A0. 1872. A* 296-3. Vrijdag 20 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Waarschuwing. liiÊMDSCHE BERICHTEM. BUITEHLANOSCHE BERICHTE!». faysjj COURANT. A B 0KSBHS1T: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door bet geheele Rijk (Brieven Franco.) Burgemeester en Wethouders" van Schiedam, Geiion de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in dei' provincie, van den 13 September II A no. 6879/1, (2de Afd.) Boepen bij deze op de boldingen der ligling van 1872, dezer Ge- aeente, die bij de bereden Korpsen zijn ingedeeld, om zich op Dirnp- rfaa dm 1 October aanstaande, des voormiddags ten elf ure aan bet Lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's Gravenhage te bevinden, les einde in werkelijke dienst te worden gesteld. En op dat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor Mndci) is deze afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, den 19 September 1872. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATBNESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Nadat zich gisteren namiddag, ten half zes ure, de com missie uit de tweede kamer der staten-generaal, belast met de aanbieding der candidalen-Hjst voor het voorzitterschap dier kamer, zich naar Z. M. den koning had begeven en door H(L ontvangen was, heeft de koning heden tot voorzitter der tweede kamer benoemd den heer mr. W, H. Dullert, die door de kamer tot eersten candidaat was gekozen. De heer Dullert heeft zijn betrekking met een toespraak aanvaard, waarna de werkzaamheden een aanvang hebben genomen. ,s Door den consul Berger te Hammerfest is dezer dagen aan liet meteorologisch instituut in Noorwegen een bericht gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat kapitein Alt- mann, gezagvoerder der Fhnina Dorotheahet vaanvater ten oosten van Spitsbergen geheel vrij van ijs heeft bevon den. Het is hem echter gebleken, dat het zoogenaamde Gil les- of Koning-Karels-land uit 3 gi'oote en 5 kleine eilanden bestaat, die hij na peiling in kaart gebrachtheeft. Het zuide lijkste punt van het westelijkste eiland ligt op 78" 43' NB. en 28' 5' OL. van Greenwich. De overige eilanden liggen in een noord-oostelijke richting, en het oostelijkste daarvan ongeveer op 79» 2' NB. en 32" 17' OL. Kapitein Altmannis eerst langs den zuidkant dier eilanden gevaren en vervol gens er tusschen door, naar de zijde der vaste ijsvelden, in oostelijke richting'van liet oostelijke eiland. Zelfs bij de helderste lucht kon hij van daar in noordelijke richting nergens eenig land ontdekken. Gedurende de drie eeuwen vóór 1800 rekent men, dat niet minder dan 850 millioen ton steenkolen uit Enge- land's kolenmijnen, gehaald zijn. Gedurende de volgende vijftig jaar was er een geregelde vermeerdering in de op brengst, die in dien tijd op 2000 millioen ton kan gesteld worden. Eerst in 1854 werd echter het toezicht zoodanig, dat de cijfers volkomen vertrouwen verdienen. In 1851 52 en 53 was de gemiddelde opbrengst hij gissing 50 millioen ton per jaar. Van 1854 tot 1870 was zij bijna 1500 millioen ton, zoödat bij raming de opbrengst der Engelsche kolenmijnen tot nu op ongeveer 4500 millioen ton steenkolen kan gesteld worden. Ten gevolge van de geringe opbrengst, welke nu al sinds vele jaren de vlasbouw afwerpt, hebben de meeste Iersche landeigenaren dit jaar slechts drie vierden, op vele plaatsen zelfs slechts de helft van de vroeger voor deze cultuur bestemde gronden, gebruikt. N>u zijn zij weder tot andere gedachten gebracht, daar nog nimmer de vlasoogst zoo groot was als 'dit jaar, zoo zelfs, dat niettegenstaande den kleineren aanbouw de opbrengst tweemaal grooter zal zijn dan die van Hét voorgaande jaar. De heer Binns," uit Pradfort, óp 't oogenblik te Scar borough