Vrij dag 6 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Ao. lS72. j\3 *2652. SUlTERiLAWDSCHE BERiGHim B1HMEMUMDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijs, per Diic Maandenf 1 85. Franco per Post, door liet geliecle Rijk2 50. De brief, waarin pater Hyacinthe aan de wereld ken nis geeft van zijn aanstaand huwelijk, begint met een recht vaardiging. Ais priester en Hyacinthe verklaart op nieuw priester te zullen blij venmeent hij verplicht te zij n reken schap te geven van den stap, dien hij gaat doen. Hij zal de geloovigen ergeren en de lichtzinnigen, daarom moet hij spreken. Hyacinthe werpt verre de verdenking van zich af, dat hij zijn klooster zou hebben verlaten om te trouwen ware dat zoo, er zou geen reden zijn het te verzwijgen, maar getrouw aan de beginselen van de Katholieke kerk, acht hij zich volstrekt niet gebonden door de misbruiken van die kerk; hij veroordeelt dan ook niet Luthers huwelijk, maar het breken van deze met de wettige traditie en met de nood wendige eenheid der kerk. Mijn huwelijk, zegt Hyacinthe, staat niet in direct verband inet mijn godsdienstige overtui ging of met mijn verlaten van het klooster in '69, het is slechts een algemeen gevolg van de verandering, die toen met mij heeft plaats gegrepen. Op 18jarigen leeftijd tot priester gewijd, is hij steeds aati het coelibaat getrouw ge bleven, en zoo hij op 45jarigen leeftijd gaat huwen, dau ge schiedt dit somdat het huwelijk zich aan hem opdringt als een van de wetten der zedelijkheid, waaraan men geen weerstand biedt zonder zijn leven diep te schokken en zon der den wil van God te weerstreven," Het coelibaat is volgens Hyacinthe seen heilige en heer lijke' uitzondering," en de fout is dat men die uitzondering op allen wil toepassen. De liefde, die zich van zijn hart heeft meester gemaakt, is een andere uitzondering, en wanneer die zich aan iemand opdringt, shij zij priester of monnik," hij heeft het zeker bewijs, dat hij niet behoort tot het getal ran de vrijwillige offeraars, waarvan het Evangelie spreekt. Hyacinthe dankt God, dat hij de stem dier liefde heeft gehoord; »de wei-ken van God schijnen wel tegenstrijdig, maar Hij kent de harmonie er van." Toen hij als priester, verlaten door iedereen, op zijn eenzamen weg dien edelen en heiligen hartstocht ontwaarde, die heerlijke toewijding vond, arm wat de goederen dezer wereld betreft, maar rijk wat betreft de gaven van verstand en hart, toen herkende hij de gave Gods en hij draalde niet langer om die te wijden door het christelijk huwelijk. Welke reden zou er zijn, dit niet te doen? Noch de kerkelijke wet, noch het maatschap pelijk vooroordeel kunnen overwegend bezwaar opleveren. De kerkelijke wet niet, want het coelibaat is geen dogma, het behoort niet tot de ICatolieke leer, maar is alleen een Latjjnsche instelling. De Oostersche priesters leven in ge huwden staat, met volkomen instemming van den H. Stoel. Als kanselredenaar heeft hij reeds vroeger verkondigd, dat het huwelijk de heiligste band is, die er tusschen tweemen- schen kan bestaan. Verschillende bijbelteksten worden daarop aangehaald om te bewijzen, dat in het Nieuwe Tes tament het gedwongen coelibaat niet voorkomt, Heeft de Fransche wet, althans de overheid, in'72 ge weigerd Hyacinthes huwelijk te sluiten, omdat hij priester is, in den vreemde zal zulks geschieden. Als gehuwd man zal hij echter naar zijn vaderland wederkeeren, en daar zijn prediking doen hooren ter aanbeveling van het huiselijk leven; lui zal als vroeger den vinger leggen op de wonde- plekhuwelijken zonder liefde en liefde buiten het huwe lijk, of wat hetzelfde is, het huwelijk en de liefde buiten het Christendom. sik ben niets, o God 1" eindigt Hyacinthe zijn brief, smaar ik gevoel mij door U geroepen om de ketenen te verbreken, die