1 A°. 1872. M 20 (1. Donderdag^ October. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Abonnementsprijspor Drio Maandenf 1.85. Franco per Post, duor liot geheels Rijk2 50. (Brieven Franco.) ■e Prijs: van 1 lol 10 gewone legels fi 00; icdcro regel 'mcir f 0.10. Voor den werkenden sland en voor vveldndiglieidde helft van den prijs. BUlTEfiSLAMDSCHE BERSGHTEi. '(v> In de ICüln. Zeit,' lezen wij het volgende: Hot is zeer te bejammeren, dat wij Duitseheis niet alles in het ;,wë?k' hebben gesteld, om een voor ons zoo w^ardjgver- "eervler tébehouden1 als de heer Edrnond About." IIoo zouden wij, in het buitenland, een warmer vriend kun nen vinden, dan de man, die in het jaar 18C0 in een toen maals veel gelezen tijdschrift de woorden liet drukken In die mate, dat wij ze beter leeren kennen, hebben wij Franschen een warmer genegenheid voor de Duitseheis opgevat..Deze edele natie is nooit grooter geweest, dan van '1813 tot 1815, want nooit is zij eensgezinder geweest. Moge Duitschland weder eensgezind worden, Frankrijk heeft geen beter en inniger wensch. liet Duitsche volk bemint Pruisenhet aanschouwt zijn vooruitgang met overeenstemmende bewondering en kinderlijke liefde. De regent des koninklijks, Z. K. II. de prins van Pruisen, schijnt het voorwerp ceuer bijna tot d weepens toe gedreven vereering te zijn. Wij zijn gelukkig te vernemen, dal de Duitsche eenheid haar middelpunt gevonden beeft, en niets zou ons meer hunnen verheugen getuigen te zijn, hoe het volk zich om een vast karakter en een edel hart schaart. Tien jaren later, in Augustus 4870, schreef dezelfde About over hetzelfde volk het onderstaande Tot nu toe zijn wij overwonnen. Frankrijk wordt ver overd, Parijs, dat wonderschoone, door do gehcele wereld zoo beminde Parijs! Deze donderslag heeft Frankrijk en Europa wakker geschud en de zaken hebben een geheel audei'e gedaante bekomen. "Wij kenden onze vijanden niet, wij waren onnoozel genoeg te gelooven, dat zij onseeniger- mate gelijkvormig waren. In de opgewondenheid van het behaalde voordeel hebben zij de maskers afgelicht, nu kun nen wij in hun hart lezen. Deze vrome koning, die aan God al z'yn overwinningen toeschrijft, deze kruiljonker-gene- ralen, die zoo pochen, dat zij ons met de sabel zullen be schaven, deze apostelen van het goddelijke recht, diehuune zakken met gestolen kronen volstoppen, deze Duitsche patriotten, die hun armen tot aan de ellebogen in Duitsch bloed gewasschen hebben, zijn slechts barbaren in uniform, als soldaten, verkleede roovers, Taituffen in wapendos, Basilios in vuiterlaarzen. Leugen, omkoopen, verraden zijn hun lievelingswapens. Van de moderne beschaving hebben zij niets overgenomen als de in de vernielingskunst ge maakte verbeteringen; het lage instinct en de dierlijke driften der wilden hebben zij behouden; zij vereerenden spion, schieten als een oproerling den burger ter neer, die zijn vaderland verdedigt. Opoffering on heldenmoed straf fen zij als misdaden en bespotten den moed in het ongeluk. Als zonen der Gothen, die Europa in de 4de eeuw geplun derd hebben, hebben zij al de zeden dor barbaren bewaard, uitgezonderd liet gevoel. Wij weten nu wat zij van ons willen: alles wat wij be zitten. Tot nu hebben zij slechts twee provinciën verwoest, nu gaan zij op Parijs los, om een grootcn slag te slaan. Zij verdeelen reeds vooiloopig de 1000 millioen francs in de bank en rekenen op de ongerijmde centralisatie van het land, om nog drie of viermaal zooveel af te persen, wanneer zij eenmaal in Parijs zijn. Op deze wijze dwingen Grieksche en Italiaansche bandieten rijke familiën, »af te schuiven", wanneer zij bet hoofd daarvan in hun vuile pootcn hebben. "Welk een verschil bestaat er toch lusscben hun aanvoer ders en een Parlatore of Takos Arvanitaki? geen ander als dat lusschen een grootcn en een kleinen dief. De middelen om tot het doel te