A0. IS?2. M 2937. Vrijdag 16 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Fianco per Post, door liet gcliceie Rijk2.50. (Brieven Franco.) ADTBEIBHTIBBi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f t 00; iedere regel meer f 0.10. Vuor den werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs. BUITENLANDSCHE BERICHTEN!. Uit St. Petersburg bericht men, dat aldaar reeds meer dan 150 -vreemdelingen zijn aangekomen, om aan het te houd. n statistiek congres deel te nemen. Het getal der Russische leden is ongeveer even groot, zoodat de deel neming aan dat congres grooter zal zijn dan ooit te voren. De 5000 z. r.door den gemeenteraad van voornoemde hoofdstad voor de ontvangst der vreemdelingen toegestaan, zullen gebruikt worden om him huisvesting en rijtuigen aan te bieden. "Vier der grootste logementen zijn met dit doel gehuurd. Het verslag der zittingen van het congres zal in het Fransch verschijnen. De heer Holloway, bekend doorzijn pillen en zalven, wil voor eigen rekening een gesticht voor menschen uit de middelklasse oprichten. Het gebouw, waarin 200 personen kunnen opgenomen worden, zal tusschen de 70 en 100 duizend p. st. kosten. Gemelde heer zal zelf het eerste jaar de bedrijf kosten dekken en het gesticht alsdan aan de zorg van anderen toevertrouwen. Te Londen werd dezer dagen de derde katten-ten- toonstelling geopend. Er waven niet minder dan 221 poesjes en poesen ingezondenwitte, zwarte of cypersche, roode, bonte enz.de langharige Angora-katten niet te vergeten. Onder de rariteiten behoorden Siameesche en Australische katten, katten door hunne bijzondere kleinheid merkwaar dig, zooals de kleine Nip, die slechts 2pond weegt, en een monsterkat van 19 pond; een oud gediende van 12 jaren, die voor 5 p. sterl.en jonge poesjes van eene maand, die voor 5 shlll. te koop zijn; eene kat, die, behalve hare jongen, twee eekhorentjes zoogt, eene kat met 3 pooten, eene kat met 7 klauwen aan eiken voorpoot en 5 aan eiken achter poot, enz. Lady Burdet Coults is de moote bevorderaarster van de katten-tentoonstelling, en heeft voor katten van werklieden vier prijzen in geld beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt uitermate druk bezocht, Keizer Wilhelm, wiens gezondheidstoestand thans niets te wenschen overlaat, wordt den 31 dezer uit Gastein te Berlijn teruggewaeht. Voorts verneemt men, dat de samenkomst der drie monarchen te Berlijn door een bijeen komst van den Duitschen keizer en den keizer van Oosten- tenrijk te Isohl zal worden voorafgegaan. Onder het gevolg van keizer Alexander II zullen zieb, behalve de reeds ver melde Russische grootvorsten, ook de graven Schuwaloff en Adlerberg bevinden. De nijverheids-tentoonstelling te Kaiserslautern heeft de eer genoten van dezer dagen door de Duitsche keizerin te worden bezocht. In triomf werd zij door het opgetogen volk van het spoorwegstation naar het gebouw der ex positie begeleid. Vóór haar vertrek werd door hare Hoog heid, bij het gebruiken van ververschingen, een dronk ge wijd aan den koning van Beieren, en daaraa door haar het woord gericht tot het comité, waarbij zij o. a. zeide, dat zoowel erkentelijkheid voor hetgeen in den Pfalz was gedaan tijdens den oorlog, als vreugde over het spoedig herstel der oorlogsrampen, waardoor deze tentoonstelling kan plaatsvinden, haar tot dit bezoek hadden bewegen. Zij eindigde haar toespraak met de bekende spreuk nFröhlich Pfalz, Gott erhalt's 1" Zekere Johannes Dijck, behoorende tot de Doops gezinde gemeente, werd onlangs bij het garnizoen te Berlijn als soldaat ingedeeld. Getrouw aan de grondstellingen van zijn kerkgenootschap, weigerde hij echter volstandig den eed af te leggen en was evenmin te bewegen tot het dragen van