M aandag l(| Augustus. Verschijnt dagelijks, nitgezonderd Dinsdag. M 2939, BUITENLANDSGHE BERICHTE®. 1872. ABOKNSMEltï; Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franeo per Post, door het geheeic Rijk2 50. (Brieven France.) ASVEEÏEHÏIEKi Prijs: van 1 lol 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prjjs. Luidens een schrijven uit St. Petersburg zou Rusland zich uitrusten voor een ooi-log tegen China. Het gebied van Kouldscha, aan de westelijke grens.van China, werd namelijk het vorige jaar door Russische troepen bezet en thans is China voornemens het weder in bezit te nemen. De Mahomedaansche bevolking in Kouldscha is echter tegenover de Chineesche regeering zoo vijandig gezind, dat zij verklaard heeft iederen Chinees ter dood te zullen brengen, die als officieel persoon in het land komt. Dit heeft nu tot een geschil aanleiding gegeven, waarin Rus land ongetwijfeld de zijde van Kouldscha tegen de zoo genaamde onderdrukkers zal kiezen. Inmiddels maakt ook de Chineesche regeering oorlogstoebereidselen tegen meer genoemd gebied. De onthulling van het standbeeld van Jahn, met zoo veel plechtigheid, levert weder een sterk bewijs, hoe grillig de volksgunst is. Thans wordt Jahn na zijn verscheiden een groot man geacht, terwijlhij bij zijn optreding op hetstaats- tooneel bejegend werd als een karikatuur en hansworst. Hg behoorde tot die mannen, op wien de vernedering van Duitschland onder het Fransche jukbeen diepen indi uk had gemaakt, en die alleen redding hoopte van een op nieuw opgewekt volksleven in Duitschland. Hij verwachtte dit van een betere opleiding der jeugd en in zijn stelsel van opvoe ding gaf hij de eerste plaats aan de ontwikkeling van het lichaam. Onder de omstandigheden waarin Duitschland toen verkeerde, maakten zijn geschriften een grooten op gang en de turnvereenigingen, welkeallerwege dientenge volge verrezen, wekten een groote geestdrift en strekten tevens als propaganda voor de denkbeelden van vrijheid, die destijds bij dèDuitsche jeugd opkwamen. De hooge beteeke- nis, welke Jahn aan de gymnastiek gaf, en waaraan hij alle ontwikkeling des geestes ondergeschikt maakte, was zeer zeker overdreven, maar in het licht van dien tijd gezien, bij de behoefte die men gevoelde aan krachtige mannen, door drongen van een krachtigen Duitschen geest, kan het geen verwondering baren dat hij grooten opg ng maakte bij de jeugd en als een profeet werd beschouwd. Spoedig echter verflauwde die geestdrift weder; de geschiedenis der Duit- sche reactie na het geweken gevaar is bekend. Jaren van politieke lauwheid volgden op de hooggespannen verwach tingen en toezeggingen van de e.erste jaren na de Fransche overheersching. Duitschland werd weder een verzameling van staten, zonder eenigen samenhang dan een zeer wer- keloozen en tot werkzaamheid ongeschikten bond. Jahn zonk weder in het niet: Ten hoogste schreef men hem goede bedoelingen toe, maar zijn geestvermogens werden niet hoog geacht en zijn zonderlingheid gaf hem in veler oog het aanzien van een karikatuur. Thans na de jongste gebeurte nissen wordt hij aan de vergetelheid ontrukt en vereerd als een profeet, die deDuitsche eenheid heeft voorspeld. Maar zoo hij met zoo velen aan Duitsche eenheid gedacht heeft, het was meer een eenheid vaD denkbeelden en van instel lingen waarmede hij dweepte, en voorzeker had hg die een heid niet langs den weg waarop zij verkregen is, venvacht. Evenmin zal Frederik Wilhelm III venvacht hebben, dat zijn nazaat, de Duitsche keizer, zoo groote eer zou bewijzen aan de nagedachtenis van die gevaarlijken demagoog. Te Neuburgging de heer Coxeter met den heer Throckmorton om duizend guinjes de volgende wedden schap aan. Ten 5 ure des morgens bracht laatstgenoemde aan den eerste twee schapen, waarvan deze hem des avonds ten 9 ure een rok moest hebben gemaakt. De schapen werden geschoren, de wol