A0. 1872. M' 2981. Donderdag 17 October. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door bet geheele Rijk f 185. 2 50. BUITEHLAHDSCflE BERISHTEB. In vele streken van Rusland, vooral op het platteland, wordt door de cliolera nog groote verwoesting aangericht en veroorzaakt zy verschrildeel yket ellende. In hetgquyei;-, i>rnement Pultawa ondortaudereiiT'wSSr dié epidemie ouder cïe arme landelijke bevolking nog hevig heet scht, ismen bijna van alle geneeskundige hulp verstoken. Zelden ver toont er zich, ten minste in de dorpen, een districts-arts, zoodat de treurige gevolgen zich vanzei ven laten berekenen. Laatstleden Woensdag is het stoffelijk overschot van koning Karei XY in den vorstelijkcn grafkelder, in de Ridderholmskerk te Stockholm.'" bijgezet. In de straten, waar de stoet moest doortrekken, was tot op de daken dei- huizen letterlijk ieder plekje bezet, zoodat, naar de alge- meene verwachting, die aandrang onmogelijk zonder onge lukken konatloopen. Gelukkig heeft zich dit niet bewaar heid. Van het koninklijk slot tot aan de kei k stonden de troepen in twee gelederen geschaard. Ten 12 ure verkon digde het gelui der klokken, dat de stoot zich in beweging stelde en weldra zag men de hooge katafalk, waarop de lijkkist was geplaatst en die werd voorafgegaan door de cadets, de leerlingen der militaire academie en de kinderen uit het vrijmetselaars-gesticht. De lijkkist, te midden eener prachtige zwarte draperie, was bedekt met een purper in hermelijn en goud afgezet kleed, waarop de koninklijke familie en de garde kransen hadden nedergelegd. Op de katafalk, gedragen door Zweedsche en Noorweegsche adju danten en onderofficieren, volgden de rijksbanierdragers .Daarachter volgde koning Oscar onder een in zwart gede coreerden troonhemel, vergezeld van zijne drie zonen, voorts de kroonprins van Denemarken, de hertog van Delame, de prinsen van Waldeck en Wied, de Zweedsche en Noorweegsche staatsraden, de koningin Sophia en de koningin-weduwe Josephine onder een trounhemel, de kroonprinses van Denemarken en de hertogin van Delnrne, waarna verschillende ambtenaren en een detachement der garde tot sluiting van den trein. In de kerk werd de stoet opgewacht door het corps diplomatique en de voor deze gelegenheid aangekomen buitengewone vertegenwoor digers van vreemde vorsten. Nadat de hoornmuziek, terwijl de leden der koninklijke familie plaatsnamen, een treur- marsch had doen hooren ener vervolgens onder orgelbe geleiding een toepasselijk kerklied was aangeheven, hield de bisschop dr. Brieg een lijkrede naar aanleiding van Deut. 32, vers 39 en 40. Na afloop daarvan werden de gebruikelijke ceremoniën bij het lijk verricht door den aartsbisschop van Upsala, geadsisteerd door de bisschoppen Bring en Flinsburg, den opperhofpvediker en den eersten predikant, dr. Fallenius. Daarop volgde de verzegeling der kist door den minister van justitie, na welke formaliteit de plechtigheid op de gebruikelijke wijze met een gebed werd ten einde gebracht. Alle kantoren en winkels in de stad waren den geheelen dag gesloten. Uit Liverpool eh andere havensteden meldt men dat aan de kusten van Ierland en Wales orkanen gewoed heb ben, waardoor vele schepen zijn verloren geraakt, Meu- schenleveus zijn er voor zoover bekend is niet te be treuren. Onder de 653 vrouwen aan wie de Duitsche keizer een decoratie heeft toegekend voor haar liefdadige be moeiingen tijdens den jongsten oorlog, meest vorstinnen en dames uit aanzienlijken kring, komt ook voor een dienstmeisje, Helena Scheer, te Reichenbach. Prins Albert van Pruisen is den *14 dezer overleden, (geboren 4 October 1809, op 17 September 1830 gehuwd met prinses Marianne der Nederlanden, welk huwelijk op 28 Maart 1849 door echtscheiding werd ontbondenop 13 Juni '1853 morganatisch gehuwd met de gravin van Hohenau.) Hoe