Woensdag 21 Augustus. buitenlandsche berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A0. 1872. M 2940. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. 'jèW Franco ptr P' door hel geheetc Rijk In Pruisen bedraagt het inkomen van onderwijzers gemiddeld 352 thaler in de steden en 184 thaler op het platte landdat van een ambachtsman wordt gemiddeld op 271 thaler geschat. Men kan dus wel eenigszins begrijpen wparom er op dit oogenblik in Pruisen 4102 onderwijzers op dorpscbolen te weinig zijn. De gemeenteraad te Berlijn heeft eindelijk besloten, om in het steeds toenemend gebrek aan woningen aldaar, zooveel mogelijk te voorzien. Er zal namelijk een com missie van vijf leden worden benoemd, welke gemachtigd zal worden tot het sluiten eener 5 pCts. leening van 12 raillioen tblr., waarvan de rente door de gemeente zal wor den gewaarborgd. Voor die gelden zullen vp alle beschik bare rijks- en gemeente-landerijen of andere terreinen rondom die hoofdstad vooral burgerwoningen worden ge bouwd. Uit de huur daarvan zullen de afbetaling en rente dezer leening gedekt worden. In liet Journal de Havre wordt geroeid, dat Dinsdag de heer Thiers, bij het verlaten vanhethoteljjocXeeiVo»'es om zich naar huis te begeven, door een hevige regenbui werd overvallen. Voor de deur van een hotel nam hij plaats in een rijtuig, en gaf den koetsier op, hem naar Trouville te brengen. De koetsier zag den persoon, die hem dit bevel gaf, herhaalde malen aan. Iemand, die zijn aarzelen? zag, snelde naar buiten om hem te zeggen, dat de heer, die zoo even in liet rijtuig had plaats genomen niemand anders was dan de president van de Rephbliek. Hierop snelde het rijtuig in volle vaart naar de aangewezen plaats, om weinige oogen- blikken later„den heer Thiers aan den ingang van het Cha let Cord ierafte zetten. Eerst toen bemerkte de heer Thiers, daf'hetgeen huurrijtuig was en vroeg wie de eigenaar was dier equipage en was niet weinig ontsteld, toen hij vernam, dat zij den Deenschen gezant graaf von Moltke Hirtfeld toebehoorde, die thans te Trouville envillégiature is. Den- zelfden avond echter maakte de president met zijn gewone vroolijkheid en geestigheid, den heer von Moltke zijn excu ses, onder de belofte van in 't vervolg alvorens plaats te nemen, eerst zich van de qualiteit van het rijtuig te ver gewissen. In ,een zeepfabriek te Marseille bracht Zaterdag een stoker, in een vlaag van krankzinnigheid, met een scherp werktuig aan een paar werklieden doodelyke wonden toe en sprong daarop in een ketePkokende soda en olie, waar hij onmiddellijk den dood vond.' Ook in Oostenrijk schijnt men tegen den 12 dezer den ondergang der wereld te hebben venvacht. De Presse meldt daaromtrent het volgende: De voorspelling van den ondergang der wereld werd werkelijk geloofd, en in vele familiëu heerschte een onbeschijfelijke angst. De stormen enonweders der laatste dagen werden reeds als voorteeke nen beschouwd, en men zag met vrees den hacheljjken dag tegemoet. Dit is geen scherts, maar waarachtige ernst; wij hadden zelve gelegenheid ons daarvan te overtuigen bovendien liggen nog een aantal brieven voor ons, die niets dan aanvragen bevatten, of dan toch den 12 Augustus de ondergang der wereld onherroepelijk zou plaats hebben. In Stiermarken werden gedurende den vorigen storm ge beden ten hemel opgezonden en de menschen trokken hun Zondagspak aan om toch vooral fatsoenlijk voor den rechterstoel des Eeuwigen te verschijnen. Een amerikaansch blad behelst de volgende opgave van de geldsommen, die door buitenlandsche toonkunste naars, die het Boston-jubilé hebben bijgewoond, zijn verdiend. Strams heeft, behalve een gewaarborgd be nefiet van 2500 dollars, voor het seizoen 17,500 dollars