onderdag £14 Octobe Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". 1872. BUITENLANDSCHE BERICHTE». BlMNENLAfêDSGHE BERICHTEM. M 2986. 7 A B ONNBMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door bet gchecle Rijk2 50. In de ]1. Maandag te Londen gehouden vergadering van houders van Spaansche geconsolideerde schuld, dooi den heer Gomez bijeengeroepen, is metalgemeene stemmen de volgende, door Rothschild voorgestelde resolutie aange nomen: Het is voor het krediet van Spanje verkieslijk, dat de geconsolideerden, in betaling vaneen gedeelte der rente, worden uitgegeven tegen den gemiddelden koers van den dagdoch aangezien de handhaving der conventie van 27 Mei en de verklaring van het gouvernement: *1. dat de conventie van kracht blijft en erkend wordt als grondslag eener schikking; 2. dat de buitenlandsche schuld van be lasting blijft vrijgesteld3, dat de getroffen schikking niet langer dan vijf jaren zal duren, verklaren de houders zich te vereenigen met de wijzigingen, door Gomez in het ontwerp van den 25 September '1872 voorgesteld. Den 28 December van't vorige jaar word de groote Londensche veemarkt door den lord-mayor van Londen, in tegenwoordigheid van het markt-comité en een talrijk publiek geopend. Ze staat op de plaats van het voormalige koninklijke dok te-Deptford en is aangelegd op kosten dei- stad Londen onder goedkeuring der rogcering. Zij kostte geheel 214 millioen gulden, maar is dan nu ook zooals ze wezen moet. De oppervlakte der markt bedraagt 22 acres waarvan 5 overdekt zijn. Het terrein heeft een lengte van 370 meters langs de Theems; 5000 stuks runderen en 14000 stuks schapen kunnen daar geborgen, gevoed en van alles voorzien worden. Verder lieeft men daar alle moge lijke inrichtingen voor lossing, lading, verkoop en slachten. De dieren worden levend gekocht, maar moeten allen op de plaats zelve in de daarvoor bestemde slachthuizen afge maakt worden. Ieder beest wordt geneeskundig onderzocht. Yertoonen zich de kentcekenen van eeuige ziekte, dan wordt het dier dadelijk gedood en in een kolossalen stoom ketel onder zeer sterke spanning omgewerkt tot vet, mest stof enz. De slagthuizen zijn zeer verschillend, drie er van zijn 42 voel lang en 28 breed, en drie van 28 bij 24 vt. zpodat niet minder dan 2200 schapen tegelijk kunnen worden geslacht. Alle zorg voor de desinfectie van markt en stallen is genomen, de dierlijke afval wordt dadelijk weggeruimd. De geheele markt levert een werkelijk grootschen aanblik op. Sedert eenige dagen is er in de Belgische bladen veel sprake" van. de ontdekking van een medeplichtige van Ti'iiupmann. De bewuste persoon heeft ziehzelven als zoo danig bij de politie bekend gemaakt. Thans evenwel blijkt het, dat hij een leugen ar en bedrieger is en dat zijn ver klaring geheel uit de h.cht is gegrepen. Reeds vroeger had hij de politie te Valenciennes op die wijze willen misleiden, waar hij. insgelijks verklaard had medeplichtig te zijn aan de gruwelijke misdaad, indertijd te Pantin gepleegd. Thans beweert'hij, dat toen hij Zondag voor 8 dagen verzocht, dat men hem zou arresteeren, hij door het gebruik van geest rijke dranken bedwelmd was en niet wist wat hij deed. Maai- ook dit is een onwaarheid; want gedurende twee- dagen, dat hij in de gevangenis zat en niets dan water heeft gebruikt, volhardde hij bij zijn verklaringen. Hij had gezegd Felix Ibert te heeten, geboortig van St.-Pierre-le-Moustier. Zijn echte naam schijnt echter August Jardinte zijn, geboren te Moi'taiue (Frankrijk) den 9 Mei 4837, laatst gewoond hebbende te St.