Donderdag 5 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. 'A a. 1872. M 21)51. BUITEMLANDSCHE BERICHTEN 8ÜWEWLAWDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijs,-per Drio Maandenf 1.85. Franco per Post, door hot gcheele Rijki 2 50. (Brieven Franco.) ADVERTENTIE N: Prijs: van 1 tol 10 gewone egels f t.00; iedere regel meer f 0.10. Voor don weikendcn stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Be Invalide geeft een beschrijving van nieuwe mili taire oefeningen in het kamp van Grodno, die wel de aan dacht verdient. Op den 29 Juli werden de troepen in slag orde geschaard, vergezeld van den geneeskundigen- en ambulancedienst. In iedere compagnie waren op eenige soldaten briefjes geplakt, waarop de benaming van de eene of andere wijze van verwonding geschreven stond. Het spiegelgevecht begon. Terwijl de officieren van gezondheid met hun helpers achterbleven rukten de tirailleuis voor waarts. Allengs vielen de vooraf gekenmerkte soldaten en bleven liggen waar zij vielen. De overgeblevenen deden wat zij tegenover een werkelyken vijand wel niet zouden gedaan hebben, maar hetgeen de zaak der ambulance zeer gemakkelijk maakte: zij formeerden zich inkolonnesen deden een aanval met de bpjonnet. De manschappen der ambulance vonden het slagveld met gewonden bedekt. Ieder zocht zijne bijzondere klasse van gewonden op, wier diagnose door de opgeplakte briefjes zeer gemakkelijk ge maakt was. De eerste hulp werd verleend; de gewonden werden ontkleed, (waarbij men met zorg moest te werk gaan, om ieder volgens zijn eigen etiquette te behandelen) en achteraf gebracht. Lichte verwondingen werden dade lijk verbonden. Zij, die de namen van zware wonden op hun kapotjas droegen, werden weggedragen. De stand vastigheid der «gewonden" werd zeer geroemd. Zij, die als lichtgewond bestempeld waren, hielpen zooveel mogeliik hun kameraden vau een erger klasse vervoeren en verbin den. Een soldaat was overtuigd, dat de wond, die hem aan gewezen was, doodelijk moest zijn, en speelde zoo goed den doode, dat hij bijna de overigens zeer goed geslaagde uit voering ten deele had doen mislukken. De manschappen der ambulance wisten volstrekt niet, wat zij met een sheusch" lijk of met een stervende moesten doen en liepen naar een officier van gezondheid. Deze was druk bezig met allerlei soldaten naar den eisch van him etiquette te ver binden en wilde eerst niet komen, om medische hulp buiten het briefje te verleenen. Toen hij kwam, richtte hij nog niet veel uit, maar gelukkig werd er «veizamelen" geblazen; de scliijndoodesprong op en hernam zijn plaats in het gelid. Hij verontschuldigde zich later'met te zeggen, aat hij aan zulk een wond, als hem toegedeeld was, stellig dadelijk zou gestorven zijn en dat hij daarom zijn best gedaan had om dood te schijnen. De Russische geneeskundige dienst schijnt echter reglementair bepaald te hebben, aan welke wonden men sneuvelt en aan welke niet en werd dus door het eigendunkelijk sneuvelen van den soldaat eenigszins in de war gebracht. Het maken van toebereidselen van allerlei aard vroor de festiviteiten, welke in Berlijn, bij gelegenheid van de samenkomst der drie keizers, zullen plaats hebben, duurt nog onafgebroken voort. Voor een te houden groote wapen schouwing zijn reeds enkele regimenten troepen uit Span- dau en andere plaatsen daar aangekomen. Ook zal het raad huis, al de openbare gebouwen en de hoofdstraten der stad des avonds van den 7 dezer schitterend verlicht worden. Omtrent de komst van de keizers Alexander H en en Frans Jozef te Berlijn wordt thans definitief medege deeld, dat de keizei van Rusland aldaar met den grootvorst troonopvolger en prins Wladimirden5dezerdesnamiddags ten 2'A ure zal aankomen, terwijl