Donderdag 26 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". '1872. M' 21)66. BüjTEHLftHDSCHE BEBICHTES. BINMEILAftDSCHE 8SRICHTEH. '|l li ,1 AB ONNEMBNT: Abonnementsprijspor Drio Maanden1 85. Franco per Poil, door hot gelicclo Rijk 2 50. (Bileven Franco.) ADVEBTENTIEN: l'iys. van t lot 10 gewone regels ƒ1 00; iedere regel meer ƒ0,10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. - Diepe en innige droefheidschrijft de Mahno Snell- post, heerscht door het geheele Noorden. Het is niet dat deftige, cevemoniëeele klagen, dat men hoortde rouw van het Zweedsehe volk komt diop uit liet hart. Het volk was niet door offtcieele, onderdanige hulde, doch met warme en oprechte liefde aan den koning verbonden, wiens dood het thans beweent. Zijn open, mannelijke ziel, zijnedel, ridder lijk hart, de veerkracht en de milde en trouwe neiging, kortom alles vereenigde zich om zijn persoon en wezen de eigenschappen te verleenen, die ons volk uit de schoonste bladen zijnor geschiedenis bij de Zweedsehe koningen heeft leeren beminnen en bij wier aanblik het nochtans den vorsten de onverdeelde hulde brengt, diein de vorige tijden de deugd onzer voorvaderen, de grootheid onzer koningen en de eer en de glans van ons vaderland geweest is. Open en getrouw in zijne verplichtingen tegenover het volk, was koning Karei XY een constitutioneel regent in den waren zin des woords. Zijn vrije, vaderlandsche zin leerde hem de binnen de grenzen der wet heerschende vrijheid, die hot grootste erfgoed der vaderen van zijn volk is, beminnen. Zijne regeerirg vormt dan ook het tijdvak in onze geschie denis, waarin ons volk den grootsten vooruitgang gemaakt heeft in de vrije staatsontwikkeling en deze vooruitgang kwam niet tot stand tegen den wil van den regent, doch onder zijne krachtige medewerking. Maar nog meer dan in de hoedanigheid van regent won hij door zijn krachtvolle ridderlijke persoonlijkheid aller harten. De Zweed verlangt een koning niet alleen voor het verstand, maar ook voor het hart, en zulk een was koning ICarel XY. Daarom was zoowel zijn persoon ais zijn naam bij arm en rijk zeer bemind. Zijn regeering duurde slechts 13 jaar. Cp 3 Mei 1860 werd hij tot koning van Zweden en 5 Augustus van dat jaar tot koning van Noorwegen gekroond. Totdegewichtigste zaken die hij tot stand bracht behoort de, volgens de wet van 22 Juni 1860 doorgevoerde grond wetsherziening, waardoor het vroeger ingevoerde systeem van vier klassen of standen veranderd werd in een constitu tioneel tweekamer-systeem, doch met verscheiden bepa lingen overeenkomstig de bijzondere eischen van Zweden. Koning Karei was een oprecht vriend van gematigde her vormingen. In de laatste jaren werden op verlangen van den koning een reeks van financieele hervormingen alsook een reorganisatie van het leger, aan de kamer voorgelegd. De belangrijkste hervorming voorzeker, die onder zijn regeering tot stand kwam, was de afschaffing van de dood straf. In October '68 weigerde hij een doodvonnis te ondei- teekenen en verklaarde hij van toen af geen doodvonnis meer te willen bekrachtigen, zoodat de doodstraf, al is het niet bijy de wet, dan toch in de werkelijkheid in zijn rijk afgeschaft is. Een telegrafische depêche uit Stockholm van Zondag bevat, dat koning Oscar II een aanschrijving aan den staats raad heeft gezonden, waarin hij verklaart, dat het welzijn der beide onder de Zweedsehe kroon vereenigde volken zijn lous zijn zal. Hij wenscht die verklaring als de uitdruk king zijner warme liefde voor beide natiën te zien aan nemen, wier geluk hij zich steeds tot hoofddoel zal stellen. Voorts wordt nog gemeld, dat het stoffelijk overschot van koning Karei XV Dinsdag vanMalmoë naar Stockholm zou worden overgebracht. De begrafenis zal binnen drie weken plaats hebben. Het blijkt dat de suiker-industrie in Zuid- en Zuid- West-Rusland, en vooral