binmenlahdsche berichten. A0. 1872. At 2946. Donderdag £9 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. tPÓ f - i v \i a* COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Diie Manndenf 1.85. Franco per Post, door bet geboete Rijk2.50. SCHIEDAM, 27 Augustus 1872. De zitting van den gemeenteraad, gisteren ten half twee ure gehouden, werd door 15 leden bijgewoond. De heeren J. C. F. Nolet ea van der Schalk hebben kennis gegeven, dat zij verhinderd werden de vergadering bij te wonen. 1. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. Een voorstel door den heer van der Drift gedaan, om de notulen aan te vullen met hetgeen na het sluiten dier zitting zou hebben plaats gehad, werd, na discussie, verworpen met 8 tegeu 7 stem- meni Tegen hebben gestemd de heeren Zoetmulder, Loncq, Vrijland, Knappert, J. A. Nolet Wz., J, Lechner, Roelants, en Kerdel. Voor de heeren J. B. Nolet, van der Drift, J. L. J. Jansen, L. "W. Jansen, J. F. Legner, Ris en Rijnbende. 2. Is ingekomen, Provinciaal-Blad no. 60, houdende mededeeling van de benoeming van mr. van Tienhoven, tot schoolopziener. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Resolutie van gedeputeerde staten, houdende goed keuring van het besluit tot afstand van grond aan W. van der Sluijs. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ontwerp-besluit tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrooting over 1872. Ter inzage nedergelegd en de behandeling aangehouden. 5. Rekening over 1871 en begrooting voor 1873 der hofjes van Belois. Ter inzage en aangehouden. 6. - Rekening over 1871 en begrooting voor 1873 van het burgerlijk armbestuur en het stads ziekenhuis. Tn han den van de financieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport. 7. Verslag van het Burgerlijk Armbestuur over 1871. Ter inzage. 8. Rapport dat de schuldvorderingen van het Burgerlijk Armbestuur en het stads-Ziekenhuis over 1871 en vroegere dienstjaren zijn voldaan. Aangenomen voor kennis geving. 9. Aanbeveling ter benoeming van een lid der commissie van toezicht over het Middelbaar Onderwijs. Daarop komen voor de heeren: 1. mr. J. de Clercq van Weel, 2. dr. S. J. Halbertsma. Ter inzage en aangehouden. 10. Rapport van den commissaris van politie op het voorstel van het raadslid J. F. Legner, tot benoeming van een tweeden inspecteur van politie. Dit rapport luidt gun- gunstig voor dat vooi-stel, Ter inzage en aangehouden. 11. Adres van M. Wouterlood, om afstand van grond aan de Warande. Verzonden aan de Commissie van Fabricage, ten fine van bericht en*raad. 12. Adres van de Utrechtsche Ijzergieterij, om vrij stelling van boete wegens te late oplevering van de over dekking der koopmansbeurs. Verzonden naar de Com missie van Fabricage, ten fine van bericht en raad. 13. Adres van korenmeters, om aanstelling ook tot korenwegers met ontwerp-tarief voor kosten van weging. In handen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ten fine van bericht en raad. 14. Adres van 142 ingezetenen, houdende aandrang om eene Maaswaterleiding aan de firma E. Kiderlen q.q. toe te staan. In handen van de commissie voor de drinkwa terleiding, om voor zooveel noodig, daarop te Ietten. 15. Adres van de Wed. J. Veth, geb. Schreuder, hou dende verzoek om een open grond te mogen overdekken. In handen van de commissie vau fabricage ten fine van bericht en raad. 16. Burgemeester en wethouders bieden den raad aan het ontwerp' der gemeente-bcgrooting voor 1873, met memorie van toelichting. Zal worden gedrukt en ver zonden naar de afdeelingen, die daartoe worden samenge steld. O *17. Aan de orde is de voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1871. Deze wordt met algemeene stemmen aangenomen. Burgemeester en Wethouders ne men* overeenkomstig art. 220 gem. wet aan deze stem ming geen deel. 13. Rekening van de fondsen der vernietigde gilden over 1871. Aangenomen met algerneene stemmen. De Burgemeester en de heeren J. B. Noleten. Vrijland uitma kende de Commissie van beheer, hebben tijdens de behan deling, de vergaderzaal verlaten. De oudste Wethouder, de heer J. A. Nolet Wz„ neemt tijdelijk het Voorzitter schap waar. 19. Rekening van het St. Jacohs-gasthuis over 1871. Aangenomen mot algemeene stemmen. De Burgemeester is als regent van het St. Jacobs gasthuis hierbij niet tegen woordig. 