levendig de handel in haar nog altijd is, blijkt uit een bekendmaking, dat op don spoorweg tusschen Berlijn en Hamburg een baal haar van honderd drie en dertig pond gestolen is. Het grootste gedeelte van dit artikel, bij de dames zoo geliefkoosd, is afkomstig uit krank zinnigengestichten, gevangenissen en werkhuizen. De Frausche regeering heeft voorzorgen genomen, dat maarschalk Bazaine, wiens zaak, gelijk uit verscheiden berichten is gebleken, zeer ongunstig staat, niet ont vluchten kan. De kolonel Gaillard, die met het komman dement over het toezicht van den gevangene is belast, slaapt thans in een kamer, welke onmiddellijk aan die des maarschalks grenst. De patrouille-dienst is verdubbeld en moeilijk kan men veHof bekomen, om Bazaine te bezoeken. Zoo als bekend is, had de beroemde scheikundige Payen, die tijdens het beleg van Parys plotseling te Grenellc overleed, in het conservatorium des Arts-et-Metiers, een kabinet, waarin de grootste wanorde heerschte. Hij stond nooit tóe dat men er het minste in opruimde. Eenige dagen geleden liet zijn opvolger het schoonmaken, bij welke ge legenheid een hoop papieren van onder het stof te voor schijn werd gebracht, die weldra bleken geldswaarde te zijn. Er was voor niet minder dan 230,000 francs. Ze wer den op het bureau der directie gebracht en denzelfden 6 (Brieven Franco.} avond ontving mejuffrouw Payeu nog de schriftelijke ken nisgeving van de vondst. In de onderaardsche gewelven van de bleekertj dor hoeren Ródoux, departement der Seine, waien twee werk lieden den 25 September Jipm den arbeid, in een gedeelte waawnfin-verzuimd had degew'öne Schoren aan te brengen. Plotseling stortte eeu zwaar steenblok op een van hen en doodde hem terstond. Op den kreet van ontzetting, door den andereu uitgestooten, kwam men van alle kanten toe- loopen, doch voud horn, als door eeuwouder 'tgevaar ont komen, naast het lijk van zijn makker, geheel ongedeet tl staan. Echter had het ongeluk van dezen hem zoozeer aan gegrepen, dat hij eenige oogeublikken daarna don geestgaf. Een Parijsch blad veihaaltliet volgende: Iueen huis in de rue de la Procession te Parijs, woout oen vogelkoop man beneden, en boveu een artist. De muziek, die oen aantal papegaaien, kakatoo's en andere vogels met sein ille stem, onafgebroken maakten, verveelde den bovenbewouer vreeselijk, maar, daar hij toch zelf niet verhuizen wilde, bedacht hij de volgende list. Meer dan twintigmaal daags ging hij uit en sprak telkens als hij langs de kooien ging op zachten toon de woorden: »Vive rEmpeieur!" De vogels profiteerden uitmuntend van de les en binnen veertien dagen schreeuwde de geheele menagerie uit allo macht niets anders dan sVive i'Empeieur!" tletspreekt van zelf, dat de politie zich spoedig met de zaak bemoeide en daar de vogels zich daarom natuurlijk weiuig bekreunden, werd de koopman genoodzaakt zich van zijn keizersgczintle bent te ontdoen. Dit was juist wat de artist beoogd had. Een dame uit de demi-monde reed op de boulevards in Parijs, in schitterend toilet, met prachtige equipage en in nonchalante houding, zooals die dames dat daar gewoon zijn. Door een opstopping van rijtuigen tot stilstaan ge dwongen, trekt zij de aandacht van eenige gamins en voor bijgangers, die op rneer eerlijke maar moeitovolle wijze den kost moeten verdienen. Zij wordt uitgejouwd, zelfs met vuil geworpen en eindelijk wordt de menigte onrustbarend, totdat een straatjongen met echt bijtenden Parijschen spot uitroept: Plaatsmaakt ruim te voor de voddenraapster der toekomst! Toen werd zij doorgelaten. Een huwelijk zonder voorbeeld is de verleden week iu de gemeente Lascombes, nabij Bezons gevierd. De bruide gom is 74 jaar, en de bruid 72. Maar door een nog merk waardiger bijzonderheid, werden de verloofden bijgestaan, de een door zijn vader, oud 107 jaar, de andere door