Wo ensdag 4 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. '1 A0. 1872. M -2050. BUITEMUNDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENTi Abonnementsprijs, per Drie Maanden/'IBS. Franco per Post, door het gchcolo Rijk2 50. ([Brieven Franco.) Dr. Hooker, directeur van de tuinen te Kew, deelt mede, dat men te Suffolk zieke aardappelen-weet te ge bruiken door ze te raspen over een tobbe koud water. Het meel of voedende bestanddeel van den aardappel, dat nim mer door de ziekte aangetast wordt, zal op den bodem der tobbe zinken en de ziektestof of vezelen zullen in het water blijven hangen. Dit water werpt men weg; men doet weder schoon water in de tobbe en herhaalt zulks een paar malen, gelijktijdig het water omroerende. Daarna bezinkt het meel, en wanneer het goed gedroogd wordt, is het geschikt tot het bakken van taarten, of om gemengd te worden met tarwemeelof ook om evenals arrowroot gebruikt te worden. Het zevenponds-kanonwaarmede dezer dagen proeven te Trouville zijn genomen, is, volgens de Temps, definitief bij het Fransche leger aangenomen. De mitrail leuses zijn volstrekt niet ter zijde gesteld. Wel is waar richtten zij bij Forbach bijna niets uit, maar men schrijft dit hieraan toe, dat ze te dicht bij elka&r waren opgesteld, en daarbij slecht werden bediend. Tevens wordt er op ge wezen, dat ze bij Bomy en Bazeilles, waar men ze doel matiger opstelde, onder de Beieren groote verwoestingen hebben aangericht. Wat Thiers er toe bracht, om zich voor het zevenponds-kanon te verklaren is niet zoozeer de groote voortreffelijkheid van dit geschut, die doorniets bewezen is, dan wel de omstandigheid, dat daarvan velen voorhanden zijn, en het dus gemakkelijk zal zijn het leger daarvan spoedig te voorzien, wat voor Thiers eigenlijk de - hoofdzaak schijnt te zijn. De Temps behelst een brief van Hyacinthe, waarin hij meldt, dat hij weldra in den echt zal treden en zijn huwe lijk in hetbuitenlaud, waar hij de wettige formaliteiten zal in acht nemen, denkt te sluiten. Karl Molehin, uit Hamburg, heeft onlangs in het Inventors Institute te Londen een nieuwe oliecompositie -tentoongesteld, welke iets minder dan raapolie kost en toch een licht van dezelfde helderheid als het electrische licht voortbrengt. Een lamp, met deze olie gevuld, geeft een licht gelijkstaande met 172 waskaarsen, en is dientengevolge bijzonder geschikt voor spoorwegsignalen, lichttorens enz. Uit de cellulaire gevangenis te Antwerpen is Joz. van Neer, bijgenaamd nJef uit de Seefhoek", ontsnapt. Ten 9 ure in den morgen, toen de gevangenen op de bin nenplaats der celgevangenis wandelden (men weet dat ieder gevangene een compartiment voor zich alleen heeft), is de booswicht ontsnapt. Gebruik makende, zondertwijfel, van een oogenblik onachtzaamheid van den gevangenbe waker, is hij eerst op den muur van zijn compartiment en vervolgens over den grooten muur, welke de gevangenis van de omliggende gebouwen scheidt, gesprongen. Deze laatste muur is 6 fi 7 meters hoog; men kan bijna niet be grijpen op welke wijze de schelm er over geraakt is, en het is nochtans stellig dat hij daarlangs is ontsnapt. Volgens hetgeen men vooronderstelt, moet hij zich bediend hebben van een ladder, welke op de binnenplaats lag, om over den muur te klimmen. Ziehier het signalement van Joz. van Neer: hij is 4 meter690millimeterslang; kastanjebruin haar; bruine oogen; dikke neus; groote mond; kort voor hoofd; spits van kin en langwerpig van gezicht; hij is bloot- voets en gekleed met een korten gestreepten kiel. SCHIEDAM, 3 Sept-mber 1872. In de heden avond door den gemeenteraad alhier gehouden wordende vergadering, is o. a. totwet houder benoemd de heer J- Lechner, met 40 tegen 3 stemmen. In een volgend nommer