M aan dag 2 September. Yerschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A®. 1872. JW 2949. 8UITEMLAHPSCHE BEKICHTES. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 5r ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Maandenf -1.85. 'Franco per Post, door het gelicclo Rijk2 50. (Brieven Franco.) ABVEttlEKTXEBi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer /"0.10. Voor den werkende» stand co voor weldadigheiddo helft van den prijs. In het programma, dat door het comité der socialis tische partij te Kopenhagen voor de aanstaande verkiezin gen is uitgevaardigd, leest men o. a. het volgende: sWij wil len geen gelijke verdeeling van goederen. Wij eischen ook geen volledige gelijkheid van alle mensclien, maar gelijke mogelijkheid voor allen, om bezitting te verkrijgen en wezenlijke gelijkheid voor de wet. Wij verklaren dat ieder voor zijn tijdgenooten en voor de maatschappij waarin hij leeft, alles moet doen wat binnen het bereik zijner krachten ligt. De godsdienst is een bijzondere aangelegenheid van ieder menscli, maar geen zaak van den staat. Ieder arbeider heeft het recht op verzorging van staatswege, zoodra hij niet meer werken kan. Hij heeft daarop aanspraak, niet als noodlijdende, maar als vrij burger. Oorlog is een waanzin en nationale haat, een dwaasheid." Voorts wordt door de hoofden dier partij vooral aangedrongen op vrijheid van onderwijs en scholen waarvan allo kinderen zonder onder scheid kunnen gebruik maken, scheiding tusschen kerk en staat, vereenvoudiging in de behandeling van rechtszaken, achtereenvolgende opheffing van alle indirecte belastin gen enz. De bakkersknechts in Londen hebben Dinsdag beslo ten den arbeid te staken. Daarentegen is de werkstaking der bouw-werklieden, met uitzondering der metselaars knechts, afgeloopen. Er zal te Londen een zeldzame wedstrijd plaats heb ben. De brievcnbestellersaldaar zullen, ten aanzien van allen, die er bij willen wezen, een wedstrijd houden. De mededin gers zullen met de brieventasch of den rug driehonderd yards moeten loopen, aan vijftig deuren kloppen en in de brievenbus van iedere deur een briefkaart werpen. Die dat nu in den kortst'en tijd doet is de winner. Ook de' aartsbisschop van Angers, mgr. Freppel, heeft bij gelegenheid eener prijsuitdeeling bij de broeders der christelijke scholen een redevoering gehouden ten gunste van het verplicht onderwijs, maar op de wijze, zooals mgr. Dupanloup, de president der commissie tot onderzoek van het onderwijs-ontwerp van den 'minister Jules Simon, dat wil: "Wij ook, zeide hij, zijn voor gratis onderwijs, mits dat men ons, om onze leerstellingen te verspreiden, even zoovele middelen geve als men aan de andere scholen toe staat om zé te bestrijden. Wij ook willen verplicht onder wijs, maar op voorwaarde dat de verplichting voorliet kiud om zich te onderrichten niet zal gaan vóór die om zijn ouden vader tc helpen onderhouden. Wij ook zijn voor Zee&eK-ondei'wijs, mits geen enkele categorie van eerlijke burgers van die groote taak zal worden buitengesloten, en dat er voor die hooge functiën geen stootend monopolie worde ingesteld ten bate van hen die niet in God gelooven. In andere bewoordingen zeide hij eindelijk, eu zonder eenigen geest van uitsluiting en onverdraagzaamheid, willen wij dat Christus de eerste ouderwijzer van Frankrijk zal blij ven, en dit niet alleen omdat hij de God is der meerderheid van de Franschen, maar opdat op den dag, waarop zijn heilig beeld van de muren der scholen valle, de scholen mijnen zullen worden, bestemd om het gebouw onzer be schaving ia stukken te doen springen, en omdat het onder wijs niets meer zal zijn dan een nieuw soort petroleum, ter dienste van het athéisme gesteld om de toekomst in brand te steken. Zeker is het inmiddels dat de algemecne raden, die thans weder hun wenschen ten behoeve van het