A0, 1872. 11 aandag 16 Scpt embc Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. M 2959. BÜITEMLAWDSGHE BERTcHTEK. BlMMEIIILAMDSCHÏ'BËRicHfÊir AB ONNEMBKT; Abonnementsprijsper Drio Maandenf 1.85. franco per Post, door het gehecle Rijk2.50. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS. Sluiting van de gewone vergadering der staten-generaal, op Zaterdag den 14 September 1872. Zittingjaar 1871/72. De lieer van Bijlaadt, voorzitter der eerste kamer, be kleedt den voorzittersstool. De voorzitter laat den griffier der eerste kamer voor lezen een besluit des konings an 3 September jl., waarbij nan den minister van binuenlandsche zaken wordt opge dragen, zich heden namiddag ten 2 ure, naar de ver gadering der staten generaal te begeven, ten einde aldaar uit naam des konings, de tegenwoordige zitting der staten- generaal te sluiten. De voorzitter benoemt daarop een commissie van 8 leden der beide kamers, om den minister van binuenlandsche zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister van binnenlandsche zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vei - gadering der staten-generaal begeven heeft, de zaal binnen geleid. De heer Geertsema, minister van binnenlandsche zaken, plaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak Mijne Sc eren! Is in het afgeloopen jaar op het wetgevend gebied minder tot stand gekomen, dan bij den aanvang verwacht werd, de oorzaken dezer vertraging zijn algemeen bekend. De gedachte aan het verlies van den uitstekenden staats man, die gedurende meer dan het vierde eener eeuw onmiskenbaar grooten invloed op de ontwikkeling onzer staatsinstellingen heeft uitgeoefend, zweeft u hierbij inzon derheid voor den geest. Geheel onvruchtbaar was uw arbeid niet. In den geregelden dienst, zoo in Nederland als in onze overzeesche bezittingen werd door u voorzien; voorstellen tot gedeeltelijke verbetering van ons strafrecht, totafkoop- baarstelling der tienden, en buitengewone amortisatie van staatsschuld werden aangenomen, terwijl gewichtige irac- taten tot ïegeliug van onderscheiden koloniale belangen uwe goedkeuring mochten verwerven. De koning draagt mij op, mijne hceren, u voor uwe toe wijding aan 's lands belangen zijn dauk te betuigen. Namens den koning wordt de vergadering der staton- géneraal gesloten. De minister van binuenlandsche zaken wordt na het uitspreken dezer sluitingsrede door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter ■wordt gesloten. De commissie, welke den minister in- en uitgeleide deed, bestoud uit de heeren: Smit, de Raadt, Heijdenrijck Mackay, van Rijckevorsel, Prins, Rombaeh en Sandberg. Eenige dagen geleden sprong een jong meisje van de "Waterloo-brug te Londen. Alle pogingen om haar te redden waren te vergeefs. Ziehier den diep tragischen brief welken men bij baar gevonden heeft. De ellende en de wan hoop zijn welsprekender dan in honderd romans. 178. Iligh-Street, Londen, September 3,1872. De misdaad die ik op het punt sta te plegen en de straf die my hiernamaals wacht, zijn niets invergelijking van de ellende waarin ik verkeer. Geheel alleen in hetgrooteLon den, zonder penning of een enkelen vriend die mij raad en hulp kan.verleenen, afgemarteld door vruehtelooze pogin gen om werk te krijgen, overal teleurgesteld, en der wan hoop ten prooi verkies ik den doodsnacht boven den dage raad van den rampzaligen dag van morgen. Niet langer dan négen weken bevind ik my op Britschen bodem. Als bonne kwam ik uit Amerika te "VVick, in Schotland. Daar ontsloeg mijne meesteres mij, terwijl zij weigerde mijne terugreis te betalen, met 3 pond, 10 shill., het bedrag van mijn loon. Toen ik in Londen aankwam bezat ik nog 5 shill. Wat stond mij te doen? Ik verkocht mijn horloge. Het weinige wat ik er voor kreeg, was