deelen wij naar gewoonte, een breedvoerig verslag mede. Gisteren heeft ten raadhuize de inschrijving plaats gehad voor de geldleening, groot f50,000, rentende 5 pCt,, ter bestrijding d t kosten van de uitbreiding der gasfabriek en herstelling der kade langs de Buitenhaven met bazalt. Er was ingeschreven voor f77,000. Toegewezen is aan de heeren wed. B. Polak Co. te Rotterdam f10,000 tot f4005.44 per aandeel ad. f 1000; Wenneker Co. alhier f 35,000 tot f1001.35; J. H. Schaaij Zonen te Rotter dam f2000 tot flOO'/j pCt. en II. j. Wouterlood alhier f3000 tot 100 pCt. Verslag van het verhandelde in dé zitting van Zaterdag den 31 Augustus 1872, van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam. Afwezig de heeren J. F. Legner en A. M. F. vanDeventer. Laatstgenoemde met kennisgeving. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken in antwoord op diens missive mede te deelen, dat voor zoover bekend hier ter stede nog geen directen aanvoer van Amerikaanscli spek heeft plaats gehad, dat geen enkel hier gevestigd huis daarin handel AÏVEEÏESTIEN: Prijs: van 1 lot 10 gewone rogols f 1.00; iedere regel meer fO.IO. Voor den vroikenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. drijft in het groot, dat liet in het klein nog al veelvuldig wordt gedebiteerd, doelt men tot dusverre nog niet heeft gehoord, dat daarin trichinen zouden zijn gevonden. 4. Ten aanzien van het verzoekschrift door de k m- meters aart den Gemeenteraad gericht en door dezoi ir- zonden aan de Kamerten line van bericht en raad, wordt besloten aan den Gemeenteraad te kennen te geven, dat zij het voor den handel van belang acht, dat ook door ver- trouwbare en beëedigde lieden het gewicht van granen kunne worden geconstateerd; dat zij aizoo geen bezwaar heeft tegen de inwilliging van bedoeld verzoek, doch zij tevens van oordeel is, dat het alleszins billijk zon zijn te achten, indien het weegloon werd bepaald per 30 schalen of 30 hectoliters uit eer zeeschip op f0.40, uit eeu lichter of van den zolder op f 0.50. Omtrent enkele andere onderwerpen worden de dis cussies en het nemen van eeu besluit tot een volgende vergadering verdaagd. Zondag avond jl. vierde de Zondingvereeniging Paul us" het feest van haar tienjarig bestaan. De voor zitter, J. de Goederen Wz., gaf bij deze gelegenheid een overzicht van het ontstaan der vercenigiug, die, door 4 jongelingen opgericht, ten doel had de zendingszaak te steunen door geldelijke bijdragen en door het lezen van ge schriften over de-zending, den arbeid der zendelingen meer bekend te doen worden. De taak welke men zich ten doel had gesteld, werd met ijver opgevat en voortgezet, zoodat het getal leden zich spoedig uitbreidde en er weldra een jongelingsvereeniging uit ontstond. Deze jongelingsver- eeniging hield samenkomsten ter bespreking van gods dienstige onderwerpen en ook openbare vergaderingen, waar leeraars der Hervormde- en Luthersche gemeenten, of zendelingkweekelingen als voorgangers optraden. Niet lang had deze vereeniging bestaan of er ontstond verschil van meening in liet bestuur over de godsdienstige rich ting welke men zou volgen; deze bracht haar haren ondergang nabij. Een afscheiding had plaats. Zij die een meer vrijzinnige richting voorstonden bleven met hun ijverigen en bekwamen president bij elkander; brachten, geholpen door de leden, de verlangde wijzigingen in het reglement, daarheen strekkende om de gelden dezer ver eeniging voortaan te doen dienen tot aaukweeking en bevordering van godsdienstig en zedelijk leven onder het volk, door het houden van samenkomsten en openbare voorlezingen die aan dit doel bevorderlijk konden zijn. Hoewel de jongelingsvereeniging Paulus hiermede in den eigenlijken zin werd opgeheven, was deze