-Gilles, bij Brussel, in een logement dat hij do vorige week heeft ver laten zonder te betalen. Die bedrieger, wiens verleden men thans naspoort, lieeft nu aan de overheid geschreven, dat alles wat hij verteld heeft een samenhangsel van verdichting is. In afwachting zal hij rekenschap moeten geven aan de correctioneele rechtbank wegens het dragen van een val- schen naam. De duurte der steenkolen heeft dc aandacht van velen te "Weenen thans meer bepaald doen vestigen op de uitge strekte en tot dusver bijna nog niet geëxploiteerde mijnen in Boheme en Zevenbergen. Silezië en Moraviö leveren reeds sedert lang voortreffelijke kolen. Er is nu een maat schappij tot stand gekomen,.om de ontginning van bedoelde mijnen op groote schaal te ondernemen. SCHIEDAM, 23 October 4872. De openbare vergadering van den gemeenteraad, gisteren alhier gehouden, werd door negen leden bijgewoond. 4. De notulen van het verhandelde in de zittiug van 1 dezer werden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen een resolutie van gedep. staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van grond aan AY. Sonne veld; 3. Idem, tot goedkeuring der gemeente-rekening over 4871 4. Idem, tot goedkeuring der rekening van de schutterij over 1871 5. Idem, tot vaststelling van do subsidie aan liet hur- „(Brieven Franco.) gerlijk armbestuur eu het stads-ziekcuhuis te vcrleenen over 4873 6, Idem, tot goedkeuring van het tweede voljaars-kohier der plaatselijke directe belasting over 1872. Al deze resolution worden voor kennisgeving aan genomen. 7. Rapport van de plaa^ylm schoolcommissie opliet adres van A. rle Lange, die ontslag als hulponderwijzer ver zoekt. Zij adviseert dat verzoek in te willigen. Ter inzage on aangehouden. S. Rekening van dc fondsen van het Oude Mannenhuis over 4871. Ter inzage en aangehouden. 9. Aanbeveling tot benoeming van een lid der commissie van beheer over de fondsen van liet Oude Mannenhuis, in plaats van wijlen mi*. P. Loopuyt. Daarop komen voor de lieeren J. Loopuyt en A. Knappert Lz. Ter inzage, om in een volgende vergadering tot de benoeming over te gaan. 10. Missive van rnr. J. de CSercq van Weel, die zijn be noeming van lid der commissie over het middelbaar onder wijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. ■11. Adres van dr. N. M. Kam, leeraar in de wiskunde aan de middelbaio en de latijnsche scholen, die verliooging van jaarwedde verzoekt. Verzonden aan de commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs, ten fine van bericht en raad. 12. Adres van T. Kool c. s., tot verbetering van den rijweg aan den Ouden Dijk. In handen van burgemeester en wethouders, ton einde te onderzoekeu of aan liet verzoek kan worden voldaan, en zoo ja, daarop to beschikken. 43. Beraadslaagd werd over het ontwerp van wet tot wijziging der grensscheiding aan de zijde an Charlois. Dat ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. 14. In discussie kwam het adres van de Utrechtsclie ijzergieterij om ontheffing vau hoeten wegens te late op levering van de overdekking der koopmansbeurs.Met algemeene stemmen werd besloten dc ontheffing te ver- Iconen, mits de lekkaadjos, die later ontdekt zijn, alsnog worden hersteld. 45. Yooistel van het raadslid J. Lechner, tot reorgani satie van het politiewezen. Na discussie, met algemeene stemmen aaugenorncn. Zullende de burgemeester daar omtrent in overleg treden met den commissaris van politie en later voorstellen dienaangaande aan den raad doen. 46. Voorstel van hetzelfde lid, betreffende het doen van voorstellen, welke vreemd zijn aan de orde van den dag der vergadering. Na discussie met algemeene stemmen besloten, dat wanneer een raadslid liet woord verlangt over onderwerpen, vreemd aan de orde van den dag, hij zijn verlangen daartoe schriftelijk moet kenbaar maken aan den voorzitter. Na