spoedig verslonden door mijn. kosthuis en de pogingen die ik in 't werk stelde om een be trekking te krijgen. Nu ik letterlijk van alles beroofd ben, is elke dag mij een marteling. Geen vriendenhand, geen hoop, geen geld, wat blijft my over? O, God in den hemel lieb mededoogen met een arme wanhopige zondares. Gij weet hoe ik togen het uiterste geworsteld heb, maar bet noodlot is tegeu mij. Ik wil den weg der zonde niet op, want 1 mijn overleden moeder zou den vinger tegen mij opheffen. Zonder vader, zonder moeder heb ik geen huis meer. 0 hoe weinig christelijke harten zijn er in de wereld. Ik ben nu waanzinnig; dagen lang heb ik voorzien dat dit'teinde zou wezen. Mochten allen die mijnon dood vernemen, mij ver geven en God de Almachtige, voor wiens rechterstoel ik wéldra staan zal, mij genadig zyn. Vaarwel gij'scboone en toch zoo rampzalige wereld. Alice Blanche Oswald. Ik zou deal An dezer maand twintig jaar geworden zijn. 7rMen verzekert dat, tengevolge van de jongste samen- (Brieven Franco.) komst der diie monarchen te Berlijn, de intimiteit tusschen keizer Frans lozef en keizer Alexander II geheel hersteld is, en dat deze eerstdaags door een af te leggen be/.oek door eerstgenoemden keizer bij het Russisch hof te St. Peters- burg nog zal versterkt worden. De keizersbijcenkomst te Berlijn behoort op dit oogenblik reeds tot liet vcrledenc. liet Journal des Dêbats bevat over dit bezoek van de vorsten van Rusland en Oos tenrijk in Pruisons hoofdstad een artikel, waarin het er op wijst hoe die conferentie gehouden is buiten Frankrijk en Engeland, dat wil zeggen buiten het westen, builen den liberalen eu vooruitstrevenden invloed, die gedurende meer dan vijftig jaren de spil van liet evenwicht van Europa is geweest eu to midden van allerlei bijzondere accidenten liet stelsel van algemeencn vrede lmd gehandhaafd. Dit middel punt van het evenwicht, van de regeling der politiek van het vasio land wisselt lieden van plaats en verlegt zich naar Berlijn. Ziedaar, zegt het blad, het eerste gevolg van den onzimiigen oorlog, waarin het keizerrijk ons heeft^gestorl. Voorts betoogt het dat Frankrijk het objectief der coufe- rentiën van de drie keizers is geweest, die algeheel meesters zijn van het uitvoerend gezag en de militaire middelen. Het wil hiermede niet zeggen dat Frankrijk lieden meer be dreigd wordt dan gisteren, noch dat het zich moet voor bereiden op gebeurtenissen die liet niet heeft uitgelokt. Doch het nieuwe Duitsche keizerrijk, door de vertegen woordigers der beide andere keizerrijken, weieer zyn superieuren, samen te roepen, maakt naar het inzien van de Débatc meer een defensieve dan offensieve manifestatie. De bijeenkomst der keizers van Oostenrijk en Rusland aan het nieuwe keizerlijke Duitsche liofbeteekent eenvoudig dat, zoo wij op nieuw widen beginnen, vrij geen bondge- nooten zouden hebben. Aan het slot van zijn artikel, dat een tal verstandige op merkingen en wijze raadgevingen bevat, beaamt het blad wat men in Duiischland gezegd heeft, t. w. dat het onder houd een onderpand van vrede is. Niet alleen wordt de tegenwoordige vrede van Duitseliland en Frankrijk er door verzekerd, maar ook do vrede van liet Oosten en de Donau- landen. In dien zin is liet onderhoud der drie vorsten een vredelievend congres, omdat men overeengekomen zou zijn dat de quaestiën, die verdeeldheid wekken, niet zullen worden opgeworpen, en dat zij voorloopig en onbepaald 7.ullen worden verdaagd. Er is in Europa een quaeslie waarvan men ook kan zeggen dat zij liet minste verdeeld heid wektdie quaestie dat zijn wij. Onze eenige rol op dit oogenblik is ons liumeurnaar onze fortuin te schikkenaan geen oorlog te denken, waartoe wij niet zijn voorbereid noch aan alliantiën, die ons vooruit reeds