W oensdag ctober. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. *A°. 1872. M 2985. BUITESlUSIOgCHE 8SR10Him BirJNEffl.ANDSCHE SERIGHTEil. BP\ 2£«9 RANT. dé far ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door bet gcbeclc Rijk f 1.85. 2.50. CBrievci* Franco.) Ia Polen en vooral in de hoofdstad "Warschau woedt de cholera; het Russisch bestuur heeft, het feit langen tijd stilgehouden; de Pruisische besturen hebben overal maat regelen van voorzorg genomen, Zaterdag heeft de heer Thiers het Elysde te Parijs ver laten en zich naar Versailles begeven, ten einde zich daar weder te installoereu, met het oog op de naderende her vatting der zittingen van de nationale vergadering. Bij die wederbijeenkomst der kamer zal men een geheel andere groepeering der partijen hebben. Het rechter-centrum is namelijk in staat van ontbinding en, brekende met het oude monarchale programma, sluit hot zich nu voor een deel aan bij hen die de conservatieve republiek voorstaan, wcudw de republikeinscho denkbeelden alsdan een to taal van-435 meer of mindere warme voorstanders (rcchter- en linker-centrumgematigde linkerzijde en radicalen), zullen tellen, die zich in ieder geval bij de politiek van den heer Thiers zullen aansluiten, en waaraan alzoo de meer derheid in de kamer verzekerd is, wier totaal getal leden 749 bedraagt. De resultaten der in Fraukrijk plaats gehad hebbende verkiezingen zijn als volgt: In de departementen Gironde, Indre et Loire en Oise zijn de republikeinscho candidaten, iu Monbihan de legitimistisclie en in de Vogezen de radi cale candidaat gekozen, terwijl in Algeria de verkiezing van den republikein Crémieux zeker is. De Pr esse meldt dat don 16 dezer door oen ketting boot, welke een aantal schepen opsleepte tot boven de brug van Bercy, een vormlooze massa, dat do gedaante liad van een lijk, uit de Seine is opgehaald. Na haar binnen boord gehaald te iiebben, herkende men de kleeding van een duiker ofscaphandre, op verschillende plaatsen doorboord en de overblijfselen van een instaat van ontbinding zijnd lijk bevattende, benevens een verzegelde blikken doos, waarin men depêches vond van de delegatie te Bordeaux aan de regeeriug te Parijs. Men had dus voor zicli een moedig slachtoffer uit den jongsten oorlog, dat getracht had om tijdens het beleg van Parijs de Pruisische liniën tc passoeren, door de bedding der Seine ais zijn weg te nemen, liet bleek latei- dat het een kapteiu dor genie was, mot name Louis Legrand, die tot liet Loire-lcger luid behoord en liet waagstuk had beproefd, maar naar men vermoedt door de Duitsche kogels is getroffen toen hij, na eenigen tijd in de Seine te zijn geweest, meende de Pruisische liniën te zijn gepasseerd en zich hoven het water wilde wagen. Een Brusselseh blad deelt eemge bijzonderheden mode omtrent de ontginningdersteenkolenmijnon ir.België, waaruit o. a. blijkt, dat die mijnen meer dan '100,000 hec taren van het Belgische grondgebied beslaan en aan niet 'minder dan 35,000 a 40,000 werklieden arbeid verschaffen, liet aantal tonnen kolen, uit die mijnen gegraven wordende, neemt sedert 1836 jaarlijks toe. De voornaamste Belgische kolendistricten, dat van Luik en dat van Charleroi hebben over het laatstvcrloopcn jaar opgeleverd 3,176,000 ton voor uitvoer bestemde kolen (waaronder alzoo de voor biu- nenlandsch verbruik afgeleverde niet begrepen zijn). Do voornaamste uitweg voor het Belgische kolenproduet is Fraukrij k. Vanhet ovengenoemde bedrag zijn ruim2,900,000 ton derwaarts uitgevoerd. Do aanzienlijkste vreemde ver bruiker, na Frankrijk, is Nederland, werwaarts 238,667 ton zijn verzonden. Pruisen heeft niet meer dan 14,580 ton Belgische kolen verbruikt. De jaariijksche uitvoer van cokes naar Fraukrijk bedraagt omstreeks 35,000, dienaar het groot-hertogdom Luxemburg gemiddeld 214,200 