de keizer van Oostenrijk den 6 des avonds zal arriveeren, en wel vergezeld van den kroonprins van Saksen, met wien hjj de reis van Dresden naar Berlijn zal doen. De Petersb. Zeit., die niet gelooft dat keizer "Willem aan voetpyn lijdende is, veronderstelt, dat het achterwege blijven van diens bezoek aan keizer Frans Jozef te Ischl aan een geheel andere reden moet toegeschreven worden. De aanleiding tot bet afzeggen van dat bezoek, zegt gemeld blad, zal wel geweest zijn, dat de schijn moest vermeden worden, dat de keizers vóór cle Septembei'-samenkomst iets wilden afepreken, waar zij den Czaar wilden buiten houden. Het Journal de la Mame meldt, dat in den avond van den 28 Aug. een spoortrein met 32millioenthalers, welke voor Duitschland bestemd waren, Chalons is ge passeerd. De regeering had expresselijk Duitsch geld voor de betaling van het halve milliard laten opkoopenten einde Frankrijk eene geldcrisis te besparen. Het overige deel van het halve milliard wordt in geldswaardig papier betaald, dat door Duitschland is aangenomen geworden. Een be taalmeester van het leger, benevens drie adjuncten be geleidden den trein. Gisteren is de gedenknaald, ter eere van Marnix van St. Aldegonde, door den Geuzenbond te Antwerpen, op zyn graf te West-Souburg, opgericht, ten aanzien van een talrijke menigte, plechtig onthuld. Met de jongste Zuid-Amerikaansche mail is de be langrijke tijding ontvangen, dat den 29 Juli 11. de telegraaf tusschen Buenos-Ayres en "Valparaiso, met groote plechtig heid, voor het publiek verkeer is opengesteld. Door deze nieuwe lijn is de Atlantische Oceaan met de Stille Zuidzee verbondenen wanneer nu de Braziliaansch-Europeesche telegraaf zal voltooid zijn, is Chili in reclitstreeksehe ver binding met Europa. Tevens verneemt men per deze mail, dat de onderhandelingen tusschen Brazilië en de Argeu- tijnsche republiek, welke aan generaal Mitre waren toever trouwd, tot het gewerischt resultaat een vei zoening tusschen die beide staten, hebben geleid. - SCHIEDAM, 4 September 1872. lieden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje. In de gisterenavond gehouden zitting van den gemeenteraad alhier zijn 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdag 27 Augustus 11. goedgekeurd. 2. Ingekomen eene missive van den directeur der mid delbare scholen, houdende mededeeling der tijdsbepaling van het her-examen aan de hoogere burgerschool en van het admissie-examen aan de burger-avondschool. Aan genomen voor kennisgeving. 3. Idem eene missive van mevrouw van der Burg, hou dende inededeeling, dat zij de benoeming tot regentes vau het St. Jacobs-Gasthuis, om voor haar geldende redenen, niet kan aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen, en besloten van deze missive mededeeling te doen aan heeren regenten van gemeld gesticht, met uitnoodiging tot het inzenden eener nieuwe aanbeveling. 4 ld. een rapport van den commissaris van politie op het voorstel van den heer J. Lechner, tot het aanstellen van een persoon, belast met het toezicht over de vaart in de Schie. Aangehouden en ter inzage gelegd. 5. Idem een adres van W. Sonneveld, houdende verzoek om afstand van grond aan de Warande. Gesteld in han den der commissie van fabricage ten fine van bericht en raad. 6. Idem gelijk adres van J. Scheurkogel. Als voren. 7. Idem een schriftelijk voorstel van het raadslid J. F. Legner, tot het graven van een afvoer-kanaal uit de Schie naar de Maas. Wordt besloten dit voorstel, dat onder steund is door de heeren van der Drift en Ris, te stellen in handen van den gemeente-architect, ten fine van bericht en raad, ook in verband met andere stukken, tot deze aan gelegenheid betrekkelijk. 8. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen het voorstel tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1872. 9. Goedgekeurd als voren de rekening van de Hofjes van Belois, in ontvangst op f 4309.10, in uitgaaf op f4032.091/', en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f277.001/.. '10. Als voren de begrooting voor 4873 van dezelfde inrichting, iu ontvangst en uitgaaf'op f3600. 41. Tot wethouder hei benoemd de heer J. Lechner, met 10 legen 3 stemmen. -12. Herbenoemd tot leden der commissie voor de Gas fabriek (voorgezeten door een lid van het dagelijksch bestuur), de heerenvan der Schalk, Loncq, J. C. F. Nolet en Zoetmulder. 13. Herbenoemd tot leden der commissie van fabricage (onder voorzitterschap van een lid van het dagelijksch be stuur), de heeren: van der Schalk, J. C. F. Nolet, Rijn- bende en J. L. J. Jansen. 14 Medegedeeld, dat bij de plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het maken eener baggerpraam, de leverantie daarvan is toegewezen aan den minsten in schrijver, zijnde de heer P. vau der Burg, te Schiedam, voor de som van f605. Aangenomen voor kennisgeving. '15. Idem dat de op den vorigen dag plaats gehad heb bende inschrijving voor de geldleening, ten bedrage van f50,000, rentende 5 pCt., ter bestrijding der kosten van de uitbreiding der gasfabriek en herstelling der kade langs de Buitenhaven met bazalt, is geschied op de volgende wijze: Er was ingeschreven voor f77,000. Toegewezen is aan de heeren wed. B. Polak Sc Go. te Rotterdam f10,000 tot f 1005.14 per aandeel ad. f 1000; J. H. Schaajj Zonen te Rotterdam f2000 tot f'1005 per f1000; Wennekcr Nolet alhier f35,000 tot f-1001.35 per f-1000, en II. J. Wouter- lood alhier f 3000 tot 100 pCt. Aangenomen voor kennisgeving. Onze voormalige stadgenoot, do heer A. Oosterveen heeft, naar wij vernemen, nog de volgende legaten ge maakt, als: aan de diaconie der Hervormde gemeente alhier f 1000aan die der Hervormde gemeente te Leiden f500, en aan het Nederl. Zendelinggenootschap f500; alles vrij van successie-rechten. Bij den minister van binnenl. zaken bestaat, naar men verneemt, het plan het reglement voor de toelatings- en overgangs-exnmens op de rijks hoogere burgerscholen te wijzigen, en wel in dien zin, dat de admissie-examens imperatief zullen worden gesteld en de plaatsing der leer- lingen in de verschillende klossen blijft overgelaten aan de 1 vergadering der leeraren. - In de gisteren te Rotterdam gehoudenvergadering van den gemeenteraad is benoemd tot wethouder, in plaats van den heer F. van Vollenhoven, die om redenen van ge zondheid zijn ontslag als zoodanig had genomen, de heer C. E. Viruly, terwijl de aftredende wethouder, de heer B. Eickma, herkozen werd. Door den gemeenteraad van ICethel c. a. is gisteren als wethouder herkozen de heer J. de Ronde. Gisteren werd door den gemeenteraad te Vlaardin- gen de heer K. van Rossen Mz. benoemd tot gemeente ontvanger aldaar, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het op verzoek verleend eervol ontslag aan den heer P. Kikkert IIz. Naar wij vernemen heeft de Directie van de Algemeene Biund-Waarboig-Maatschappij te Rotterdam aan den bur gemeester van Vlaardingen/"25 doen ter hand stellen, om onder de brandspuitgasten te vordeelen, als waardeering van den ijver, waarmede zij bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand zich van hunne taak hebben gekweten met het gunstig gevolg, dat het bij die Maatschappij ver- waarborgde pand van den heerM. Blornmesteijn is behou den gebleven. Te Ovcrschie werd Maandag een man die op twee krukken loopende, met bedelen zijn kost ophaalde, ter ge meente-secretarie ontboden, om voor het hoofd der ge meente te verschijnen. Terwijl hij kwam aanstrompelen, had hij niet