vertoevende,verliet den 4 dezer laatstgenoemde plaats om langs'het strand een wandeling te doen naar Filey. Hier werd hij echter doorzijn vrouw en eenigè vrien den te vergeefs gewacht. Den ganschen nacht zocht men evenzeer te vergeeft. Des morgens werden uit Scarborough en Filey booten uitgezonden om de kust nauwkeurig te onderzoeken; en eindelijk werd de heer Binns dan ook ge vonden, hoog op een rots in een gevaarlijke houding, smach tende van honger en dorst. De geredde verhaalde, dat hij in de nabyheid van Filey door den springvloed overvallen was, zoodat hij zich plotseling voor en achter door het snel stygende water den weg zag afgesneden. Er schoot hem niets anders over dau de rotsen op te klauteren. Hij bracht het tot tien voet hoog, maar 't werd hem spoedig duidelijk dat de vloed hem binnen korten tijd zou achterhaald heb ben. Uitgeput van vermoeidheid moest by nog een poging wagen of omkomen. De wanhoop gaf hem krachten en 't gelukte hem verscheiden voeten verder te komen. Op een plekje van twee voet in den omtrek, met de kokende golven beneden zich, tegen den'steilen rotswand geleund, bracht hij uren lang in de pijnlijkste onzekerheid door. Hoe hoog hij stond, toch spatte er hem 't vliegende schuim nog in 't gezicht en doorweekte zijn kleederen. Daar klonk een don derslag, de bliksem flikkerde, een plasregen stortte neer. DiWlaatste .was een uitkomst;het van de rotsen afstroo- ADVERTENTIE N: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f i 00; iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. mende water, waarin hij zijn zakdoek drenkte, een verkwik king. Natuurlijk was te middernacht de eb begonnen, maar in de duisternis had de ongelukkige gevangene zich niet durven verroeren, daar één misstap hem liet leven had kunnen kosten. Gelijk men weet, heeft de directeur van politie te Leipzig onlangs afgekondigd, dat aldaar het lidmaatschap der Internationale Avboiders-"Vereeniging, alsook van de sociaal-democratische arbeiders-partij, zoowel als alle aan werving voor en alle agitatie in het belang dezer vcr- eenigingen verboden is. Daar nu de schrijver Adolf Hepuer, mede-redacteur van liet blad Volks staat, aan de congressen dezer beide vereenig'mgen, het eene te 's Ilago en het andere te Maintz heeft deelgenomen en aldaar als spreker is opgetreden, is hij bij zijn terugkomst te Leipzig onmid dellijk in hechtenis genomen. In Ruikerode, in Oost-Pruisen, is bij liet verdiepen van een waterput een pelroleumbron ontdekt,'die reeds dagelijks 680 liter geeft. De gelukkige bezitter van het land was nog slechts korten tijd eigenaarreeds zijn hem daarvoor aanzienlijke sommen geboden. Volgens een bericht in de Fr. Ztg. heeft zich in de omstreken van Binsveld herhaalde malen een beer ver toond, met een ring door zijn neus. die waarschijnlijk een Zigeuner-familie ontloopen is. Het beest wordt nu liier, dan daar gezien, en reeds hebben beerenjachten in de ver schillende bosschon plaats gehad, hoewel tot nog toe zonder eenig gevolg. Er is melding gemaakt van een schrijven van den oud-minister Casimir Périer aan een der dagbladen, waarin hij, ter vermijding van gevolgtrekkingen die men uit een bezoek van den graaf en de gravin van Parijs teu zijnent zou kunnen maken, verklaarde voor de conservatieve repu bliek te zijn. Ook de prinsen van Orleans meende hij te kunnen verklaren, dat zich niet tegen de invoering dei- republiek zouden verzetten. Die brief is liet onderwerp geweest van allerlei eommentariën, doch het blij kt thans uit een uitvoerig schrijven van den heer Casimir Périer aan het Journal des Débatsdat deze zoodanigen brief niet heeft geschreven, en hij zich nimmer het recht zou durven aan matigen om uit naam der prinsen voornoemd te spreken. Wat