam, f96 voor Dordrecht, f96.50 voor Middelburg pn f96 voor Schiedam. Willemina Sf Clara, 342 last, f99 voor Amsterdam. Waarvan zijn aangenomen Cornelia Mathilde f 93.74 naar Rotterdam. Johanna- 96 Amsterdam. De 'Vlaardingsche vereeniging »de Eendracht", tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, onder bescherming van Z. M. den Koning, wijdde op den 24 dezer hare vol tooide schietbaan, op feestelijke wijze'in. Ten 12 ure verzamelden zich de leden, behoorende tot het uit de vereeniging gevormde korps op de Hofplaats, en begaven zich, met het muziekkorps van het 1ste regiment huzaren aan het hoofd, naar de woning van den lieer P. K. Drossaart, burgemeester der'gemeente, om hem een aubade te brengen. Dit huldeblijk, op welwillende wijze aangenomen, werd door den burgemeester beantwoord met een hartelijke toespraak tot het korps, waarin hij o. a. zijne sympathie betuigde met de pogingen, ook "hier ter plaatse, in het belaDg van 's lands weerbaarheid aangewend. Omdat hij die pogingen aanmerkte als krachtige teekenen van ge- hechtheid aan het zoo dierbaar huis van Oranje en liefde voor het vaderland, wenschte hij het korps een bewijs te geven van zijne goedkeuring en hooge ingenomenheid, en .hij bood een prachtig vaandel ten geschenke, dat ook vooral den vervaardiger, den heer J. W, A. Uelman, borduur werker te Breda, vereert en aanbeveelt. In het midden van een rood, wit en blauw satijn veld, prijkt het stedelijk wapen en de spreukEendracht maakt macht, daarboven het gekroonde naamcijfer des Konings, alles in goudde keerzijde i3 oranje gekleurd. Na voorbij den burgemeester le hebben gedefileerd, trok het korps naar het terrein der schietbaan, alwaar bereids de leden met liunne dames liadden plaats genomen. Het terrein was voor deze gelegenheid zeer doelmatig ingericht en met groen en bloemen getooid. Op de 'le poo'rt prijkte de buste des Konings. De muziektent was mi ~e wapens der provinciën ver sierd, terwijl yan het ve'reenigings-gebouw de Nederiand sche eh vaVde vier schietpoorten de stedelijke vlaggen van •Rotterdam, Schiedam, Maassluis en Vlaardingen wapper den; in één woord, het geheel had een net en feestelijk aanzien. Nadat de burgemeester en wethouders, hh. officieren der schutterijen van Schiedam, Maassluis en Vlaardingen, benevens die van het scherpschutterskorps van Schiedam en Rotterdam hadden plaats genomen, opende de voor zitter, de heer Vincent, na een kort woord, de door de vereeniging zoo zeer gewenschtc en dank zij de mede werking van het stedelijk bestuur verkregen inrichting met eenleve de Koning I dat door alle aanwezigen met geestdrift werd herhaald. De burgemeester beantwoordde den voorzitter en stelde 4 9 4 39 4 6 2 48 - 3 24 4 38 4 33 2 47 15 2 21 een dronk in op »do Eendracht", waarna de baan met eeuige schoteu werd'geopend. Er werd op het schijfbeeld, waarvan het hoogste nummer 12is,opi00 passen gevuurd. De uitslag daarvan zijn wij in staat gesteld mede te deelen. Sitmilai». .lint il schoten, bcli punten. De burgemeester De kommandant van het korps scherp schutters van Schiedam De kapt. ICerdel vau de Schiedamsehe schutterij De kapt. van der Lely dcrMaassluische schutterij De kapt. 3. M. den Boer van de Vlaard, schutterij De It, adj. Wulffers, van iiet korps kon. scherpschutters van Rotterdam De voorzitter der vereeniging De 2de lt. Visser der Schied schutterij De 2de It. Smith der scherpsch. van Schiedam De 1ste lt. Maas der schutterij van Maassluis De matiuée musicale, door liet reeds genoemde muziek korps gegeven, had inmiddels vooitgang en voldeed goed. Des avonds ten acht ure begon het aangekondigde con cert, dat zeer druk bezocht, besloten werd met een geïm proviseerd bal, tot aller genoegen afgoloopen. Het was een recht aangename bijeenkomst. {Vlaard. Ct.) Dikkens, de dief van de aangeteekende brieven, per post verzonden van Amsterdam naar Rotterdam op 20 Slei 11., is dezer dagen ten '12''2 ure uit de gevangenis te Utrecht te Breda gevankelijk binnengebracht en Donderdag morgen 10.40 ure onder behoorlijk geleide per spoortrein weder naar Utrecht teruggevoerd. Zijn ovei brenging