gesponnen, het garen geweefd, het doek vervaardigd, geverwd cn geperst en ten 4 ure aan den kleermaker gegeven, en 20 minuten'voor 9 uren bracht de heer Coxeter aan den heer Throckmorton den rok geheel gereed, waarmede deze in een bijeenkomst van meer dan 5000 menschen verscheen. De beide schapen werden gebraden en met het noodige bier aan de fabriek arbeiders gegeven. De weddenschap was gewonnen in den tijd van *13 uren en 20 minuten. De Uien Public, welk blad bekend staat als het orgaan van den heer Thiers, bevat de volgende mededee- ling«De wensch, dat alle misverstand voorkomen worde ten aanzien der beweegredenen van het bezoek van den president der republiek te Pat ijs, noopt ons eenige woorden te zeggen over de bijeenkomst der drie keizers. Wij kunnen niet anders doen dan onze vroeger gemaakte opmerkingen te herhalen: de begeerte dat er geenerlei aanleiding tot geschil tusschen hen en hunne regeeringen mocht blijven bestaan, is de eerste aanleiding geweest tot de bijeenkomst van den Duitschen keizer met den keizer van Oostenrijk. Deze wensch was op zichzelf reeds een waarborg voor den vrede, daar men vreezen kon dat de oorlog van 1866 nog cenige sporen had achtergelaten. De wensch om aan Rus land geenerlei aanstoot te geven en daaraan alle gronden van ongerustheid aangaande mogelijke plannen' van Oos tenrijk in het Oosten te ontnemen, heeft-de beide mogend- heden doen besluiten den keizer van Rusland tot het bij wonen dezer conferentie uit te noodigen. Hierdoor wordt de vrede nog stelliger gewaarborgd. Wat ons betreft, deze bijeenkomst is voor ons geen ïeden om ons bedieigd te achten of ons zelfs ongerust te maken. Al onze krachten spannen wij in voor het werk onzer inwendige reorganisatie, en dit verstandig streven wordt door de mogendheden op prijs gesteld. liet ligt in niemands bedoelingen dat Frank rijk vernodeid en in aanzien, macht of invloed verminderd wordemen verlangt en men ziet met vreugde dat dit verlangen vervuld wordt dat wij terugkeeren tot een gematigde en oprechte staatkunde. Zoowel de vorsten als de regeeringen van Europa doen echt wedervaren aan onze krachtsinspanning; zij maken zich niet ongerust over onze terugkeerende krachten, omdat met haar ons gezond ver stand is teruggekeerd. Een beroemd diplomaat drukte on langs Europa's overtuiging uit in de volgende woorden Europa heeft er belang bij, dat Frankrijk wijs en mach tig is." BIMMEHUKQSCHE BERICHTE®. SCHIEDAM, 17 Augustus 1872. Donderdag jl. zijn aan het station van den Holl. spoor weg alhier afgegeven 2172 kaartjes, waarvan'1845 alleen naar Rotterdam. Dinsdag jl. werd den heer J. de Ronde, geneesheer te Kethel, door zijn medeleden van den geneeskundigen kring te Schiedam, een keurig geschenk aangeboden ter herinnering aan zij a veertigjarige vervulde geneeskundige betrekking, waarvan hij dezer dagen gedachtenis vierde. De Köln. Zeit. bevat een hoofdartikel, getiteld: Nie- derlcindische Colonialpolitikwaarin zij in enkele trekken het Nedsrlandsch koloniaal bestuur op Java schetst, van af dat die kolonie in liet bezit der Hollanders kwam tot de in voering van het cultuurstelsel van den gouverneur-generaal van Indie, graaf van den Bosch. Dit stelsel, waarvan de voordeelen voor het moederland primitief door den ont werper te gering geschat zijn, heeft de Nederlandsche schatkist sedert met ongeveer 700 millioengl., in enkele jaren zelfs met 30 millioen gl. te gelijk, verrijkt. Ten slotte vraagt nu de steller van het stuk, wat eigenlijk dit cultuur stelsel van den graaf van den Bosch is, en het antwoord luidt«Op de keper beschouwd, is het niet anders dan een enorm stelsel van monopolie, zooals de Oost-Indische Comp. dit reeds vroeger op Java uitoefende, verbonden met een dwangstelse), dat slechts een vermomde slavernij daarstelt. Het is de exploitatie dier kolonie door den Nederlandschen staat. Men mag den