A". I8t2. 2982. Vrijdag IS October. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. üc BUiTEMLAHDSCHE BERICHTEN. BIBRENLANDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENTs Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door het gcheoie Rijk i 85. 2 50. (Brieven Franco.) ABVEBTBNTIENi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel mctr ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van don prijs. Uit St. Petersburg bericht men van 12 dezer, dat de vroegere mededeeiingen van eenige vreemde dagbladen, luidens welke de oorlog van Rusland tegen den vorst van Cfiiwa eeifuitgemaakte"ZÜak was, liet Russisch* leger reeds derwaarts was opgerukt, en Engeland het aanzoek van Chiwa om hulp had geweigerd, ten eenemale omvaar en louter verzinsels ziju. De generaal-gouverneur van Turke stan, generaal Kauiïmann, die, ingeval Rusland voornemens was om Chiwa den oorlog te verklaren, natuurlijk met de leiding daarvan zou heiast worden, houdt zich uitsluitend met het behartigen der belangen van het aan zijn zorg toe vertrouwd Russisch gebied in Centraal-Azie bezig. Ook hebben de garnizoenen van Turkestan, Orenburg, Alexau- drowski enz. hunne standplaatsen volstrekt niet verlaten. Een overeenkomst, betrekking hebbende op de Slees- wijkers, die Deensche burgers gebleven zijn, is thans tus- schen de Pruisische regeering en Denemarken tot stand gekomen. Daarin wordt bepaald, dat zij, die als zoodanig uitgeweken zijn en in Denemarken domicilie en burgerrecht verworven hebben, even als andere vreemdelingen in Slees- wijk kunnen terugkeeren, zonder aan vervolging bloot gesteld te zijn. Dit zal mede toepasselijk zijn op hen, die uitgeweken zijn, nadat zij tot den militairen dienst bij het Pruisische leger opgeroepen waren, mits zij de Deensche nationaliteit binnen den bepaalden termijn gekozen hebben. Zij daarentegen, die aan de formeele voorwaarden der keuze van nationaliteit niet voldaan en zicli door de vlucht aan hunne militaire verplichtingen onttrokken hebben, zullen als Pruisische onderdanen beschouwd worden en kunnen in Sleeswijkniet terugkeeren, zonder zich aan straf bloot te stellen. In den laatsten tijd trekt in de straten van Waterfort en Framore in Ierland een reizend muzikant bijzonder de aandacht Met een prachtig draaiorgel op een wagen, die door een ezel wordt voortgetrokken, trekt hij de geheele streek rond. Tot zoover is aan het bericht nietveei bijzon ders,' en toch is het oén staaltje tè meer bij de vele van den excentrieken geest dér Engelschen. De straat-virtuoos is namelijk een rijk grondeigenaar, die eene weddingschap van 5000 pd. st. h'eeft aangegaan, dat hij en zijn ezel, ge durende zes maanden, hun onderhoud zullen vinden uri de opbrengst van de.straatconeerten op het orgel. De uitvinder van den erwtenworst, de Berlijnsche kok Grimberg, is dezer dagen op53jarigen leeftijd overleden. De kardinaal de Bonnechose, die naar Rome gelden voor den St. Pieterspenning heeft overgebracht, is te Parijs teruggekeerd en door den heer Thiers ten gehoore ontvan gen. Volgens sommige berichten, zou de kardinaal uit naam en. op-verzoek der Fraftsehe regeering, den paus hebben, aangeraden Rome niette verlaten, en-zou Zijne Heijjgheid daarop geantwoord hebben,-dat'hij inliet geheel niet voor nemens was anders te handelen. Ten gevolge van het verbod, om te la Rochelle een conferentie te houden, heeft de heer Louis Blane thans aan verschillende bladen de redevoering gezonden, die hij dacht uit te spreken. Wij nemen hieruit over het radicale pro gramma door den spreker geformuleerd. Van üe radicale partij te zijn is, zegt de lieer Blanc, te willen: Dat de republiek, steunende op het algemeen stemrecht, ten doel hebbc de zedelijke, verstandelijke en lichamelijke verbetering van het lot van alien; »Dat de herhaalde vernieuwing der