Vrijdag II October. Yerschïjüt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. mü. A0. 1872. JW 2977. BUITEMUMDSCHE BERICHTE!. BIR5ME®LA®D$GH£ BERICHTE®. t C 0 U R ANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gcheolo Rijk f 1.85. 2.50. (Brieven lfrancoO ADVEBTÏHTIE»! Prijs; van 1 lot 10 gewone regels f 1.00; iedcro regel mct.T f 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs. Twee Russen, de beeren Pohinotoff en Loukasche- witsch, die reeds concessie hebben voor een spoorweg van de haven Nynaes, aan de Bothnisehe golf, naar den cen- traal-spoonveg in Zweden, hebben een actiën-maat schappij, met een kapitaal van 40 millioen frs., opgericht, om een transportdienst voor koopmansgoederen tusschen Rusland en het Westen, door Zweden, te .stichten. Dezelfde maatschappij zal trachten een expeditie van de Middelland- sche Zee naar Duinkerkenen Havre en van daar naar de Scandinavische landen in te richten. Naar aanleiding van het beweren van de Times, dat vanwege Rusland aanmerkingen zijn gemaakt bij den heer Thiers over de radicale agitatie in Frankrijk, en welk hewereu, ofschoon, tegengesproken, toch door het Engel- sehe blad wordt gehandhaafd, onder bijvoeging dat de ver tegenwoordigers van nog twee andere landen zich in ge lijken zin hebben uitgelaten, zegt hetBulletin öonservateur Mépullicain het volgende 7>De gesprekken, die hebben plaats gehad tusschen den heer Timacheff, Russisch minister van binnenlandsche zaken, en den heer Thiers, zijn op onnauwkeurige wijze weergegeven in een uit Parijs aan de Times gerichte depêche. Wij zouden niet hebben gemeend den onwaar- schijnlijken tekst van dit telegram te moeten weerleggen, indien hij niet tot uitgangspunt had gediend van een aan tal commentaren. De heer de Timacheff, geen gezant van Rusland bij de Fransche regeering zijnde, heeft deze noch behoeven geluk te wenschen uit naam van den czaar met de rust die in Frankrijk heerseht, noch zijn gelukwenschen in te trekken, onder uitdrukking van liet misnoegen van keizer Alexander naar aanleiding van de redevoeringen van Grenoble. Ilij heeft zijn persoonlijke opinie doen ken nen in de particuliere gesprekken met het hoofd van staat en met den heer Bavthelemy Saint-Hilaire, en kunnen spreken over de wijze waarop zijn regeering en zijn land den toestand in Frankrijk beschouwen, alsmede over de noodlottige uitwerking welke nieuwe wanordelijkheden, indien deze zich voordeden, noodwendig op de sympathie die zij ons toedragen, zouden hebben. Doch de heer de Timacheff heeft niet gesproken uit -naam der Russische regeering, welke zijn gezant te Parijs heeft in den persoon van prins Orlolf, om den heer Thiers de mededeeüngen te doen toekomen, die zij aan het hoofd van den staat heeft te doen. Een reiziger in den onlangs nabij Carlisle veronge lukten sneltrein geeft de volgende korte doch levendige beschrijving van ziju gewaarwordingen tijdens'Dongeval: »We hadden gezellig zitten praten, en juist wilde ik mij neerleggen om wat te rusten, toen ik op eens een vrees lijk gekraak hoorde. Ik herinner me, dat ik met kracht van mijn plaats gesmeten werd; toen kwam de wand van den waggon met ijselijk geweld naar binnen. Ik geloof dat ik terugweek, om den schok te vermijden. Onmiddellijk daarop scheurde de vloer vaneen, en een groote ijzeren staaf boorde er doorheen. Alles rondom mij scheen met oorverdoovend geraas verpletterd te worden. Instinctmatig liet ik mij toen zakken door de opening in den vloer, en, na den val, bevond ik mij op den bodem van een ander rijtuig, naast een paar wielen en een gebroken deur. Ik kroop onder den puinhoop uit. Goddank ongedeerd De stukken vormden een pyramide van brokken ijzer en hout, vermengd met de ledematen van elf personen. Op een verzoek der kamer van koophandel van Liverpool, dat de regeering pogingen zou doon om een ver laging der onlangs op het Suez-kanaal ingevoerde door- vaartrechten te bewerken, heeft de minister van buiten- landsche zaken ten antwoord gegeven, dat er reeds sedert eenigen tijcl onderhandelingen niet de Porte en met de andere belanghebbende mogendheden waren aangeknoopt, ten einde tot het door de kamer verlangd resultaat te komen. Het gebrek aan onderwijzers neemt in Pruisen schrikbarend toeop dit oogenblik zijn 595 hoofdonder wijzers- en 474 hulponderwijzerplaatsen vacant, terwijl buitendien 1792 plaatsen vervuld worden door personen, die nog geen examen hebben afgelegd; wanneer men aan neemt, dat op elke '100 leerlingen