hare moeder, oud 104 jaar. Do genoodigden waren ten getale van 80, allen zonen, kleinzonen en neven der gehuwden. Na het bruidsmaal werd het bal geopend door den vader en do moeder der echtelingendie een menuet dansten, tot groote voldoening der aanwezigen. liet bal duurde tot G uur 's morgeus eu eindigde met een tweede eetmaal. De groote financieele maatschappij La Socióté gé nérale te Antwerpen heeft een plan opgevat tot het bouwen van een nieuwe en reusachtige zeehaven aan den linker oever der Schelde, in de polders van Oost-Vlaanderen, recht over Antwerpen. Een brug over do Schelde, ten zuiden van die stad, zou deze nieuwe haven door middel van een spoorweg aansluiten aan het spoorwegnet van gansch het landdoor deze brug zou de vaart der biunon- en bcurtschuiten, alsook der middelmatige schepen, die naar Brussel of ciders moeten en thans voorbij Antwerpen komen, gansch afgebroken zijn. Om daarin te voorzien zou de maatschappij een kanaal graven, hebbende eene breed te van niet minder dan 70 meters, te beginnen aan de Pijp-Tabak, dwars door de Vlaamsehe polders, tot aan Burcht. Tusschen dit kanaal en de Schelde, naai Antwer pen, zouden aclit of tien dokken gegraven worden, die elk zoo groot zouden zijn als de tegenwoordige bassins van Antwerpen. Als men hier nog het noodig aantal entiepots, magazijnen, stations en spooi wegen voor de geladen of gelost woi dende goederen bijvoegt, -zal men zich een denk beeld kunnen maken van dit reusachtig werk, waarvan de uitvoering niet minder dan 120 miüioen francs zou kosten, Eeu pachter in de nabijheid van Temesvar (Hongarije) had twee paarden en twee ossen op stal staan, die hem 't voèr niet meer waard schenen. Hij zelf had geen tijd om in Temesvar ter markt te gaan en vei zocht daarom een be kende, die er toch heenging, zijn beide paarden mee te nemen en te verkoopou ofte verruilen. Een anderen vriend gaf hij de ossen mee tot hetzelfde doel. De goede man had geen betere uitvoerders van zijn plan kunnen vinden; beide vrienden deden uitmuntende zaken. De een deelde hem namelijk mede, dat hij er, wel is waar, niet in geslaagd was de paarden te verkoopen, maarhy had ze, tegen bijbetaling van niet meer dan 80 gulden, voor een paar mooie ossen verruild. De ander deed weten, dat liet hem gelukt was de uitgemergelde ossen, die immers uit niet veel meer dan vel en been bestonden, met een toegift van slechts 50 guldon, tegen een paar prachtige trekpaarden te ruilen. Men stelle zich het lange gezicht van den pachter voor, toen hij zijn eigen beestjes weür iu ontvangst nam. Prachtiger dan ooit verryst Chicago uit haar asch. Het Dontbrandbaar hótel" vau Potter Palmer b. v. kost niet minder dan '1,500,000 dollarsde gevel herinnert aan het paleis der dogen te Genuade San Morco-kerk te ADVEBTBNTIBN: Prijs: van i lot 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. Venetië én eeu deel van 'tLouvre te Part's. Ecu hoek bootst een gedeelte vau 't Vaudeville-theater iu die stad na. Het gebouw beslaat naar de zijde van de Statestreet een lengte S van 254 voet, aan die van de Vabash avenue 125 vöet en -• j naar den kant van Monroe 253 voètr^ErVijn zeven ver-1 ■'ztjn zeven ver diepingen eu 830 kamers met plaats voor 1000 gaston. Het Pacific-hotel is 325 voet lang, 130 voet breed en zal 475 kamers bevatten. Het is in renaissaucc-stijl gebouwd en geveer 800,000 dollars. Het Shermanthótel met 275 kamers kost 600,000 dollars. Allo zullen met Mei ge- - opend wordeu. Ilioibij valt op te merken, dat genoemde 1 gebouwen volstrekt geen uitzonderingen zijn. Eenige jougelui zaten vroolyk bijeen aan de oevers van do Zumbrois in "Wabasha County, toen zij eensklaps eeu groote ratelslang itCliun onmiddellijke nabijheid ont dekten. Eeu uit't gezelschap nam onmiddellijk zijn viool, en tot elks verbazing kwam er nog een slangenkop tusschen