wapenen. Thans is hij reeds voor de vierdemaal wegens het weigeren van den eed met arrest gestraft, doch zonder dat dit eenigen invloed op zijn overtuiging heeft uitge oefend. Ook hebben alle jiogingen van zijn meerderen en kameraden om hem tot toegeven te bewegen, schipbreuk geleden op zijn standvastigheid. Aan zijn vader heeft hij de gansche toedracht der zaak geschreven, en besloot zijn brief met de verzekering, dat ook in geval men de vesting straf op hem zou toepassen, wat hij verwachtte, hij toch daarom zijn geloof niet zou verzaken. Tevens verzocht hij, dat men den voorganger der gemeente tot hem zou zenden, ten einde door het gebruik van het avondmaal in zyn ge loofskracht te worden versterkt. Ingevolge dit verzoek is sde oudste" der gemeente, de heer Penner, wonende te Koizelitzki hij Mariënburg in Rusland, met eenige andere personen te Berlijn verschenen, ten einde aan het verlangen van Dijck te voldoen. Algemeen is men zeer benieuwd naai den afloop dezer zaak. Ten bewijze hoezeer de Fransche republiek bij de natie veld gewonnen heeft, vestigt de Siècle de aandacht op den uitslag der verkiezingen, die nh de samenstelling der nationale vergadering geschiedden. Den 2 Juli moesten in 40 departementen, de helft des lands, 112 afgevaardig den gekozen worden; hierbij behaalden 100 republikein- sche kandidaten de overwinning, en wat vooral van be- teekenis is, zij werden gekozen in departementen, die den 8 Februari vau hetzelfde jaar monarchalen hadden afge- vaardigd. Wat zeideu toen de royalisten? Hetalgemeene stemrecht "Vikt dikwijls op onverklaarbare wijze het rechte spoor bijs^r; de verkiezingen van 2 Juli zyn een uitzonde ring, een misgreep. Maar ziet, daar kwam 5 October. De verkiezingen voor de departementale raden werden gedaan, krachtens de nieuwe wet op het gewestelijk bestuur. Groot was de hoop der monarchalen. Maar de republikeinen be haalden in. 50 departementen de overwinning. Do aanzien lijkste legitimisten en orlcaniiten werden geslagen in dezelf de kantons waar zij hun kasteelen hebben. In Januari 1872 had mea 14 verkiezingen voor de kamer, en even zoo vele republikeinen werden afgevaardigd. Eindelijk werden den 9 Juni drie republikeinen gekozen. Heeft het land dus niet genoeg zijn wil doen kennen? Heeft het alzoo niet gouoeg geprotesteerd tegen de reactionaire meerderheid der natiouale vergadering? Er is na dit alles maar één middel, om uit den tegenwoonligen onhoudbaren toestand te gera ken. De kamer moet «heengaan en plaats makeu voor een andere, die de zuivere uitdrukking is van den wil dei- natie. Pe heer Saint-Mare de Girardin heeft aan een der redacteurs van den Courtier de Franco een brief gezonden, waarin hg, doelende op de concession vau don heer Thiers aan de rechterzijde, hetzij door zijn benoemingen van amb tenaren, hetzij door de taal der dagbladen, welke in be trekking staan met het presidentschap, den president dei- republiek voorstelt als weder geheel door het rechter- centrum heroverd. »Den 20 Juni zijn wij niet geslaagd," zegt de heer de Girardin. »De linkerzijde moestnogomden tuin worden geleid. Die toer volbracht, is de heer Thiers tot zijn goede en natuurlijke gevoelens, tot zijn ware bondge- nooten teruggekeerd." Men verwacht dat deze taal, waar door men den heer Thiers dubbel spel laat spelen, een eer lijk man onwaardig, zooal geen protest, dan toch minstens een \raag om opheldering van den kant van hen, die men zegt dat om den tuin geleid zijn, ten gevolge zal hebben. In de uitgebreide gewelfde keldeis van liet nieuwe ministerie van financiën in de Louvre te Parijsheeft men dezer dagen een brandkast gebracht, die men te recht een ijzeren huis zou kunnen noemendaar zij 7 meters lang, 3 meters diep en 2 