De Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, li A0. 1872. M 2Ö65. Wo ensdag 25 September. c n n i s o' e v n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door hot gclicolo Rijk f 1.85. 2 50. K Doen te weten: Dit liet Tweede Voljn.irs-Kohtcr voor fle Plaatselijke Diiecle Belasting dezer Gemeente, voor het dicnsljiir 1872, doorilen Gemeenteraad vastge steld op den 20 Seplember jl., ingevolge liet bepaalde Inj art 265 der Gemeentewet, gcduicndc den tijd van acht dagen, voor een ieder tei lezing op do Secretarie der Gemeente is iicdergelegd. En is iiiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Sept 1872. Durgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. fle Secretaris, A. W. MULOER. Ite KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de discussie over de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede zijn gisteren, behalve de politieke richting van het kabinet, onderscheiden andere punten ter sprake gebracht. De regeering verklaarde dat zij de beginselen toegedaan was der meerderheid van de ver tegenwoordiging dat zij in zichzelven op alle groote punten homogeen is; dat hare beginselen die zijn der grondwet, met welke zij de zedelijke, verstandelijke en stoffelijke wel vaart wenscht te bevorderen tot ontwikkeling van het volk, door uitbreiding van het onderwijs en wegruiming van de belemmeringen der vrijheid. Overigens ziet het ministerie geen grondwettig bezwaar tegen een legerorganisatie bij de wet. De heer van Reenenachttehetoptredenvan dit ministerie constitutioneel. Hij heeft voor de formatie van een kabinet bedankt omdat hij geen kans zag een ministerie samen te te stellen, dat door de meerderheid gesteund werd. Hij spoort ernstig aan tot toenadering der partijen on bevorde ring van het gemeen overleg. De algemeene, strekking van het adres is zonder stem ming algemeen goedgekeurd Bij paragraaf 2 is door den heer Godefroi de vervolging der Israëlieten in Rumenië besproken en door anderen ondersteund bij den minister van buitenlandsche zaken. Ook het congres der Internationale is ter sprake gebracht in verschillenden zin. De minister van buitenl. zaken heeft gezegd dat noch voor noch na het congres dooreenigc vreemde mogendheden vertoogen zijn ingebracht, maar dat daarentegen erkend is dat het congres niet alleen on schadelijk geweest is voor Nederland, maar door de uit komsten zelfs een nuttige strekking gehad heeft. De minister van justitie heeft aangetoond, dat de regeering niet bij machte was met de wet in de hand het congres te ver bieden en dat openbaarheid veel beter was dan woeling in het duister waar juist het ledenaantal toeneemt. Spreker beroeptzich ook op de uitspraak van de buitenlandsche pers. i BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Uit Petersburg wordt gemeld, dat te Bokhara (Mid den Azië) met ongeveer 160,000 inwoners de cholera op een schrikbarende wijze heerscht. Dagelijks sterven er 1000 personen aan deze epidemie. De ijzer- en kolenprijzen zijn in EngelancJ voort durend dalende. De mijnwerkers die verhooging van loon vragen, krijgen reeds een weigerend antwoord, niet alleen, maar zelfs een wenk dat zij zich moeten voorbereiden op een reductie der loonen, op grond dat de vraag ze^r is afge nomen. Maar een herstel van den vroegeren prijs zal de vroegere vraag niet weder in het leven roepen. De duurte der kolen heeft het groote nut gehad, dat allerlei middelen zijn gevonden om het kolenverbruik te verminderen, ter wijl niet alleen in Engeland zelf, maar in Oost en West nieuwe mijnen ontgonnen worden. De verkwisting van steenkool in Engeland grensde aan 't ongeloofelijke en de verbruikers staan niet weinig verwonderd, dat met de helft van de kolen die zij vroeger verbruikten dezelfde hitte te verkrijgen is. Toch heeft de wetenschap^ in deze haar laatste woord nog