komen, zijn dezelfden: Nachtmarschen, bewogingen in 't duister der bosschen, altijd list, slechts aanvallen van vier tegen dén, sluipmoord, brandstichting, plundering. Frankrijk weet nu dit alles. Wij kennen het ras van schoften, waarmee wij te doen hebben, en daar zij ons onze beurzen en ons leven afeischen, zoo zullen wij er ons nu ernstig op toeleggen, eerstens het Pruisische leger en daarna Pruisen te vernietigen. Koning Wilhelms spits broeders, die liier binnengedrongen zijn, zullen hier niet weder uitkomen. Wanneer zij, volgens lnm pochen, hun gelieele mannelijke bevolking over ons land hebben ver strooid, dan is dat zooveel te beter voor ons. Dan zullen wij naar Berlijn gaan om dit barbarendom in zijn nest te ver trappen. Alle wegen zullen voor ons openslaanik hoop echter dat wij dien zullen kiezen, die door Baden, Wurtemberg en Beieren leidt. Dat zijn drie kleine koninkrijken, die hun be- .staan aan ons te danken hebben, want wij hebben zo voor omstreeks honderd jaar in 'lieven geroepen. Eu toch is Beieren Pruisens knecht geworden en heeft ook Wurtem berg zich )iet(genoegen verschaft een inval bij ons to doen. 'Die kroeghouders, die koppelaars, die smokkelaars van Baden en Kehl, die verfoeilijke schurken, die onze laarzen met hun knevels poetsten, als wij ons geld bij hen verteer den, zijn-gekomen, om de buit van het edele Fransche volk op hun karren te laden. Zij zijn de raven van den vijand. Wij zullen het smerige bedelvolk echter alles met interest vergelden. Wij hadden niets kwaads legen het Duitsche ras in den zin. Wie heeft .er de schuld van, dat wij vijanden geworden, zijn? Wanneer- Frankrijk" de beschaving niet anders redden kan, als door de vernietiging an de geza menlijke teutouische wangedrochten, dan moet tegen den 1 Januari 1871 Europa van alle deze Ilohonzollerns, deze kruitjonkers, deze gehelmde Jezuïeten»verlost zijn. Wij moeten op onze oostelijke gren-Ag cen yoor honderd jaren verSch'éiWd,* geköteifd Diiitschland hebben. Tengevolge van dit artikel weid de heer About dezer dagen gevangengenomen, doch cenigeu lijd daarna weder losgelaten. De Times van 24 September maakt in een barer hoofdartikelen, naar aanleiding van de werkstaking onder de Londensche bakkersgezellen die zich voor het grootc publiek Maandag 11. alleen hierin geopenbaard heoll, dat het brood laat bezorgd word de volgende opmerkingen omtrent de verhouding tussclien werkbazen en knechts. »De bakkersbazen zijn thans in een stelling geplaatst, die tot veel onzekeiheid en twijfel aanleiding geeft, en do ver slagen omtrent hunne bijeenkomsten, welke tot ons komen, tooneu, dat zij, zonder een eigenlijk gezegd plan, den gang der zaken afwachten. Het is duidelijk, dat lnm belangoischt om thans hunne organisatie te verbeteren, en hunne stelling voor de toekomst te versterken. Hot beste, indien niet het eenigc middel daartoe isalle redenen van klifgen aan de knechts te ontnemen. Er bestaat reden om té vreezen, dat de bazen tot dusver, in de hitte der mededinging, de be langen dor knechts op onbillijke wijze hebben opgeofferd. De bazen, en niet alleen do bak keisbazen, maar allen, be lmoren ziehzelven van tijd tot tijd af te ragen, van welken aard do toestand hunner knechts eigenlijk is; of hunne loonen voldoende zijn om hen fatsoenlijk te doen rond komen, en in goede verhouding staan tot de baten van het vak, en of de vrije tijd der knechts oldoende is voor huune ontwikkeling en uitspanning. In allo richtingen dreigen er werkstakingen aan den gezichteinder," eu zoo vaak zij plaats hebben, hooren wij van concession gewagen, welke blijk baar billijk zijn eu die hadden belmoren verleend te worden vóórdat zij werden gevraagd. Bijna in allo vakken van nijverheid hebben desverkbazeu ernaar gestreeft om hunne knechts op te öltefcjgn'' ten gevalle van een uiterst-geringe meerdere winst, en het is boog tijd dat men op