i?rs fif. A0. 1872. Maandag 4 November. fl>] M 2994. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BliMENLAMDSGHE BERICHTEN. STEDELIJK HIEUWS. Prijzen der Effecten aau de Beurs te Amsterdam.- osy, rewrwaaS COURANT. l! S AB OKNBUBIFÏ: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 185. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. (brieven Franco.) tir v-mv.-wrrfirrre. SCHIEDAM, 2 November 1872. In een ingezonden stuk in de Standaardhet Zondags- nommer van 3 November 1872, onderteekend C.'t Hart, wordt de jongste vei kiezing voor gemachtigden in het ker kelijk kiescollege bij de Hervormde gemeente te Schiedam besprokenen de Schiedamsche Courant genoemdOr gaan der modernenvergaderlak van hatelijkheden." Meermalen werd de Schiedamsche Courant op dergelijke wijze ook van ultramontaansche zijde aangevallenen daarom alléén maken wij er hier melding van, om een bewijs te meer te leveren, hoezeer door de Protestantsche, even als door de Roomsche Jezuieten, dezelfde wijze van bestrijding hunner tegenpartij wordt gebezigd. Overigens achten wij de qualificatie van de Schiedamsche Courant van bovengenoemde zijden geen beleediging het blad aangedaan. Wat men van de waarheidsliefde van den onderteeke naar (of van hem die zijn pen heeft bestuurd) van het be wuste artikel te denken hebbe, kan blijken, als hij spreekt van tal van anonyme ingezonden stukken, die de kolom men van verschillends" nommers der Schiedamsche Courant vulden. De Red. der Schiedamsche Courant nam 3 ingezon den artikelen betrekkelijk de kerkelijke verkiezing op van personen, die haar hebben gemachtigd, zoo noodig, hun naam te noemen. Het ligt niet op onzen weg te redetwisten over een ker kelijke quaestie; wat wij bovendien niet zouden doen met iemand, wien het (of zijn ingeverl zoo zeer aan waarheids zin ontbreekt, als den ondeiteski noemde stuk. kenaar van het meerge- Bij de tweede kamer is ingekomen het toegezegde wets-ontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850. Daarbij wordt voorgesteld: Om tot kiezer van leden der tweede kamer en der provinciale staten bevoegd te zijn, moet men in de directe belastingen betalen twintig gulden. In Winschoten, Appingadam, Assen, Meppel, Harlingen, Bolsward, Sneek, Dokkum, Kampen, Deventer, Zutfen, Nijmegen, Tiel, Zalt-Bommel, Amersfoort, Purmereud, Alkmaar, Zaandam, Gouda, Viaardingen, Brielle, Gorkum, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Maasstrieht, Breda en Roer mond bedraagt die som vier en twintig guldenin Gronin gen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Middelburg, 's Boscli, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden en Haarlem, twee en dertig gulden, en in Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage vijftig gulden. Er zijn hier te lande velen, die hetzij omdat zij be trekkingen in de Oost hebben, hetzij om andere redenen telkens met verlangen de aankomst van een mail tegemoet zien, zonderevenwel na te gaan, wanneer de mails onge veer kunnen aankomen. Voor hen zullen zeker de volgende inlichtingen niet onwelkom zijn. Des Woensdags om de '14 dagen vaart een onzer stoom- booten van Batavia met de brieven naar Singapore om die van daar naar hier op de Engclsche lijn van Australië mede te geven, terwijl de Fransche mail om de 14 dagen des Zondags van Batavia vertrekt. De booten hiervan kunnen direct doorvaren tot Alexandrië en de pakketten afgeven welke: via Brindisi (den kortsten weg over de Middel- landsche Zee) zijn gemerkt, terwijl de Engelsche booten na Singapore verlaten te hebben, eerst