in Podolie, sterk toeneemt. Tot dusver waren aldaar 33 fabrieken in werking, die gemid deld 's jaars 20 millioen ponden beetwortelsuiker vervaar digden. Thans woi den er nog '16 fabrieken opgericht. Intus- schen heeft de houtvesterij te Odessahetnoodig geoordeeld, om de aandacht der regeering daarop te vestigen, dat het voortdurend houtkappen in de bosschen in die omstreken, ten behoeve van gemelde fabrieken, zeer nadeelig werkt op het klimaat en den wasdom, met het verzoek om, zoo moge lijk, daaraan eenigszins paal en perk te stellen. Elke fabriek veibruikt jaarlijks p. m. 31,000 kub. vademen brandhout. In de vorige week, 's morgens om een uur of tien, stond een prachtige Newfoudlander in de straat de la Cha- pelle te Parijs als in diep gepeins den stroom van voorbij gangers en rijtuigen aan te zien. Een zware wagen komt in volle vaart aanrijden. Een kind van drie jaren, niet den kende aan gevaar, dribbelt over den weg vlak voor den wagen.... een kreet van ontzetting ontsnapt den toe schouwers, de al te zorgelooze moeder valt in zwijm, te vergeefs tracht do voerman paard en wagen te stuiten daar doet, sneller dan de gedachte, de hond een geweldigen sprong, hapt ter vlucht het kind op, snelt onder den wagen door en zet het wichtje ongedeerd aan de overzijde neer. De kruidenier om den hoek berekent, dat het edele dier twee kilogram aan klontjes heeft opgepeuzeld, hem door de opge togen bewoners der buurt vereerd. Yoor eenige dagen V>.o?ht een bekend Fransch gene raal een beestenspel te Parijs, waar een sgrooteAfrikaan- sche leeuw" te zien was. De koning der woestijn bevond zich in een donker hok, en kreeg spoedig het bezoek van (Jeu voor niets vervaarden dierentemmer, die met ecu rieten stokje het woeste dier in toom hield. Plotseling roept de generaal met krachtige stem»Hektor", en de gewaande leeuw springt verheugd op, daar hij de stem zijns vorigen meesters herkend hadhet was een Newfoundlander, cl'ten de officier sinds een jaar verloren had. In een oogenblik waren de hond zijn manen ontnomen, die hem zeer kunstig waren aangebracht, on het dier ging als »hond" met zijn wettigen meester naar huis. SCHIEDAM, SS September 1S72. YVat in den laatsten tijd wel als uitzondei ing inag be schouwd worden, t a goed gevulde zaal in Musis Sao urn, bij een voorstelling van welken aard dan ook, had gisteren avond plaats, toen de heer Niedergesuss zijn wetenschap pelijke soiree op het leerrijk gebied der proefondervinde lijke natuurkunde gaf. Wij zagen daar mannen van de wetenschap, dilettanten en leekeu, de dames niet to ver geten, en voor zooverre ons bokend is, waren allon een stemmig in de betuiging, dat zij een genoeglijken avond hadden doorgebracht, en van menigeen hoorden wij don wensclt uiten, dat de lieer Niedergesuss een tweede soiree mocht geven. Met verwij zing naar het hierachtergeplaatste ingezonden stuk, kunnen wij koit zijn; overtuigd als wij zijn, dat een ieder die de soiree bijwoonde, bij een evontueele tweede voorstelling, in zijn kring, wel tot een bezoek daarvan zal opwekken. De minister van binncniandsche zaken, heeft aan de comm. des konings in de provincie een missive gericht van den navolgenden inhoud »Het herhaaldelijk voorkomen van veepest in Duitsch- land en Gi'oot-Brittauje maakt groote omzichtigheid raad zaam in het \erlecneu van dispensatie van het verbod van in- doorvoer van vee van buiten 's lands. Ik heb derhalve de eer u te verzoeken, de vergunningen tot in- en doorvoer van vee te beperken tot de gevallen, waarin u de nood zakelijkheid daarvan gebleken is, en als voorwaarde voor de vergunning steeds keuring van het in te voeren vee door een hier te lande geëxaniineorden veearts op kosten van den belanghebbende te stellen." De miuister van binuenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings eon missive doen toekomen, waarbij wordt