nieters hoog is. liet daglicht viDtlt er toegang door 4 poortgaten van '15 centimeters middellijn, voorts is deze kast voorzien van een zeer dikke deur, 1 meter breed niet een buiten gewoon kunstig samengesteld slot, waarvan alleen den kassier generaal en het hoofd van het ministerie een sleutel bezitten De transportwagens vau de bank en van de schatkist zullen tot in die kelders kunnen rij den, om al wat er geladen en ontladen wordt aan de oogen van het publiek te onttrekken. Te Genève is in den nacht tusschen Zondag en Maandag, omstreeks 2 uren een hevige brand uitge broken in de katoenspinnerij van de heeren Graffenried en Henggeler, die als de grootste in Zwitserland be kend staat. Door gebrek aan water verspreidde de brand zich met groote snelheid en bleek het spoedig, dat er geen mogelijkheid was iets te redden, in minder dan een uur tijd was het reusachtige gebouw één massa vlammen. Gelukkig was er op dit oogenblik geen wind, zoodat de brand zich tot de genoemde fabriek bepaalde. De schade wordt op '1 miilioen frs. geschat. Deze verschrikke lijke ramp berooft daarenboven 800 werklieden, waaronder vele met groote gezinnen, van arbeid. Dezer dagen heeft men te Holland-City (Amerika) een zeer schoone gezichts-illusie waargenomen. Omstreeks 6 ure 's avonds begon de lucht in het noordoosten allerlei fraaie kleuren aan te nemen. Spoedig werd de aandacht bepaald bij de schoone luchtgezichten. Men begon gebou wen en heuvels te zien, en binnen eenige oogenblikkeu was de stad Grand-Rapicls duidelijk zichtbaar. Nooit te voren was de stad zoo prachtig. De Union-school, Luce's Block, de gevangenis op het eiland, de gehouwen aan de westzijde en de heuvels ten zuiden der stadwaren zoo duidelijk zicht baar, alsof zij slechts op een halve mijl afetands lagen, en in prachtiger kleuren getooid, dan ooit eenig kunstenaar ze afmaten kan. Het was een buitengemeen prachtig en grootsch natuurtooneel, dat ,door velen met verrukking aanschouwd en bewonderd werd. Grand-Rapids ligt op 35 mijlen afstand van deze plaats. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 15 Augustus 1872. Gisteren werd de tweede zitting te Rotterdam ge houden van de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen. Was iu de vorige zitting de onderwijzer het hoofdonderwerp van liet debat, nu was het voornamelijk de acteur waarover de discussie liep. Door het hoofdbestuur namelijk was vastgesteld, dat door de vergadering werd besloten; Aan het Nederlandsch Tooneelverbond, gevestigd te Amsterdam en als rechtspersoon erkend bij kon. besluit van den -10 Maart 1871, no. 7, wordt uit de kas der Maat schappij en subsidie verleend van f10,000, ter bestrijding do t '5 van oprichting eener tooneelschool. Is „ubsidie zal alleen worden toegekend, wanneer de Mchting der tooneelschool en de wijze waarop zij zal wor den beheerd, ten genoegen van liet hoofdbestuur der Maat schappij zijn geregeld geworden. De uitbetaling zal plaats hebben in twee gelijke termijnen, de eerste op den dag dei; opening van de school, de tweede een jaar na dien dag. De finaucieele commissie geen bezwaar tegen de aan neming van liet voorstel gemaakt hebbende, wordt het aan het oordeel der vergadering onderworpen. Nadat door eenige afgevaardigden bezwaren tegen liet voorstel waren ingebracht, en eenige amendementen ingej diend, die echter alle verworpeh werden, is het voorstel van de hoofdcommissie aangenomen met 408 tegen 196 stemmen. Nadat er eenige oogenblikkeu pauze was .gehouden, werd er door het depart. Almelo een wijziging in art. 30 der algemeene wet voorgesteld, welk voorstel echter werd ingetrokken, toen namens het hoofdbestuur werd aange drongen om het naar de commissie voor wetsherziening te renvoieeren. Verschillet, le