dén onderwijzer moet zijn, dan moeten bovendien nog 790 onderwijzers worden aangesteld. In den Pruisischen landdag zal deze treurige toestand in het zoogenaamde land der intelligentie ter sprake komen. Dé veroeniging van Duitsche Katholieken heeft Maandag namiddag te Keulen een algemeene vergadering gehouden, waarin o. a. tot do volgende verklaringen be- T, sloten werdDat de vereeniging opkomt tegen de beschul diging, volgens welke de Katholieke bevolking onver schillig is voor de belangen des vaderlands en vijandig jegens den staat; dat de staat niet bevoegd is om, naar goedvinden to bepalen, welke mate van vrijheid de kerk in Duitschland behoort te genietendat de staat niet gerech tigd is, om zich het monopolie over de scholen toe te eigenen, een door de Katholieke kerk goedgekeurde orde te onderdrukken ofte weren, of de bisschoppen ,iu de uit oefening der hun door God verleende rechten hinderlijk te zijn. SCHIEDAM, 10 October 1872. Uit de ingediende begroeiing der inkomsten en uitgeven de/er ge meente, voor den dienst ven 1873, tdijkt, in vcrlund met de memorie van toelichting, dal liet batig slot is dei laatst vastgestelde rekening, voor zooverre daaraan niet reeds een bepaalde bestemming is gcgc- veu22,401.37® DE INKOMSTEN ZIJN' GEKAAMD OI'; Hoofdstuk II, afd. 1, opcenten op *srijks belastingen. - 12,007.515 j 2, aandeel in 's rijks belaslingen - 39,941.44 3, plaatselijke directe belastingen - 50,100.00 4, beffingen voor bet gebruik van open bare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen- 59,000.00 waaronder: tie opbrengst van brug, kaai-, haven-, kroon-, sluis-, dok-, boom- en leergelden 41,000.00 5, belasting op de bonden - 1,500.00 lil, balen en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen - 52,310.49 waaronder: huur of pacht van landen en landerijenf 10,850.1! IV, ontvangsten van verschillenden aard en toevallige balen- 8,875 94 waaronder; bijdrage van hel rijk in de kosten van liet middelbaar onder wijs 7,000.— e V, builengewonc ontvangsten 7,000,00 Totaal dor inkomsten f283,090.70 DE UITGAVEN ZIJN GEnAAMD OP: Hoofdstuk I, afd. 1, huishoudelijk bestuur f 27,700 00 2, andere kosten van dagelijkse!) bestuur, niet beboorciidc lot de voorgaande af- decling.t- G,297.00 II, kosten voor werken en inrichtingen lol open baren dienst beslomd- 55,798 00 waaronder: onderli. van stralen enz. f 20 975. van bruggen enz - 2,350. havens, vaarlen enz - 20,713 III, kosten voor eigendommen enz- 17,479.00 waai onder: onderli van buizen, torens enz. - 5,000. dag- en weekgelden der be dienden en werklieden - 10,000 grondl. wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen - 2,350 IV, kosten van invordering der plaatselijke be lastingen of middelen- 6,894.19 waaronder: kosten van toezicht, invorde ring enzI 5,830. V, kosten der openbare veiligheid en van de brandweer- 39,307 00 waaronder koslen der politie enz. f 17,827. verlichting enz- 16,000. onderhoud brandspuiten cuz.- 1,080. koslen schutterij- 3,300.— Vi, kosten der plaatselijke gezond!'-politie - 150.00 VII, koslen voor liet onderwijs en ter bevorde ring van kunsten en wetenschappen - 55,937.20 waaronder kost. voor de Lalijnsche schooi f 1,850.— koslen v.m liet middelbaar onderwijs- 19,085.20 jaarwedden der hoofd- en hulp onderwijzers enz. - 25,052. VIII, koslen voor liet armwezen enz- 19,450.00 waaronder subsidie aan het stads-zieken- liuis- 5,100. subsidie aan bet burgerlijk armbestuur- 7,500 IX, ronton en aflossingen van gcldleeningen enz. - 33,106.00 waaronder: renten van de bijzondere gcld leeningen f 15,855. aflossingen van de bijzondere goidleeningen- 14,100. X, andere uitgaven niet onder de vorige hoofd stukken begrepen- 11,800.00 XI, onvoorziene uitgaven- 9,717.17 Totaal der uitgaven. f 283,690.76 Plaatselijke inkomsten Plaatselijke uilgaven Saldo f 283,006.76. - 283,096 76. Gisteren zijn tor verkiezing van dertien gemachtigden in iiet kerkelijk college der Hervormde gemeente alhier en ter vervulling van clrie vacatures, ontstaan door het over lijden van de heeren A. Oosterveen, J. C. Filedt Kok en W. Bronkhorst, die respectievelijk in de jaren '1873,1874 on .4875,hadden moeten aftraden, ingeleverd 1324 stem biljetten, van de ongeveer '1550 stemgerechtigden. Gisteren heeft o. a. voor de provinciale commissie van Zuidholland met goed gevolg het examen als hoofd onderwijzer afgelegd, de lieer J. G. van Balen. Door den minister van biuuenlandsche zaken is, onder dagteekening van 5 October jl, de