TAV 1872. M 2043. Zaterdag 24 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. bimherilapidsche berichten. 3UjTEHLAHDS£HE BERICHTEN: STEDELIJK NIEUWS. Franco per Post, door liet gchcele Rijk (Brieven Franco.) ABTEBTEHTIEHi Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regol meer f 0.10. Voor den wolkenden stand en voor weldadigheidda helft van den prij sa De (Times verwacht, dat de te hoog opgevoerde en onredelijke prijzen van de Britsche manufactui en en andere goederen binnenkort een geduchte reactie zullen onder vinden. Eenige zeer aanzienlijke commissiën zijn dezer dagen, tengevolge van die ongehoorde prijzen, te Londen reeds niet gegund, maar naar Frankrijk -eigebrachten aldaar dadeltj k tegen veel billijker prijzen tenuitvoer gelegd. Het"prospectus van de «Colonial and Foreign Meat Supply Company (Limited)," van welke de heitog van Manchester als voorzitter genoemd wordt, heeft het licht gezien. Gelijk daaiuit blijkt, is 'tdoel der maatschappij het meer algemeen in gebruik brengen, vooral onder de mindere klasse, van verduurzaamde vleeschsoorten uit Australië, Zuid-Amerika en van elders. Er wordt, zegt het prospectus, veel geleden door de onmogelijkheid, om zich tegen billijken prijs, tot behoud van gezondheid en kracht, dierlijk voedsel aan te schaffen; iedere klasse voelt meer en meer de dringende noodzakelijkheid van een prijsver mindering van het vleesch. Om in deze noodzakelijkheid te voorzien, heeft de aanvoer van verduurzaamd vleesch tot dusver niet veel kunnen doen. Die aanvoer was immers te wisselvalligook was de hoedanigheid van het artikel niet altijd even gced, en de bussen, waarin het verkocht wordt, zijn door hun grootte ongeschikt voor den behoef- tigen consument. De bovengenoemde maatschappij stelt zich daarom voor den aankoop van goede vleeschsoorten in het buitenland, en, zoo noodig, de oprichting van eigen fabrieken in Au- stfalié en Zuid-Amerika, om vleesch volgens de beste methode te verduurzamen. Zij hoopt daardoor een gelijk- snatigen aanvoer en een onveranderlijk goede qualiteit te erlangen, Verder beoogt zij1. de vestiging van depóts tot verkoop van verduurzaamd vleesch per Eng. pond. Het ontbreken van zulk een debiet in het klein was voorna melijk oorzaak, dat de mindere man tot nogtoe onbekend bleef met de deugdelijkheid en goedkoopheid van het ver duurzaamd vleesch. 2. Het voorzetten, aan de koopers in die depóts, van proefles verduurzaamd vleesch, op de sma kelijkste wflzen toebereid. "Want een tweede reden waarom het Australisch vleesch niet den ingang vond dien het ver dient, ligt hierin, dat de consumenten voor het meerendeel niet weten hoe er keurige warme gerechten van te bereiden, en zich dus enkel met het koude vleesch moeten tevreden stellen. 3. De levering aan kruideniers en victualiën-han delaars. Op een zekere plaats in de Seine, (Dions de (Berct wordt voortdurend door de zwemmers het politie-reglement overschreden, dat het gebruik van zwembroeken voor schrijft. Dezer dagen was er weder een overtreder, die door de agenten werd aangemaand uit het water te komen en zich te klceden. De ander gaf daaraan volstrekt geen ge hoor. Eindelijk ging een van de twee agenten over een balk naar de plaats waar hij zich bevond, om te trachten hem te grijpen. Hij kleedde zich uit, om naai hem toe te zwemmen, toen zijn voet uitschoot en de agent in de diepte verdween. De menigte, die aan den wal stond, uitte een kreet van schrik, maar niemand kwam te liulp. Toen de zwemmer zonder zwembroek dit bespeurde, dook hijzelf en haalde weldra den agent weder boven water, maar deze grijpt hem dadelijk vast en verklaart hem zijn arrestant. Maar de man zonder kleedingstuk houdt op zijn beurt den agent vast en wil hem naai- den commissaris van politie brengen, om de 25 francs te ontvangen, voor de redding van drenke lingen uitgeloofd. Zij gaan dan ook met hun heiden naar dezen overheidspersoon, die de zaak ten genoegen van heide partijen schikte. Op de tentoonstellingin het aanstaande jaar te Weenen te houden, zal een on'derafdeeling bestemd zijn om aan te toonen, welke stappen er sedert de eerste groote Londensche tentoonstelling in 1851 gedaan zijn tot het .