niet gesproken. De Pruisische minister van binnenlaudsche zaken heeft "thans de provinciale regeeringen aangeschreven, om bij het plaats hebben van werkstakingen vooral daarvoor zorg te dragen, dat die arbeiders, welke daaraan geen deelnemen willen, behoorlijk tegen de pressie hunner lediggaande kameraden beschermd worden. Onder anderen is te Maagdenburg reeds meermalen gebleken, dat dit zeer goede gevolgen heeft, Op het budget van onderwijs voor '1873 is door den minister Falk een som van 2 millioen thlr. meer dan vroeger uitgetrokken, ten einde daardoor in staat te zijn, om verder de geringe tractementen van de onderwijzers op de volks scholen behoo .ijlt té verhoogen, een toelaag aan de~meer bejaarde onderwijzers te kunnen toestaan, en tevens een '-"aantal nieuwe seminariën op te richten. De Spenersshe Zeit. maakt thans den 'hoofdinhoud der correspondentie openbaar, welke over de deelneming aan het bekende eeuwfeest te Mariënburg tusschen den bisschop Cremèntz van Ermeland en keizer Wilhelm ge voerd is. Daaruit blijkt nu ten volle, dat gemelde bisschop Vyol is waar bereidis om tó verklaren, dat hij 's lands wetten (Brieven Franco.) trouw zal naleven doch niet met toevoeging der woorden zonder eenig vooibehoud, daar hij zich in geloofszaken uit sluitend aan de voorschriften der kerk denkt te houden. Het vroeger geschrijf van de ministers van eeredienst ou van justitie aan meergenoemden prelaat is alzoo rechteloos geweest, daar hij blijft weigeren om onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan 's lands wetten te beloven. Krachtiger maatregelen zullen clan ook nu binnenkort ongetwijfeld door de regeering, in overeenstemming met liet algemeen verlangen, genomen worden, om dien weerspannige tot zijn plicht te brengen. In het dorp Enkenbach bij Kaiscrslautern deed zich voor eenige dagen het zeldzaam geval voor, dat een in don jongsten oorlog als «vermist" opgegeven soldaat terug- koerde. Die gelukkige terugkeer veranderde editor weldra in een treurige, daar zij, die zich zijn weduwe waande, ver trouwende op de aan haar vcrslickte acte van overlijden, weer gehuwd was en wel met den broeder van haar eersten man. De vermiste was in Algieis bij een regiment inge deeld geworden, willens of onwillens dit weet men niet. llij beweert daartoe gedwongen te zijn. Volgens een concspondentie uit Munchen aan de Augsbui'gsche Allgemeine Zeitung is er sprake van eeu plan der jezuïeten, om hun orgaan Stimmen von Maria-Iaach, hetwelk 5000 abonneuten telt, naar Nederland over te brengen en liet aldaar, te beginnen 1 Januari 1873, uitte geven in een plaats, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Duilsche grenzen. De veeziekte heeft dit jaar in Opper-Silezië vrecse- lijk gewoed. Alleen in het district Munusiö bedroeg iiet ge tal slachtoffers, volgons officiecle opgaven, 800,000, en dit district is niet meer geteisterd dan de andere. In de derde zitting der gedelegeerden naar het congres der oud-Katholieken te Keulen, zijn de voorstellen aange nomen nopens de algemeene rechten der oud-Katholieken, de dotatie door den staat van de oud-Katholieke pastoors, de civiele en verplichte teruggave der Katholieke kerken, het recht van stichting en de organisatie van de hervor mingsbeweging; voider is bepaald, dat het hoofdbestuur bij afwisseliug te Munchen eu Keulen-zal zitting houden. Iu Galliciö is de oogst geheel mislukt en vreest men voor liongci snood. De kamer van koophandel te Lemberg heeft bij de regeeriug aangedrongen op tijdelijke opheffing van liet invoerrecht van graan uit Rusland. De lieer Thiers heeft D onderdag Trou ville verlaten en is ten half zes ure te Parijs aangekomen. Op zijn tocht derwaarts is hij op de verschilleucïe tusschenstations zeer toegejuicht en niet het minst bij zijn aankomst aldaar. Maandag zal, naar men verneemt, het