Donderdag Si October. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. Ao. 18<?2. JW 2991. BUITEMLAMDSGHE BEBICHTSi. 'BIBHEKLAMDSCHE berichteh. COURANT. 'vE? 'j! AB ONNBMENT: Alionnomentsprijsper Drie Maandenf 85. Franco per Poll, door het gcliedo Ryk2 50. CBrlcvenï Franco.) ADVEETEWTIBW: Prijs, van i tol 10 gewone regels 1.00; iedere regel meer /"OIO. Yoor den workenden stand en voor weldadigheid, do helft van'den prijs. Het verhoor in zake het proces tegen den maarschalk Bazaine duurt vooit, De leden van den ouden gemeenteraad van Metz zijn Donderdag begonnen hunne verklaringen voor den generaal RLvière af te leggen, terwijl, volgenaden Siècle, ook nog moet gehoord worden de heer Rameau, af gevaardigde en mahe te Versailles, diealsmaire, gedurende het beleg van Parijs, verscheiden malen in de treurige noodzakelijkheid was om een bijeenkomst te hebben met den heer von Bismarck, en in een dier bijeenkomsten deelde deze hem mede, wat de generaal Boyer (die, gelijk men zich zal herinneren, uit Metz was gezonden, om geheime onderhandelingen met Pruisen aan te knoopen) hem was komen zeggen. De heer Rameau 'had toen ongeloofelijke dingen van von Bismarck gehoord en hij maakte er dadelij k den gemeenteraad mede bekend. Bazaine had namelijk von Bismarck aangeboden, om, namens het keizerlijk gouver-, nement, het eenige dat hij erkende, met hem te onderhan delen, en verbond zich daarbij, om zijn leger naar het( departement der Gironde of der Rhone te brengen, terwijl het Duitsche leger voor Parijs ongemoeid zou worden gelaten en die stad alzoo tot onderwerping kon brengen, t Op de boulevard de Belleville te Parijs stond dezer, dagen een zoogenaamd beestenspel. Voor het front der tent hing een schilderij waarop men een boa-slang zag, die met verscheiden leeuwen en een half dozijn tijgers, op vreese-j l'yke wijze vocht. Geen wonder dat de toevloed van nieuws-' gierigen buitengewoon groot was, om, voor het weinige geld dat het kostte, deze wilde dieren te gaan zien. Groot' was echter de teleurstelling die men ondervond, want het' eenige wilde dier dat men te zien kreeg was een boa-slang, die in een ijzeren kooi rustig lag to slapen. Onder de toe- schouwets bevond zich Maandag namiddag 11. ook een heer,t die, op grond dat de slang niettegenstaande alle aangewende' pogingen om haar eenig teeken vcai leven te doen geven, t stil bleef liggen,"beweerde dat zij dood was en men het publiek dus op erge wijze misleidde. De directeur der »rne- nagerie" ontkende dit tén sterkste en zeide dat zij gewoon lijk slechts teeken van leven gaf als men haar voedsel voor zette, doch aangezien het daarvóór nog geen tijd was, men zich moest vergenoegen met hetgeen men zag. Hierdoor nog meer aangevuurd, stelde de ongeloovige heer voor zijn hond in de kooi te werpen, hetgeen bij het overige publiek dadelijk veel bijval vond. Of de directeur al waarschuwde, het hielp nietsmen werd er te meer door bevestigd in zijne meening, dat de slang werkelijk dood was, en hij moest eindelijk toegeven. De kooi werd geopend en de hond er in gelaten. Onmiddellijk hief de slang zich op, kronkelde zich om den hond en doodde hem. Op dit gezicht ontstak de eigenaar van den hond zoo hevigia toom over het verlies van zijn ouden, getrouwen vriend, dat hij een houten sluitboom greep en daarmede den dierentemmer zulke geweldige slagen op het hoofd toebracht, dat deze er onder bezweek en spoedig daarna den geest gaf. De moordenaai word oogenblikkelijk in hechtenis genomen. Uit Rome meldt men, dat vóór het einde van dit jaar de regeoring van koning "Victor Emanuel aan kardinaal Antoiielli, piefect der pauselijke paleizen, het prachtig met ■kleuren afgezette bewijs der jaarlij