gratis, verplicht en leeken-ondenvijs hebben hernieuwd, dit anders bedoe len dan de hierbovengenoemdo aartsbisschop. Uit Marseille meldt men, dat de kisten met kostbaar heden en kleinoodiën, die aldaar dezer dagen uit Rome zijn aangekomen, niet van den paus afkomstig zijn, gelijk een blad van Florence heeft beweerd, maar wel van den gene raal der Jezuïeten, pater Beckx. Reeds eenige maanden ge leden is er ook een bezending kisten aangekomen, waarin een deel der archieven van de orde vervat was. Zij blijven echter -niet te Marseille, maar zijn in onbekende richtingen verder gezonden. Op den boulevard Mageuta te Parijs is Donderdag 11. aangehouden, een der hoofden van die soort van gauw dieven, voornamelijk beslaande uit zonen van geruïneerde familiën, gefailleerde kooplieden, ontrouwe bedienden, fat soenlijke dieven, mot een zuiver, geacheveerd accenten beschaafde manieren, die men gewoonlijk met den naam van lande noire bestempelt. De aangehoudene woonde reeds sedert een maand in een net hotel op den boulevard Magenta, in de nabijheid van de rue Maubeuge, onder den naam van Camille B., en maakte groote verteringen, die hem weldra het vertrouwen deden winnen. Hoewel hij zon der bagage aangekomen was, ontving hij dag aan dag voor werpen van allerlei soort, zoodat zijn kamer weldra over laden was met koffers, jachtgeweren, zilveren voorwer pen enz. Hy stond op 'tpunt om te ontsnappen; hij had zijn ver- 'trek reeds tegen den volgenden dag aangekondigd, toen het volgende hem in handen der politie deed vallen. Hij wilde Ifï zich nl. van een jachtgeweer ontdoen en begaf zich daar- mede naar een opkooper in de rue de Dunkerque, wieu hij het wapen voor 250 francs aanbood, Zoodra de opkooper don prijs vernam, die nog niet het vierde gedeelte der wezenlijke waarde vertegenwoordigde, riep luj uit: »Gij hebt het dus gestolenik arrestoor u" waarop hij hem aau do politie overleverde. Bij een onderzoek vond men nog verschillende voorwerpen van groote waarde in zilver enz. in zijn kamer. De gevangenneming is lo meer van belaug als men in aanmerking neemt, dat toen de agenten hem vast hadden, hij 25,000 fraues aanbood zoo zij hem lieten ont snappen. Tegelijkertijd heeflmen ook zijn maitresse, die in de rue de Rochefoucauld woonde, in hechtenis genomen. Een groot magazijn van nieuwigheden te Parijs heeft een eigenaardige manier om klanten te winnen aan genomen, die weldra talrijke navolgors zal vinden. De eigenaar van dit gesticht heeft bij zijn nieuwig heden een buffet gevoegdwaarbij nu nog een billardzaal en een leeskabinet voor, dagbladen aangebracht worden, Wanneer de dames aaukoopeu gaan doen en zij wen schen don mond te ververschou of eenig voedsel tc nemen terwijl zij opbaar beurt moeten wachten om haar keus te doen, leidt een bediende de bezoeksters naar het bullet dat goed voorzien is van ijskreem, maderawijn, taaltjes enz. De dames gebruiken gratis lmarverfrissching en wor den naar het magazijn teruggebracht, om haar aaukoopen uit te kiezen. Indien de dames door heeren vergezeld zijnhetzij haar broeders of echlgenooten, kunnen deze laatste naar de bil lardzaal gaan om een partijtje te spelen of liet leeskabinet bezoeken cn het nieuws van den dag overzien, tenvijl hun dames de stoften uitkiezen die haar het meeste bevallen. Een bediende in livi ei gaat de heeren roepeu als de koop gesloten is. Het buffet is steeds goed bezocht door de koopstersdie met oneindige bevalligheid de lekkere madera opdrinken welke hun in ruime mate wordt toegediend. Aan bet Romoinsche blad Fanfulla wordt uit Genève het volgende geschreven: Eenige invloedrijke leden der Internationale gelooven, terecht of ten onrechte, dat Karei Marx niets minder is dan de geheime agent van eenige regeeringen, tot nadeel der InternationaleZij hebben daarom reeds aan de toekomstige besluiten van het congres in den Haag vogruit