schijnt in verband te staan met nazoekingen, die op zeker terrein aldaar hebben plaats gehad In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. is men binnengedrongen in het huis, bewoond door den predikant v. d. M., aan de Voorstraat te Delft, die juist den vorigen dag met zijn familie was op reis gegaan. Daar de bewoner ecliter vooraf alle geldswaarden of kostbaarheden elders in veilige haven had gebracht, zoo is door do indringers slechts een zilveren theelepeltje en twee dito hengsels van een gebakschotel en een suikermandje ontvreemd, ofschoon sommige meubelen de sporen vertoonden, dat het aan ijverig onderzoek" volstrekt niet ontbroken had. Aan gezien geen spoor van braak te bespeuren was, zoo is men waarschijnlijk door middel van een valsclien sleutel in het huis gekomen. De gemeenteraad van Dantumadeel heeft den pas be noemden hoofdonderwijzer te Zwaag-Westeinde den post van klokkenluider opgedragen, en wel1. omdat het trak tement als onderwijzer van f545 reeds was gevorderd op f550; 2. omdat men niemand daarvoor zoogeschiktrckende als de onderwijzer. Onder begunstiging van fraai weder werd den 24 dezer in het Asser Bosch het tweede Noordelijke evange- lisch-zendingsfeest gevierd. Men berekent het aantal aan wezigen op ongeveer 8000 personen. De plechtigheid werd ingeleid door dr. Gesar Segers uit Groningen. Als sprekers traden op drie verschillende spreekgestoelten op de predi kanten Adama van Scheltema van Amsterdam, Hoog van Haarlem, van Rappard van Sexbierum, Kruyft' van Velp, Sypkens van Elburg, Lindeboom van 's Hertogenbosch, Moulijn van "Weesp, Ploos van Amstel van Hilversum, Axenfeld van Godesberg, van Gispen van Kampen, van Toorenenbergen en Nederhoed van Middelstum. Een landeigenaar te Vlughuis, gemeente Goevorden, begaf zich onlangs naar lietj naburige Emlenkamp (Prui sen), om een hem ontloopen koe te halen, die aldaar geschut was. Hij moest niet minder dan negen gulden schutgeld betalen. Doch bij zijn terugkeer de grenzen pnsseerende, ontmoette hij een der rijksveldwachters, die onmiddellijk proces-verbaal tegen hem opmaakte wegens invoer van vee uit Pruisen. Met belangstelling ziet men dep afloop dezer zaak tege moet. In een vergadering, jl. Donderdag te Utrecht,gehou- den, is het anti-schoolwetverbond tot stand gekomen. De statuten zijn goedgekeurd en zullen spoedig openhaal- ge maakt worden. Door iemand, die onbekend wenschte-te? blijven, is f500 voor de eerste kosten aan het verbond ge schonken. - In de Amei'sf.- Ct. leest men Eindelijk is weder een aflevering van het Woordenboek d*r Nederiandsche Taal van het uitgeverstriumvir» t Nij- holf, Sijthoff en Thieme verschenen. sin 4864 verscheen de eerste aflevering en iu n dio 1872, dus iu aoht jaar tijds waarin was toegezegd dat het werk compleet zou zijn zijn nog slechts 2 letters ver schenen, nl. de A en de O (rare sprong?), maar nog niet eens «((geschenen. »De A is pas tot afsluiten (was 't woordenboek maar aan tot ctfsluiten 1) en de O tot het woord omzakJcen. sJammer dat de I. niet aangevangen en gevorderd is tot langwijligheid, een beeld van het Woordenboek. »Als we in acht jaren nog niet eens twee letters afgehan deld zien, dan zal het geheele alphabet wel een eeuw vor deren. nllet geduld der inteekenaren is dus wel echt Neder- landsch omtrent dit Nederlandsch uitgevers-product, en het loopje dat de uitgevers met dat geduld nemen, is wel(waar dig de aandacht te trekken van ou/e achter-kleinkinderen, ah zij liet Woordenboek compleet zullen zien." Naar de fclegraaf verneemt, zullen eerlang in het binnengasthuis te Amsterdam eenige vrouwelijke hulp apothekers worden aangesteld. Uit Vlissingen wordt van 24 dezer gemeldHeden avond omstieeks 8 ure zagen drie jongens aan de duinen, een eindweegs voorbij het onlangs opgerichte badhuis, de klccderen van een inau liggen. Zij deelden dit mede aan - twee jongelieden, die ook aan deze door zwemmers niet zeer bezochte plaats kwamen, en weldra ontdekte men een drenkeling in het afloopeude water. Na aankomst der politie, die onmiddellijk door de jongelieden onderricht was, bleek de drenkeling te zijn de heer