verandering toch ook een belangrijke verbetering. Aan een vurigen wensch, een eigen gebouw te bezitten, reeds lang door het bestuur gekoesterd en ook door iele harer leden gedeeld, werd ten vorigenjave voldaan; hare 9de jaarvergadering kon zij in haai- eigen gebouw houden. De lezingen, gedurende den winter gehouden, over godsdienstige onderwerpen, werden druk bezocht en lever den het bewijs van voortdurende belangstelling, Welke deze vereeniging, uit den boezem der arbeidende klasse voort gekomen, zoozeer verdient. Moge zij liet getal harer leden, dat reeds tot ruim 400 geklommen is, steeds zien toenemen, opdat zij het nut, dat door haar gesticht wordt, iu steeds ruimer kring kunne verspreiden. Den president werd bij deze gelegenheid, als blijk van er kentelijkheid voor zijn volhardenden ijver, voor zijn vele en goede zorgen om deze vereeniging in het leven te helpen roepen, in stand te houden en in bloei te doen toenemen, door het bestuur, namens do leden, een keurig geschenk aangeboden, waarvoor deze, zichtbaar getroffen, zijn dank betuigde. Vervolgens trad als spreker op de heer Haverschmidt en deelde, naar aanleiding van liet in den Haag te houden congres, eeuige opmerkingen mede over de Internationale. Na op het gevaarlijk karakter dier vereeniging te hebben gewezen, deed hij uitkomen, hoe er zich ook onder de Nederlandsclie handwerkslieden verschijnselen vertoonen van denzelfden geest, waardoor de Internationale in het leven geroepen is. Hij waaracliuwde tegen een hoogmoe dige enzelfzuchtigeoverschatting van den handwerksstand, die tot rninacliting en onrecht leidt jegens de overige klassen der maatschappij. Daartegenover zwaaide hij allen lof toe aan de vele eeriijke pogingen, vooral ook van onze werkliedenzelven, om met vereenigde krachten verbetering te brengen in liun stoffelijken en zedelijken toestand. Als zulk een poging beschouwde hij ook het genootschap Pauh<sJa, dit, door zich de verbreiding van den gods dienst vaa Jezus, den godsdienst der liefde, ten doel te stellen, hield het oog gevestigd juist op het eenige, wat het geluk verzekeren kan van al wat menseh is. Met een woord aan de leden, om getrouw aan hun beginsel vastte houden, besloot de spreker zijne rede. Een belangrjjk deel van denavondwerd voorts ingenomen door de muziek van den heer M. van Leeuwen van Rotter dam en door den zang vau een gemengd koor uit de leden der Vereeniging, onderde leiding van den Ileer K. M. Smith. Wij zeggen niet te veel, als wij van beiden verklaren, dat zij ruimschoots bijdroegen tot verhooging van het feestgenot. Onder het getal leerlingen, dat voor don nieuwen cur sus op de Iloogere Burgerschool is aangenomen, bevindt zich ook een verpleegde uit hot Diaconiehuis der Hervorm den alhier. Wij zouden hiervan opzettelijk geen gewag maken, ware het niet, dat onder de voor 't minst belache lijke kleinsteedscho vooroordeelen ook dit behoort, dat een jongeling, uit den behoeftigeustand, ookalheefthij een bij- zonderen aanleg, niet mug worden gelijk gesteld met het kind van den gegoede, veel minder van den rijk met stoffelijke middelen bedeelde. Wij brengen daarom gaarne hulde aan dea milden geest van de regenten van boven genoemd gesticht, die, wars van alle bekrompenheid, tooneu huuue roeping te begrijpen en zich daardoor aan spraak hebben verworven op de achting van ieder wel denkende. Moge de Commissie van Toezicht op de Hoogere Burgerschool zich door dit schoone vooibeeld geroepen gevoelen om aan den gemeenteraad voor te stellen voortaan eenige jongelingen van bijzonderen aanleg, uit den behoef- tigen stand, ten koste van de gemeente, toegang te ver- leeuen tot de lessen van de Hoogere Burgerschool. _W'ö vertrouwen dat de gemeenteraad gaarne bereid zal