vergaderingen, man datarissen van de nationale souvereiniteit, die in voortdu rende betrekking houde met de publieke opinie en de ver- kozenen des volks belette-zijn meesters to worden Dat, om aan het gezag, uit de natie voortgesproten,-de noodzakelijkheid te besparen tot het doen, of het gevaar tot het ondergaan van een staatsgreep, mentegenoverdiomacht geen enkele mededingende autoriteit plaatse Dat het lager onderwijs verplichtend en gratis zij eh door leeken gegeven worde Dat het onderwijs bestuurd worde derwijze, dat men de ontluiking der verschillende bekwaamheden begunstige en de eerste der vrijheden ontwikkele, die der roepingen; Dat elk burger geroepen zij om de wapenen voor zijn land te dragen, zoolang de krijgsmanstoewijding noodzakelijk zal zijn in de wereld Dat de doodstraf uit onze wetboeken verdwijne Dat men in de administratie der justitie die gratis-hulp iavoere, zonder welke degelijkheid voor de wet een hersen schim is; Dat men de politieke centralisatie handhave, die de kracht is in de eensgezinheid, maar dat men de admini stratieve centralisatie, welke liet despotisme en de ver smoring is, vervange door het gemeentelijke leven en de gemeentelij ke wij h eid Dat men, door de invoering van een eenige belasting, tracht te vestigen het régime der ware evenredigheid van de lasten; i Dat men, in plaats van hinderpalen in den weg te leggen, elke poging, hetzij individueel, hetzij collectief, bescherme, •r die- ten doel heeft om trapsgewijze het proletariaat af te v. schaffen, den werkmau uit de betrekking van gesalarieerde tot dien van vennoot te verhellen, en meer en meer voor den arbeid toegankelijk te maken het genot van het recht van eigendom, eengroudrecht, dat, gelijk de lieer Thiors zeer wel gezegd heeft, de meiischelijjfce natuur aankleeft Dat het régime der privilégié plaats make, voor een ré gime,"dat aan alle do gelijke ontwikkeling hunner ongelijke vermogens zal verzekeren En eindelijk, dat men voor volstrekt onschendbaar houde de vrijheid van drukpers, de vrijheid van geweten en van stemming, de vrijheid van vcreeuiging, alle vrijheden door middel waarvan de minderheid op hare beurt meerderheid kan worden, wanneer zij gelijk heeft en dit bewijst. Aldus zijn do hervormingen, vervat in de leerstelling van de partij, die men onder den naam van radicale partij aan duidt, en zoo het door zinspeling op liaro strekking cn hare, logische aaneenschakeling is dat men ze radikaal noemt, dan heeft men, ik herhaal het, gelijk. Maar men heeft on gelijk, zoo men door die benaming de partij, welke ze be lijdt, wil aanduiden als een partij, vurig tot liet buiten sporige, onverdraagzaam, onbekwaam om zich naar de omstandigheden te schikken en ongeduldig om meteen sprong de uiterste grenzen van haar ideaal te bereiken." De Echo du Nord deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent deu beruchten smokkelaar Delannoy. Hij ontziet zich niet omaan liet hoofd zijner bendeOichies of Flines stapvoets door te trekken. Zijn gezicht is zwart gemaakt en hij is gewapend met een lans en een revolver. Hij gaat niet eerder op een draf loopen vóór hij de laatste huizen gepasseerd is. Wanneer hij zich in een herberg op houdt doet hij niemand leedmaar gaatna alle vensters opengezet te hebbenvoor de deur staan en laat geen der bezoekers vertrekkenmen kent ziju gewoonten en ieder een voegt er zich naar. Er zijn vele personen, zelfs maires en veldwachtersdie met hem drinken en klinken. »0 zegt men, Delannoy is een goede Teer el, hij doet niemand kwaad en schiet alleen op 'commiezen en gendarmen 1 (Letterlijk). Eigenlgk doet een groot gedeelte der bevol king van zekere dorpen met hern mee, gedeeltelijk uit vrees voor den gedachten smokkelaar, gedeeltelijk uit be wondering van zijn avontuurlijk en stoutmoedig karakter. Het is dan ook geen wonderdat de