20. Begrooting van het St. Jacobs-gasthuis over 1873. Aangenomen'met algemeene stemmen. Hebbende deBur- gemeester'het Voorzitterschap weder op zich genomen. 21. Adres van mej. J. R. Ileyligers, om ontslag als regen tes van het St. Jacobs-gasthuis. Dat ontslag is eervol en met algemeene stemmen verleend. 22^ Benoeming vaneene regentes van het St. Jacobs- 01 t 'MiïftMi '"Ci'M .V V (Brieven Franco.) gasthuis. Daartoe wordt beuoemd mevr. van der Burg, geb. Noiet, met 7 stemmen. Mej. Schade vau Westrum verkrijgt 5 stemmen. 23. Voordracht voor drie leden van liet college van zet ters, die volgens den rooster periodiek moeten aftreden. Op liet dubbeltal aan den commissaris des kouings aan te bieden, worden geplaatst do drie aftivdondo heerenM. F. J. Cool, J. F. Legner en J. Vrijland; en voorts dc heeren M. Rijubende, J. DijkmansGz. euMr. A. K. J. van der Drift. 24. De voorzitter heeft, ook in verband met liet dooi den heer van der Drift bij de resumtie dor notulen aan gevoerde, in het breedo wederlegd hetgeen in bot verslag der vorige raadszitting in de Maasbode is vermeld en officieel geconstateerd de feiten die, na het sluiten dei- zitting, zijn voorgevallen. De Voorzitter zeide het volgende: Mijne Meer en! Naar aanleiding van mededeelingon, door een lid de/er ver gadering ontvangen, hob ik, in onze vorige zitting, vóór fiot in behandeling brengen der aanhangige adressen om concessie tot den aanleg eener drinkwaterleiding, eenige woorden ge sproken en: ten uilen overvloede, gelijk ik -zeide, eene ver klaring afgelegdIk deed dit (het is te vinden op bladz. '170 van het gedrukt vei-slag) uitsluitend en alléén uit zucht om het tot stand komen eener onderneming die, aan alle ingezetenen onzer gemeente overvloedig en zuiver drinkwater verschaffen zal, geen dag langer dan volstrekt noodig is, te verschuiven ik deed dit om, zoodnt mogelijk te geraken tot hot instellen van een degelijk en deskundig onderzoek, een onderzoek waarvan het dringend noodzakelijke in het oog moei vallen, wanneer incn in aanmerking neemt, dat door de twee aanvragers der concessie niet minder dan vijf verschillende plannon worden aangegeven; terwijl één hunner, afgescheiden van het gewone J/oftswatcr, voor do fabrieken bestemd, dooreen tweede geheel afzondorlijke leiding, en zulks zonder subsidie van dc gemeente, gezuiverd of gefiltreerd rfrwi/nvater aanvoeren wilzuiver drinkwater, een eerste levensbehoefte voor ons allen, niet het minst voor on/.o hehoeftige ingezetenendie immers hun drinkwater niel fdlreercn kunnen. Toch ondervond het gedane voorstel, om een onderzoek door deskundigen in te stellen, bij sommigen tegenstand omdat, naar bedoeld raadslid mij zeideurnen" vreest dat ik bcdektelijk zou beoogen, om, aan dat onderzoek ook eon onderzoek te ver binden van liet door burgemeester en wethouders ingediende plan tot vvaterverbetering, in verband met de uitbreiding dor gemeente aan de Oostzijde. Om die vrees weg te nemen en alzoo te doen, al wat ik kon, ton einde, in het algemeen belang van onze ingezetenen, zoo spoedig mogelijk, eeno waterleiding tot stand te brengen, maar dan ook een waterleiding die, naar de uitspraak van bevoegde deskundigen, do beste waarborgen geven zou, bob ik aan liet verzoek van hot raadslid, dat mij de mededeeling kwam doen, gehoor gegevenèn, niettegenstaande de bedenkingen die ik daartegen had, en die ik ook niet heb willen nalaten in onze vorige vergadering te noemen, heb ik mijne verklaring afgelegd. Burgemeester en wethouders, van hunne zijde, hebben zich oogenblikkelijk bereid