If aandag 25 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. - sYëdYlijkniTüWs. A". 1872. M 2964. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. INGEZONDEN. 270ste STAATSLOTERIJ. I f jp- COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Diie Maanden Franco per Post, door bot geboete Rijk f 185. 2 50. (Brieven Franco.]) ADVEB.TENTIEN: Prijs- van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden stind en roor weldadigheid, de helft van don prijs. SCHIEDAM, 21 September 1872. In de gister avond gehouden openbare zitting van den gemeenteraad alhier zijn 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdag 3 dezer na resumtie goedgekeurd 2. Ingekomen eene missive van den héér J. Lechner, houdende mededeeling, dat hij de benoeming tot wethou der aanneemt. De burgemeester heeft den heer Lechner, ook namens de overige leden van het dagelijksch bestuur, hartelijk geluk gewenscht en hem aanbevolen de krachtige medewerking aan de belangen der gemeente. De heer J. Lechner, den voorzitter beantwoordende, heeft zijn dank betuigd voor de tot hem gerichte woorden, en insge lijks aan zijn mede-wethouder en den secretaris voor hunne blijken van belangstellingterwijl hij aan de leden der ver gadering de verzekering gaf, dat hij het door hen aan hem geschonken bewijs van vernieuwd vertrouwen zeer op prijs steltwordende 'overigens de gedane mededee ling voor kennisgeving aangenomen. 3. Ingekomen een ontwerp-besluit tot af- en over schrijving op de gemeente-begrooting van 1872. Aan gehouden en ter inzage gelegd. 4. Idem het rapport van de fmancieele commissie op de rekening der dienstdoende schutterij over '1871. Op het daartoe door den voorzitter gedane voorstel besloten, zijn zoowel dit rapport als de rapporten derzelfde commissie op de andere, hierna te melden rekeningen, in dadelijke be handeling te nemen, is, zonder beraadslaging, met alge- meene stemmen, de onderwerpelijke rekening, overeen komstig de conclusie van het rapport der commissie goed gekeurd en vastgesteld, in ontvangst op f2693.34, in uitgaaf op f2629.92 en alzoo sluitende met een goed slot van f 63.42. 5. Idem de rekening van de gasfabriek over 1 b71 Na beraadslaging, met algemeene stemmen goedgekeurd, overeenkomstig de conclusie als voren, in ontvangst op f 129,911.23!4, in uitgaaf op f 126,491.96, en alzoo sluitende met een goed slot van f 3419.27 Vi. 6. Idem de rekening van de stads-bank van leening over 1871. Zonder beraadslaging, met algemeene stemmen, overeenkomstig de conclusie als voren, goedgekeurd, in ontvangst, op f236,697.25 S6, in uitgaaf, op f236,106.5814, en alzoo sluitende met een goed slot van f590.67. 7. Idem de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1871. Zonder beraadslaging, met algemeene stemmen, overeenkomstig de conclusie als voien, goedgekeurd, in ontvangst, op f 16,117.67, in uitgaaf, op f 15,244.7714, en alzoo sluitende met een goed slot van f872.8914. 8. Idem de rekening van liet stads-ziekenhuis over 1871. Op gelijke wijze goedgekeurd, in ontvangst, op f6,050.9814, in uitgaaf, op f5,685.8714, en alzoo sluitende met een goed slot van f365.11. 9. Idem de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1873. Op gelijke wijze aangenomen, in ontvangst en uitgaaf, tot een bedrag van f 13,530. 10. Idem de begrooting van het stads-ziekenhuis voor 1873. Op gelijke wijze aangenomen, in ontvang en uit gaaf, tot een bedrag van f5,850. 11. Op gelijke wijze besloten tot het verleenen van een subsidie aan het burgerlijk armbestuur, in 1873 tot een bedrag van f7,500. 12. Idem aan het ziekenhuis, tot een bedrag van f5,100. 