afioop der openbare vergadering werd er een zit ting met gesloten deuren gehouden, waarin de voorzitter eenige mededeeliugen heeft gedaan. Op den 12 October jl. is alhier voor liet publiek ge opend de brug aan het einde der Lange Haven, bij de Gerrit-Verboonstraat. Dit belangrijke werk, door onzen gemeente-architect, den heer M. van Erkel, ontworpen en onder zijne leiding uitgevoerd, verdient alien lof. Eenvoudig van vorm en doeltreffend vim samenstelling, mag liet zonder twijfel een sieraad van onze gemeente worden genoemd. De brug rust op één spil eu wordt verder ondersteund dooi twee wielenop het midden dor brug wordt zij op gemakkelijke wijze bewogen. Do lengte van de brug is, op de as gemeten, -18.90 meterdo breedte tot den buitenkant der leggers is 5.40 meter; aan beide zijden zijn trottoirs aangebracht, ter breedte vau '1.25 meter. liet geheel la met een eenvoudig hekwerk voorzien, en aan de vier hoeken zijn sierlijke lantaarnpalen aangebracht. Het is vervaar digd door de hoeren Evrard, van Duyl eu de Krayflj te Delfsliaven, en aangenomen voor f 46582. Ook deze heoren verdienen lof voor dc spoedige en nette uitvoering van dit werk. Voor de commissie te 's Tlage heeft o. a. met gunstig gcvolgexamenals hoofdonderwijzeres afgelegd mej. H. P. M van Dricl, van Schiedam. De Nedcrlandscho Handelmaatschappij wensclit scheepsgelegenheid te zien aaugebodeu voor den overvoer naar Batavia van -. 5 en G stuks Herbertsbakentonneii met toebehooven. De goederen zij n ter inname gereed en worden den 0 langs boord van het zeeschip te Amsterdam cn den 5 te Amsterdam of Rotterdam geleverd. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagde vracht in ééns worden ingewacht tot Zaterdag, 20 October 4872 of bij de agenten tot Vrijdag den 25 dezer. Zoodra mogelijk wordt de keus der maatschappij bekend gemaakt. Nederland heeft ongeveer 252000 paarden, en wel 63000 Friezeu, waartoe ook de Groninger en Drentsche bohooron. De type, de gi ondvorm, is het groote, zware, goedgebouwde, zwarte Friesclie koetspaard. Gelderland heeft 56000 paarden, 't Zuiverste ras viudt men in dc Betuwe't overige iu andere gedeelten van Gelderland, in Ovcrijsel en in een gedeelte van Utrecht is ontaard, 't Oor spronkelijk fijn gebouwde levendige, bruine Gcldcrsche paard, met gebogen kop, vechten rug en hoog ingeplanten COURANT. ADVEïTEHTIBKi Prijs: lan 1 lot 10 gewone regels /"I 00; icdcro regel meir fOAO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde liclft van den prijs. staart, is eeuigszius veranderd door veel kruisen metboven- landsche Oost-Fiiesche of Ieversehe hengsten. Nu dat kruisen niet zoo veel meer geschiedt zal later het oor spronkelijke ras wel weer voor den dag komen. 't Hèllandscho ras telt 66000 paarden. De grondvorm vau dit ras is middelmatige grootte, breed, ingevallen rug, laag ingeplanten staart, zwaren kop, eenigszins ingevallen neus en zwarte kleur. De Zeeuwsche of eigenlijk Vlaamsche paardonstapel heeft 23000 paarden. Die welbekende zware, breede, meestal bruine diereu zijn zeer geschikt voor langzamen, maar zwaren eu aanhoudenden arbeid. Uit dat ras zijn de Engclsche «dikkert 's» gevormd. 