de rotsen te voorschijn, en zoo tot 9 toe. De diereu, die met welgevallen luisterden naar de tonen der muziek, werden allen vóór den afloop van het concert zonder moeite af-s^ gemaakt. David Crockett, de bekende dierentemmer, bezochti eens te "Washington eeu groote menagerie en riep, terwijl f hij voor eeu hok bleef staan, waarin een groote baviaan j| zat, uit de \olhcid van zijn gemoed. ji ïPrecics Tom Smith vau Alabama." (Tom Smith was de jj naam vau eeu senator). Mijnheer 1" klonk het hem op eens uit den mond van een verontwaardigde in de ooren. Ct ockett keek om en zag den senator in quacstie met een 5 dame aan iedereu arm achter hem staan. 'j »Het spijt mij, mijnheer," zeide hij, zich verontschul- 1 digende. »Ik wist waarlijk niet dat gij achter mij stond. Anders toch zou ik bepaald niet gezegd hebben, wat gij nu hebt gehoord." De heer Smith was echter werkelijk hoos en wilde terug- trekking van Crocketts woorden. j nGaarue," zeide de schuldige, die zeer inschikkelijk was van nature. »Zeer gaarne wil ik terugtrekken. Zeker, i zeker," en zoo sprekend, keek hij beurtelings den baviaan in het hok en het werkelijk zeer lcelijke lid van den senaat aan, maar in alle oprechtheid, ik weet waarlijk niet aan wien ik eigenlijk vergiffenis moet vragen, aan u of aan den baviaan." BIHMENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 16 October 1872. Gisteren heeft voor de commissie te 's Hage, de heer C. Schepp alhier, met goed gevolg het examen voor de wis kunde afgelegd. De juffrouwen M. van der Laan en G. Molenaar kweekelingen aan do Alida-bewaarschoolhebben dezer dagen met gunstigen uitslag examen als bewaarschool- houderes afgelegd. Bij liet concours van de vereeniging'sOIympia" te Delft, heden geiioudon, heeft de heer Daniël Visser, van Schiedam, den rozenprijs behaald. Voor de stille gemeente Kethel was de 15 dezer een ware vreugdedag: ze had het voorrecht met haar algemeen goachten hoofdonderwijzer, den heer C. C. Schepp, diens feest van veertigjarigen schooldienst te vieren. Treffend waren de blijken van liefde, die de jubilaris in den voormid dag van zijn tegenwoordige en vroegere leerlingen mocht ontvangen, en niet" minder die van genegenheid en waar- deeriug, welke hem in den loop van den dag vanwege da hooge regeering, het gemeentebestuur, schooltoezicht, familie, vrienden en Sehiedamsche ambtgenooten toevloei den. Onder de vele en kostbare geschenken, den jubilaris als een stoffelijk aandenken op dezen heugelijken da<* aan geboden, dient de fraaie fauteuil, hom door het gemeen tebestuur vereerd, vermeld te worden. Het schoollokaal, dat in een sierlijke feestzaal herschapen was, zag 's avonds een groote schare van genoodigden om den jubilaris en gullen gastheer vereenigd. Tal van heihvenschen werden daar ontboezemd voor den waardigen man, die gedurende vele jaren geheel alleen met taaien ijver en gelukkigen uitslag een school met ongeveer honderd leerlingen heeft beheerd, die in zijn gemeente van gemengde bevolking immer verdraagzaamheid in het godsdienstige heeft zoeken aan te kwecken, en zich altijd iu de achting en genegenheid zijner gemeentenaren mocht verheugen. Met het oog op dc0 schooljeugd vooral was het"te be jammeren, dat den ganschen dag het weder zoo bitter slecht was. Met zekerheid kan de Friesche Oour. mededeeleu, dat liet gerucht, door hét Vaderland medegedeeld, als zou den ex-kapitein Janssen door den minister van oorlog eene betrekkiug zijn aangeboden, niet juist is. Later zal wel blijken, zegt de P. wat van d'it gerucht waar is. In de Lceuio. Oour. leest men de volgende advertentie De oud-kapitein der infanterie P. A. Janssen, bet agentschap in Wijnen, in spiritualiën en likeuren, voor huizen te Bordeaux eu Mainz, op zich genomen hebbende, beveelt ED tl RAN T.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1