menigvuldige huiszoe kingen, door den onderprefect van Douai bewerkstelligd om Delannoy gevangen te nementot niets leiden. Zoo werd onlangs een zoodanige huiszoeking gedaan, terwijl hij in een put en slechts met het hoofd boven water zatde gendarmen onderzochten-alle hoekentot zelfs op korten afstand van de plaats waar hij verscholen was, maar von den hem niet bij een andere gelegenheid zathy ineen huis rustig te eten, terwijl men in het naastgelegen huis naar hem zocht. De vermetelheid van dezen avonturier is inderdaad voor beeldeloos en het gerucht loopthij zelf verspreidt het dat hij besloten heeft zich niet levend te laten gevangen nemen. Zijn gevaarvol leven is hem tot een hartstocht geworden; men zegt, dat hij onlangs besloten was om in Zwitserland, te gaan wonen, maar er niet aarden konhij kreeg het vsmokkelaarsheimwee" en kwam weldra te rug om op de FranschBelgische grenzen zijn oud beroep voort te zetten. Zondag jl. is te Troppau, de hoofdstad van Oosten- rijksch Silezië, feestelijk en plechtig hot bronzen stand beeld van Schiller onthuld, 'twelk door baron Klein uit eigen middelen aan die stad ten geschenke is gegeven. Het beeld is eene kopie van het door den thans reeds overleden beeldhouwer Meixner voor het Schiller-feest van November gegoten. Op het uit Siloziseh marmer vervaardigde voet stuk staat aan de eene zijde sSchiller", aan de andere aden zanger des volks". Tot het fecstprogramma-behoorde de opvoering in den stadsschouwburg van aWilhelm Teil". De stad Troppau heeft den gever van het beeld het eere burgerschap geschonken. In de Spaansche zeevesting Ferrol is oen opstandje uitgebroken ten gunste van de foederalistische republiek het beperkt zich tot het arsenaal en de marine-soldaten, terwijl zoowel de oorlogschepen op de reede als het gar nizoen der stad getrouw bleven. In de cortes heeft de president-minister, Zorilla meegedeeld, dat er onmiddellijk troepen waren afgezonden om de opstandelingen ten getale van 1500, tot hun plicht te brengen, en het gebeurde vol strekt geen aanleiding zou geven tot het nemen van maat regelen tot beperking van de vrijheid dor burgers. Men schreef de beweging toe aan de Alphonsisten, maar zoowel deze als de republikeinen verklaarden zich onschuldig. Het hoofd van den opstand is een om wangedrag ontslageu zeeofficier en een tamelijk onbekend aanhanger van de Carlisten. Een later bericht houdt in, dat de kapitein-generaal van Galiicië den 13 dezer, des avonds binnen Ferrol is gekomen. Hij is meester van de stad en verwacht versterkingen van Gyon en Santander, om den opstand te onderdrukken zon der bloedvergieten. De opstandelingen -zijn ingesloten in het gebouw van het arsenaalzij zullen aangevallen wor den, indien zij ter zee pogen te ontsnappen. Uit Athene verneemt men, dat er nog steeds roover- bonden op de beeu ziju en deze zich niet bepalen tot het heffen van losgeld van door haar gevangen genomën per^ sonen, maar ze ook barbaarseh mishandelen. Zoo.liebbén die onmenschen dezer dagen zekeren heer Catzanos e'èn losgeld van lh,000 Dr.,.laten betalen, doch hem eerst.op,., vrije voeten gesteld, na hem den neus en de ooren te hebben afgesneden. De ijzerfabriek van Johnston, in Pensylvanië, de' grootste in Amerika, is door brand Vernield. De schade wordt op 1millioen dollars geschat. SCHIEDAM, *17 October 1872. "Verslag van liet verhandelde in dè zitting van Woensdag den 16 October-1872, van de kamer van koop handel en Fabrieken te Schiedam. Afwezig de hoeren J. T, Beukers en L. W. C. Walraven. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeiing der ingekomen stukken. 