alle waarde ontzegd en een ander con gres uitgeschreven, dat den 2 September te Neufchatel zal worden gehouden. Ook in Londen zou den 16 September een oppositie-vergadering plaats vinden. In een brief) door de Times openbaar gemaakt, word t een verschrikkelijk tafereel opgehangen van de moorden in Sicilië. In de nabijheid van Calta Yataro besloten twaalf mannen een priester op te sluiten om oen losprijs te be komen. De familie heeft *1200 fr. betaald. Maar hetzij de som onvoldoende scheen, hetzij de priester de mannen be dreigd had ben te zullen aangeven, zij vermoordden hem en verbrandden zijn lijk. De verkoolde beenderen eu eenige kleederen zijn van den priester in een kelder terugge vonden. Denzelfden dag hebben de boosdoeners een onge- lukkigen jongeling aangehouden en hem gedwongen hen te vergezellen naai' het huis zijner tante, waar hij moest vragen om binnen gelaten te worden. De vrouw herkcude de stem van haar neef en opeude de deur. De mannen traden binnen, doodden de vrouw, plunderden het huis en mishandelden den jongeling dienzij voor dood lieten liggen. Hij kon gelukkig nog het huis van een huurman bereiken, waar hij op een papier neerschreef wat gebeurd was. Spreken kon hij niet, daar men hem in de keel had gesne den. Twee uren later was hij een lijk. De dagbladschrijvers, die deze misdaden vermelden, durven de namen der mis dadigers niet mededeelen, uit vrees voor de wi aak der vrienden van deze nicuwenvetsche Riualdo's. Onderscheiden personen hebbcu, vóór het jaar 1870, volgens formeel opgemaakte contracten, adelbrieven van den paus ontvangen, op voorwaarde dat zij telken jare een gouden geschenk of do waarde daarvan in geld inzenden. Blijven zij hierin nalatig, dan verliezen zij hun adeldom. Na *1870 meenden velen dezer beweldadigden, dat hunnerzijds nu niets meer te doen bleef. Verkeerdelijk evenwel. Want de Italiaansche regcering is in de plaats der pauselijke ge treden en deze zal nu, wanneer de houders der adelbrieven hun verplichtingen niet nakomen, huu namen openbaar maken, tengevolge waarvan zij hun titel onmiddellijk ver liezen, en op een schoonen morgen als eenvoudig burger ontwakou, na zich als baronnen, graven en markiezen ter rust te hebben gegeven. Er is een plaats in Oregon, V. S., liet »rookerige dal" genaamd, alwaar een bijzondere manier van koken in ge bruik is. Men is daar bevrijd van den last om alle dagen vuur aan te leggen, ten einde te kunnen eten. De vrouwen gaan met baar potten en ketels en al haar keukengereed schap naai* de »kokende bron". Het water schijnt veel heeter te zijn dan gewoon kokend water, en al wat men heeft te doen is den ketel of den pot een poosje daarin te hangen. Men kan er zelfs in bakken. Het brood wordt in een dicht gesloten broodpan gedaan, die men in den kokenden stroom laat zakken. Binnen twee uren komt het er beter gebakken uit dan uit een oven. Dat men er vleesch uitmuntend in binden kan, zal ieder wel begrijpen. Het eenige waarvoor men te zorgen liccft is, dat potten en pannen goed gesloten zijn en niet vallen kunnen, want anders zijn zij in het bodemlooze water verloren. SCHIEDAM, 31 Augustus 1872. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag, den 3 September, des namiddags teu zeven ureeen openbare vergadering houden; de alsdau ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over: Outwerp-besluit tot af- en overschrijvingen op de Gomcoute-begrooting voor 1872; rekening over 1871 en begrooling voor *1873 der Hofjes van Belois; benoeming van een wethouder; idem van leden der commissiën voor de Gasfabriek en der Fabricage. En verdere voor stellen en mededeelingen. I-loden ochtend, omstreeks half zes ure, is, achter de steenhouwei ij aan de Plantage alhier, opgehaald, het lijk van een negenjarig knaapje, dat sedert Woensdag vermist werd eu waarnaar men veelvuldige vcrgeefschc pogingen