I w TiSüSlaSdsche berichte^" TTetïïdTnTenI JW 2934. I Maandag 12 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A°. 1872. BUITENLANDSCHE BERICHTE». STEDELIJK KIEUWS. CO 11 RANT. A B ONNEMEITT; Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gehecle Rijk r i.85. 2.50. (Brieven Franco.;) De Napoleontische bladen zijn druk bezig om te trachten het succes der jongste leening te verkleinen. Zij trachten te betoogen, dat de inschrijving van43 milliard in werkelijkheid tot 23 milliard moet worden teruggebracht, indien men de werkelijk geregelde en geldige inschrijvin gen slechts wil tellen. De argumentatie dier bladen grondt zich op den aard der inschrijvingen in het buitenland ver kregen, die, zegt men, zijn geschied op voorwaarden welke zoovele faciliteiten aan de inschrijvers toestonden, dat deze onvoldoende en belachelijke waarborgen hebben kunnen aanbieden. Vandaar minstens 20 milliard aan hersen schimmige inschrijvingen. Men zou mogen verwachten, dat alle Fransehe bladen, onverschillig van welke kleur, der gelijke redeneeriDgen, welke men ook in een deel van do Duitsche dagbladpers aantreft, ten krachtigste bestreden. De Napoleontische hebben echter slechts een doel voor oogen: Bonapartische propaganda te maken, en bekomme ren zich niet over de wijze waarop zij dit bereiken kunnen. Zeker is het echter dat zij hun zaak daarmede niet in de hand werken, maar wel hoe langer hoe meer in diskrediet brengen. Gelijk men zich zal herinneren, zijn in de oude bureaux van het oude Napoleontische blad le Peuple Frangais een groot aantal brochures in beslag genomen, benevens lijsten van Agenten van allerlei aard en van colporteurs. Op die lijsten heeft men ook de namen gevonden van een 12tal agenten van politie der republiek, die onderhands ten be hoeve van het gevallen régime werkten. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat zij onmiddellijk uit hun betrek king zijn ontslagen. Werd jaren lang naar het middel gezocht om lucht ballons te besturen, thans schijnt het eensklaps van ver schillende zijden gevonden le zijn, eu heeft men slechts te kiezen Terwijl de heer Dupuy de Ldme na de gewone proe ven en verkregen resultaten bezig is zijn stelsel te volmaken, komt eensklaps een ander uitvinder ter baan, een oud-ar- tillerie-officier, en biedt den minister van oorlog een uitge werkt plan aan, zóó degelijk dat de minister het al dadelijk in ernstige overweging genomen en den uitvinder verwe zen heeft naar de Commission des armos et engine de guerre, om een proefondervindelijk onderzoek in te stellen. In het Roththnl bij Bern heeft een treurig voorval plaats gehad. Twee toeristen, de heeren Merz en von Allmen en hun gids Bischoff, zijn door een lawine overvallen. Sedert eenigedagenwaren zij vermist, zoodat een ontdekkingstocht van Lauterbrunnen uit werd voorbereid; 24 gidsen en een aantal dalbewoners trokken in een vreeselijk onweder uit om te zoeken, en vonden werkelijk zoowel Merz als het lijk van von Allmen. Laatstgenoemde schij nt door de lawine met groote snelheid in eene diepte te zijn geworpen; hem moet bovendien een steen hebben getroffen, want aan zijn voor hoofd was een gapende wonde; verscheiden steenen bedek ten zijn lichaam, waaruit men opmaakt dat de ongelukkige eenige dagen onder de sneeuw heeft doorgebracht, zoolang tot de sneeuw ïeeds was gesmolten en slechts de steenen achterbleven. Met Merz is een wonder geschied; hij liep in het midden der beide overigen, door een touw aan hen ver bonden; de sneeuwval trof hen te gelyk, het touw brak en ook hij gevoelde dat- hij werd medegesleept in pijlsnelle vaart. Toch werd hij niet bedolven, maar hij bevond zich na eenige oogenblikken alleen op het onmetelijke^sneeuwveld. Drie dagen lang heeft hij daar rondgezworven zonder voed sel, zonder schoeisel en met gescheurde kleederen, terwijl - elke stap op den hem geheel onbekenden weg zijn leven kon kosten. Men vond hem uitgeput en met gezwollen voeten, doch-overigens zonder letsel; hij wordt verpleegd bij den pastoor van Lauterbrunnen, en zijn denkvermogen keert langzamerhand terug. De gids is nog niet gevonden; hij ligt vermoedelijk in do hoogste sneeuwmassa op de Rotlithal- gletschér, en het is niet mogelijk hem daar te bereiken. Op de wereldtentoonstelling te Weenen zal o. n. een zeldzaam voorwerp van menschclijke vlijt te bezichtigen zijn. Zekere beeldhouwer, Frans Langer, vanKaaden, sneed namelijk uit liudenhout den tempel van Salomo, naar de optoekeningen van den geschiedschrijver Flavius Josephus. Dertig jaren arbeidde hij schier onafgebroken