3. O p grond van de ondermaat, welke alhier in de bran derijen bestaat en welke hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan den slechten toestand van het water in het afgeloopen tijdperk, woult uitvoerig beraadslaagd over de vraag of de kamer zich niet behoorde te wenden tot Zijne Excellentie den minister van financiën, met verzoek den heer controleur te dezer stede te machtigen aan de branders uitstel van peiling te verleenen. Hoe wenschelijk, hoe billijk zulk een uitstel ook zou zijn, wordt nochtans besloten vooralsnog geene stappen in deze te doen,'naardien de kamer zich overtuigd houdt, dat de heer controleur, bekend met den toestand en met de oorzaken daarvan, niet zal nalaten de branders uitstel te. verleenen, zooveel zijn plicht gedoogt en met een vrijzinnige toepassing van de wet is overeen te brengen. 4. Nanr aanleiding der vele klachten nopens de min regel matige wijze waarop de contributie, verschuldigd wegens liet binnentreden der beurs na'sluiting van het hek, wordt geïnd en aan het gemeentebestuur verantwoord, draagt dè kamer den commissarissen der beurs op deswege een onder zoek in te stellen en zoo noodig te dien aanzien voorstellen to doen. 5. De commissie belast met het onderzoek naar den voorgenomen aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland, brengt een voorioopig verslag uit harer werkzaamheden. Voor de eerstvolgende ver gadering hoopt zij met hare taak geheel gereed te zijn. 6. Op verzoek van een derde wordt door een lid der kamer de vraag opgeworpen, of de kamer geen pogingen zou behooren in 't werk te stellen, om de beperking in het stoken te doen ophoudenhij achtte het ongeoorloofd de fabrikanten te beletten zooveel te werken als zij verkozen bovendien wordt daardoor de prijs van het fabrikaat op een onnatuurlijke wijze verhoogd en mitsdien ook de con currentie bemoeilijkt. Hiertegen wordt opgemerkt, dat dè beperking, waarvan hier sprake is, juist een gevolg is der vrijheid van ieder fabrikant om niet meer te fabriceeren dan hij iu zijn belang acht; dat de afnemers van het fabri kaat wellicht gaarne een overproductie zouden zien, docli dat liet niet te rechtvaardigen zou zijn in 't belang van dezen, de brandeis tot meerder productie le nopen dooi- hen de vrijheid te ontnemen met hunne mede-fabrikanten in óverleg te treden tot het al of niet stoken in hunne branderijen. '1859 teWeenen gemodelleerde standbeeld, en is teWeeneni k De kerkeraad der Christelijk Gereforrneerde'gemeenté alhier, heeft het volgende drietal predikanten geformeerd, de hoerenII. Beuker, te HarlingouB. C. Felix, te den Helder, eu G. A. ICempf, te Maassluis, Gisteren heeft de schietwedstrijd, door het korps, koninklijke scherpschutters van Rotterdam uitgeschreven, een aanvang genomen. Des morgens ten 7 Zi ure vereenigde zich op de sier! ij k met vlaggen en groen getooide schietbaan, de leden van de Rotterdamsche scherpschutters vereeuiging en de voor den wedstrijd uitgenoodigdo corporatiën, het regement dd. schutterij van Rotterdam; de mariniers, aldaar garnizoen houdende, de dd. schutterij vanDelfshaven, de scherpschutters van Schiedam en de vereeniging Een dracht uit Vlaardingen, allen vertegenwoordigd door offi- - eieren en door een aantal schutters. Alhoewel de wedstrijd dadelijk een aanvang nam en onafgebroken tot in den laten namiddag werd voortgezet, kon zelfs de wedstrijd op 300 passen en die met een revolver op 25 passen, niet tot een beslissing komen. Op 300 passen is o. a. een prijs behaald door den heer J. Witkamp, van de Schiedamsche scherpschutters ver eeniging, met 4*1 punten. Dinsdag stond voor de arrondissements-rechtbank terecht de brandersknecht J,K.,van Schiedam,die,uit wraak" omdat hij, als meesterknecht uit den dienst van deu heer Kleyheeg, brander aldaar, ontslageu was, op deu -14 Sep- tembei moedwillig onbereide stoffen in de bedoelde bran- - derij, tot een bedrag van f 40, had bedorven.' Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf vau één maand, te COURANT. V

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1