verldaard om aan het te kennen gogeven verlangen te voldoen; van henzelf is het voorstel uitgegaan om zich, bij hot in te stollen onderzook, door twee raadsleden to deen bijstaan Voor het oogenblik zal ik niet in bijzonderheden treden over het oproepen, door het bedoelde raadslid, van zijne mede-raads- loden, tot eene samenkomst, ten huizo van den kastelein van Velzcn, daags vóór onze laatste zitting; noch over do mede deeling die mijeenige uren vóór onze vorige vergadering, omtront het in die bijeenkomst, in zake de waterleiding ver handelde, werd gedaan. Eerst later heb ik vernomen, dat enkele leden van don ge meenteraad van die" bijeenkomst zijn uitgesloten geweest. Daarentegen wil ik herinnei-enhoozcersommigeraadsleden, in onze laatste zitting, zich hebben beijverd om, vóór het instel len van eenig deskundig onderzoek, al aanstonds aan de ver gadering het besluit te ontlokken, om de drinkwaterleiding niet voor rekening der gemeente te ondernemenhoe de heer van der Drift verklaarde zich voor te behouden aan liet eind der zitting een voorstel te zullen doenhoe een ander lid, in den loop der discussie het bewijs gaf, van dit nog «iel ge dane voorstel reeds kennis to dragen, door do verklaringdat hij dat voorstel, shot. maken van bet afvoerkanaal voor reke ning der gemeente" ondersteunen zouen lioo door een derde lid, bij het vernemen hiorvnn, dc niet ongegronde opmerking werd gemaakt: dat, wanneer zulk eon belangrijk deel van het work voor rekening dor gemeente word ondernomen, zij dan zelve, zeer gevoegelijk ook liet overige wèl tot stand brengen kon Over het in hot oog vallend streven van sommigen, om de gevraagde concessie, zelfs zonder eonig deskundig onderzoek, aan één der adressanten toe te wijzen, en dan nog wel voor on gezuiverd water, zal ik thans niet uitweiden. Dat er alzoo, bij den loop, dien do taak der waterleiding hoeft genomen,men woel dat de raad lot hel iifstclten van een onderzoek door deskundigen besloten heeft, ontevredenon zijn, laat zich volkomen begrijpen. Sedert leest men in do Maasbode, een Rotterdnmsch blad 'dat gewoon is verslag to goven van het verbandolde bij den Scliiedamschon gemeenteraad, aan liet slot van hetverslng onzer vorige zitting, liet-volgende- ADVEBTENTIEN: Piijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10. Vuur den wakenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. BfiriTAuarmHirowi«urM »üaarna word door den voorzitter de vergadering gesloten, ofschoon door do heeren J. Lechner, van der Drift en J F. Legner voorstellen waren geannonceerd, en de heer J. L. J. Jansen, vóór bot vallen van den liamer liet woord liad gevraagd. Van verschillende kanten werd geconstateerd dat inderdaad alvorens da hamei- viel, liet woord gevraagd was; hot mocht niet batener word order gegeven om de tribune te ont ruimen de snelschrijver werd weggezonden de voor zitter ontdeed zich van zijne insignién en begaf zicli te midden der raadsleden (die intusschen allen hunne plaatson behouden hadden), om hun mode te deelen, dat hij in eene besloten vergadering gelegenheid wilde geven tot hot doen hunner voorstellen. Niemand ver langde echter daarvan gebruik te maken, en men ging uiteen in eeno stemming, die weinig vooruitzicht opent, dat de zóó algemeen gowensehte, zóó dringend nood zakelijke verbetering van liet gracht- en havenwater - in do/e gomeente spoedig zal tot stand komen." Een onbekende beeft terwijl de bron, waaraan het ont leend is, volkomen onkenbaar was gemaakt mij, door dit bericht in verdenking pogen te brengen. Ter liefde van de waarheid, die in de openbaarheid zulk een hechten steun heeft, wil ik, èn zulks in het apenhaar, om trent het gebeurde, de volgendo feilen modedcelen De heer J. Lechner heeft het is volkomen waar in den aanvang der vorige raadszitting, bij het inkomen van het schriftelijk voorstel van den lieer J. F. Legner, tot aanstelling van eon tweeden inspecteur van politie èn, in verband