zoodra in het oog gekregen dat de politie op zijn komst stond te wachten, of hij sprong met krukken en al te water. Allo pogingen, van den wal aangewend, om hem er uit te halen, wees hij af, tot dat zekere J. Contze zicli gekleed te water begaf en hem tegen zijn wil na veel inspanning op het droge bracht. Anders zon de man zeker verdronken zijn. Sedert Maandag is het congres der Internationale te 's Ilage aangevangen, doch tot veler teleurstelling zijn de vergaderingen tot nog toe voor het publiek, zelfs voor de vertegenwoordigers der pers, niet toegankelijk geweest, zoodat onderscheiden buitenlandsche afgevaardigden van dagbladen zich genoodzaakt hebben gezien lid der vereeni- ging te worden, wilden zij toegelaten worden. Het Vaderland van heden bevat daaromtrent nog het volgendeHet verzoek van onzen verslaggever, heden mor gen aan de deur van het lokaal in de Lombardstraat ge daan, om tot de vergadering der Internationale te worden toegelaten, was wederom vergeefs. De beschikking was even als gisteren afwijzend. Zoolang de hangende geschil len tusschen de afgevaardigden onderling niet in het reine waren gebracht, konden geen journalisten worden toege laten dan onder voorwaarde van het lidmaatschap der Internationale te aanvaarden. Wanneer de zittingen voor de pers toegankelijk zullen zijn, is niet met zekerheid te bepalen. Er heeft zich namely k een nieuw punt van verschil opgedaan verscheiden af gevaardigden weigeren hunne namen op te geven en ver bergen zich achter pseudoniemen, die ook in de geloofs brieven voorkomen. De reden dezer weigering zou daaruit v oortsprui ten, dat enkelen hunner als crimineel-veroordeel den niet de zekerheid hebben ongestoord in de residentie te kunnen verblij ven, wanneer hun ware naam bekend wordt gemaakt. De vraag is nu of deze lieden al dan niet onder pseudoniemen zullen worden geduld. Het definitief bureel, dat de vergadering zal leiden, schijnt nog niet gekozen te zijn; de bestuursleden der fede ratie van de Noord- en Zuidnederlandsche sectiën vormen nog altijd het voorzittende bureel, met een zekeren van den Abeele uit Gent als voorzitter. Gisteren avond vergaderde men van zeven ure tot half twaalf in de Lombardstraat, terwijl een commissie tot onderzoek van enkele geloofsbrieven in het hotel Pico ver- eenigd was. Dit onderzoek moet de afwijzing van enkele afgevaardigden ten gevolge hebben gehad. De wijziging der statuten, het eenige onderwerp dat op de voor de pers toegankelijke vergaderingen zal wordenbe- haudeld, stiekt tot vermindering van de macht van het centraal bestuur (den algemeenen raad) en tot het brengen van meer eenvoud in het beheer. Gisteren avond zijn de Deensche afgevaardigden hier ter stede aangekomen. Voor zoover wij weten, zijn er thans vier gewezen leden der Parijsche Commune, die de vergaderingen der Inter nationale bijwonen, namelijk Dereure, Ranvier, Serailier en Leo Friinkel. Een 80tal te Scheveningen gelogeerde Duitschers vierden Maandag een eigenaardig feest; de verjaardag van den slag bij Sédan werd door hen aan een onderling diner herdacht in een daarvoor expresselijk gedecoreerde zaal van het gemeente-badhuis, waar meu de portretten van den Duitschen keizer zag prijken. Het diner, dat vol geestdrift was, en waar geen einde scheen te komen aan de heildronken en toasten op den Duitschen keizer, den kroonprins, de Duitsche dames, die zich zoowel in de ambulances als op het slagveld verdien stelijk hadden gemaakt, de arbeidzaamheid der Duitschers enz., werd met een bal in de groote eetzaal, die daarvoor ontruimd was, besloten. Zoowel van de dames als van de heeren waren verscheidene met decoratiën versierd. C O R A N T.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1