13. Ingekomen het rapport der commissie van fabricage op het adres van de Utrechtsche ijzergieterij om ontheffing van boete wegens te late oplevering der overdekking van de koopmansbeurs. Aangehouden en ter inzage gelegd. 14. Idem op het adres van de wed. J. Veth om over dekking van het vroeger afgestane erf aan het Doelen plein. Als voren. 15. Idem op het adres van W. Sonneveld, om afstand van grond. Op het daartoe gedane voorstel;vnn den heer F. Legner, na eenige woordenwisseling,'met algemeene stemmen besloten zijnde deze zaak in dadelijke behande ling te nemen, is, na verdere beraadslaging, met 8 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Loncq om den prijs te bepalen op f 4 per centiare. i *16. Ingekomen de begrooting voor 1873 van de' dienst doende schutterij. In handen gesteld van de fmancieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport. 17. Idem het rapport van de kamer van koophandel op het adres van korenmeters. Op het door den voorzitter gedane voorstel tot de dadelijke behandeling dezer zaak be sloten zijnde, is, na langdurige beraadslaging, met 9 tegen 4 stemmen, verworpen een voorstel van den heer Vrijland, om aan de korenmeters tot korenwegers aangesteld, een weeg loon toe te kennen van 45 cent per last van boox-d en 55 cent van den zolderwaarna het voorstel van burgemeester en wethouders met 11 tegen 2 stemmen is aangenomen, om zich te vereenigen met de conclusie-van het rapport der kamer van koophandel en alzoo, onder de daarbij gestelde voorwaarden en bepalingen, ook wat het weegloon betreft, het verzoek der adressanten in te willigen om tot koi*en- T8 te worden aangesteld. r 18. Naar aanleiding der missive van gedeputeerde staten betrekkelijk een uadeie regeling der jaarwedden van den burgemeester, de wethouders, den gemeente-secretaris en den gemeente-ontvanger, is, overeenkomstig het voor stel van* gedeputeerde staten, met 11 tegen 2 stemmen besloten het tractement van den burgemee=ter te be palen op f 2400en zijn voortsovereenkomstig de vooi dracht van gedeputeerde staten, de jaarwedden van de wethouders, met 7 tegen 4 stemmen (de hoeren J. Lechner en J. A. Nolet Wz. hielden zich buiten stemming), voor gedragen op f800 voor elk. Na eenige beraadslaging is, met 9 tegen 4 stemmen aangenomen het vooistei van den heer Loncq om, in afwijking van de voordracht van gedepu teerde staten (f2000), de jaarwedde van den secretaris voor te dragen op f 2400, terwijl, in overeenstemming met de voordracht van gedeputeerde staten, met '12 stem men togen 1, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te behouden op f2000. 19. Ingezonden een adres van F. II. Drost, houdende ver zoek ter bekoming zijner gewone jaarlijksche gratificatie. Aangehouden en ter inzage gelegd. 20. Idem van J. YV. ICleiss, vroeger zakkendrager, om het behoud zijner wekehjksche toelage van f5.Als voren. 21. Idem een adres van W. C. van dor Schalk, om af stand van grond achter de Warande. In handen gesteld der commissie van fabricage, ten fine van bericht en x*aad. 22. Idem een adres van M. Wouterlood, om afstand van grond aan de Warande tot het bouwen van twee woon huizen. Als voren. 23. Idem een adres van L. B. YV. Reijgersberg c. s., houdende verzoek tot het plaatsen cener waterpomp in de Yrisscherstraat Gesteld in handen van burgemeester en wethouders, ten einde, bij het beramen van algemeene plannen, daarop, voor zooveel noodig, te letten. 24. Idem een adres van C. Houtman en acht anderen, houdende verzoek tot het leggen van trottoirs in de Ge dempte Broersvest. Mede gesteld in handen van burge meester en wethouders, met machtiging om, in overleg met de, commissie van fabricage, als het blijken mocht nuttig en noodig te zijn, aan dat werk, voor zooveel moge lijk, uitvoering te geven. 