tor opsporing had aangewend. Het knaapje was voor het laatst op een vlot gezien, en het werd, ofschoon vruchteloos, herhaaldelijk aangemaand om zicli van die gevaarlijke* plaats te verwijderen. De Nederlandsche Handelmaatschappij wenscht- scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor den overvoer naar Batavia van4 stuks Ilerbertsbakentonnen, elk hoog 2.30 meter, terwijl de grootste uitwendige middellijn 2.10 meter bedraagt, met toebehooren. Zij zijn te bezichtigen aan de Koninklijke Grofsmederij te Leiden. Aanbiedingen worden ingewacht den 4 September 1872, des voormiddags ten elfure te Amsterdam, of bij de agenten vóór of op Donderdag 3 September e. k. 's namiddags vóór 2 "aren. Men leest in de Arnh. Ct.Wie zal het een kunste naar kwalijk nemen, dat hij zijn ondernomen kunstwerk niet, als een handwerksmau, op den vooraf bepaalden tijd kant en klaar aflevert? Daarom kunnen wij het den heer Leeuw te Roermond niet euvel duiden, dat hij de buste van Thorbecke niet op 15 Juli in den handel heeft gebracht. Al heeft hij ons geduld ook op de proef gesteld, ons kunstge voel gebiedt ons niet te'ldagen, maar eerder te juichen. De buste is voltooid en wordt de volgende week afgegoten. Wij gelooven dat de meest eischeude kunstzin zal bevredigd worden. Het is geheel de type van de zoo algemeen bekende figuur, de gelijkenis volkomen, de mond gereed om het woord te voeren. liet sterksprekende gelaat is zoo uitste kend gemodelleerd, dat men niet meer de potaarde ziet, maar de natuur. Met dichtgeknoopten rok en lossen overjas, enkel versierd met het grootkruis van den Ncderlandschen Leeuw, getuigt het fijn geacheveerde beeld van stipte wer kelijkheid, gepaard aan een ideale opvatting. Zoo machtig is de indruk van deze nobele figuur, dat onder de koude klei de bezielende'gedachte schijnt voort te leven. Eerlang zal geheel Nederland kunnen oordcelen of onze lof wel te sterk is geweest. In de Vlaardingsche Ot. van lieden leest men Gisteren tegen den avond had een jongen van ongeveer- 7 jaar, zoontje van den zeeman Comelis Ros, dc onvoor zichtigheid, toen een wagen met keien beladen, de brug opreed, niettegenstaande de waarschuwing van den voer man, voor het paard over te loopen, met het ongelukkig gevolg, dat het kind struikelde eu de wielen over 'zijn beide bconcn gingen. Daar de voerman het paai d trachtte in te houden begon het te steigeren, en wellicht ware er nog een grooter onheil het gevolg van geweest, had niet een wakker man het paard gegrepen en daardoor belet, dat het met den zwaar beladen wagen op het aan de brug gelegen waschvlot ware neergekomen, waarop juist vele vrouwen werkzaam waren. De voerman, die van don schrik buiten zichzelven was geraakt, hoeft gedaan wal hij kon om het ongeluk te ver hoeden. Gisteren avondten 10 ureontstond te Vlaardingen braud in de houtschuur op den Sluischen dijk, toebehoo- reude aan den heer J. II. van Cappellende brand nam in weinige oogenblikken zoodanig in hevigheid toe, dat aan het behouden van de schuur en het daarnaast gelegen woonhuis niet te denken viel, zoodat beide weldra waren uitgebrand en ingestort. De bewoners hebben zich hij tijds kunnen verwijderen en uit het woonhuis van den heer van Cappellen heeft men vele kostbaarheden kunnen redden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Naar wij vernemen is tengevolge van schrik,-doordien brand verwekt, een jufvrouw, die haar dochter, in de nahijg heid van de plaats des onheils wonende, bezocht, plotseling overleden. 'sGravenhage heeft den schaakwedstrijd tegen Am sterdam, bij den 57sten zet, opgegeven. De 55ste zet van' wit was: F 2 op F1de 55ste van zwart F 4 op F 3; de 56ste van wit F 1 op E1de 56ste van zwart F 3 op E 3 de 57ste van wit E1 op F1. ff I is SHE COURANT. St* - "ri "><r mjanrwiaTtyaMre - -- -

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1