motiën van onderscheiden departementen, waaronder dat van de dep. Leiden en Rotterdam, om de tweede alinea van art. 48 der algemeene wet aldus te wijzigen: t Acht zijner leden, alsmede de algemeene secretaris, wonen te Amsterdam, terwijl vier leden in departementen builen Amsterdam woonachtig zijn, en door de Algemeene Vergadering telkens op voordracht van de commissie, be doeld bij art. 51, worden gekozen worden vervolgens, op voorstel van hetdep. Leeuwarden, evenzeer naar de commissie voor wetsherziening gezondën. Aan de orde komt het voorstel van Leiden, om de 2de en volgende alinea's van art. 26 der wet (betrekking hebbende op de Algemeene Vergaderingen) aldus te lezen Zij wordt eenmaal in de vijfjaren gehouden te Amster dam, en voorts in de tusschenliggende vier jaren op die plaats, die door de Algemeene Vergadering uit de zich daartoe bij het hoofdbestuur, immers voorl Februari, aan gemeld hebbende departementen, bij stemming zal worden aangewezen. Het aangewezen departement draagt, in over eenstemming met het hoofdbestuur, zorg voorde vereisclite plaatselijke schikkingen. Mocht de omstandigheid zich voordoen, dat geen enkel departement de bovenbedoelde aanvrage deed, of blijkt op de Algemeene Vergadering, dat de plaats of plaatsen, die zich aangemeld hebben, om locale of andere redenen min der geschikt zijn, dan wordt dat jaar de Algemeene Ver gadering te Amsterdam gehouden. De motie van orde van Leeuwarden werd ook op dit voorstel van toepassing verklaard. Het departement Leiden stelt voor: 0. dat de Algemeene Vergadering van het jaar 1873 ge houden zal worden te Leiden; 1. aan liet depai tement Leiden, ten voorschreven einde, een crediet te openen van ten hoogste f 1300, Dit voorstel wordt met 481 tegen 416 stemmen ver worpen, zoodat dus de Algemeene Vergadering in 1873 te Amsterdam zal worden gehouden. Hieronder volgt de tekst van den oproepingsbrief, die door den grooten raad der Internationale is verzonden, ter bijwoning van het congres te 's Hage. Burgers De groote raad van de Internationale, te Londen gevestigd, is voornemens om, naar aanleiding der gebeurtenissen die in Frankrijk hebben plaats gevonden, belangrijke wijzigingen te brongen in de statuten van liet verbond, on hoeft besloten allo aanhangers van het groote beginsel op te roepen ter vorming van eon algemeen congres in den Haag. Gij wordt dus uitgenoodigd u naar die bijeenkomst tc be geven, waar burger Karl Marx verslag zal geven van de ver schillende werkzaamheden der Fransche, Engelsche, Duitsche en Russische afdeeliogen. Burger Rouvier, oud-lid van de Parijsche Commune; burgor Andriou, burger Bolley, Royor enz., zullen eveneens het woord voeren. Do zittingen zullen gehouden worden in do zaal der Har- monio Lombardstraat te 's Gravonhagc. De secretarissen van den grooten raad Leinoussu, Royer en Rouvier; Voor de Franscho afdeeling: Endley, Lindray en Hawe; Voor do Engelsche afdeeling: De algemeene secretaris, Karl Marx. Den heer E. Oort, die zijn ontslag heeft genomen als gezagvoerder van de mailboot Conrad, is naar wij thans ver nemen de betrekking opgedragen van generaal-agent der stoomvaart-maatschappij Nederland, ter vervanging van deu heer E. Vos, wien een dergelijke betrekking te Hamburg is aangeboden. De heer O, Gischler, inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, beweert thans in een ingezonden stuk in de Arnh. Ct. dat het geheele bericht van hetspoonveg-incidentteVelpzeeroverdrevenisvoorgesteld 'ra. de verschillende dagbladen, dat er riet de minste qgaestie van gevaar aanwezig was, aangezien de pleiziertrein'reeds 20 minuten te Velp had gestaan, toen de andere trein van COURANT.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1