deze praktijk terugkome. De bazen belmoren in het oog tc houden, dat tegenover huune ondeigeschiktea plichten op hen rusten,, en zij belmoren tc bedenken, dat de werkman thans be geerten en aspiintiën kent, welke vroeger aan zijn stand vreemd wareu. Die begeerten en aspiration kunnen tlmus nog geleid en bestuurd worden, maar onderdt ukt en uitge roeid worden kunnen zij niet meer." De Duitsche bondsraad zal legen de helft van Octo ber te Berlijn weder bijeenkomen. Een der gewichtigste punten, welke dat lichaam zal te behandelen hebben, zal de kwestie der veihoogiug van de tabaksbelasting, als equivalent voor de af te schaffen belasting op het zout, zijn. Dc rijkskanselier von Bismarck on do bondsregee- ringen, met uitzondering van Wurtetnberg. zijn niet voor het uivoeren van liet tabaks-monopolie. BMEfHLARiDSGHE BERICHTEN SCHIEDAM, 2 October 1872. Inde openbare zitting van den gemeenteraad van gisteren, die door 11 leden werd bijgewoond, werden 1. de notulen van het verhandelde in de zitting vau 20 September jl. gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen een missive van gedep. staten, ten geleide van. een ontwerp tot wijziging der grensscheiding van de gemeente, als gevolg waarvan moet worden over gegaan tot de benoeming eencr-commissie vau 17 leden, welke even als do leden van den raad daarover moeten worden gehoord. Wordt besloten dc/.e missive ter in zage neder te leggen en de behandeling daarvan tot een volgende vergadering aan te houdenterwijl het vroeger benoemde stembureau eu zijn plaatsvervangers ook zal fungceren bij de verkiezing van do 17 leden dier commissie. 3. Resolutie vau geclop. stalen, houdende mededceliug van verleende dispensatie aau den lieer Zoetmulder, vau art. 1506 B.W. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Idem tot goedkeuring van den afstand van grond aan en aankoop vim grond van de firrnaT. Zoetmulder en Co. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idem tot goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving in dc gemcoutebegrootiug voor 1872. Aangenomen voor kennisgeving., 6. Adres van A. dc Lange, om ontslag als hulponder wijzer. In handen gesteld van de plaatselijke school commissie ten fine van bericht cn raad. 7. Adres van T. C. Melchers, om afstand van grond aau de Warande. In handen gesteld van de commissie van fabricage, ten fine van bericht en raad. 8. Adres van acht ingezetenen-, tot bestrating van den Singel-, verbeterde rioleering en den aanlog van trottoirs met hardstecncn bandon. Verzonden aan burgemeester en wethouders om, in overleg met do commissie van fa bricage, te overwegen in hoeverre bet mogelijk zal zijn aan dit verzoek te voldoen, waarbij ook de Polder oud-Matho- nesso is betrokken. 9. Voorstel van liet raadslid den lieer J. F. Legner, ondersteund door de hoeren II. W. Roolauts en M. Kerdel, tot verhooging van de jaarwedde van den burgemeester, eu die te bepalen op f3000. Na beraadslaging is dat voorstel aangenomen met 9 tegen 2 stemmen.Teen de hoeren Ris en L. W. Jansen. '10. Ontwerp-besluit lot hot doen van ;af- en over schrijving op de begrooting voor '1872. Aangenomen met algomeene stemmen. '11. Adres van F. II. Drost, om zijnjaarlijksehe gratifi catie van f200. Aangc.uomen met algemeene stemmen. •12. Adres van .T. W. Kleiss, om op nieuw zijn wekelijk- sclie toelage van f5 te bekomen. Aangenomen met alge meene stemmen. '13. Adres van de wed. J. Vcth, tot overdekking van een open erf nabij het Doelenplein. Dat verzoek toegestaan onder eeuige bedingen, met algemeene stemmen. 