Gij niet hebt gemaakt en die met zooveel kracht en dikwijls helaas, met zooveel schande drukken op het heilig volk uwer priesters 1 Ik ben slechts een zondaar; en toch heeft Uwe genade mij sterk genoeg gemaakt, om de dwingelandij te trotseeren van de openbare meening, om mij niet te buigen voor de vooroordeelen mijner tijd- genooten," oprecht genoeg om te handelen alsofikinde wereld alleen was met mijn geweten en U De Fransche minister van marine heeft bepaald, dat voortaan aan de equipages der oorlogsmariné op zee, in plaats van Hollandsche kaas, zullen worden verstrekt Sar dines h. l'huile, die voedzamer en gemakkelijker te bewaren zijn, terwijl de maatregel bovendien zeer voordeelig voor de Fransche visscherijen is. Te Parijs, in de Champs Elysées, heeft dezer dagen een tooneel plaats gegrepen, dat zeldzaam in zijn soort mag genoemd worden. Er werd nl. een concert gegeven, waarbjj o. a. opgevoerd werd de historische romance over de ongelukken van Eizas en Lotharingen. Onder het zingen van genoemde romance stond eensklaps een persoon op, die, in zeer onge paste woorden met de aandoening van het publiek den spot begon te drijven. Het publiek hierover beleedigd begint te roepen, »Badinguet." De onbekende staat weder op en werpt het publiek zijn glas te gemoet; men beantwoordt dit, en in een oogenblik wordt de zon bijna verduisterd door een regen van kopjes, bakjes, glazen, borden, kortom alles wat men maar krijgen kon. CBrlevcn Franco.) gebracht, quaestiën welke buiten de bevoegdheid des rechters liggen. Inliet ADVEBTENTIBN: Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De verwarring was algemeen, de een was overdekt met koffie, een ander met bier euz. tot eindelijk de politie zich in de zaak mengde en de orde zich weder begon te herstellen. De kastelein hier echter niet mede tevreden, wilde ook nog schadevergoeding voor zijn gebroken materieel hebben en liet de deuren sluiten, zoodat niemand zich kou ver wijderen; en verklaarde, dat ieder die niets opzijn tafel had, verplicht was mede zijn materieel te betalen. Doelt nu had men dc poppen weder aan 't dansen. Een ieder haastte zich zooveel mogelijk zijn kopjes, bordjes, glaasjes enz. op te zoeken, waardoor natuurlijk op nieuw groote verwarring ontstond en liet bijna op een gevecht uitliep, zoodat men ten laatste genoodzaakt was liet publiek te laten vertrekken, en het etablissement te sluiten. Een particulier schrijven uitSt. Petersburg bevat liet volgende De invoering der Russische vredegerechten blijkt in de westelijke provinciën des ri,ks een zeer nuttige maatregel te zijn geweest, waardoor iu een stellige behoefte werd voorzien. In de stad Bobruisk, welke 25,000 inwoners telt, heeft zich hel geval reeds voorgedaan, dat bij een vrederechter op één dag niet minder dau 430zaken-werden aaugebracht. In Polen en Litlhauen heeft sinds jaren lang - en onbeschrijfelijke verwarring in rechtszaken geheerscht, welke aan alle denkbare misbruiken voedsel gaf". De vrede gerechten beslissen na een mondelinge behandeling, in liet openhaar, met spoed en zonder noemenswaardige kosten, en in de keuze der rechters zeiven is men zoo gelukkig ge weest en heeft men hunne positie zoo gunstig gemaakt, dat er aan omkooping niet gedacht kan worden. Wegens dc vroegere verwarring in de rechtsbedoeling is liet niet te verwonderen, dat vaak de wonderbaarlijkste geschillen voor de vrederechters worden geheel midden van Rusland is reeds een klaarder begrip omtrent den werkkring van de rechterlijke macht ontstaan, en het is wel te verwachten, dat ditzelfde verschijnsel zich allengs ook in de westelijke provinciën zal voordoen, waar de in stelling der vredegerechten op dit oogenblik nog een groote nieuwigheid is. Te Dalkeith in Schotland is een vervolging ingesteld tegen