^voordeel trekken van zelfstandigheden, die vroeger als T onbruikbare i fval beschouwd werden. Aan de eene zijde zM de afval tentoongesteld worden, voortkomende van alle inciustneele producten op de aanstaande tentoonstelling; aan den anderen kant de nuttige producten, die sedert 1851 uit dien afval verkregen zijn. Een en ander met het doel om als prikkel te dienen tot het doen van verder onderzoek in deze belangrykè zaak. SCHIEDAM, 23 Ane»»'»s De politie te Haarlem heeft eergisteren den beruch ten paardendief gearresteerd, die in het laatst der vorige maand bij "Vlaardingen en in het begin dezer maand te Nij megen paarden uit de weide heeft gestolen. Bij'de Hervormde gemeente te Mynsheerenland is beroepen de heer W. J. Geselschap, predikant te Delfs- T'-haven. 1 - i j—n^yoot^eénige dagen is te Pau (Beneden-Pyreneën) in ye& .puderdonv-van 75 jaren'overleden dè heer mr. Henry Box, oud-referendaris bij het Ministerie van Justitie, com mandeur der orde van St. Stauielaus, tidder der orde van de Eikenkroon en versierd met het Zilveren Kruis. Als redacteur van het Journal de la (Eage een Neder- laudsch regeeringsorgaan, dat na de invoering van de Grondwet van 1848 werd opgeheven heeft de heer Box zich een Europeeschen naam als dagbladschrijver en als historicus verworven, terwijl hij m beide quahtoitou ge durende een reeks van jaren groote diensten aan koning Willem II en aan het vaderland heeft bewezen. Na de op heffing van het Journal keerde de lieer Box tot het ambte loos leven terug en vestigde zich buitenslands, doch bleef altijd werkzaam ten voordeele van het vadei land en was een uitstekend correspondent van het Dagblad. In de laatste jaren leed hij aan een smartelijke ziekte die een einde maakte aan zijn leven. De heer Box laat «gedenkschriften" na, die, indien zij, naar wij mogen vertiouwen, openbaargemaaktwoiden, een nieuw en belangrijk licht verspreiden zullen over de staatkundige gebeurtenissen in oas vaderland, over liet belangrijk tijdvak 1830 48 en over de vorsten en staats lieden die ze geleid hebben. Ofschoon het jongere geslacht den heer Box niet gekend heeft, zullen de oudeien van dagen in hem een trouw dienaar van Oranje, een uitstekend publicist en een groot geleerde blijven waardeeren. Het Lcidsch Dggblad verneemt dat aan de heeren de Bordes te 's Hage, Wiggers van Kerchem en baron Sloet van de Beele te Leiden, concessie is veileend voor het aan leggen en exploiteeren vau een spoorweg van Leiden naar Woerden. Dinsdag morgen, omstreeks 3 uren, vonden eenige arbeiders aan den straatweg naar den Wijk, even voorbij den spoorweg te Meppeleen jongeling in zijn bloed, badende, in nagenoeg bowusleloozen toestand. Bij het on middellijk ingesteld onderzoek door den stadsgeneesheer, dr. B. H. ten Raa, bleek, dat er vrees voor het levensbehoud van dien jongeling bestond, daar Rij door bloedverlies aan merkelijk uitgeput was. In het been is een steek toegebracht, waardoor een ader is getroffen, terwijl de borst doortrappen heeft geleden. De verwonde is genaamd R. Sole, vroeger te Giethoorn en thans als boerenknecht te Ruinerwold "woon achtig. Inlichtingen omtrent zijnen aanvallers weet hij niet te geven. Nadat hij naai- het ziekenhuis werd vervoerd,, vond de politie een scherp dolkmes en een geladen éénloops pistool bij hem. Er schijnt hoop op zijn herstel te bestaan. De rijksveearts J. J. U. Smits, uit Deventer, die onlangs een mondziekte bij een vrouw waarnam, overeen komende met die van het rund en waaromtrent hij ver moedde, dat de oorzaak gelegen was in liet gebruik van melk, afkomstig van een koe, aan mondzeer lijdende, waar schuwt het publiek, nu de tongblaar onder het rundvee heerscht, tegen het gebruik van ongekookte melk tijdeus het heerschen van het mond- en klauwzeer bij hel rundvee. Vervolgens beveelt hij de melkers en melksteis ernstig aan, vóór het melken de handen nauwkeurig met olie of vet in te wrijven, vermits hem ter oore is gekomen, dat dfe voor denmensch hoogst onaangename en zelfs gevaarlijke ziekte ook bij liet melken kan worden oveigebraeht. Eindelijk geeft hij de veehouders den raad, hun gezond vee een paar maal daags met een mengsel van een ii twee lepels carbol- zuur op een paar fiesschea water, aau mond, neus en klauwen te wasschen. Volgens sommigen zal er aanstaanden Zondag te Amsterdam op nieuw een manifestatie plaatshebben, geor ganiseerd door leden van de Internationale. Men wenscht een optocht op groote schaal te formeeren, ten einde zich. gezamenlijk naar de woning des burgemeesters te begeven, en antwoord te viagen op het vroeger aan den politie-agent overgegeven adres, aan het hoofd van het stedelijk bestuur gericht. De werken voor de