ontvangen, benovens vergoeding der reiskosten van hem zeiven, zijn vrouw en twee, bedienden. Met zijn twee ie New-York gegeven concerten heef! hij 3300 dollars ver diend, en voor zijn »Jubilé-Wals" zijn hem 550 dollars betaald. Hij keerde dus naar Europa terug met omstreeks 25,000 dollars op zak. Mevrouw Peschka Leutner ontving voor 13 concerten '16,000 dollars. Franz Abt, die op vier concerten zijn eigen composition dirigeerde, ontving voor elk'concert 300 dollars. Arabella Qodari ontving5000, Franz Bendal 2000 en Wehli 1250 dollars voor twee optredingqn. Het groote orchest kostte de eerste week 72,000 dollars: de muzikanten uit andere steden dan Boston .ontvingen 10, die uit Boston 8 dollars per.dag. De binnenlandsche muziekkorpsen genoten 25 dollars per man 's weeksde buitenlaudsche genoten 5 dollars per man daags, behalve de reiskosten." Het blad The Manufacturer and Builder geeft de volgende bijzonderheden betreffende de werkstakingen te New-York en hare gevofgen, Meer dan 40,000 personen hebben er aan deelgenomen, van wie de helft gedurende een gelieele maand zonder werk bleven, en dus zonder ver dienste. Het verlies dat de werklieden leden bedroeg in die maand ongeveer drie millioen, zeshonderdduizend gulden Hierbij moet de schade der patroons in aanmerking ge nomen worden, ten bedrage van twee millioen achthonderd duizend guldeft, en van de nijverheid en den staat,'geraamd °P, veertien millioenviermaalhonderdduizend gulden ffcJl i! CBrleven Franco.;) Meer dan twintig millioen gulden verlies aan 't vermogen der natie f Te Topilejo in Mexico leeft thans een man, Salvador Stahtimpa genaamd, die zijn idOste jaar bereikt heeft. Niettegenstaande dezen hoogen ouderdom is hij volmaakt gezond en nog in staat om veldarbeid te verrichten. Hij is groot van gestalte, doch gaat een weinig voorovergebukt. Zijn haar, hoewel sneeuw wit, is nog weelderig en dik, terwijl zijn gebit nog volkomen gaaf en ongeschonden is. Blijkens de laatste berichten uit Japan heeft de regeering besloten een nieuwen godsdienst-vorm te procla- meeren. De dogmatiek zal bestaau uit de eenvoudigste en de met het gezond verstand meest instemmende leerstel lingen van elke der bestaande godsdienst-secten. De nieuwe godsdienst zal voor alle onderdanen van het Japan- sche keizerrijk verplicht worden gesteld. SCHIEDAM, 20 Augustus 1872. Door het departement van'financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Aug. 1872 in de onderstaande entrepóts aanwezigehoeveelheidruwcsuiker: Amsterdam23,325,277 kilogr. Rotterdam10,212,432 i. Schiedam. 673,224 Dordrecht984,147 Middelburg491,808 Totaal 35,686,888.kilogr. De Koln. Zeit. levert een vervolg op haar vorig aitikel, getiteld: die Niederldndische Colonialpolitik, Gemeld blad staaft daarin, door het mededeelen van vele bijzonderheden, het verderfelijke van het cultuurstelsel van graat' van den Bosch voor den Javaan. Voorts zegt het, dat het gebrekkige van dat stelsel liet eerst door den heer van den Hoëvell en anderen in Nederland is openbaar ge maakt en bewezen, en dat nu het Nederlandsche gouver nement ook wel tot een hervorming van dat stelsel zou willen overgaan, maar dat daardoor een leemte van 10a 20 millioen gl. in de schatkist van het moederland zou ont staan. Om dat deficit te dekken, zou een geheele reorgani satie van het Nederlandsche belastingstelsel moeten plaats hebben, en voor dit op zichzelf moeilijk werk is nog korte lings, door liet verwerpen van de inkomsten-belasting door de tweede kamer der staten-generaal inNederland, de weg voorloopigi gesloten. De Köln. Zeitzegt dat dit zeer te bejammeren fe. In een correspondentie uit Weencn aan het Duit- sclie blad Der Constructeur, leest men Met '1 Juli zijn de aangiften