zijn persoonlijke gevoelens betreft, heeft men echter den bal niet misgeslagen. De oud-minister van binnen- landsche zaken toch verklaart zich in dit schrijven aan het Journal des Débats duidelijk en zonder nevenbedoeling voor den republikeinschen regeeringsvorm. Hij herinnert zijn nog kort geleden gehechtheid aan de constitutioneeie monarchie en verklaart rondweg hoe en waarom hij er van af gebracht is om het herstel van deze te bevorderen. Een enkele doch beslissende reden wordt door hem daarvoor opgegeven, namelijk, dat de verdeeldheid der monarchale partijen elke monarchale oplossing onmogelijk heeft ge maakt. Door tegen die onmogelijkheid te willen strijden, zou men Frankrijk naar een crisis van regeeringlooshcid voeren, en het is tijd dat men de rust en do eer van Frankrijk plaatse boveu een zoo gevaarlijke hersenschim. De schrijver hoopt dan ook, dat de dag niet verre af is, waarop een par lementairemeerderheid, in overeenstemming met den heer Thiers, de republikeinschc regeering definitiefzal weten te constitueeren. De legitimistischo bladen willen hiervan natuurlijk niets hooren en de Gazette de France wijst den weg, hoe die partij te werk zal gaau om te trachten haar doeleinde te bereiken. Zij zal zich namelijk beijveren om monarchaal- gezinde wetten door te drijven, omdat uit een monaichaal- gezinde wetgeving de monarchie van zelve geboren wordt. Een nieuwe kieswet, ten einde het algemeen stemrecht te vex-minken, zal vermoedelijk liet eerste stuk werk zijn, dat die partij zal beproeven aan de kamer op te dringen. Een correspondent van de Times richt uit Napels aan dat blad een brief, waarin hij spreekt over de plaag der struikroovery. In de straten van Napels, schrijft hij, worden op klaar lichten dag de brutaalste diefstallen gepleegd; en op 't platteland is men zijn leven niet zeker. t Regent klachten de drukpers-roept eenstemmig de luilp der regeering ia zij vraagt om troepen, om gendarmes en politie. Zoolang echter de bevolking zelve niet meewerkt tegen do bandieten, kunnen geheele regimenten de Basilicata en Calabrië alloopen, zonder iets noemenswaardigs uit te richten. Inderdaad 'tis dit gebrek aan zedelijken moed, merk baar zoowel int kleinste gemeentebestuur als in de hoogste regeeringskringen, dat hier de misdaad stijft en aanmoedigt. De Cammorista oefent geregeld zijn bandieten-bedrijf uit, de gewone straatdief ontfutselt u uw horloge, en geeft u, zoo noodig, een paar duim koud staal op den koop toe, enkel omdat de burgerij 't niet durft verhinderen. De struik- rooverij kon geen dag blijven bestaan, zoo ze geen steun vond bij de boeren, die, hetzij uit vrees, hetzij uit eigen- belang,':do gehoorzame dienaars der bandieten zijn. Hoort de roover van de nadering der bajonetten zoo is hij plotseling veranderd iu een'onschuldigen boer. Slechts door het uitloven van hoogc premiën, kan men soms een vrijbuiter meester worden. Maar wat dan nog? Dan, wanneer een booswicht, met een dozijn moorden op zijn ge weten, eindelijk in handen van 't gerecht is gevallen juist dan openbaart zich 't gebrek aan zedelijken moed op 't ergerlijkst en noodlottigst. Geen getuigen durven op treden of 't moest wezen ft déchargede gezworenen, sidderend voor de wraak van des baudieten handlangers, zoeken en vinden verzachtende omstandigheden; en per slot van rekening wordt de schuldige veroordeeld tot een kerkerstraf, die zelden langer duurt dan een paar weken, of maanden. Want de Italiaansche gevangenissen zijn er niet op ingericht om een slimmen vogel, wien 'tniet aan bijstand vau buiten ontbreekt, langer gekooid te houden dan hem zelf goeddunkt. Straks is dan de schrik des lands naar zijn bergen teruggekeerd om nieuwe misdaden te plegen, zijn helpers te beloonen, zich