ton. Te New-York heeft mon een depêche uit Japan ont vangen, luidens welke men geslaagd is, om do geldswaarde van de onlangs in die wateren verbrande en gezonken stoomboot America terug te bekomen. Die waarde, be dragende 400,000 dollars, moet echter ten halve gesmolten zijn en zal nu waarschijnlijk naar de Vcrecnigde Staten teruggezonden worden. Alle dagbladen van New-York verhalen een vroese- lijko en buitengewone schipbreuk. Eenschip, dat vaneen lange reis huiswaarts keerde, ont moette in Mei 11., tusschen de wateren van Iliaska en do zee van Behring, een onttakeld schip, dat van tijd tot tijd tegen onafzienbare drijvende ijsbrokken stiet. Na hevige en gevaarlijke stroomen doorgeworsteld tc hebben, gelukte het den kapitein eindelijk, langs hel ijs en kort bij het ontredderd schip aan te loggen. Toen do be manning er, na talrijke malen gevaar geloopen te hebben om zijn onderneming met den dood tc boeten, eindelijk in slaagde aan boord van het wrak tc klimmen, stonden zij voor het nieuwste maar vrecsolijkslc schouwspel, dat ooit door meuschenoogen aanschouwd word. In liet achteronder van het drijvende schip waren zes bedsteden, terwijl rechts cn luiks de kajuit van den kapitein en den stuurman opgeslagen waren. Op elk dier bedden lag een lijk uitgestrekt, op' een wijze, die door een langen en vrecsclijkeu doodstrijd moest zijn voorafgegaan. De lijken hadden een metaalvaste hardheid, doch hun overlijden scheen niet langer dan 24 uren te dagteekenen. Bij nader onderzoek vonden de zeelieden de uitlegging van dit afgrijselijk schouwspel. Iu do kajuit des kapiteins lag het scheepsdagboek, dat door den kapitein was inge vuld tot op don dag, dat zijn krachten hem niet meer toe lieten, dit werk te verrichten. De laatste berichten luidden, datalet schip op 70 graden door hel ijs werd ingesloten, den '17 December'1871. Vier matrozen waren door de strenge koude bezweken en nog acht andere bleven er toen over om hetzelfde lot te verbei den. De ijsscliollcn stapelden zicii rondom het schip steeds vaster cn liooger, en konden liet vaartuig van oogeublik tot oogeublik verpletteren. Die aanteekening van een vrceselijko kortheid, tocli dui delijk en nauwkeurig, was met een vaste hand geschreven. De ramp dagteekendc reeds van voor vijf maanden. Do lij kon der zeelieden werden mot degewoue plechtig heden aan de zoo prijsgegeven, waarna het scheepsvolk het wrak verliet en naar zijn eigen bodem terugkeerde. SCHIEDAM, 22 October 1S72. In de zitting van den gemeenteraad alhier, lieden ge houden, waarvan wij morgen breedvoeriger verslag zullen geven, zijn met nlgemeeuo stemmen aangenoincu 1. het ontwerp van wet tot wijziging der grensscheiding aan de zijde van Gharlois; 2. het voorstel tot ontheffing van de Utrochtscho Ijzergieterij, van boeten wegens te late oplevering van do overdekking der koopmansbeurs, nadat nog ccnige iekkaadjes zullen zijn hersteld3. liet voorstel van hot raadslid J. Lcchner, tol reorganisatie dei- politic; en 4. het voorstel van hetzelfije lid. dat de raads leden, die voorstellen vreemd aan do orde van den dag willen besproken, in ilea loop der zitting daartoe schrifte lijk hun verlangen aan den voorzitter moeten kenbaar maken. Na dc openbare vergader'; .g is er nog een zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de voorzitter eenigc mededeelingen heeft gedaan. Door M. 0- de Vries Jr., te Amsterdam, is een fraaie medaille vervaardigd, ter nagedachtenis aan inr. J. R. Thorbccke. De voorzijde van deze medaille draagt het poi tret van Thorbeeke met het opschrift inr. Joliun Rudolph Thorbccke. Dc keerzijde heelt do liandteokeniiig van den overledene, waaronder ^Geboren te Zwolle 15 Januari 1798. Overleden te 's Graveuliago 4 Juni 1872". Het randschrift aan deze zijde is »de naam van het Genie is zijn waardigste lofredenaar." Blijkens