14. Machtiging aan burgemeester en wethouders, "tot den verkoop van een schuit, zijnde een oude ijsbreker eeuig oud ijzer enz. Daarna werd de vergadering gesloten. Het zware onweder van Zondag heeft hier cn daar nog al schade aangericht. Nieuwkerke, in de Haarlemmer meer, moet geheel afgebrand zijn; te Voorburg, Voorscho ten en Lisse zijn boerderijen in de ascli gelegd. Of men van de ruim 300 dagen, die het parlementaire zittingjaar in Nederland lelt, een paar dagen zich vermaakt met doelloos sprekeu, is op zichzelf genomen zoo erg niet, meent de Arnh. Ot., maar af te keuren is het om het be ginsel; het is eeu proeve van de wijze, waarop onze ver tegenwoordiging hare taak opvat. Zij beschouwt het houden van redevoeringen als hare voornaamste roeping, en zij zou meeiien, dat zij aau baar mandaat te kort kwam en bewijs zou geven, dat zij 's lands zaken niet goed behartigde, wan neer zij niet bij alle gelegenheden adviezen uitbracht. Zeer» zeker is liet lmar recht eu Jiaar^plicht te sprekenzij is i mede-regeering, maar dit mede-regeeren, dit toezien op de handelingen van het bewind, eischt niet, dat zij elke- gelegenheid waarnome om van dat rechtgebruik te maken. Wij zeggen dit niet in het belang der regeeringvoor haar juist is een veelsprekende vertegenwoordiging mis schien somtijds vervelend, maar zeker minder geducht, omdat de leden zeiven beurtelings de taak van liet bewind op zicli nemen en elkander weerleggen en bestrijdenwij zeggen liet in het belang der kamer zelve. Nog pas hoeft zij de zeer dubieuse lofspraalc ontvangen, dat baar arbeid niet geheel en al on vruchtbaar was geweest; dit is, meenen wij een verklaring, die een volksvertegen woordiging niet moet trachten tot hare karakterschets te maken. Ilct is niet genoeg, dat haar arbeid niet geheel en al onvruchtbaar is, hij moest bepaald vruchtbaar zijn, cn die vruchtbaai hoid wordt niet verkregen door vele en lange redevoeringen, maar door degelijk onderzoek, vaardige behandeling en liet vermijden van dit parlemen- tair steekspel, dat hoogst interessant moge zijn voor lien, die er aan deelnemen, maar niet ten bale komt van het Nederiandsche volk, dat de kamer vortegenwoordint. Naar men verneemt, is door de directie van°de Ned. RÜnspoorwegmaatschappij oen onderzoek ingesteld naai den weg, die tussclien Soetermeer en Zegwaard ligt, ten einde te onderzoeken, of de dijk aldaar, waarover de treinen loopen, aan verzakking onderhevig ishet is echter geble ken, dat de dijk aldaar door den drang van het water niets geleden heeft eu dc weg geheel veilig is. »- Men schrijft uit DrentheOns vast jagerkorps, rinnv 300 man tellende, brengt September treurig ten einclê en de gasten, die hier pnoodigd zijn om het wild van kant te helpen maken, of die van heinde eu ver kwamen en jacht- permissie in de uitgestrekte markten kochten, zitten des avonds bij hel vuur te pruttelen over het ontstuimige weer, dat hen huisarrest geeft, en het wild zoo schuw maakt, dat er geen gelukkig schot to doen is. Gold 25 jaar geleden een patrijs 10 A 12'A cent, nu is de markt dadelijk ingezet A 75 cent, met sterke neiging tot rijzing, en een fiksche haas kan f 1.50 A f'1.75 gelden. Wil men in Holland absoluut patrijzen uit Drenthe heb ben, dan zal een patrijs spoedig op een gulden komen, tenzij mooi weer en, bij nadere kennismaking met het jachtveld, meer wild, de prijzen drukken. De broodjagers kermen boven allen uit, en inderdaad' voor die mensclieu, die van het geschoten wild moeten leven cn telkens met platzak te huis komen, stelt zicli het jachtseizoen al zeer treurig in. Toen Je molenaar Beius, te Emmen, een man van 7jaar, zijn gewonen arbeid op den molen verrichtte en juist bezig was de zeilen voor de roeden weg te nemen, zakte op eens de gehecle zwikstelling van een hoogte van 30 voet met hem naar beneden. Beins werd met veel moeite bebloed tussclien de planken weggehaald. Bij onderzoek der geneesheeren bleek, dat hom, behalve een lichte wond nant hoofd, 2 ribben wareu gebroken. Ook vreest men, dat de hersenen veel hebben geleden. Een vrouw te Groot-Ammers, die by haren zieken C 011 ABONNEMENT: ADVEBTENTIEN:

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1