aangedrongen op t'jdige inzending der joar- lijksche vershigeu nopeus den toestaud van het middelbaar en lager oudenvijs, ingevolge art. 52 der wet van den 2 Mei '1863 Stantsbh no. 50) en art. Gi der wet van '13 Augustus 1857 (Stciatsbl no. 103). Dientengevolge hebben gedeputeerde staten dezer pro vincie aan de gemeentebesturen verzocht dc plaatselijke schoolcom.nissieu voor het lager onderwijs en, voor zooverre die iu hun gemeenten bestaan, ook do plaatselijke school- con, missiën voor het middelbaar onderwijs met's ministers missive in kennis te stellen en ze uit te noodigen, voor de tijdige inzending der verslagen te zorgen Op Maandag 7 October a. s. zal te Gent de tweede algemcene vergadering worden gehouden \an het Neder- landsch Tooneelverbond. Onder de punten van beschrij ving komt voor een voorstel van het hoofdbestuur, om een besluit te nemen aangaande de oprichting van een tooncel- school. Worden de pogingen om het noodige kapitaal bijeen te krijgen met een gunstigeu uitslag bekroond, dan zal liet mogelijk zijn, reeds voor de dcrcle algemeene vergadering schikkingen te maken omtrent de huur van oen lokaal, benoeming van leeraren enz., ten einde de school iu het begin van liet maatschappelijk jaar 18731874 te kunnen openstellen. De voorloopige begrooting van kosten der tooneelschool is, volgens de specificeer ing in de kosten f12000. Voorts zal op deze vergadering ook besproken worden het al of niet wenschelijke om het tijdschrift, dat door het Tooneelverbond wordt uitgegeven, in den vorm, waarin het tot dusver verscheen, te blijven voortzetten. Doorhctbcdankeuvands. Verhoed', heeft de kerkeraad dcrllerv. gemeente teVlaardingen Maandagavond een nieuw twaalftal geformeerd en wel als volgt, de heerenJ. J. A. Ploos van Amstcl, te Hilversum; \V. J. Geselschap, te Delfshavcn; G. Jz. Noomen, te Bruinisse; E. A. Lasonder, te Berkcl en Rodenrijs; J. II. Giavenstein, te de Bildt; P. Deetman, te ReipzumW. II. J. Baart de la Faille, to Ridderkerk; G. Boer, te Ouderkerk a/d. IJsselII. J. P. van der I,inden, to Hoevelaken; II. Bax, te Poortvliet; I), P. M. Hult, te DirkslandJ. G. G. Moorrces, te Maasland. De heer A. L. Geselschap, beroepen predikant bij de Herv. gemeente te Kethel, zal Zondag a. s. in den voor middag-godsdienstoefening bevestigd worden door zijn broeder, J. H. Geselschap, predikant te Barneveld, en zat des namiddags zijn int''rede houden. De lieer C f' -pp, hoofdonderwijzer te Kethel, zal den '15 Octo1 -s., gedurende veertig jaren die betrek king aldaar heb-en vervuld. Jl. Zondag avond is, door middel van braak uit het huis van arrest to Rotterdam ontvlucht een zekere Andries Rouh, die voor oen paar maanden is gearresteerd, omdat hij een valschen wissel by de lteeren Mees ter betaling had aangeboden. Aanvankelijk dacht men, dat hij reeds de grenzen had weten te bereikeu, daar er 'en spoor van hem te vinden was; doch nadat de coram,, iris van politie van hetlste kwartier, te Rotterdam, Maandag avond in kennis was ge steld, dat op een zolder van liet pand van den heer P., aan de Korte Hoogsti aat, een vreemde man was gezien, en er toch bij zoekiug niemand gevonden was, liet genoemde ambtenaar het terrein afzetten, zoodat de ontvluchtte, die zich sedert op een zolder in de buurt had weten te verber gen, een deur in de Boymansstraat willende openen, opeen der uitgestelde posten stuitte, en even daarna in de werk plaats van den heer N. is gevat. Ilij had zich inmiddels aan diefstal van eenige kleeding- stukken van een der aangrenzende bewoners schuldig ge maakt en die aan het lijf getrokken. Op de Rotterdamsche veemarkt van Dinsdag dei- vorige week verscheen reeds vroegtijdig een persoon met een melkkoe, die hij voor f 140 aan den veehandelaar Salomon de Yries verkocht. Daar het beest echter, volgens de schatting van den kooper, wel ruim f20 meer waafd was en de