het thans openbaar gemaakt rapport om trent de prijsvragen der Nederland scha Maatschappij ter bevordering van nijverheid, zijn o. a. ter beantwoording vóór of op 30 September'1874 uitgeschreven de volgende drie prijsvragen '1. In sommige gedeelten van ons vaderland worden, ten nadeele van de nijverheid en van de volksgezondheid, kanalen en andere publieke wateren verontreinigd door liet aan eiwit rijke afval water uit fabrieken, die aardappelen als grondstof bezigen. Do Maatschappij looft hare gouden medaille uit aan hem, die de beste methode aan de baud geeft, door welke, zonder dat die voor de betrokken fa brieken aan te groole bezwaren onderhevig is, liet bedoelde eiwit uit het afvalwater verwijderd kan worden. De beant woording der vraag moet gegrond zijn op proeven in het groot. 2. De Maatschappij looft haren gouden medaille uit aan hem, die hot meest volledig vergelijkend verslag bij haar inzendt omtrent de uitkomsten in Nederland van dezuivel- productie cn andere eigenschappen vtm ougehoomil tegen over gehoornd vee, en zulks door bewijsstukken nader toe gelicht. 3. De Maatscluippij looft hare gouden medaille en f300 uit nan hem, die do beste cn voor de toepassing geschikt gebleken middelen aangeeft tot het lichtend maken van ton nen in do vaarwaters op onze kusten. Het onderstaande nemen wij hoofdzakelijk uit de iV. li. öt. over Wij vernemen lieden nog de volgende bijzonderheden nopens hot verongelukken vau liet stoomschip 'Batavier, op de rivier dc Theems. Terwijl bet tussclien 12 en 1 uur 's namiddags vau Blaekwall naar Gravesond de rivier afvoer, met bcslcmmingnaar Rotterdam, eu een volle lading, beuevens een aantal passagiers aan boord, ontmoette men een groot stoomschip onder Turksche ving, naar gissing van '1500 ton, zooals later blcclc de Oharhchh genaamd, dat met don vlood achter zich in volle vaart den koers naar Londen zette. De Batavier bleef iu de goede richting door varen eu gebruikte hol roer zooveel noodig was om den tegenligger op ruimen afstand te mijden Doch hot andere schip schijnt oen overeenkomstige manoeuvre iu geheel verkeerden zin te bobben gemaakt. Althans het kwam buiten zijn koers iu volle vaart dwars in do zijde van hel Nedcrlandsche schip loopen, ovcrsloomdo het letterlijk en met zooveel geweld, dat liet over dc golicele breedte vau de Batavier inliep, die, nadat do Turksche stoomer de work- ADVÏBIEHTIÏN; Piijs: van 1 tot 10 gewone regels f t.00; icdeic regel metr ƒ0.10. Voor den wei kenden stond en voor weldadigheid, do helft van den prijs. tuigen achteruit deed slaan, tusschen de voorkajuit en den fokkemast in tweeën gescheiden was, spoedig vol water liep cn binnen weinige minuten in een diepte van meer dan dertig voet wegzonk. Dc meerderheid vande passagiers en opvarenden hadden te uauwemood den tijd om iu allerijl en met achterlating van alles op het Turksche stoomschip over te klimmen; zij keerden daarmede naar Londen terug en werden door de zorg van de agenten der Nederlandsehc stoomboot-maat schappij over Harwich met een der booten van do Great Eastern Steam Navigation Company naar Rotterdam be stemd. Ecu klein kind, van ongeveer zes jaren, stond aan de kajuitstrap en scheen, door het water midscheeps, oogen- schijulijk reddeloos. Gelukkig werd dit ontdekt door den loods Knudsen, die de Kosmopoliet III tot Wight uitge leide gedaan had, en nu per Batavier terugkeerde. In een oogwenk had hij zijn zeelaarzen uit eu langs de loopplank over do Batavier door het water badende, het kind bereikt cn op zijn schouder geladen, doch keerde nauwelijks terug, of de Batavier zeult weg en, zonder een nabijzijnde sloep, was hij misschien het slachtoffer zijner mensclilievcndheid geworden. Zoodra kapitein Stranack van de Waterloo, een der stoomers van de General Steam Navigation Company, die do