25. Zonder beraadslaging, met algemeene stemmen vastgesteld, het tweede voljaars-kohier van de plaatselijke directe belasting, tot een bedrag van f 19,296.80'/.. 26. Tot lid der commissie voor het middelbaar onder wijs benoemd de heer mr. J, de Clercq van Weel. 27. Na langdurige beraadslaging, met 10 tegen 3 stem men, verworpen het voorstel van het raadslid J. F. Legner, tot aanstelling van een 2den inspecteur van politie. 28. Aan de orde zijnde het voorstel van het raadslid J. Lechner, tot aanstelling van een beambte, belast met het toezicht op de scheepvaart in de Schie, is, mede na langdurige beraadslaging, dat voorstel door den voorsteller ingetrokken. 29. Is ingediend door het raadslid J. Lechner een schriftelijk voorstel, ondersteund door de heeren Loncq en Roelants, om den burgemeester, hoofd der gemeente politie, uit te noodigeu een geheele reorganisatie der politie voor te bereiden. Aangehouden en ter inzage gelegd. 30. Aan de orde zijnde do missive van kerluneesteren der Hervormde kerk, houdende aanmaning tot betaling der uitkeering wegens gemis van begrafenisrechten over '1871 ad f 550, is, op voorstel van den heer J. F. Legner, ondersteund door twee leden, besloten, de deuren te sluiten ten einde daarna te beslissen om deze zaak in be sloten vergadering te behandelen.. - 31. Medegedeeld, dat, bij openbare aanbesteding, het maken van een kaaimuur aan de Buitenhaven is aange nomen door C. Bosman, te Rotterdam, voor f34,700. Aangenomen voor kennisgeving. 32. Ingediend door den heer J. F. Legner een schriftelijk voorstel, ondersteund door de heeren J. L. J. Jansenen L. YV. Jansen, om uitvoering te geven aan het vroegere plan tot doorgraving dor YVesterhav'en in de Maas, het maken van sluizen door den Maasdijk en meer andere werken. Aangehouden en ter inzage gelegd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de ach terstaande advertentie vau de volks-bibliotheek, De boe kerij van het Nut is geheel gereorganiseerd. De mees ten der vroegete werken zijn door geheel nieuwe ver vangen. YVij hebben een catalogus voor ons, waaruit blijkt, dat er in de nieuwe bibliotheek ongeveer '1000 boekdeelen aanwezig zijn. De rubriek der ïomans is er rijkelijk ver tegenwoordigd; men vindterwerken vanDickens,Frederika Bremer, mevrouw Toussaintvan Lennepen anderen. De tijdschriften, met lectuur voor nut en genoegen, als daar zijn Nederlandsch Museum, Nederlnndsch Magazijn, Huisvriend, Iris en dergelijke zijn er met vele jaargangen vertegenwoordigd. Van menigen jaargang zijn er zelfs twee of drie exemplaren. Ook worden er heel wat populair wetenschappelijke geschriften aangetroffen: jaargangen van Lucifer, de Aarde en hare Volken, reisbeschrijvingen van Mungo Park, Livingstone, Vogel, enz., enz., enz. YVij gelooven,' dat de bibliotheek als zij zich in die richting ver der uitbreidt, zeker een der beste volks-bibliotheken van ons gansche land worden zal. Bovendien staan de boeken thans op een beter locaal dan vroeger Door de welwillend heid van hetgemeentebestuurisecn nette kamer op de beurs (de zoogenaamde directiekamer) aan de commissarissen afgestaan. Ook wat de inrichtingbetreft is de oudeNuts-bibliotlxeek aanmerkelijk herschapen. 10 commissarissen houden zich voortdurend met hare belangen bezig. Iedere week, niet om de 14 dagen zoo als vroeger, worden er boeken uitge geven. Iedereen kan zich voor zijn geld het recht vei schaf fen van de bibliotheek gebruik te maken. Het plan schijnt te bestaan om zoodra de toestand van de geldmiddelen het mogelijk maakt, de belangrijkste volkstijdschriften bij de gewone leden aan huis rond te zenden. Het zal dus alleen van het publiek zelf afhangen of van de nieuwe volks-bibliotheek een uitgebreide volks-leesinrichting groeien zal, ja dan neen. Zooals