nog Poeloe Penang, dan Point de Galle en eindelijk Aden aandoen, eer zij in 't Sucz-kanaal komen; hierdoor bekomt men doorgaans de brieven wat later. De heer J. V. A, Ploos van Arastel, predikant by de Hervormde gemeente te Hilversum, heeft voor het op hem uitgebracht beroep bij de Hervormde gemeente te Vlaar- dingen bedankt. De terechtzitting van het prov. gerechtshof in Zuid holland was gisteren gewijd aan de behandeling eener zaak, die in de residentie nog al de aandacht heeft getrok ken, omdat daarin als beschuldigden vry algemeene be kende personen optreden. In 't kort zullen wij trachten den loop der behandeling weder te geven en daarbij de belang rijkste feiten vermelden. In liet laatst van December van het vorige jaar strandde even buiten den mond der Maas in de nabijheid van Brielle een Engelsch barkschip, genaamd Blue note, met een lading petroleum. Op last van assura deuren te Hellevoetsluis werd aan scheepsagenten opge dragen het Engelsche schip te doen lichten en de lading over te brengen naar het ravelijn te Brielle. Voor die ovei'- brenging werd o. a. aangenomen het Briolsche tjalkschip Koopmans Welvaren, dat gedurende vijf dagen 436 vaten petroleum naar den Briel vervoerde, waarvoor de schipper later als belooning ontving een som van f2777.72%. Op een van die dagen nu, Woensdag 27 December, had er een feit plaats, nadat er 105 vaten gelost waren, dat men byna onmogelyk, zou wanen, ware het heden niet ten duidelyk- ste-geblekéii., De zoon van den schipper en eigenaar van Koopmans Welvaren voerde op den bewusteu dog het be vel als schipper, bij afwezigheid van zyn vader, en aan hem was dus de lading toevertrouwd. Aan het ravelyn te Brielle V. V gekomen werden met behulp van den loods, die ook als matroos dienst deed, de 105 vaten uitgeheschen, maar op een zeer buitengewone wijze, daar in den i'egel het vaartuig bij de lossing open bleef, terwijl het nu werd geslotfjn, naar mate de vaten er uitgingen en dat wel in die mate, dat er nauwelijks een rat door de opening aan don wal kon wor den gebracht. Eindelijk gaven de woorden »al klaar" te kennen dat het werk was afgeloopen en toen nu een der werklieden zich de opmerking veroorloofde dat, er nog vaten in het vaartuig waren, werd van beneden een gebie dend sstil" vernomen; een rijksambtenaar ging het schip visiteeren, de scheepsagenten, die de gelichte ladingen moesten overnemen, bevonden alles in orde en het schip werd verhaald. Het verwekte evenwel bevreemding dat het hijschtoestel op 't schip staande bleef, 't Koopmans Welvaren werd vervolgens gebracht naar het Mareland, de woonplaats van den schipper, en daar werd den vol genden ochtend vroeg het staande gebleven toestel, dat anders altijd werd geborgen, nogmaals gebruikt om 5 vateu petroleum aan den wal te brengen, die vervolgens in het pakhuis van den schipper werden geborgen. De inhoud van die vaten werd later gedeeltelijk vei kocht, gedeeltelijk als cadeau, zoowel aan werklieden als aan scheepsagenten uitgereikt. De rijksambtenaar, die zoo bijzonder waakzaam was geweest en zoo goed had gevisiteeid, kwam zich later bij den schipper aanmelden om eenige belooning voor zijne goede behandeling en ontving f6, waarvan hij f4 voor zich eu f2 aan zijn collega uitreikte. De zaak scheen aldus tot aller genoegen te zijn afgeloopen. Maar wat meer gezien is gebeurde. In de maand Mei van dit jaar ontstond er eenig verschil tusschen den schipper en zijn knecht, die bij het hijschen was tegenwoordig geweest, over een luttele som van 25 cent. Die twistnu schijnt de ooi-zaak