P. van der Scheer, teckenaar aan het in aanbouw zijnde havenstation der staatsspoonvegen. Daar die heer aan duizelingen leed, zoo vei onderstelt men, dat liem onder het zwemmen een duizeling heeft bevangen, en hij alzoo is verdronken. Zaterdag avond waren in de wachtkamer te Sas van Gent zes passagiers aanwezig, die wachtten op denlaatsten trein van Gent naar Neuzen, ten einde zich'naar laatstge noemde plaats of naar de tusschenstations te begeven. Met dien trein kwamen geen reizigers mede die zich aan Visita tie moesten onderwerpen. Als dit wèl'het geval is, komen zoodanige reizigers door de wachtkamer, om met ,de daar aanwezigen hun plaatsen in den trein weder in te nemen. Nu er evenwel geen van de nangekomeaen door de wacht kamer moest, vergat het dienstdoend personeel de deuren te openen en vertrok de trein, niettegenstaande de opge- slotenen zoo luidruchtig mogelijk van hunne aanwezigheid trachtten te doen blijken. De naar Neuzen bestemde reizi gers konden nog toevallig met de later van Gent'komende Rottefdamsche stoomboot Anna in het midden van ilea nacht de plaats hunner bestemming bereiken. De Fransche nationale vergadering heeft de tariefwet in haar geheel aangenomen met 314 tegen 265, stemmen. Het Britsch Medical Journal vestigt de aandacht 'op de maatregelen, welke door den Conseil hygiènlqUe te Bordeaux worden aangeraden ter bescherming tegen de gevaren van hondsdolheid, »Het is wel bekend 'zoo leest men in het Journal dat de hondsdolheid tijdperken heeft, die men waarschuwend en onschadelijk zou kunnen noemen. Indien die 'tijdperken algemeen bekend waren, zouden de honden buiten de mogelijkheid gestéld worden om voor het publiek gevaarlijk te zijn. Te dezen aanzien geeft de raad de volgende aanwijzingen: »Korten tijd, somtijds twee dagen, nadat de dolheid den hond heeft aan getast, brengt zij in den gewonen toestand vati het dier een belangrijke storing te weeg. 4. Gejaagdheid en ruste loosheid; de hond keert zich gestadig in zijn hok om. 'In dien hij losloopt, komt en gaat hij alsof hij iets zocht, blijft plotseling staan, alsof hij wachtte, vliegt plotsejingpp, hapt in de lucht alsof hij een vlieg wilde vangen, en Werpt zich blaffende en huilende tegen den muur. De stem van den meester doet deze liallucinatiën ophouden; de'hond gehoorzaamt, maar langzaam, aarzelend en schijnbaar niet tegenzin. 2. Hij poogt niet te bijten, is vriendelijk, zélfs hartelijk; hij eet en drirtkt, maar hij knaagt aan zijn mand, aan de randen van gordijnen, van kussens, dekens, kar petten enz. 3. Aan de beweging met ziju pootén'langS de zijden van zijn open bek zou men meenen dat hem een been in de keel hinderde. 4. Zijn stem heeft een verandering ondergaan die niet onopgemerkt kan blijven. 5. De hond begint met andere honden te vechten; dit is, indien de hond vreedzaam van aard is, zeer zeker een kenmerkend - teeken. De nummers 3, 4 en 5 toonen een reeds verge vorderde periode der ziekte aan, en de tijd is ophanden, dat de mensch, indien, niet onmiddellijk maatregelen wor den genomen, aan de gevaarlijke aanvallen van het dier zal blootstaan. De hond moet vastgelegd of, beter nog, af gemaakt worden." De raad verlangt dat deze raadgevingen vanfijd'tot tijd in de dagbladen zullen worden opgenomen 'ën.' dat zij zullen worden afgedrukt op de keerzijde der hondenbelasting-biljetten, quitantiën van die belasting en eindelijk achter op de jachtacten. De door sommigen zoo gezochte Engelsche Mixed Pickles, de ingelegde kapers, de Green Chillies en East Pickles zyn alle vergiftigd met koper, daar het in de Engel sche fabrieken gebruikelijk is in azijn van de slechtste soort, bij het koken, stukken koper of zelfs een stuk kopergroen met wat aluin en keukenzout te werpen of dien azijmin koperen pannen te koken. Om den slechten azijn scherper te maken, is men gewoon daaraan vitriool toe te voegen.^ Een Engelschman zelf, zekere A:ccvün, heeft in eene bro chure, ten titel voerende; sDe dood"in\eninlegflesch", zijn landgenooten voor alle fabriekmatig ingelégde Pickles imm ADTBSIDSIIBKs Ui V» 0

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1