ontwijken. Wij moeten, aldus besluit liet blad, onze afzondering aannemen en er gebruik vau maken om te werken. Volgens geloofwanvdige mededeelingen heeft de beer von Gasser aan den koning de volgende lijst van ministers voorgelegdvon Gasser, president en minister van buiten- laudsche zaken; Lipowski, binnenlandsclie zaken; Lercken- feld, eeredienst; Boelendorf, justitie; Lobkowitz, finan ciën; Walther, oorlog. De beslissing des konings is nog niet bekend. Volgens bet officieuse orgaan van bet aanstaande mi-, nisterie, de Postzeiimg, zal het een nr inisterie boven de partijen zijn. liet treedt oj> met een geheel ander program ma dan zijn partij, de patriottische, had verwacht. Die partij toch heeft steeds lietDuitsche rijk bestreden; in 1870 verklaarden zicli de patriotten voor de neutraliteit van Beioren, en later stemden zij tegen het Versafiler verdrag, en nu komt de Postzeitnng verzekeren, dat »onz.e geheime wenschen en gedachten geen andere zijn dan die openlijk door ons worden uitgesprokenwij erkennen zonder eenige bijbedoeling het nieuwe Duitsche rijk eu wensclien hot in oprechtheid eeu iu waavlieid voorspoedige ontwikkeling; om die reden weten wij wel, dattussehen ons en de richting van liet Yaterland en de YolJcsboten (twee Ultra-patriot- sclie bladen) een diepe klove bestaat, die niet kan gedempt worden." De verbolgenheden der royalistische rechterzijde tegen den president der republiek treedt tlinns duidelijk in liet licht. Zij beseft dat de tegenwoordige nationale ver gadering haar einde nabij is en dat de lieer Thiers te recht door zee gaat, dau dat zij op diens medewerking tot ver wezenlijking linrer inzichten kan rekenen. Door een barer leden, den heer Dampicrrc, is dan ook in een schrijven aan zijne kiezers de onmogelijkheid betoogd om hot bestuur iu handen van den beer Thiers te laten bij de verkiezingen voor de nieuwe kamer. De verschillende legitimistische bladen vallen bewust betoog bij en trachten op allerhande wijzen aan te toonen, dat de aanstaande verkiezingen een algeheel verkeerden loop zouden nemen, zoo de lieer Thiers hoofd van het uitvoerend gezag bleef. Wat men in de eerste plaats hieruit reeds verwacht bij de hervatting der kamer, zittingen, zijn stormachtige debatten. Volgens de Amerikaausche bladen is in den staat Kansas een vijfvoudige moord gepleegd. Een zekere Osborne trok door een landstreek met een overdekten wagen, met twee paarden bespannen. Niet ver van Cler mont, op 12 mijlen ten noordwesten van Mavysville ge- ADVBSIEHTIBSi Prijs: van 1 tol 10 gewone regels 1.00; iedere regel racer fO.iO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. legen, waar de voerman zijn tweespan staande hield,- werd de aandacht der voorbijgangers gaande gemnakt'door dén stinkenden reuk die uit den wagen opging, en ondanks de tegenkauting vau den voerman werd het rijtuig onderzocht. Onder liet stroo, dat den bodem bedekte, vond nien vijf lijken, en ofschoon die reeds iu een gedeeltelijken staat'van ontbinding verkeerden, herkende men de overblijfsels' vau twee mannen, een vrouw en twee kinderen. Osborne werd onmiddellijk door de bevolking aangehouden en met den dood bedreigd, waarop de voerman bekende, dat de moorden nabij Voltou in Kansas gepleegd waren. Volgens zijn be kentenis is de moordenaar zekere Williams en zou hij, Osborne, zicli alleen belast hebben met het doen verdwyncn der sporen van de misdaad. Hij was reeds sinds vijf dagen met de lijken op reis. SGIIIEÜAM, 14 September 4872. Bij gunstig weder, zal morgen namiddag ten 12 SA ure, een muziekuitvoering in de Plan lage plaats hebben van het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. De prov. staten van Z.