te zyn gewor den dat deze zaak minder aangename gevolgen had. De knecht dreigde het gebeurde te zullen aangeven. Of er aan die bedieiging werd voldaan is niet gebleken, maar hoe dit zij, de justitie werd onderricht en gisteren stonden de schippers, vader en zoon, en de zoogenaamde wegwijzer, de loods, voor het hof terecht. De zoon wordt beschuldigd van diefstal van goederen, die hem in hoedanigheid Yan schipper waren toevertrouwd; de loods en de vader van medeplichtigheid aau dien diefstal, de eerste, door des be wust den dader in de bedrijven, die dienden om het feit te doengelukken,eudiehetvoltooienbij te staan en te helpen; de vader, doormet weten de gestolen goederen te halen ofte bergen. Een dertiental getuigen it charge en 6 getuigen li dé charge werden gehoord, uit wier verklaringen het medege deelde nog meer inliet bijzonder werdaan hetlichtgebrachfc. Wat de verklaringen der beschuldigden betreft, de eerste besch. (de zoon) die bekende dat hij geweten heeft dat er 5 vaten zouden achtergehouden worden, gaf op, dat hij niet bij het einde der lossing 'dien dag was tegenwoordig ge weest en ook niet, zooals de getuigen verklaarden het vaar tuig reeds gedurende de lossing heeft dichtgelegd. De tweede besch. (de loods) erkende dat hij tot de ontvreem ding had medegewerkt maar geheel en al op last van den schipper; terwijl de vader, die vroeger alle schuld ontkend had, thans de schuld zijns zoons trachtte op zich te nemen en ook zijne schuld volmondig bekende; maar daarbij het voorgevallene op ï-ekening van zijn loods stelde, daar deze hem met de woorden: »die druiven vaart, die druiven eet" tot den diefstal had aangespoord. In den loop van het getuigenverhoor kwamen er nog eenige gezegden aan den dag, die niet in het voordeel van de beschuldigden kunnen worden uitgelegd. Zoo had de tweede besch. toen hij zich in een gesprek met een anderen schipper over de karige belooning beklaagde, laten ont vallen, dat er 5 vaten sachter den mast waren omgehaald" en vernam een vrouw die bij den schipper een bezoek bracht van een onbekende de woorden: olie varen, olie branden". Adv.-gen. mr. van Maanen geloofde, dat het wettig en overtuigend bewijs van de schuld der drie beschuldigden volkomen was geleverd en eischte de schuldig verklaring aan hetgeen ten laste was gelegd en hunne veroordeeling tot tuchthuissti'af van 510 jaren. Mr. Yreede als verdediger voor den eex-sten en den derden besch. optredende, trachtte wat den zoon betreft aan te toonen, dat deze niet aan den diefstal schuldig kan zijn omdat hij, toen het einde der lossing nabij was, zich niet op noch bij het vaartuig bevond, en concludeerde tot diens vrijspraak. Ten aanzien van den vader was z. i de bekende regel toepasselijk: »Een uur van onbedachtzaamheid, kan maken dat men jaren schreit. »Hij wees er op hoe allen, die voor eejie richtigc berging moesten waken, hadden samengespannen om van de lading voordeel te trekken. Met het oog op de betrekkelijk geringe schade die is toe gebracht hoopte pleiter, dat het Hof verzachtende om standigheden zou in aanmerking nemen en concludeerde ten zijnen aanzien tot toepassing van'een lichte straf. Mr. van Buren Sr. uit Rotterdam, voerde voor den tweeden besch. het woord, achtte zijn cliënt eveneens niet schuldig en verzoekt mede diens vrijspraak, omdat het door hem bedrevene z. i. niet toerekenbaar kou zyn, daar hij slechts de hem gegeven bevelen had opgevolgd. F ADVBBTEBTIBSi Prijs: van t tol 10 gewone regols ff 00; ieilero regel metr f0 iO. Voor don werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Na