een man en een vrouw, die hunne kinderen hebben aangegeven als wettige kiudeien, terwijl zij niet gehuwd waren. Zij meenden echter tc goeder trouw, dat zij een huwelijk hadden gesloten. Toen zij namelijk Dalkeith ver lieten en naar Galasheils trokken, hadden zij geen geld om een geestelijke tc betalen voor oen huwelijksinzegening. Zij namen toen beiden een handvol meel, zetten een bord tus schen zich in, knielden neder met het gelaat naar elkander gericht, vermengden daarop het meel, ten teelten dat tot hun dood heiden een zouden zijn. Nadat zij dit op den bijbel hadden gezworen, hadden zij als man en vrouw geleefd. Of zij van het meel daarna koeken hadden gebakken ter versterking van de eenheid, zegt liet verhaal niet, maar dat zij zich getrouwd achtten, blijkt uit hun houdiug voor den rechter. Thans wordt verzekerd, dat de bewuste conferentie over de sociale quaestie nu in het laatst dezer maand te Bei-lijn zal gehouden worden. Men deukt dan tevens zijn voordeel te doen met de resultaten, die het congres der Internationale in den Haag zal opgeleverd hebben. Intus- schen zullen aan de conferentie slechts vertegenwoordigers van Oostenrijk, Hongarije en van Duitschland deelnemen, daar de overige mogendheden van de haar daartoe gezon den uitnoodiging geen gebruik zullen maken. Zondag den 25sten Augustus heeft er een eigenaar dige wedstrijd plaats gehad tusschen een velocipedist en eenlocomotief. Zekere heer A. uit Kalk verliet vier minuten vóór het vertrok van den trein het station te Neu- wied en kwam ondanks de zeer belangrijke kromming van den straatweg, twee minuten vóór don trein te Andernach aan. Zijn tegenpartij, die in een der wagens zat, had hem blijkbaar daar nog niet gewacht, docli toen hij zich uil het raampje boog om te kijken hoe ver de velocipedist wel ach ter gebleven was* klopte deze hem tot zijn teleurstelling op den schouder. De afstand van Neinvied naar Andernach, is zeven minuten sporen en één uur gaans, waarbij genoemde kromming van don straatweg iu aanmerking moet genomen worden. Uit Frankfort sclirij ft men, dat het publiek daar eiken dag minder geneigd is Hollandsch zilvergeld in betaling te nemen. Bakkers en slagers hebben reeds herhaaldelijk ge weigerd deze muntspecie aan te nemen en-ook de arbeiders willen zich daarmede niet laten betalen. Zelfs op dc markt kunnen de Hollandsche rijksdaalders niet zonder verlies aangebracht worden. Men wil daarvoor slechts 211. 27 kr. geven. Uit het kanton Freiburg meldt men het volgende stukje: Een uit den eedgenootschappelijken dienst huis waarts koerende soldaat, had iu de vreugde, den ouderlij ken liaard weder te zullen zien, wat al te veel geproefd. Twee spotvogels uit zijn dorp vonden hem totaal beschon ken aan den weg liggen. Zij pakten hem open sleepten hem in het nabijgelegen huis van een vriend. Daar scheert men hem den baard af, en ontdoet het hoofd van het weel derige haar, steekt hemnadat men hem ontkleed heeft in een capucijner-pijen brengt hem op een wagen naar' het eenigeuren van daar gelegen monniken-klooster, voorge vende dat men den beschonken capucijner aan den weg gevonden heeften men hemom publiek schandaal te vermijdeneen schuilplaats iu het klooster zou verleenen lot hij zijn roes had uitgeslapen. Natuurlijk wordt aan dit verlangen voldaan. De vei hazing van den outwakende over zijn gedaanteverwisseling kan men zich voorstellen. Hij maakt alarm. Zijn verzekering, dat hij een uit den dienst ontslagen soldaat is, een hoerenjongen uit dat dorp, wordt niet geloofd. De monniken houden hem nog voor beschon ken, cn iaden hem aan zich nog eens weer op't eeue oor te leggen. Hij wordt driftig, woedend en begint op de monniken los te slaan. Deze geloovcn thans, dat hij door delirium tremens aangetast is. IJij wordt overweldigd, gebonden