toestand, zooveel men wil, bedekken en beweren, dat de werkelijkheid niet zóó erg is als de be schouwing dit doet gelooven; de ondervinding heeft echter reeds voldoende geleerd, dat de werking van het cultuur stelsel voor Java verderfelijk is geweest." - Tijdens den optocht, welke kapitein Bakker van de Ariadne, het welkom kwam brengen in New-York, waar van wij in ons vorig nr. meer uitvoerig melding maakten, deed zich een roerend incident vooreen achtenswaardige bejaarde dame, zittende voor een raam in Park-Hotel, hoort het sWien Neerlaudsch bloed" en zij die op 'lójarigen leef tijd Holland verlaten en sedert ons volkslied niet meer gehoord had, wordt zoo levendig geroerd, dat zij vergezeld van haar zoon, die een achtenswaardige positie in Nqjv- York bekleedt, zich te midden van de processie wierp en een kus drukte op het dundoek van de Hollandsche vlag; moeder en zoon volgden den optocht en bleven nog uren aan het feest deelnemen. Uit goede bron verneemt de Standaard, dat het tijd stip van de onthulling der nymf afhankelijk is van de plannen der Utrechtsche commissie voor het asyl. De Brielsche hoofdcommissie heeft aan de Utrechtsche com missie een termijn gesteld, waarbinnen z'y met een bepaald plan te voorschijn moet komen, ten einde het monument in verband met het asyl te kunnen plaatsen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal het beeld, geheel onafhankelijk van de oprichting van het asyl, op 't Maerlantsche plein geplaatst worden, op een nader te bepalen tijdstip. Gedurende de laatste dagen vertoonde zich te Rotter dam een gebrekkige vrouw, Wilhelminn van der Knaap, oud 69 jaren, in een wagen dien zij dag ofnacht niet scheen te verlaten. Door vertoon van hare ledematen het publiek tot medelijden opwekkende, wist zij do liefdegaven in ruime mate te doen vloeien. Twee knechts en een meid, die zij in dienst had, stonden haar trouw ter zijde en bedelden zoo brutaal, dat liet publiek niet meer vrij was, maar door hen werd aangerand, tegen- of vastgehouden. Donderdag wer den allen op last van een der commissarissen van politie aangehouden en bleek het,/dat de in den wagen zittende vrouw in het bezit was van ongeveer 120 in geld. Naar wij vernemen, zijn de bovengenoemde bij haar dienstdoende personen ter zake van bedelarij ter beschikking der justitie gesteld en is de gebrekkige vrouw voorloopig vrij gelaten, doch uit deze gemeente naar haar woonplaats Maassluis gebracht. (W, JB. Ot.) In het Vaderland lezen wij: Felix Pyat en Cluseret zijn in den Haag. Dat bericht, door de Amsterdamche Ot. van particuliere zijde vernomen en nog denzelfden avond door het Dagblad in de residentie verspreid, doet thans door alle dagbladen de ronde. Waar schijnlijk is de politie heden reeds druk in de weer om die beruchte commune-mannen op te sporen, maar in dat geval zal haar moeite vergeefs zijnwant wij kunnen tot ge ruststelling onzer stadgenooten het gerucht tegenspreken. Volgens buitenlandsche bladen vertoeft waarschijnlijk de eerste op dit oogenblik, na een kort verblijf te Brussel, te J-ionden, en de andere te Genève. Naar aanleiding van het Leidsch adres aan den minister van financiën, waarin wordt geklaagd, dat de boeren hun boter direct aan de huizen bezorgen, meestal tegen den hoogsten marktprijs, en dat zonder van patent te zijn voorzien, wordt er in de Prov. Qroningsche Ct. op gewezen, dat adressanten de patentwet niet schijnen te kennen. Daarin staat toch voor welke beroepen geen patent wordt vereischt en vindt men onder litt. I daaronder de «landbouwers" vermeld met deze omschrijving: «Land bouwers (waaronder bok de warmoeziers), voor zooverre zij de vruchten van de door hen bebouwde landen of tuinen, of de voortbi engsels van hun vee, niet anders dan in natwa verkoopen," terwijl de wet hierop onmiddellijk laat volgen «staande het nochtans aan hen vrij, om de melk van hun vee en de