kscherente van3,225,000 frs. op het Ilaliaansche grootboek der nationale schuld, ten name van den Heiligen Stoel ingeschreven, zal zenden, 'overeenkomstig de waarborgwet. Dit is juist de som welke de paus telken jare, toen hij nog wereldlijk vorst was, trok, en die hij sedert 20 September 1870 weigert te ontvangen. Dat de bij het Vaticaan geaccrediteerde diplomatie den ■Heiligen'Stoel zou aansporen om over die zaak in een vergelijk te trèden, is geheel bezijden de waarheid. De kardinaal zal aan den gezant van den minister Lanza ver klaren, dat hij dien schuldbrief niet kan aannemen. Men 'is daarop voorbereid, doch men staat er op om den datum der weigering te hebben, aangezien van dien dog af de vijf jaren ingaan, na verloop van welke schulden ten laste van don staat verjaren. Men bericht uit Rome, dd. 29 October De Opinime 'zegt, dat de schade, door de overstroomin gen aangericht, ontzettend is. Vele honderden vierkante kilometers, steden en dorpen staan odder water; huizen storten iude angst der bevolking is onbeschrijfelijk. 'ISCHIËDAïft, 30 October 1872. De gemeonteraacl alhier hield gisteren avond eene lang durige openbare zitting, die ten 7 ure aanving en ten 10 ure eindigde. Er waren 1G leden tegenwoordig. De heer J. C. F. Nolet werd, tengevolge van voortdurende ongesteld heid, verhinderd do vergadering bij to'woacn. 1. "Werden de notulen van het verhandelde in de zitting van 23 dezer gelezen en goedgekeurd. 2. W.erd gelezen het proces-verbaal van de opneming der ka3'<en?der tboekemby den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kemiisgevi. 3. Aanbeveling van regenten van het St. .Tacohs-Gast- huis, tot be roeming van eene regentes. Daarop zijn go- plaatst Mevr. IJ. H. Jansen, geb. Hoppe en M. F. J. Kramers geb. de Groot. Ter inzage nedergelcgdzullende in een volgende vergadering tot de benoeming worden over- gegaan. 1 '■"4. Adres van"W","F.TT?1ï§up!cén, öm vernietiging van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1872. Ter inzage en aangehouden. 5. Adres van M. Wouterlood, om afstand van grond aan do Warande. In handen van de commissie van fabricage, ten einde dit adres te behandelen in verband met de vroeger gedane aanvragen en daarop haar advies uit te brengen, wanneer over de hoofdzaak beslist zal zijn. 6. Adres van A. Kudders tot den aanleg van een trottoir aan den Fingel voor zijn woonhuis. In handen van bur gemeester en wethouders, ten einde in overleg met do commissie van fabricage te onderzoeken, of aan het verzoek kan worden voldaan. 7. Adres van N. II. de Roo, die grond verzoekt achter de "Visschersstraat ten einde daar eenige arbeiderswoningen tc bouwen. In handen gesteld van de commissie van fabri cage, ten fine bericht cn raad. 8. Gemeenle-begrootmg voor 1873, Nadat eralge- meene beraadslagingen waren gehouden, werden eerst de uitgaven en daarna de inkomsten behandeld, en werd ten slotte de begrooting in haar geheel met algemeene stem men aangenomen. 9. Begrooting der schutterij voor 1873. Aangenomen met algemeene stemmen. 10. Aan A. de Lange werd op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als hulponderwijzer, in te gaan met 31 December 1872. 11. Adres van A. vanVelzen, die tegemoetkoming ver zoekt in de door hem geleden schade ter zake van het niet aanstonds mogen verbouwen van den voormaligen water korenmolen. Na beraadslaging met 13 tegen 2 stem men, op voorstel van den heer J. F. Lcgner, besloten den adressant een tegemoetkoming van f 500 te verleeneu. Tegen de lieeren Roelants en "Vrijland. 