voor de Wecner tentoon stelling gesloten, en het aantal der tentoonstellers voor Oostenrijk en Hongarije alleen mag aanmerkelijk genoemd worden. Hun getal bedraagt toch -14061, terwijl liet cijfer der biunenlandsche tentoonstellers in 1851 in Engeland met zijn koloniën slechts 7381 en in 1867 voor Frankrijk 13000 ivas. Neemt men in aanmerking dat de industrie in Oostenrijk ca, Hongarije nog ten achterstaat bij die in Frankrijk en Engeland, dan kan men daaruit opmaken hoezeer men hier belang stelt in die schoone onderneming. De werkzaamheden aan de gebouwen vorderen goed, en wij gelooven met recht te kunnen beweren dat de dikwerf voorkomende ongelukken minder aan de onachtzaamheid der ingenieurs dan wel aan de nalatigheid der werklieden toe te schrijven is. De aanvoer van materiaal naar de tentoonstellingsplaats neemt met de vergrooting van het gebouw toe. In de vorige week werden '100607 centenaars in 527 wagons aangevoerd. De Hollandsche tentoonstel lings-commissie vestigt de aandacht op zich door hare groote werkzaamheid en het kan ónze lezers wellichtbelang inboezemen te vernemen, dat de regeering toegestaan heeft de bekende grootsche water werken dooi' tentoonstelling van uiterst nauwkeurige mo dellen en teekeningen ouder ilc aandacht te brengen. De koloniën zullen ook naar eisch vertegenwoordigd zijn en hebben wjj Oostindischo producten te verwachten, welke nog op geen enkele tentoonstelling voorhanden waren. Niet minder zal de Nederlandsche Kunstschool vertegen woordigd worden, welke met de aanmeldingen uit Rome, Milaan en Parijs een schoon geheel zal kunnen vormen. Do bekende Karl Marx verklaart in de Times, dat do door de Fransche dagbladen verspreide oproepingsbrief voor het in den Haag te houden congres der internationale Werkliedenvereeniging, van het begiu tot het einde ver zonnen is. .Hij voegt daar tevens bij dat hij nooit algemeen secretaris geweest is. Degdden, teRotterdambijeengezameldtotoprichtiug van een gedenkteeken, naar aanleiding van de feestviering op '1 April aldaar, hebben nagenoeg ƒ5000 bedragen. De commissie ad hoe wil daarvoor een drinkfontein in monu mentalen vorm, met inscription oprichten. Definitieve plannen zullen echter eerst ontworpen worden, zoodra het stedelijk bestuur met de waterleiding gereed is. Alsdan zal men daarmede over de plaatsing in overleg treden. ,Midde lerwyl zullen de gelden onder rentegevend beheer bljjven. Naar het Utr. Dagbl. yërneemt heeft de heer S.Gille Heringa tegen den winter ontslag gevraagd als directeur van het postkantoor te Utrecht, wegens ongesteldheid der oogen. Genoemde heer is tijdelijk belast met de inspectie der posterijen in Noord-Holland en Utrecht, tor vervanging van den heer J. A. L. F. Stellens, die tot herstel zijner ge zondheid een buitenlandsche reis zal doen. Men leest in 't Utr echt sch Dagblad: »Heeft men de verborgen buizen in sommige fabrieken al gevonden, waardoor die klei naar den steen stroomt om met het graan vermengd te worden? Algemeeneken- merken: buitengewoon wit brood; smakeloos; spoedig droog. Information: M. van der Kaaij. Doorn, 1 Aug. 1872. NB. Kostelooze overname in couranten wordt verzocht. Van goed ingelichte zijde verneemt men het volgende omtrent den stand van den Noord-HollandschFrieschen spoorweg. Op grond der algemeenebelangstelling en in het volste vertrouwen op het welslagen der zaak heeft het comité de vergoeding der kosten op zich genomen van het opmaken der volledige plannen, het doen van opmetingen, het opmaken van de noodige gegevens en financieele be rekeningen, indien namelijk het bedrag der gevorderde in schrijvingen niet mocht worden volteekend. Met die werk zaamheden wordt alsnu dadelijk aangevangen, om de ver langd wordende