eci-ste diner en do eerste receptie plaats hebben, die hij gedurende zijn verblij f aldaar denkt te geven. Na afloop van zijn voorgenomen ver blijf in de hoofdstad zal hij zicli naarFontninebleau begeven, tot groote ergernis dor royalistische bladen, die vragen hoe hij liet dut ft wagen de koninklijke paleizen te bewonen. Luideus de Opinion Nationale is de heer Thiers voornemens om iu de nieuwe aan te bieden kieswet voor te stellen dat, om kiesbevoegdheid te hebben, men den ouderdom van 25 jaren bereikt en twee jaren domicilium moet hebben. Die beperking dor kies vrij lieid, welke niet naar den zin der republikeinen zal zijn, schijnt hij evenwel noodzakelijk te achten tot vestiging der conservatieve re publiek. Do bladen geven een statistiek overzicht van de ver liezen, welke Frankrijk door den jonsten oorlog geleden heeft. Daarin wordt het volgende vermeld: Frankrijk heeft verloren 12 steden, te weten Straatsburg, Colmar, Metz, Zabern, Schlettstadt, "Weissenburg, IIngenau, Mühl- hauscn, Sarreguemincs/fhionville, Chatcau-Salins enSaar- burg, benevens 1750 gemeenten met een gezamenlijke be volking van 1,600,000 zielen, uitmakende bijna het 20ste deel dor bevolking van Frankrijk. Voorts drie groote arse nalen, een in Straatsburg en twee in Metzeen buskruit fabriek ca verscheiden houderden kruitmagazijnen; twaalf vestingen, waaronder drie van den eersten rang, -zijnde Straatsburg, Metz. en Thionville. Wat liet rechtswezen be treft: twee hoven van appèl, elf rechtbanken van eersten aanleg, vier rechtbanken van koophandel en 94 vredege rechten; met opzicht tot het schoolwezen: de academie van Straatsburg, 3 lyceëu, '15 colléges, 4 normaal-scholen en een. dertigtal geleerde genootschappen; in hot finaucicele eu volkshuishoudelijke opzicht 460,000 hectaren bosschou, 370 kilometers bevaarbare rivieren, 300 kilometers kanalen, 735 kilometers spoorwegen, 881 Vi millioen aan grondbe lasting, 64'A millioen aan andere belastiugen, drie succur salen der bank, een muntplaats, twee tabaksfabrieken, zeven tabakdepóts, vier zoutmijnen, 80 ijzerwerken en hoogovens, 160 spinnerijen, 315 lakenfabrieken, 105 fabrieken van por- celein en aardewerk, 20 glasblazerijen, 245bierbrouwerijen, waarvan 60 in Straatsburg. Aan vergoeding vau oorlogs kosten heeft de staat vijfmiiliarden te betalen; de steden hebben omstreeks 500 millioen aan ooriogscontributiün moeten voldoenhet onderhoud der vreemde bezettings troepen zal op zijn minst ook 500 millioen kosten, hetgeen te zamen 6 miiliarden aan geld uitmaakt. Dezer, dagen is te Pargs op het plein der invalieden ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\.00; iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. een eigenaardige revue gehouden, namelijk over de straat vogel s van beider kunne. De ingenieur Naud was de inspec teur eu gaf zijn hooge tevredenheid te kennen over de hou ding der ti oepen en hun wapens. Voorde voddemapers te Parijs wordteen nieuw politie- reglement ontworpen. Hierbij is gebleken, dat er in ge noemde stad niet minder dan 22,500 dergelijke -lieden worden aangetroffen, die eiken nacht lompen cn allerlei afval verzamelen ter waarde van 75,000 fr. Te Brussel heerscht een groote spanning tusschen de bierbrouwers cn herbergiers. De bierbrouwers wilden de prijzen van het faro eu lambiek verhoogen. De her bergiers protesteerden er tegen, aanvoerende, dat de brou wers hunne eisehen te ver drijven, en zij onmogelijk-de prijzen van het bier kunnen verhoogen, noch hunne glazen verkleinen. Verscheiden bierhandelaars, zegt'men, opperen het denkbeeld om een centrale brouwerij op te richten, om z.icli zoodoende van hot jukte vei-lossen van de brouwers, waarvan zij als het ware tolplichtigen zijn. De Madridsche Imparcial meldt dat de minister van financiën in den Spaanschen ministerraad zekere ont werpen heeft