12. Door den heer J. F. Legner werd het voorstel gedaan datindeeeistvolgeade vergadering zal worden behandeld zijn voorstel, den. 20 September jl. gedaan, tot het door graven der Westerhaven tot in de Maas enz. Daar dit voorstel vreemd was aan de orde vau den dag, zal daar over in eeno volgende vergadering worden beraadslaagd. - Waarna de vergadering werd gesloten. Bij de behandeling der gemeente-begrooting zijn voor namelijk de volgende punten besproken: No. 45. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente-secretarie. Met 15 stemmen tegen 1 (de heer van der Schalk) zijn de jaarwedden gebracht, van den eersten klerk, op f 1300, den tweeden f 1100, den derden f1000, den vierden f750, den vijfden f 450 en den zes den f 200. No. 49. Waag. Een voorstel van den heer van der Schalk, om de Waag op te heffen, werd niet voldoende ondersteund. No. 50. Sluiswachters, enz. Op vooistel van denheer J. F. Legner werden met 14 tegen 2 stemmen aangenomen, de jaarwedden van de brugwachters bij de Appelmarkt- en de Ooievaarsbrug te verlioogen met 75 ets. per week en die alzoo tc breiigen op f 6.50. No. 53. Jaarwedden van de beambten ten Tcantore van den gemeente-ontvanger. Werd besloten de jaarwedde van den eersten klerk te bepalen op f 1100, terwijl die van den tweeden klerk, op voorstel van den heer J. B. Nolct, ook met f 100 word verhoogd. Dit voorstel werd aange nomen met '12 tegen 4 stemmen. Tegen deheeren J. L. J. Jansen, van der Schalk, Loncq cu Rijnbende. No. 54. Ambtenaren van het bevolhing-rcgister. Met '15 stemmen tegen 1 werd besloten de jaarwedde van den wijk meester op f 1100 te brengen. No. 58. Brandstoffen. Met het oog op den hoogen prijs van de steenkolen werd deze post met f200 verhoogd. No. 79. Wandelplaatsen en plantsoenen. Op voorstel van den heer J. F. Legner werd door den voorzitter toe zegging gedahn, dat er gevolg zou worden gegeven aan het denkbeeld van dat lid, om in de Plantage, borden te plaat sen ter waarschuwing, dat het plantsoen niet mag worden vernield. No. 80. Bruggen en overeetveren. Op voorstel van don heer J. F. Legner en van den heer Ris besloten, den aanleg van een brug in het voormalige Nieuwland, en een over de Nieuwe Haven, nabij Nieuwsticht, voor memorie op de begrooting uit te trekken. No. 118. Schoolprijzen Na eenige discussie werd be sloten de plaatselijke schoolcommissie te hooron over de vraag, of het wens'chelijk is met liet uitreiken van school prijzen1 vooi't te gaan. No. 108. Jaarwedde van don amanuensis aan do IIoo- gere Burgerschoolwerd met f 100 vei ho'ogd cn'op f 300 gebracht No. 121. Schoolbibliotheken, Met 11 tegen 5 stemmen werd besloteu dezen post met 50 te verhoogen en op f-100 to brengen. Op voorstel van den heer J. B. Nolet werd besloten den post wegens opbrengst van verkoop van gronden met f2000 te verhoogen ten einde in de begrooting een hooger post van onvoorziene uitgaven te verkrijgen,-ia verband met de verschillende verhoogingen daarin gebracht 'Bij de beraadslaging over de begrooting der schutterij voor 1873 deed de lieer van der Schalk wederom het voor stel om het muziekkorps van do schutterij te' doen vervallen. Dat vooistel werd door den heer Vrijland in zooverre ondersteund dat hij zijne goedkeuring niet kon hechten aan de uitvoering van muziek op Zondag, maar het werd bestreden, door den voorzitter, die het wenscltelijk achtte, 4at dit muziekkorps in de gemeente aanwezig bleef. In deze gemeente werd reeds zoo weinig voor de schoone kunsten gedaan, dat men deze uitgave niet moést verwerpen. Het voorstel van den heer van der Schalk niet voldoende onder steund zijnde, had geen verder gevolg en bleef de post in de begrooting behouden. r De kerkeraad der Christelijk Gereformeerde ge meente alhier, heeft beroepen de héér G. A.JKempff, pre dikant te Maassluis. De Russische generaal de Jasy kolf heeft een werkje geschreven