aan dit kunst gewrocht, tot dat hij in '1858 in den ouderdom van 72 jaren overleed. Onvoltooid liet hij liet werk na aan zijn zoon, die den arbeid voortzette en in '1868 stierf. Twee Knadener burgers, Philipp Hickman en FranzLanghammer, namen nu de taak op zich om het werk voort te zettendeels ar beidden zij zelve daaraan eu ten deele lieten zij anderen naar de nagelaten geschriften en plannen van Langer er aan werken, waarmede wederom twee jaren verliepen. Nu is eindelijk het kunstgewrocht voltooid en eischt om te worden opgesteld, een ruimte van 225 vierk. voet. De tegen woordige eigenaren deden bij den directeur-generaal der Wecner wereldtentoonstelling aanvraag om het kunstwerk ten toon te stellen» en dezer dagen ontvingen zij kennisge ving, dat hun een plaats zal worden ingeruimd. Zoo zal hot gewrocht van jarenlange vlijt en volharding in niet minder dan,23 kisten gepakt, de reis naar de Weener tentoonstel ling aanvaarden. I v, Weeuer bladen behelzen het volgende geheimzinnig© voorval, dat in do keizerlijke residentie heeft plaats gehad en tot lieden nog niet tol klaarheid is gebracht. Een soldaat, die des nachts in een. corridor van het paleis op schildwacht stond, had uit de vertrekken van de overleden aartsherto gin Sophia, eeu vrouw met een wit kleed omhangen, zien komen en was op de vlucht gegaan, omdat hij de verschij ning voor een spooksel hield. De hofmaarschalk, die aan het verhaal van den schildwacht geen geloof sloeg, liet evemvel de corridors die toegang verschaften tot de appartementen van de overleden moeder des keizers strenger en door meer dere personen bewaken. Den volgenden nacht werd de ge heimzinnige verschijning door verscllillende personen op gemerkt, doch verdween zij echter dadelijk. In een anderen nacht verscheen het spooksel aan een schildwacht, die van schrik in zwijm viel. "VVedcr eenige nachten later verscheen de gedaante op nieuw,' doch thans aan een soldaat die er niet bang voor washet spook liet naderen en toen het dicht bij hem gekomen was zijn geweer velde. Op het zien dezer bedreiging nam het spook de vlucht; de soldaat zette het echter na en stak het de bajonet met zoo veel kracht in den rug, dat het onder luide smartkreten, doodelijk getroffen neerstortte. Op liet hooren van liet ge schreeuw kwamen bedienden toeschieten en vonden liet lijk vau een jongman. Sedert heeft men van dit geheimzin nige voorval niets meer vernomen; het geheele hofperso neel bewaart een hardnekkig stilzijgen omtrent deze zon derlinge gebeurtenis, terwijl de soldaat onmiddellijk werd afgelost en naar een ver verwijderd garnizoen gezonden. Luidens de Corr. Hayas is de heer Lerdo de Tejada, iiet hoofd der gematigde liberale partij in Mexico, in de plaats van den overleden Juarez, tot president dier republiek benoemd. Hij wordt als een bekwaam staatsman, vol tact en ondervinding, afgeschilderd en beschouwd als wellicht de eenige man, die doorzijn verstand en verzoeuendkarakter zijn land kan doen herleven en uit den chaos doen herrijzen, waarin het zoo lang gedompeld is geweest. De vraag is echter of geen nieuwe binnenlandsche onlusten de toekomst des lands weder in de waagschaal zullen stellen. SCHIEDAM, -10 Augustus 1872. De zevende algemeene vergadering van deondenvijzers- vereeniging ia het 6e schooldistrict van Zuid-Holland (be staande uit de afd. Schiedam, Maassiuis, Rhoon en Rijsoort) werd heden, 10 Aug.gehouden te Rotterdam in de groote zaal van liet koffiehuis »de Maas." Van de 108 leden, die deze vereeniging den 1 Juli vau dit jaar telde, waren. 74 opgekomen, een getal, dat bewijst boe te midden van den stroom van bijeenkomsten van den tegenwoordigen tijd liet hart der onderwijzers van dit dis trict tocli warm voor deze hunne vereeniging blij ft kloppen. Blijken van belangstelling door hunne tegenwoordigheid gaven o. a, mr. A. M. de Cocq, schoolopziener vau liet lie district in deze provincie, eu de heer J. S, M. de Groot, oud-lid der schoolcommissie alhier. Na liet afdoen der administratieve zaken werd overge gaan tot de beoordeeling en bekroning der antwoorden op de in den loop van dit jaar uitgeschreven prijsvragen. De uitslag was, dat van de ingeleverde kaarten, (de Middel- landsche zee, met geschiedkundigeaanteekeniugen,) die met het motto: Arbeid adelt, den prijs behaalde, terwijl aan die met het motto: Al doendeleert men, eenzeerloffclijke vermelding te beurt viel. De teekenaar van do eerste bleek te zijn C. Wuystcr cn die van de tweede, G. Wuyster. Van de ingezonden schoonschriften werd bekrpond, dat met iiet opschrift: Door oefening wordt de kunst verkregen, schrijver C. Wuystcr; terwijl dat onder IS loffelijk ver meld werd, waervan de schrijver is G. Wuyster. Beiden zijn kweekelingcn tc Schiedam. Daar er op de stof voor opstellen geen antwoorden wa ren ontvangen, werd besloten, den tijd voor inzending, daarvan tot 'l Nov. e.k. te verlengen. Na een levendige, en, zoo te hopen is, vruchtvoortbren gende bespreking van de reeds iu dit blad vermelde belang rijke vraagpunten, betrekkelijk het onderwijs, werd deze bijeenkomst door den Algemeonen Voorzitter dr. 0. J. Vaillantmet een warm woord van opwekking en dank besloten. Een eenvoudige maaltijd, waaraan velen der opgekomen leden deelnamen, verlengde hot vriendschappelijk samen zijn op dezen voor de onderwijzers van dit schooldistrict zoowel nuttigen nis aangenamen dag. De minister vau oorlog nader ontvangen hebbende een aantal requeston, waarbij door of ten behoeve van mi licien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het op komen onder de wapenen voor do eerstdaags tb houden na- jaars-oefeningen, brengt bij deze ter kennis van de adres santen, dat de belangen van den dienst niet toelaten iu hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de be trokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op'den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeen komstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na ADVEBTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone regels 1.00; iedere regel meer f0.10. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de helft van don prijs. him herstelling bij hun korps zullen moeten vervoegen, ten eiade alsuog gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden op 14 October '1871 van den heer J. R. Wernink, heeft het kiescollege der Hervormde gemeente van Vlaar- diugen en Vlaardinger-Ambacht, Woensdag avond een twaalftal predikanten samengesteld om daaruit een beroep tc doen, waarop gebracht zijn de heeren II. W. A. Vorhoeff, to Chariots, W. J. Geselschap, te Delfshaven, E. A. Lasonder, te Berkel en Rodenrijs, W, Kraijeubelt, te Ede, J. II. Gravenstein, te de Bilt, G. J. Noomen, te Bruinisse, A. A. Pioos van Amstel, te Hil versum, P. Huet, te Dirksland, W. II. J. Baart de laFaille, te Ridderkerk, G. Boer, te Ouderkerk a'd IJssel, P. Deet- man, te Reitzum, H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken. Een 'löjarige arbeider uit Oud-Alblas vervoegde zich inden avond van den 15 Maart jl. met een ander persoon ten huize van een horlogemaker te Alblasserdam, teneinde een zilveren horloge to verkoopen, waarvoor hij f7 be kwam; maar onderwijl bet geld werd uitbetaald, had hij de handigheid een ander horloge ter waarde van f20, dat voor het raam hing, tot zich te nemen en daarmede door te gaan. Twee dagen later werd de diefstal ontdekt en het horloge bij besch. bevonden, die, hoewel eerst ontken nende later tot bekentenis kwam. Vrijdag voor het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land terechtgesteld, hield beschul digde zijn bekentenis vol en kon geen reden opgevendie hem tot den diefstal zou hebben gebraeht. Adv.-gen. mr. van Maaneu eisehte een veroordeeling tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5jaren. Mr. Dyckraeester hoopte, dat het hof ruim gebruik zou maken van de bevoegdheid den rechter in art. 9 der wet van 1854 gegeven en een zeer ge ringe straf zou opleggen. Besch. werd tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In den omtrek van Arnhem openbaart zich een soort van klauwziekte onder de varkens, met doodelijkenafloop voor velen. SCHAAKWEDSTRIJD TUSSCIIEN 'S GRAVENHAGE. AMSTERDAM. (Wit.) (Zwart.) Stand der party na den 48en zet van zwart 5 7 0 6 <4, 3 1 ABC» E F Cf II BURGERLIJKE STAND.. Overleden9 Aug. Comelis de Veld, oud 2 jaar en 8 maanden, Zijlstraat, Ondertrouwd» 9 Aug. P. van Vliet en H. van Kat wijk. II. Scholte en J. M. van Hees. M. Dijkshoorn en L. Hoogenboezem, H. van der Hoeven en J. Iioogen- boezem. J. Schot en O. Visser. R. J. B. Leénders en J. C. Baams. B. Scholte en M. E. van den Berg. F. J. Smit en P. II. Zuijdam. MARKTPRIJZEN AAN DE .BEURS TE SCHIEDAM, van den 10 Augustus 1872. Itoggcper 2100 kilo's Fransehe f192 Cf. Gerst s per 1950 kilo's Libau f 192 Ct. Moutwyn: f TGV. .per Vat Ct Jenever: Amsterd. Proef, f 20'/, A' f201per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.30 per ketel. Bij do Schiedamsche Spoeling-Vebeeniging, f 1.30 p. k. 1 KROONSl'AÜ, l'erlr. 4 Aug. Cuimilia Willicluiina.li. Hoetsma.u. Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1