-JIoll. zullen eerlang buiten gewoon bijeenkomen tot benoeming van een lid der eerste kamer van de staten-generaal, in dé plaats van wijlen den beer D. Blankenheym. De heer dr. E. Tl. van Leeuwenpredikant bij de Herv. gemeente te Vlaardingeu heefteen beroep ontvangen naar die gemeente te Ilattem. n Woensdag is door de politie te Vlaardingen aange houdenen ter beschikking van den officier van justitie naar liet huis van arrest te Rotterdam overgebracht, C," H., opperman alhier, die zich door het onderteekenen vaneen borgbriefje met den naam vaneen zijner patroons, een paar laarzen bij den schoenmaker Lucas had doen afgeven. 1 Te Vlnardinger-Ambacht is door den gemeente-veld wachter, met behulp van eenige ingezetenen, aangehouden B. Mousliouwer, die n i weken ronder werk of middel van bestaau te hebben rondgezworven, opeen zeer brutale wijze bij den landbouwer A. ven den Berg nachtlogies verlangde, en toen men weigerde dut te verleenen allerhande bedrei gingen deed. Na voorloopig iu bewaring te zijn gesteld is hij den vol genden dag naar het buis van arrest te Rotterdam over gebracht. De Delftsche Courant deelt uitvoerige berichten mede betrekkelijk den ontworpen locaal-spoorwegMonster-Delft- Zegwaard, waarvan de voorloopige concessie aan de heeren Docen c. s. is verleend, De kosten van de lijn, met wijziging, volgens de voor schriften der regcering en de tegenwoordige verliooging der ijzerprijzen en aanneming van eenige mindere bochten, worden geraamd op f1,000,000. Thans zullen de plannen en stukkeu bij den burgemees ter en de leden der benoemde commissie, ter onderzoek en inzage ook van belanghebbenden circuleeren, waarna een algemeene vergadering op liet raadhuis te Delft, van al de heeren burgemeesters en wethouders, en andere bevoegde autoriteiten, alsook de concessionarissen met de ingenieurs zal plaats hebben. Op deze vergadering zal in de eerste plaats worden be sproken en uiteengezet datgene wat op 29 Augustus en petit comité werd_ behandeld en ten eerste bestaat in uiteen zetting en verduidelijking der plannen en stukken, en ten audero in verdere mededeeling en bespreking omtrent de regeling der financieele zaken. In een Donderdapf middag te's Gravenbage, onder voorzitterschap van mr. Tels uit Rotterdam, gehouden ver gadering van hot comité ter zake der Rumaansche geloofs vervolging, is o. n. een bestuur samengesteld, bestaande uit genoemden mr. Tels, voorzitter; mr. J. A. Levy, uit Amsterdam, secretaris; wijders ue heeren: prof. Goudsmit, te Leiden; J. E. Andries en Berenstein, te'sHagé. Bij meerderheid van stemmen is besloten zicli, in den vorm van ecu adres van dankbetuiging voor de reeds door de regeering gedane stappen, tot deze te wenden met het ver zoek de zaak der vervolgingen niet uit bet oog te verliezen, op grond dat een onzer consuls-generaal de zaak tot het tegengaan der vervolgingen heeft helpen ondersteunen, door zicli bij andere mogendlicdeu aan te sluiten en ook, in oiwachtiug van een toegezegde interpellatie van liet kamerlid den lieer mr. Godefroi, zal liet adres tot de regeering en niet aan de staten-generaal, zooals vroeger "bet voornemen was, worden gericht. Bedoeld adres zal in een den 25 Sept. a. s. te Amsterdam te houden meeting, aan liet oordeel van belangstellenden wordeu onderworpen, die liet desverkiezende met hunne handteekening kunnen voorzien. Wijders is ingekomen een brief van het comité te Berlijn, om in het laatst van October te Brussel een in ternationale bijeenkomst te houden, ten einde de belangen in deze aangelegenheid daar te behartigen. Men ieest in La Pranceeen Bonapartistisch blad: j'Toch moest het schouwspel, da£ wij in den Haag gezien hebben, ons zelf by gebrek aan andere onderrichting eens COURANT, i «■«■■Mar-rrfiiiirinMiM—ggmm—»aal—m MHnnaMwnMMnnBKoaMNnHnHMnMMM

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1