op zijn vijanden te wreken. Mocht bij uitzondering een jury haar plicht doen, en den roover tot de zwaarste straf venvijzen dan zijn de hoven van appèl daar, om 't vonnis te vernietigen, of de zaak op de lange baan te schuiven, Luidens brieven uit Madrid heeft het Spaansche- gouverncment een conventie met de bank van Parijs ge- sloten, welke ten doel heeft4. het sluiten eener overeen komst omtrent de Spaansche schuld, krachtens welke de rente daarvan van 3 tot op 2 pCt. wordt.verminderd; 2. het aangaan eener leening ten bedrage van 1 milliard realen 3. het verkrijgen van de bank van Parijs der betaling van de rente der Spaansche schuld, met inbegrip van die der tegenwoordige leening, gedurende vijfjaren waarvoorJiet gouvernement aan die bank als waarborg zal geven alle mogelijke eigendommen in. Spanje, die ter zijner beschik king staan, en 4. het verleenen eener concessie aan die bank tot het vestigen van een grondkrediet in SpaDje. en het toevertrouwen van al zijn bankzaken in Frankrijk aan de bank van Parijs. Een vreeselijk duel, zonder wederga, heeft onlangs in Amerika plaats gehad. Twee muzikanten, waarvan de een den ander ernstig beleedigd had, hebben geduelleerd. op de piano. Hgt gevecht heeft 48 uur geduurd: zonder eten of drinken, zonder een oogenblik op te houden, zijn de beiden tegenstanders elk op zijn instrument blijven doorhakken. De dans-melodiën waren verboden. Een hunner speelde 580 maal achtereen stuk de Miserére uit den Trouvère. Op.het oogenblik dat hij de 581e uitvoering zou be ginnen, viel hij doodneêr. De tweede pianist moest naar liet gasthuis gebracht worden, waar zijn leven in gevaar verkeert. De vier getuigen gaven van tijd tot tijd teekenen van zinsverbijstering. De piano's zijn totaal onbruikbaar. SCHIEDAM, 19 September 1872. De minister van financiën heeft bij resolutie van den 14 dezer vastgesteld de 280ste staatsloterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte - wordt geopend op Maandag, den 14 October, en gesloten op Zaterdag, den 26 October daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse vangt aan op Maandag den 11 Novem ber en de laatste 100 nommers worden getrokken op Za terdag, den 1 Februari 4873. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Sept. 1872 inde onderstaande entrepóts aamvezigehoeveelheid ruwesuiken Amsterdam20,912,890 kilogr. Rotterdam10,315,154 Schiedam591,449 t> Dordrecht 764,389 j> - Middelburg1,488,372 Totaal "34,072,254 kilogr. - Bij gelegenheid der viering van het 25jarig bestaan' der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te's Graven-1 hage, den 25, 26 en 27 September aanstaande, zullen o. a. de volgende festiviteiten plaats hebben; Woensdag avond; Concert van de stafmuziek van het' x-egimentgreaadiersen jagers en illuminatie indeSociëteits-' tent in 't Bosch. Aanvang ten 7 ure. Prachtige illuminatie van het Haagsche Bosch door het gemeentebestuur van 's Gravenhage. Donderdagavond; Concert op liet terras van het Gröot Stedelijk Badhuis te Scheveningen onder leiding van den heer Botgorscheck. .-o Vuurwerk op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheve-- uingen. - - Vrijdag avond; Concert van de stafmuziek van-het regiment grenadiers en jagers, en illuminatie-inden Zoölogischen tuin te 's Gravenhage, ten 7 ure/'*- liet zesde congres van den ïlnternatioualen-Vredê-i en Vrijheidsbond" zal den 23 dezer en volgende dagen'ge-' houden worden te Lugano. - Wij laten hier het programma volgen 1. Verslag over den toestand van den Bond. 2. Het beginsel van de federatieve republiek, zijnde de eerbied voor de zelfstandigheid van het menscheljjk wezen, bepalenhoe dit beginsel op practischè wijze de grondzuil

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1