bekend is, kan men lid van de leesinrichting worden voor de jaarlijksche contri butie van 50 cents. Een zóó kleine som kan voor niemand een bezwaar wezen. Mogten vele zich opgewekt gevoelen om zich Woensdag avond van 79 ure op de beurs als lid te laten inschrijven. Verder zijn onze meergegoede stadge- nooten er aan herinnerd, dat zij voor een jaarlijksche con tributie van minsteus f 1 begunstiger van de nieuwe in stelling worden kunnen. YVij gelooven dat de leesinrich ting de ondersteuning van alle weidenkenden ruimschoots verdient en bevelen haar daarom in veler welwillend heid aan. Volgens den Haagsche coirespondent der Zutf. Ot., komt voor de bestaande vacature in den raad van state zeer in aanmerking de heer Heemskerk Bz., lid der tweede kamer. Door den heer S. de Vides, medailleur-graveur van Z. M. den koning is een medaille vervaardigd ter herinne ring aan het 25jarig bestaan der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, welke gedurende de feesten op de tentoon stelling verkrijgbaar is in zilver, brons en wit metaal. Door den minister van ooi log is machtiging verleend de militairen, die den Israelietischen godsdienst belijden en hun eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent mochten wenschen te vieren, daartoe in de ge legenheid te stéllen. Zoekt uw geluk". Onder deze titel is verschenen het eerste blaadje van meen volksboek", geschreven door een voorstander van den werkenden stand. Dit eerste der 20 blaadjes handelt over: maar school of niet naar school" en »geld of kennis". De toon waarin het geschreven is is ondei houdend en onderscheidt zich door bondigheid; de uitgave van de heeren Gebr. Belinfante te 's Gravenhage, zooals men het van die heeren gewoon is, net en duidelijk. De eenige aanmerking die er op gemaakt wordt, en waar mede wij ons wel kunnen vereenigen is, dat de prijs, 10 cent per vel, voor een volksuitgave, die voor een algemeene ver spreiding bestemd moet zijn, te hoog is. De spoorweglijn LeidenWoerden, waarvoor door de hh. Sloet van den Beele c. s. concessie aangevraagd is, wordt reeds afgebakend. Van Woerden tot Koudekerks loopt zij langs de zuidzijde van den Rijn en gaat daar deze rivier over, om naar Leiden te gaan. Te Nieuwerbrug- Waarder zal, naar men wil, ook een station komen. De ongelukkigezelfmoordenaresAliceBlancheOswald is op het YVaking Cemetery te Londen begraven; door tus- schenkomst van eenige personen was de begrafenis deftig en is voor de arme een eigen graf gekocht. Een zerk zal haar laatste rustplaats dekken. Eenige bewoners van den Nieuwen Singel; verzoeken aan de bevoegde autoriteiten, dat zij dien. wegéèhige ver betering mogen doen ondergaan, aangezien t die /wpg bij regenachtig weer in een modderpoel herschap¥h.~ejq voor voetgangers onbegaanbaar is. Prijacn en premten van f 100 en daarboven, Ve Kt, 8o Trekk., 20 September. Nes 5122, 9099,14529 en UG59 ieder f 1000. Nos 53U), 5832, 7731, 93G3,10551 en 16307 ledei 1400. Nes. 3545, 8066 en 16665 ieder f 200. Nos. 1158,2211 2250,4358,5458,7293.11472, 12040,13845 en 14595 ieder f 100. B UR 6 E R L IJ K E STAND. Geboren49 September. Aagje, dochter van J. Ruizing en M. Kostei-, Prinsensteeg. 20. Jan, zoon van A. Bijloo on N. Voorbach. KrmpeUtraat. Petronella, dochter van L. Rohberecht en M. Bos, JBroorsveld. Willem, zoon van C. van der Kruit en N. van Zwet, Nieuwe Naven Overleden: 19 September. Jannetje van der Bil, oud 69 jaren en'11 maanden, Nofjevan 'Belois. Ondertrouwd: 20Septemhei*. J. ZwaljeenM. Boer.— G. van der Spek en T. Admiraal. G. G. de Vries en E. Vervoort. J. H. Glausdorp en G. Mak. T. Govaart en C. T. Wuisman. W. J. YYillemse en M. den Briiiker. <s«

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1