volgende missive ge richt aan de commissarissen des konings in de provinciën Ter voorkomiug van verdere uitbreiding der longziekte onder het rundvee is het van veel belang, dat er zooveel mogelijk gewaakt wordo legen het gevaar ontstaande uit het brengen van verdacht vee op de stallen. Afzondering "Van verdacht vee van het gezond j op de stallen heeft veelal op onvoldoende wijze plaatshet is dus te vreezen, dat de ziekte gedurende den aanstaanden winter zal toenemen, ten ware alle verdachte koppels vóór dien tijd werden ingeënt. Ik acht het daarom noodzakelijk, dat het vervoer van verdachte runderen van de weide naar den stal, dat volgens dc eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 4870 {Staatsbladno, 131) verbodenis maar, volgens de tweede zinsnede van dat artikel, »door den burgemeester kan worden toegestaan, wanneer het noodzakelijk is, den. districts-veearts of zijn plaatsvervanger gehoordonder de door dezen aan te wijzen voorzorgsmaatregelen", alleen worde toegelaten onder voorwaarde, dat aan den burge meester een verklaring van een geëxamineerden veearts ovex'gelegd worde, dat de geheele koppel van den eigenaar van het verdachte vee, zoowel het verdachte als het niet verdachte, is ingeënt. Zonder zoodanige verklaring geve de burgemeester in geen geval vergunning tot vervoer naar den stal. Ik verzoek u, de burgemeesters in uwe provincie aan te schrijven, bovenvermelde voorschriften zorgvuldig na te leven en door waakzaam toezicht vóór en na de opstalling, vervoer zonder vergunning op de genoemde voorwaarden te voorkomenof, zoo het heeft plaats gehadmet de meeste gestrengheid te vervolgen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand December a. s. gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen vermeld in art. 9 der wet van 1 Juni '1865 {Staatsblad no. 59), ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als apotheker. De commissie van de tweede kamer, belast met het onderzoek van het verslag van het munteoiiege betreffende de kopercirculatie hier te lande, heeft dezer dagen haar verslag uitgebracht. Zij doet uitkomen, dat in'1870 weder vooreen aanzienlijk bedrag aan centsstukken is aangemunt, niettegenstaande destaatscommissie betreffende de vreemde muntcirculatie, in 1855 benoemd, reeds in hare rapporten op het nadeel der reeds overvloedige kopercirculatie had gewezen. Die staatscommissie had een intrekking onzer bestaande kopercirculatie en aanneming eener andere kope ren munt, in vorm van de Belgische verschillend, aange raden. Het munteoiiege bespreekt nu in zijn verslag een rationeel op zichzelf staand middel tegen een lang erkende kwaal: het binnendringen der Belgische koperen munt, welke sedert de indiening van zijn rapport nog even sterk en even onbestreden aanwezig is gebleven. De commissie zal over de nadeelen door den omloop van vreemde pas munt, vooral aan den kleinhandel en den arbeidersstand toegebracht, niet in bijzonderheden treden. Evenmin acht zij het van hare taak de onderscheidene voorgestelde mid delen tot herstel te bespreken, doch zij merkt op, dat het thans besproken rapport een geheel op zichzelf staanden maatregel betreft, waarmode geenerlei last voor de inge zetenen is gemoeid. Intrekking der bestaande overvloedige kopereirculatie en vervanging door een van de Belgische en Fransche in omvang en voorkomen verschillende munt is een maatregel, die niets prejudiciëert. Daar tegenover de voordeelen aan den maatregel geen noemenswaardig financieel bezwaar voor 's rijks schatkist is verbonden, zoo meent de commissie dat het wenschelijk is aangaande dit onderdeel onzer muntwetgeving nader te worden ingelicht en zij heeft mitsdien aan de vergadering voorgestelddit haar verslag te doen drukken en ronddeelen, en daarvan een exemplaar te zeilden aan den minister van financiën, met verzoek, do kamer te willen inlichten, welke de rede nen zijn geweest, waarom tot dusverre geen gevolg is gege ven aan de denkbeelden door het munteoiiege in het besproken verslag ontwikkeld. Er loopt een gerucht dat de minister van oorlog den ex-kapitein Janssen een betrekking heeft aangeboden. Wij doelen het gerucht slechts onder reserve mede, ofschoon de persoon, die ons het bericht heeft medegedeeld, gewoon lijk goed is ingelicht. Het komt ons echter onwaarschijnlijk voor, dat den heer Janssen een nieuwe rijksbetrekking zal worden gegeven, voor dat hem"alsnog eervol ontslag is verlèend.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1