re- en dupliek werd teu i1'} ure de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Donderdag jl. had te Utrecht in het gebouw voor Kunsten on Wetenschappen de tweede algemeene ver gadering plaats van den Nedsrlandschen Protestantenbond. Behalve het jaarverslag van den secretaris en voorstellen van meer huishoudelyken aard, kwam ook een voorstel van het hoofdbestuur ter tafel tot wijziging van het algemeen reglement der vet eeniging. Die wijziging, die reeds in de maandJuni was voorbereid door een circulaii e van het hoofdbestuur aan de leden der vet eeniging, en door een memorie van toelichting op het ingediende concept, had voornamelijk ten doel, om de statuten van den Protestantenbond meer in overeenstem ming te brengen met het karakterdat de vereeniging blijkens de ervaring had aangenomen, en dat ook aUeen beantwoordde aan de beginselen van het modern Protes tantisme. Het nieuwe concept-i'eglement werd, na op enkele pun ten geamendeerd te zijn, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het eeiste artikel van het nieuwe ï'eglement luidt nu aldus De Nederlandsche Protestantenbond is een ver eeniging van allen, die willen samenwerken om vrije ont wikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, zoo binnen den kring der kerkgenootschappen als op ieder ander gebied. Het hoofdbestuur bestaat op dit oogenblik uit de heeren: mr. W. A Bergsma, voorzitter, prof. Buys Ballot, vice- voorzitter, dr. A. G. van Hamel, secretai'is, W. de Meijier, penningmeester, S. A. Carpentier Alting en W. J. van Gorcum. De doorgraving van het duin en het strand onder Velzen, voor zoover die tot afwatering vereischt wordt, is jl. Donderdag voltooid, zoodat gisteren nacht ten drie ure voor het eerst IJwater in de Noordzee is afgestroomd. Luidens een telegram uit New-York van Donderdag, is het schip de Missouri, van daar naar Havana bestemd, gedurende een storm, ter hoogte van Abaco op de Bahama- eilanden, in brand geraakt. 12 menschen werden gered, 80 andeien kwamen daarbij jammerlijk om, waaronder alle officieren en 25 passagiers. BURGERLIJKE STA-ND. Geboren: 31 October. Agatha Maria, dochter van N. Wouterlood en E. M. de Lange, Markt. 4 November. Willem, zoon van W. van Beursen en A. Baron, Nieuwe Buurt. Overleden31 October. Margaretha van Rhijn, oud 6 maanden, Krenpelstraat. Johanna Sophia Theodora de Roo, oud 3 jaren en 1 maand, Lange Achterweg. Ondertrouwd1 November. A. D. RomijnenE. H. Boxman. D. Voogd en E, Sonneveld. Te Beltsiiaven, 1 November. W. den Held en L. C. van der Wal. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 2 November 4872. Koggeper 2100 kilo's jar. Libau f222 6/w., Fransche f 205 6/w. Gerst zonder handel. 9foutwUn: f 15% per Vat Ct, Jenever: Amsterd. Proef. f19% Af 20% per heek Ct. zonder fust en zonder belasting. §poeltngf 2.00 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging, f2.00 p. k. pCt. Nerkrl Werkelijke Schuld. 2V, Ihndcl-Minlsclnppij Ccnlr.inl-Spoorw Spanje, Hinncnlandsclio 3 Dito, BliltenlindscliO 18G7 3 Portugal, 1807 3 Itusr and, oude5 Dito, 6de serie 5 Oilu, Icening 1867 4 Spoorweg-Actiën 5 Poll Tidis Spoorw 5 Moskou-lor. 5 Nieuwe Loten 1864 Oostenrijk, Old konv. panier 5 »- zilver 5 Italië, Cert. Inscliryv. 5 Turkije, Binnenlandsclie 5 GilltKENLANDold. 1825 5 Vfcin-mcDB Staten 1882 6 Mmco, oude3 Dito, nieuwe 3 Venezuela 3 Nieuw Grenada Dito gest. uitgesteld 1 Nov. 54y,e 137% 97 25% 30% 75°/,. 229% 93% 61%, 64% 51% Per Tolegr. 2 Nov. 86 30% 40% 75% 229%

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1