vruchten hunner boom- of wijngaarden zoodanige bewerking te doen ondergaan, als waarvoor zij vatbaar zijn, en die alzoo verwerkt te verkoopen, zonder deswege zich van patent te moeten voorzien." Uit IJsselmonde wordt gemeldZondag 11. had hier een treurig ongeval plaats. Een hier woonachtig werkman scheepte zich na den middag met zijn 45 jarigen broeder, die hem een bezoek had gebracht, op het veer van hier naar Kralingen in, ten einde zich van daar naar Rotterdam te begeven. Reeds had men bijna de overzijde bereikt, toen de zeilboot door een hevige windvlaag omsloeg, zoodat de beide broeders met den schipper in de bruischende golven geraakten. Een passagier van de juist voorbijkomende stoomboot de Staatsspoor sprong zonder beraad in jden stroom, om de ongelulckigen zoo mogelijk hulp te verleenen. Gelukkig waren de oudste der broeders en de schipper er in geslaagd zich aan de boot vast te klemmen, en zoo het leven te behouden. Doch welke pogingen de edelmoedige passa gier en de geheele bemanning der boot ook in het werk stelden om den anderen te redden, het was alles te vergeefs. Door wind en stroom her- en derwaarts geslingerd, werd hij een prooi der golven. In het kamp te Wiessel zijn de volgende prijzen be haald: Wedstrijd Aa. 400 pas, individueele prijs van graaf Sehimmelpenninck: goud horloge met ketting, J. van der Griendt, Weerbaarheid Rotterdam, Wedstrijd kb 4. Leger (korpsprïjs op 200 pas) 1ste prijs mineurs en sappeurs, 2de prijs 8ste regim. infanterie; individueele prijs: Klaas, 2de regim. infanterie. Wedstrijd kb 5. Met Beaumontgeweer: lste prijs Nor- maalschietsshool, 2de prijs regim. grenadiers en jagers; individueele prijs: sergeant Stokman, Normaalschietschool. Wedstrijd AS. Individueele prijzen: lste prijs üelboy, scherpschutter, 's Hage2de prijs de Longte, kon. scherp schutter van de Veluwe; 3de prijs H. Harms, idem4de prijs Schippers, 's Hage5de prijs van Lemmelidem. Wedstrijd Bi 2. Revolver, officieren van het leger: lste prys Meyer, lste luit. 2de reg. huzaren, 2de prijs, van den Es, lste luit. gren. en jagers. Wedstrijd Bi 2. Revolver, schutterij officieren: lste prijs de Coert, Oudewater; 2de prijs E. W. Fielliettan Goedhart, Apeldoorn. Wedstrijd Bi 3. Revolver, mariniers: lste prijs sergt. Mulder, 2de prijs sergt. Albert. Wedstrijd Bi 1. Op 600 passen voor alle mededingers lste prjjs O. Ruiten, 's Gravenhage2de prijsDelboy, idem; 3de prijs Miolet, Weerbaarheid Delft; 4ile prijs vanHeijen, idem5de prijs Weggers, gren. en jagers; 6de prijs J. Pas Cate, marinier; 7de prijs A. Tjaden, weerbaarheid Deven ter, 8ste prijs Eijlders, marinier; 9de prijs H. Harms, kon. scherpschutter Veluwe. jW. Wedstrijd Bi 4. Weerbaarheidsleden, 200 passen: le prijs C. Rutten, werd vervangen door E. van den Broek, Apeldoorn; 2de' prijs Bosch, Utrecht; 3de prijs Over- dijking, kon. scherpschutter van de Veluwe; 4de prijs Gaillart, scherpschutter 'sïïage; 5de prijs Schippers, id. id.6de pry's van Asselt, id. Apeldoorn7de prijs, van der Voorn, id. Utrecht; 8ste prijs van der Griendt, id. Rotter dam. Speciale prijzen voor scherpschutters van de Veluwe die voor de eerste maal overwinnaars zijn: lste prijs E. van den Broek, 2de prijs van Asselt, beide van Apeldoorn, uitgeloofd door mr. P. M. Tutein Nolthenius en.rnr. J. R. Kemper. s Van het eiland Urk wordt gesq)ireven: :Dat het ge tal zeehonden in de nabijheid van dit eiland verbazend groot is, blijkt niet alleen daaruit, dat zich nu en dan een zeehond vertoont in de haven van Blokzijlmaar meer nog uit het feit, dat,zelfs de schooljongens hierin den nacht uitgaan om jonge zeehonden te vangen. Zhbegeven zich daartoe naar de zoogenaamde Staart, een droge zandplaat, die zich 300 el ver in noordoostelijke richting vim .het eiland uitstrekt en gejvoönlyk tot yerblijfplaats'dër zee- COURANT. b e

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1