in een cel opgesloten. Nu wordt hij rustiger en beproeft of hij 't met mooie woorden verder kan brengen; hij verzoekt den pastoor van zijn gemeente te laten halen, die constateeren kan wie hij isde pastoor komt cn hcr- kcut hem tersloud als een schaap van de aan zijn hoede toevertrouwde kudde. Daarmede is echter de geschiedenis nog niet uitsoldaat en monniken hebben tegen de spot vogels, die men op het spoor gekomen is, een klacht in gediend. Dezer dagen kwam, zoo meldt men uit Prang, een zeer eigenaardige wijze van vervalschiug van bankbil jetten aan liet licht. Zekere kramer, die reeds meermalen wegens helerij kennis met de politie gemaakt had, kwam onlangs aangifte doen dat hij op toevallige wijze in aanraking was gekomen met een der leden van een bende vervaardigers van valsche bankbilietten, die op groote schaal Oostenrijk- sche nEiuguldeu-Noten" namaakte. De vijf valsche bil— tten, die de man als bewijsstukken overlegde, waren, behalve het papier, dat zich van dat der eclite alleen onder scheidde door een grootere ruwheid op het gevoel, zoo volkomen nagebootst als nog nooit was gezien. De scherpe blik van den kenner kon er de fout niet in ontdekken, dan nadat onze kramer die had aangewezen. Alleen de lengte en de breedte verschilden een paar lijnen. Natuurlijk was er voor de politie veel aan gelegen deze gevaarlijke bende in handen,te krijgen, en zoo werd aan den aanbrenger de vraag gesteld, of hij zich zou willen leenen om haar in de opsporing behulpzaam te zijn. Na eeuige aarzeling want er was nog al gevaar aan zulk een expeditie verbonden stemde hij er in toe, maar dau toch alleen op déze voor waarde, dat hem tweehonderd thaler zou worden uitge keerd voor reiskosten en voor uitgaven, die noodwendig te doen waren, om het doel te bereiken. Vóór dit maar voetstoots te doen, werd, daar de politie den kramer niet erg had leeren vertrouwen, te Praag mededeeling van het voorval gedaan en ook de valsche bankbiljetten aan de bank te Weeuen ter nader onderzoek gezonden. Een paar dagen later kwam uit Weenen een telegram, met bevel om den kramer te arresteeren, want de bank noten waren echt. Het papier was ruwer, maar had die verandering slechts te danken aan de indompeling in een caustisclie kaliloog. Ed inderdaad de kramer bekende, dat hij op deze wijze de vijf eclite bankbiljetten vervalscht en het verhaaltje van de bende verzonnen had, om in het bezit van tweehonderd thaler te komen, waarmede hij zich naar Amerika had willen inschepen. Voor zijne zeer eigenaar dige vervalsehing deed hij kosteloos een andere, maar niet zoo verre reis. SCHIEDAM, 5 September 4872. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 34 Aug. 4872 in de onderstaande entrepóts aanwezigehoeveelheid ruwesuiken Amsterdam24,514,539 kilogr. Rotterdam10,532,298 Schiedam673,224 Dordrecht984,447 Middelburg384,654 Totaal 37,088,862 kilogr. Aan den lieer V. A. .lust de la Paisières, eervol ont slagen griffier der Prov. Staten van Zuidholland, is verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ2000jaars. Te Delfshaven is de heer J. J. Kam tot welhouder herkozen en zijn de twee nieuw benoemde leden van'den 1 gemeenteraad, de heeren E. Kiderlen en W. E. L. Kuypers, geïnstalleerd. Tot wethouder der gemeente O verschio is herbenoemd ue lieer L. C. Dijxhoorn. .4 In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeent e- raad van Delft heeft, op het daartoe door do vergadering gegeven verlof, de lieer van Rhijn aan den burgemeester het woord gericht en 'de bepaalde vraag gedaan, of de bur gemeester bereid was mede te deelen, of de loopende ge ruchten waarheid bevatten, dat liij-Maandag zijn ontslag zou hebben aangeboden als burgemeester der gemeente. COURANT. ABONNEMENT:

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1