stukken zoodra mogelijk .te kunnen verzenden aan de höoge regeering, aan de betrokken provinciën en andere besturen. De gevorderde inschrijvin gen zijn ƒ2,400,000 met een millioen subsidie en het inge schrevene bedraagt thans p. m. /2,000,000 met ƒ22,851 subsidie. Zoodra voor bet volle bedrag in aandeelen en subsidie is ingeschreven, heeft er geen vergoeding plaats, maar blijven de voorloopige kosten voor rekening der on- dernemers en is de uitvoering der zaak verzekerd. In de Naarlemsche Ct. is eene advertentie geplaatst van P. Twisk te Alkmaar, die o. a. hh, bloemisten en bloembollenkweekers aankondigt dat hijx>b\j zijne nieuwe Tulpen-Conkesten eene Witte Tulp heeft, met gouden rand om het loof, die hij onder den naam van Minister J. R. Thorbecke in den handel zal presenteeren. De Witte Tulp met gouden rand om het loof stelt Thorbecke voor; het wit was het doel waarnaar hij streefde, en de statige Pinas tusschen goud en groen zijn persoon en wezen. Het is hier de plaats niet'om het leven van Thorbëcke te ver dedigen, maar als Palmerston en Talma, Boerhave en van Swinderen met hunne namen op onze registers prijken, zal Thorbecke eene waardige plaats bekleeden onder be scherming van Z. M. Koning Willem HL" Er zijn snijboonmolens in gebruik, waarvan alleen de spil, anderen waarvan de spil en het kamrad of tandrad beide uit koper bestaan. Bij het gebruiken, ronddraaien, vooral aanschroeven dezer toestellen, wordt eene hoeveel heid koper afgewreven, die als fijn kopervijlsel in de ge sneden snijboonen valt. Na herhaalde uitwassching der ge sneden snijboonen bleek bij onderzoek, dat zich daarin nog steeds koper door scheikundige middelen liet aantoonen. Koper nu, in spijzen, kan aanleiding geven tot hevige ver schijnselen van vergiftiging. Op deze gronden maakt de ge neeskundige adjunct-inspecteur in Friesland en Groningen de huismoeders op deze omstandigheden aandachtig, ten einde te voorkomen, dat de in te zouten snijboonen.bij ge bruik nadeelige gevolgen veroorzaken. Hij raadt aan om uitsluitend van die snijboonmolens gebruik te maken, waarvan de spil en het kamrad beide van ijzer zijn gemaakt. Hij noodigt de fabrikanten van zoodanige molens, uit, by de samenstelling daarvan geon koper te gebruiken, en ver zoekt de verhuurders van genoemde molens, om de koperen spil en kamraderen hunner molens zoo spoedig mogelijk5 door ijzeren te vervangen. -ffMyFrieeche Ot.) BURGERLIJKE STAND. Geboren16 Augustus. Maria, dochter van W. de Bruin en J. M. Davison, Nieuwstieht.17. Pieter, zoon van G. Jansen en P. Schaap, Lange Achterweg. Petrus Joannes, zoon van T. P. Jansen en R, M. Hoek, Nieuwe Naven. Maria Ida, dochter van T. Steenland en, A. M. Kotten, Teerstoof.18. Bartholomeus Andreas Jösephus, zoon van C. C. Holleman en J. O. Schuwirt, Broersvest. Theodoras, zoon van J. G. Beekman en M. T. G. de Bruin, Broersvest, Andries Jacobus, zoon van A. Kolenbrander, en II. van Santen, Dwarsstraat. 19. Johanna Maria, dochter van J. de Roo en J. Hagers, Singel. Geertrui, dochter van A. van Woerkom en J. J. van Meurs, Langè Kerkstraat. Adrianus Johannes, zoon van J. Burky ens C. van den Broek, Kreupehtraat. 'ïf- - Overleden: 16 Augustus. MargaretHa Wilhelmina Dries, oud 3 jaren en '1 maand, Buitenhavenweg, - Maria E 01] R A N T. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden f t.85. 2 50, ADVEBTBNTIBNi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer fO.tO. Voor den werkenden sland en voor weldadigheidd» lielfi van den prijs. VERGIFTIGING 1 »IIoe lang zal ongestraft voortduren de algemeens ver-j giftiging door vervalscht brood, gebakken van zoogenaam- den bloem, Hongaarsch tuig (Silo-klei), etc.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1