daai-- rnede, zijn voornemen aangekondigd een voorstel to zullen doen, tot liet aanstellen van een Scliie-meester bij de politic; ik lieb daarop den'lieer Lecliner verzocht, ovenals ik dit in de voorafgaande vergadering den heer J. F. Legner heb gevraagd, om zijn voorstel schriftelijk in te dienen, daar liet toch in de tegenwoordige zitting geen ondorwerp van beraadslaging kon uitmaken. Do heer J. F. Legner overigens, had zijn voorstel, onder dagteekening van den 5 Juli, bijna een maand later, eerst den 29 Juli aan mij ingezonden, Do heer J. F. Legner heeft, in zake de drinkwaterleiding, nogmaals liet woord willen voeren, nadat do discussie gesloten was en terwijl dc hoofdelijke omvraag reeds plaats had; ik heb dit natuurlijk moeten weigeren, ik deed het onder opgave der reden, Later, in den loop der zitting, heeft de heer J. F. Legner gezegd, hetgeen hij had willen zeggenhij had namelijk willen voorstellen om te bepalen, dat, onder de deskundigen voor do waterleiding, ook zou worden aangewezen do gemeente-archi tect en dat over de voorwaarden ook een rechtsgeleerde zou worden geraadpleegd. Ik heb hierop den heer J. F. Legner aangetoond dat de eerste bepaling overbodig zou zijnomdat de gemeente-architect, als deskundige, in het aangenomen voorstel van burgemeester en wethouders, uitdrukkelijk en met name genoemd is en verder geantwoord dat, terwijl bij het besluit wordt overgelaten ook andero deskundigen te raadplegonvoorzeker niet zal wor den nagelatenomover de te stellen voorwaardenook een rechtsgeleerd oordeel te vragen. Door den heer J. F. Legner alzoo is geen voorstel geannonceerd. De heer van der Driftzooals ik zeidehoefttijdens de be handeling van liet onderworp betrelfendo de drinkwaterleiding, werkelijk gezegd zich voor te behoudenaan het eind der zt1>v ting een voorstel te zullen doenVóór het sluiten der ver gadering verwachtte ik dus een voorstel van dal raadslid en liet was diidromdat ikbij mijne mededeeling, dat de aan de ordo gestelde onderwerpen waren afgehandeld, bepaald het oog gevestigd hield op den heer van der Driftdeze was toen indruk gesprek met den lieer J. L. J. Jansen, die nevens hem gezeten was. Terstond na het sluiten dor vergadering en het vallen van den hamerwerd hot woord gevraagd niet door den heer van der Driftmaar door den lieer J. L. J, Jansenandere raads leden daarentegen stonden van hunne zitplaatsen opo. n. do hceron Roelants en Kerdeldeze verlieten oogenblikkelijk de vergaderzaal. Toen verlangden verschillende leden het woord en werd daarbij door een hunner aangevoerd, dat hij nog zulke drin- gendo en gewichtige gemeentebelangen had ter sprake te brengen. O p het liooren hiorvnn, omdat het hor openen der vergade ring, na bet sluiten en na het vertrok van sommige leden een volstrekte onmogelijkheid was, heb ik mij niet to midden der raadsleden begeven: maar, van mijne gewone plaats, terwijl hoeren wethouders en secretaris nog ter wederzijden nevens mij gezeten warenterstond geantwoorddat, wanneer men mijzoodra het publick zou vertrokken zijnmocht willen me- dcdeelcnwelke dringende belangen dit zouden vorderenik volkomen bereid wasnog dezen zelfden dag e»n nieuwe open bare vergadering van den raad te beleggenonder herinnering1 aan do bepaling der gemeentewet, die, bij hét bestaan van spoedvcreischendo gevallen, do bevoegdheid verleent om af te wijken van,do voorgeschreven oproeping, tweemaalvier-oh- twintig uren te voren. - Noch toen, noch tol op dezen oogenblik, heb ik iets naders ver nomen, om, voor dringende of gewichtige gemeentebelangen, den raad bijeen te roepen. -- "VVèl werden, in verschillende dag-f bladen, sensatie-berichten, verspreidzoodra echter het daarin behandelde, bij schrijven vajn de commissie van fabricage eSg alzoo langs don wettigen weg, aan hot college van burgomeesteisftl on wethouders .was ter kennis gebracht, zijh,,in eene lerstowjFjK

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1