over czaar Peter de Groóte. Dat boekje is in Rusland verkocht en heeft f500 winst opgeleverd, die door den schrijver den burgemeester van Zaandam zijn'toege- zOnden, als eerste grondslag voor een fonds dat naar den wensch van den generaal moet strekken om van de rente jaarlijks een prijs uit te reiken aan den besten leerling van de hoogere burgerschool. Den 27 dezer heeft te Delft het jaarlijksch koning en prijsschieten van de aldaar gevestigde vereeniging de riddérlijke confrérie Diletto ei Arme, met het 'militair geweer en pistool plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft o. a. in 5 schotën niet het geweer de heer J. Loopuy t den 4den prijs met 51 schoten behaald, en'tevens den Is ten prijs met het pistool (in kampstrijd) mét 41 punten. In de zitting van de arrondissements-reclitbank te Rotterdamwerd gisteren o. a. voor te late aangifte van de gebooite van een kind iemand, "te Schiedam woonachtig, veroordeeld tot betaling eener boete van f8 oftwee dagen subsidiaire gevangenisstraf. Aau jhr. J. A. 'G. Ploos van Amstel isopzijnver- 'zoek, eervol ontslag verleend'als burgemeester 'dér ge meente Maasland, en in zijn plaats als zoodanig benoemd de heer Ph. Verhagen Methaan. De synodale commissie der christelijke gereformeer de kerk heeft een'uitvoerig adrèsaan den koninggéricht, waarin de christelijke gereformeerde kerk met bescheiden heid, maar tevens met den méesten ernst, Z. M. verzoekt, dat het hem behagen moge zoodanige wijziging in art. 194 der Grondwet en dionsvolgens ook in de wet van 1857 (Staatsblad No. 103) te brengen, dat de ledeu der kerk meer dan 100,000 van'skonings onderdanen en e'én'nog veel grooter getal eensgezinden met hen èn materieel èn zedelijk in dezelfde rechten en vrijheden deelen mogen als anderen van 's konings onderdanen "genieten en hun grondwettig zijn verzekerd. Voor den dienst der gouvernements-marine in Ned, Indie zijn bcnoodigd drie derde stuurlieden. Jongelieden, heneden de 21 jaren en bij vooikeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen als derde stuurlieden aan 's lands dienst - in Ned, Indie te worden verbonden,'kunnen zich tot'en met uit. November a. s., bij gezegeld request, tot het dep. van 'koloniën wenden; do voorwaarden zijn to vinden in de St.-Ot. van hedön. Men verneemt, dat het plan bestaat tot het leggen van een tweede brug over den oceaan, daar de Nederland- sclie industrieel bij uitnemendheid, 'do heer "W. A. Schol ten, concessie heeft aangevraagd vóór een stoomboótdiënst tusschcn Rotterdam en New-York. De te bezigen stoom- booten, die de kolossale inhoudsruimte zullen bezitten van ongeveer 4000 tonnen, zullen lijdelijk, tot den waterstand verbeterd is, tusschen Vlissingea en New-York in de vaart worden gebracht. De Leidensche docterquaestie, waarvan in de vorige week mededeeling werd gedaau, is gisteren bij het provin ciaal gerechtshof in Zuidholland beëindigd. Het hof heeft het vonnis der Leidsche rechtbank vernietigd, doch alleen voor zooveel de opgelegde straf van drie dagen eenzame op sluiting betreft, omdat deze naar het oordeel van hot hof niet iu evenredigheid staat tot het gepleegde feit cn de wet alleszins toelaat tegen dat feit een geldboete uit te spreken. Vervolgens op nieuw rechtdoende heeft het hof dr.'B, W. aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een'geldboete van f50, of subsidiaire ge vangenisstraf van 7 dagen. In de Zaterdag gehouden vergadering der Kónink- lijko academie van wetenschappen, nfdeeling natmirktatde,' geschiedde o.a. mededeeling, dat de cómmissie,!l>enoèmd om sna telgaan wat door Nederland zóu kunnen worden 1 - ,(,i o'i A Hi .ff s 1 -» 'H j

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1