zijn aan dit billijk verlangen gehoor to geven. Daar deze aangelegenheid ook in andere gemeenten, o. a. te Amsterdamter sprake iszien wij met belangstelling daarvan ook daar eon gunstige beslissing te gemoet. De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissarissen des kouings in de provinciën uitgenoodigd, hem zoo spoedig mogelijk te doen toekomen4. Een op gave van het getal kiezers in elke gemeente voor de leden der tweede karner en voor den gemeenteraad, naar den tegenwoordigen census, bij afschaffing der patentbelasting, en 2. een gelijke opgave naar een census van f20, zoowel bij behoud als bij afschaffing der patentbelasting. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter al- gemeene kennis gebracht, dat de commissiebelast met het examineeren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van 1 Juni 4865 Staatsblad no. 59) wensehen te verkrijgenzitting zal houden op Maandag 9 September e.k. en volgende dagente Utrecht. De vijfde provinciale vergadering van onderwijzers en voorstauders van het onderwijs in Zuid-Holland zal dit jaar den '14den September te Alblasserdam gehouden worden. Door de regelingscommissie zijn de volgende punten ter bespreking gesteld: 1Men wil thans vrij algemeen de theoret ische opleiding van den toekomstigen onderwijzer aan de practisclie vor ming vooraf doen gaan; welke bezwaren zijn hiertegen? In te leiden door den lieer A. Jansen van Rotterdam. 2. Is de ldacht gegrond, dat er tegenwoordig te veel van het kind in betrekking tot het onderwijs gevorderd wordt? Iu te leiden door - 3. In hoeverre is er waarheid in üe stelling: de lagere school geeft te veel en te weinig voor den leerling? £n te leiden door den heer H. F. de Boer van Rotterdam. 4. Er worden op de lagere scholen te veel vakken on derwezen. In te leiden door deu heer J. Schippers van 's Gravenhage. 5. Hoe wordt liet kind het voorbereid om op zes- h zeven-jarigen leeftijd lager oix^urwdjs te kunnen ontvan gen? In te leiden door don luier J. den Broeder van Rot terdam. 6. Om welke redenen verdienen de provinciale verga deringen van onderwijzers en voorstanders van het onder wijs in stand gehouden te worden? In te leiden door den heer F. "W. Muls van Rotterdam. Na afloop van die werkzaamheden zal den leden ge legenheid gegeven worden tot het doen vanmededeelingen of het bespreken van andere onderwerpen. Het maximum der contributie is door de commissie ge steld op f 0.50. Het Weekblad van het Hecht deelt mede dat in do maand Maart jl te Parijs, rue du Helder no. 13een ver eeniging gevestigd is, wier doel is een tegenwicht te bie den aan het verderfelijk streven der Internationale; in artt. I en II der statuten wordt de vereeniging aldus om schreven sArt. 1. Er bestaat een vereeniging, om een middel punt van aansluiting te zijn tusschen eigenaars, voortbren gers en werklieden van elk land, zonder onderscheid van partij of godsdienstige gezindheidgezamenlijk er naar strevende de ordo te handhaven en den eerbied voor indi- vidueele vrijheid, godsdienst, eigendom en familieleven voor te staan. sMaunen en vrouwen kunnen lid der vereeniging zijn. »Art. 2. De vereeniging draagt den naam van» Contre- Internationale, vereeniging van eerlijke lieden." Bij een landbouwer te Gellicum heeft vrouw Fortuna in de vorige week een onverwacht, maar welkom bezoek ge bracht. Bij hot maken van een nieuwen vloer zag de zoon des huizes bij een schop aarde een zilveren muntstuk; men zette daarop het graven voort en ontdekte, dat daar veel geld verborgen .is. Het waren enkele goudstukken, meestal zilveren munten uit den tijd der repnbliek, vooral Zeeuw; schè rijksdaalders en drieguldens. De hoeveelheid der som COURANT.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1