't Vlaamsche paard vindt men ouk iu Noord-Brabant terug, maar veranderd ten goede. De 39000 daar aanwezige paarden zijn uitmuntende, levendige, zware, zeer goed ge vormde bruine of zwarte dieren. Eindelijk heeft men iu het Overmaassche, in Limburg, een 3000tal rood-schirnmels, vau 't zeer zware Ardcnner ras. Bij dat ras is het gebruik van hengsten als werkpaard zeer algemeen en had men vroeger dan ook in Limburg op elke 54 paarden één hengst. In Gelderland, waar wel de meeste fokkerij plaats heeft, komt thans één dekhengst voor op 250 paarden. Van de 252.000 paarden in Nederland verrichten ruim 168,000 paarden landbouwwerk en worden daarin onder steund, in 't oosten van Overijsel, iu 't Zutpheuscho, in de Meijerij en iu Limburg, d - r 10,000 trek-ossen. Door den Russischen gezant in den Haag is namens Z. M. den keizer van Rusland aan mr. D. van Eek, voor zitter van de Algemeene Ned. Vredebond, op grond van hol bekende adios aan do drie keizers aangeboden, te ken nen gegeven, dat de keizer van Rusland zijn dank wensclit te betuigen aan de ouderteekenaars van dat adres. De be woordingen, waarin de gezant zich namens zijn keizer uit liet, getuigden in liet algemeen van zeer vredelievende beginselen en oprechte sympathie met de bedoelingen, in het adres uitgesproken. Aan de Shipping and Mercantile Gazette worden nog de volgende bijzonderheden omtrent 't verongelukken van de Batavier ontleend: De Batavier werd aangeloopen door de Turksche schroef stoomboot Charkeih (1800 ton), bestemd voor den mail dienst lusschen Turkije en Egypte. Het wrak ligt bij laag water iu c. a. 24 voet diepte. Kettingen zijn er onder door gehaald; en indien 't weder gunstig is, venvacht men, dat 't gezonken vaartuig binnen weinige dagen gelicht en nader bij den wal gebracht zal kunnen worden. De agenten van dc Batavier hebben schikkingen getroffen tot 't uit halen der lading. 'tBericht vansommige (Engelsche)bladen, als zouden een scheepsjongen en een kind bij de ramp 't leven hebben verloren, is omvaar. Passagiers en volk werden alle gered. De loods aan boord van de BatavierCharles Joseph Luton, rapporteert aldus: Toen hij na al 't mogelijke gedaan te hebben om, door uitwijken, de dreigende botsing te voorkomen de Charkeih toch niet van richting zag veranderen, liet hij stoppen, en, een oogenblik later, met vollen spoed achter uit stoomen. Desniettemin was binnen een minuut de Charkeih dwars op de Batavier geloopen. Zóó groot was de vaart van eerstgenoemde boot, dat't schuim wel een voet hoog vóór don voorsteven opstoof; en zóó geweldig was de schok, dat de Batavier half rondzwenkte. De Char- Jceih bleef nu waar zij was: dwars over't voorschip van dc Batavier-, en thans konden de passagiers zich redden, deels in kleine booten, deels door op te klimmen tegen 't fokkesvant van de Batavier, en zóó over den boeg van de Charkeih. Binnen nog geen tien minuten na de aanvaring, wa* de Batavier gezonken. De stoomboot Waterloo, van de General Steam Navigation Company, hielp mede, door spoedig hare sloepen uit te zetten, verscheiden passa giers redden. Aan de hoofdcommissie voor het asyl te Brielleis jl. Maandag voor die stichting toezegging ontvangen eener som van duizend gulden. Deze toezegging is gedaan door den laatst overgebleven neef van moederszijde van wijlen do douairière vrouwe de Jonge van Campens Nieuwland, geb. E\ ertsen, de laatste van dat geslacht. Met ingang van 1 November a.s. is aan den heer mr. J. van Kuyk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Delft, onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende zeventien jaren in die beliekking bewezen, en in zijn plaats als zoodanig be noemd den heer F. M. do Vries van lieyst. De heer mr. J. van Kuyk is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw. De heer Treubburgemeester van Voorschoten sehrij ft liet volgende in de Loidsche Courant .- Bij het rundvee van twee bouwlieden in de gemeente ontstond in den loop van liet jaar de longziekte; zij wilden het overige vee niet dadelijk laten, iuenten en bij den een werden successievelijk zestien runderen aangetast, by den ander zeven. Onder het vee van vier bouwlieden, geburen van één

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1