verkooper hem ook verdacht voorkwam, omdat deze zelf niet best scheen te weten waar hij met de koe van daan kwam en een bijzondere haast scheen te hebben, stelde de koopman voorloopig de betaling uit tot elf,ure in den voormiddag. Zijn vermoeden bleek spoedig gegrond te zijn, want weldra verscheen de zoon van de weduwe C. v. d. M.. te Nootdorp, op de markt en maakte aanspraak op de koe, als het eigendom zijner moeder, terwijl hij te kennen gaf, dat het beest dien nacht uit de weide gestolen was. De verkooper, die den gang van zaken ongetwijfeld van uit de verte had gadegeslagen, kwam op het bepaalde uur niet om het geld te ontvangen en liet verder niets van zich hooren. De nauwkeurige beschrijving door den vee handelaar gegeven van den persoon van wien hij de koe gekocht had, had ten gevolge, dat reeds Donderdag middag zekere J. G., boerenarbeider te Nootdorp, door den ge meente veldwachter K. van "Wingerden, in zijn kosthuis, bij den spoorwegwachter v. O., aan den Veenweg, werd gearresteerd, als van den diefstal verdacht. De gevangene bekende aanstonds het feit, alsmede dat hij de koe des avonds om elf ure uit de weide had ontvreemd. De longziekte breidt zich in de gemeente Loosduinen meer en meer uit. Sedert 1 Augustus jl. zijn 34 runderen, welke daaraan lijdende waren, afgemaakt. Ten vervolge op de jl. Zondag door ds. van Koetsveld uitgesproken rede over de Internationale in de Willems kerk in den Haag, besprak hij bij de godsdienstoefening van Zondag ochtend in de Nieuwe Kerk het Christelijk Communisme. Ilij had daartoe als tekst gekozen Handelin gen der Apostelen II vers 44: »En allen die geloofden waren bijeen en hadden alle dingen gemeen." Ook in deze godsdienstoefening was de gemeente wederom in grooten getale opgekomen. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden brengt ter algemeene keunis, dat op den 30sten September a. s. te Leiden een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Men meldt aan de X. O.Omdat de weilanden steeds1 genoegzaam gras opleveren, en het zonnige weer zoo in de hand werkte, heeft men gemeend nog gebruik te moeten maken van het winnen van nahooi. Behoefte echter aan hooi bestaat er bij bouwlieden niet; de hooibouw toch was zeer voordeelig en heeft iedereen gevrijwaard voor den winter. Nu hekieunt men zich wel niet <5f er van dat op het land liggende hooi, door de groote weersverandering, zal verloren zijn, maar men is meer bezorgd voor het vee, dat onder hevige hagelbuien, gelijk er in de beide laatste nach ten zijn gevallen, zich in de weiden bevindt, woarbij'het gras als met het uur vermindert. Indien October nu reeds zoover gevorderd was als September, zag het er althans niet best uit. Doeli er is hoop dat de woeste luchtsgesteld- lieid spoedig door kalm weer zal worden vervangen en dan is er, zoodra de poldermoleus maar eens goed hebben kun nen malen, geen groot nadeel geleden. Vrij voorspoedig, in ieder geval voordeelig, is de oogst van de meeste graange wassen binnengekomen. De rooiing der late aardappelen is, wat hoeveelheid betreft, goed en knollen zijn groot; op i 3 door do ziekte bedorven aardappelen kan gerekend worden en daarmede wordt de uitkomst stellig niet als overdreven kwaad voorgesteld. De arrondissements-rechtbank te Leeuwarden ver oordeelde dezer dagen een elfjarig jongentje tot een ge vangenisstraf van twintig maanden, wegens valschheid in een onderhandsch geschrift, het namaken eener hand- toekoning namelijk, tweemalen gepleegd, en het des be wust gebruik ic,aken van die stukken en zulks mei oordeel des onderscheids. De gevreesde longziekte is uitgebroken op den stal van den veehouder van Vilsteren, te Zv, uilerkerspel. Twee- door dé ziekte aangetaste runderen z'yn reeds afgemaakt. <1 21 u u V COURANT. JU. tl IJ J Svï 5 I y j tv A j \r> i.ti O

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1