Noordbrabantsch-Duitsche spoor-, weglijn, Boxtel-Wesel worden met groote kracht door gezet. Door de directie zal in het laatst van deze maand weder worden aanbesteed, het maken van grondwerken ten behoeve van de afgraving van den rechter Maasoever, in de onmiddellijke nabijheid van de in aanbouw zijnde spoorwegbrug, over de rivier de Maas te Gennep, en het vervaardigen en het stellen van den ij zei en bovenbouw der' brug over de rivier de Dieze nabij Goch. Algemeen gelooft men, dat de aansluiting van den Staatsspoorweg nog dit jaar zal plaats hebben. Omtrent het in ons vorig nommer vermelde uit Helmond bevat dc Brov. Noorbr. het volgende: In het Vaderland wordt gewag gemaakt van een «ge- heimzhmig-tragisch voorval" dat den 14 Augustus jl. te Helmond zoude plaats gehad hebben. Een peisoon aan handen en voeten gebonden zoude met geweld door drie Capucynen zyn weggevoerd. De zaak is deze, een ongeluk kige diesinds verschillende jarenkrankzinnigisenkrachtens vonnis der rechtbank van'Amsterdam in èen krankzinnigen gesticht verpleegd wordt, is uit het gesticht Meerenberg nnnr de bewaarplaats voor krankzinnigen te Boekei over gebracht In het Vaderland wordt vermeld dab op last van een Monseigneur werd gehandeld; dit is een grappig quiproquo, de familienaam van den curator is Bisschop. Dat bij de overname te Helmond Capucynen vyaren is duidelijk, ia de gunstig bekende-bewaarplaats voor krank zinnigen te Boekei zijn de verplegers allen Capucynen. Een koopman, die zeer eenvoudig, zelfs nog minder dan eenvoudig gekleed ging, cn wiens echtgenoot daaren tegen met de pi achtigste en kostbaarste toiletten verscheen, werd eens door een vriend over dit zoo in het oog loopend verschil aangesproken: «Ik kan mij niet begrijpen hoe gij u steeds zoo armelijk in de plunje steekt, terwijl uw vrouw altijd met de meest mogelijke chique, en naar de laatste mode zich kleedt." «Laat u dat niet verwonderen," was het antwooidt, «mijn vrouw kleedt zich naai- het journaal, eu ik kleed mij uaar het kasboek." Berichten uit Batavia van 17 Juli houden in: Van Deli heeft men tot heden nog niet veel vernomen. De Javasche Gt. va- gisteren bevat de volgende officieele mededeeling: «Een op den 13 dezer ontvangen telegrafisch bericht, gedagteekend 10 Juli, van den kommandant der op den 6 dezer naar Deli vertrokken expeditionaire troepen luidt als volgt: «Toestand ongunstig, jBataks twee plantages afgebrand, Stoomschi p niet aangehouden. Koops versterkt kampement Soengal, Marnix aangekomen. Laadings-divisie gedebar- keerd." Voorts weet men, dat de William Mackinnon de troepen, die ter versterking waren gezonden, heeft overgebracht en eerst" naar Singapore, vervolgens naar Muntok is terugge keerd. Uit deze magere mededeelingen volgt alleen, 'dat de toe stand ongunstig is. Tot dusver schijnen geen meerdere troepen te zullen vertrekken, hoezeer het 9de bataljon zich maarschvaardig maakt. De Javabode verspreidt overigens allerlei geruchten om trent de ondersteuning, die de opstandelingen vau de zijde van den sultan van Atjin zouden ondervinden en sprak reeds van een expeditie tegen Atjin, hetgeen even voor barig als onstaatkundig is. Als wij genoodzaakt worden tegen Atjin te ageeren, zal een belangrijke macht noodig'; zijn en behoort de pers zeker niet de bedoelingen van1 de regeering ontijdig openbaar te maken, waardoor wan trouwen gezaaid wordt en een eventueele vijand meer op zijn hoede zal zijn. SCHAAKWEDSTRIJD 'S GRAVENHAGE. AMSTERDAM. (Wit.) (Kwart.) Stand der pai tij na den 53en zet van wit. ABCDEFCH BURGERLIJKE STAND. Geboren: 21 Augustus. Otto, zoon van W. van der Vlies en M. van "Wassenaar, Singel.Johanna Marga- retha, dochter van J. H. F. Lucas en J. Vink, (Noordmolen- straat. 22. Hendricus Antonius, zoon van A. Sprèksel en C. van Leeuwen, Singel. Margaretha Wilhelmina, dochter van P. P. van der Heiden en J. E. Freeling, Teer- sloof. Wilhelmus, zoon van G. van der Klink en P. Kluiters, (Kethehiraat Overleden: 21 Augustus. Cornelis Maagdeleijn, oud 5 maanden," Overschiesche Weg. Abraham Brouwer, oud 1 j aar:|eh 6 maanden, Rotterdamsche Dijk. 22. Josephus Johannes Tonino, oud 53 jaren en 6 maanden, Boterstraat, Gehuwd: 23 Augustus. A. Mereüs'eii C.'JfJ. Ham-/ minck Schepel. !v j Ev..ïSïi-1-- inV COURANT. AB ONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maindcnf 1 85. 2 50. feu x '4. i 5 «»V. TUSSCHEN r H (I i ÏR. i

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1