aangeboden, die niet alleen de goedkeuring, maar den hoogstou lof van zijn collega's hebben ingeoovt Naar het schijnt, zullen toch door die ontwerpen de°te- korten in de schatkist gedekt en de staatsbegrotingen op permanente wijze in evenwicht gebracht worden. De^ rekening van het te Boston gevierde «Interna tionale Vrcdes-jubilé" sluit met een tekort van 210,000 dollars. Tot dekking daarvan en ten einde een voegzaam honorarium te kunnen geven aan den directeur, den heer P. S. Gilmore, willen de ondernemers den 10 October een monster-concert en bal geven, waarvoor 100,000 toegnng- kaarten tegen 3 dollars zullen verkocht worden, zijnde die toogangkaarten tevens de loten eener loterij, waarin zes zcsdedeclen van het collesium de prijzen zijn. Te Zanzibar is een jonge Duitsche koopman met een zuster van den sultan op den loop gegaan. Te Aden heeft Fatima zich laten doopen; het echtpaar is op reis naar Europa. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 24 September 1872. Met belangstelling namen wij kennis van het plan tot oprichting en de statuten der Nederlandsch-Indische Droogdok Maatschappij onder directie van den heer A. G. Bosch, oud-gezagvoerder, eu onder beschermheerschap van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Wij ver trouwen dat zij, die de belangen van handel en scheepvaart voorstaan, en gaarne den bloei onzer Oost-Indische koloniën bevorderd zien, zeker met ingenomenheid deze onderne ming ook financieel zullen ondersteunen Het is toch van algemeene bekendheid, dat te Batavia tot heden de gewone en meest noodzakelijke hulpmiddelen der scheepvaart ontbreken. Niet alleen bestaan er voor de particuliere schepen geen droge dokken, en moeten onze schepen, indien zij noodig hebben te dokken, daartoe buiten onze koloniën een haven opzoekenmaar ook zelfs de meest gewone reparatiewerven worden er niet gevonden. Ook te Soerabaya, waar wel is waar eenige particuliere werven bestaan, ontbreken droge dokkenen de gelegen heid tot reparatie, aldaar der scheepvaart geboden, kan dus niet anders dan gebrekkig zijn. Vroeger werd van de gouvernementsdokken en werven gebruik gemaakt, maar sedert bij besluit der Indische regee ring van 4 Juni 1865 de vergunning daartoe is opgeheven, is onze handelsvloot genoodzaakt elders de hulpmiddelen te zoeken die, ook als onmisbaar erkend, in onze koloniën niet aanwezig zijn. Wat baat lietofwij al trachten onze koopvaardijvloot ook met stoombooten te vermeerderen, indien wij "niet tevens, ja in de eerste plaats zelfs, zorg dragen dat in onze voornaamste havens, zooals Batavia en Soerabaya, midde len aanwezig zijn tot onderzoek en herstel van onze zeil- en stoomschepen? Men kan zich den toestand, die uit het besluit der reve ring, waarvan wij hierboven spraken, geboren is, niet te donker voorstellen. De kamer van koophandel te Batavia toch constateert in haar rapport van '18 Nov. 1870, «dat binnen 4 maanden van clat jaar niet minder dan tien schepen, te zamen 8770 ton metende, hier kwamen om reparatiën te ondergaan, doch wegens ontstentenis van een gelegenheid daartoe^ verplicht waven hun charter te verbreken of buiten de mogelijkheid een voordcelig charter te sluiten." Gelukkig mogen wij vertrouwen, dat de tegenwoordige betreurenswaardige toestand weldra tot het verleden ral belmoren, want, hoewel de Indische regeering gemeend heeft hare dokken of werven voor particulieren te moeten sluiten, de door haar verleende concessie aan den heer A. G. Bosch tot de oprichting van doelmatige dokken en werven heeft overtuigend bewezen, dat een goed doordacht en uit voerbaar gebleken plan tot vestiging van deze op voldoen den steun vau haren kant rekenen mag. '*f' Wjj bevelen ièderaaninzagete nemen'vanbovengenoemd _AJ> kl COURANT. - j*, 1 \.v - -> V r t i t

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1