Batavier, met gelijke bestemming, van nabij volgde, het onheil ontdekte, zond hij eenigc sloepen tot hulp, in welke vier personen zich redden, die lieden ook met de Waterloo, dankbaar voor dc goede bejegening, hier zijn aangekomen. Onder hen bevond zich een kantoorbeambte derNederl. stoomboot-maatschappij, die alleen door vau het zinkende schip in liet water tc springen nog een van de sloepen kon bereiken. Indien de ramp iu de duisternis had plaats gehad, zou zeker meer dau ecu menscheuleven te betreuren zijn ge weest. liet Vaderland verlangt een wel, waarbij de zaak der leveusverzekering oordeelkundig geregeld werd. Want hoe nuttig zij ook is, het is voor het publiek zeer moeilijk, kaf van koren te onderscheiden cn te weten, welke levensver zekering-maatschappijen vertrouwen verdienen. En op dc soliditeit der maatsenappijon komt natuurlijk alles aan. Mag de wetgever deze zaak regelen? Het Vaderland meent dat hij zulks doen moet. Is er voor duizenden huisgeziuncn wel nadeeligor bedrog dan dit met betrekking tot de levensver zekeringen kun plaats hebben? En het geldt hier een be drog, waartegen 99 van de 100 uit onbekendheid met de zaak niet kunnen waken. Gelijk men den voortgang en de verbreiding van epidemiëu door gezondheids-maatregelen kan beperken, zoo kan, ja behoort do wet de werking vau insoiiedo levenszekcriug-maatscliappijon te verlammen. De zaak is nu zoo gebrekkig geregeld, dat men bijna geen rege ling boven de tegenwoordige zou verkiezen. Het Vaderland. beroept zicli op de heereu mr. J. L. de Bruyn Kops en von Baumhaucr, die den tegenwoordige toestand afkeuren en regeling dringend verlangen. De regeering moest althans voor de grootst mogelijke openbaarheid zorgen, wat den finaneiëelen toestand der vereenigiugen betreft. Dat ge schiedt in Engeland, Iu Noord-Amerika strekt geheel verkeerd de wetgeving hierheeu om van regeeringswege, ook w.it den finaneiëelen toestand der maatschappijen van levensverzekeringen betreft, de soliditeit van alle levens verzekeringen te waarborgen. Werd de zaak der levensverzekering bij de wet behoor lijk geregeld en de soliditeit der levcnszekering-maatschap- pijen daardoor vanzelvo boter gewaarborgd, dan zou wel iu overwegiug kunnen komen om 's rijks ambtenaren in het vervolg niet meer te pensionoeren uit een fonds, dat door verplichtte bijdragen van hen zeiven is bijeengebracht, en hun daarentegen de verplichting op te leggen, deelgerech- tigden oener levensverzekering-maatschappij te worden. liet bestuur der algemeenc Nederl. vrouwenveree- niging Arbeid Adelt, onder bescherming van II. M. dc koningin, heeft mot '1 October 11. in den Haag, ten huize van Mej. Lang Lestrade, een depot geopend van dames- handwerken, lingeries eu voorwerpen van kunst eu smaak, door fatsoenlijke vrouwen en meisjes ouder haar opzicht vervaardigd. Van goederhand verneemt men, dat de heeron Knijiï en Kaptijn, te Woerden, hebben aangevraagd weder in het bezit der voorloopige concessie te worden gesteld voor den aanleg en de exploitatie der spoorwcglyn LeidenUtrecht, wanneer door de hoeren Sloet van de Beele, Wiggers van Kerchemende Bordes, in den huugestelden termijn, zijnde tot 1 Nov., liet waarborgkapitaal niet is gestort geworden, voor de concessie LeidenWoerden. Ia het 'tJtrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad leest men: Burg. en Weth. alhier hebben, met het oog op zijn bijzondcron ijver eu geschiktheid voor zijn laak, den hoofdonderwijzer L. Gerhardt verplaatst van de Nicolaï- school naar de school achter Klarenburg, waar hij een ruimeren werkkring vindt; opde eerste school toch kunnen 430, op do laatste 616 kinderen plaats vinden. Met het oog daarop moet ook de linancieele positie van dien geachton hoofdonderwijzer verbeterd worden, waartoe

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1