Donderdag 14 November. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. "M 3001. BUtTEHLAMDSCHE BERICHTEN. BfNNENLAilIDSCHE BEBIGHTEi. A". 1872. t-i* COURANT. A B OlfMEEEHTi Abonnonientsprijspor Drie Maanden Franco per Post, door hot gchccle Rijk f 1.85. 2 50. (Brieven Franco.) De Pruisische minister, ouder wiens ressort behoort de regeling der geneeskundige aangelegenheden, heeft de volgende kennisgeving verspreid, met het oog op de uit breiding der choleraDaar de cholera de Pruisische - grenzen overschreden heeft, zoo doet zich de gelegenheid !>i<-voor, de zoo dikwijls besproken vraag'omtrent het onder zoek naar den aard der cholera weder op het tapijt te bren gen. Dientengevolge zal het noodzakelijk zijn bij voor komende gevallen de opmerkzaamheid in 't bijzonder daarop te vestigen, of ook door kleedingstukken, lompen, dierenhuidendieren of kruiden uitbreiding der ziekte wordt veroorzaakt, en zoo ja, hoe lang zich deze smetstof in bovengenoemde zakeD bevindt. De mogelijkheid dat de smetstof telkens in den aard bodem ontwikkelt en zich dan op monschen en stoffen over plant, is licht te onderzoeken bij de ziekteverschijnselen voorkomende op de rivieren, voornamelijk op de Weiehsel. De regeering noodig ik uit, er bij de geueesheeren op aan te dringen in hunne berichten over de cholera, alle punten die over deze moeielyke quaestie licht zouden kunnen ver spreiden zorgvuldig te vermelden en zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek te doen. Dezer dagen heeft te Parijs het volgende plaats ge had. Eenentwintig jaar geleden was een kind van het vrou welijk geslacht, onder den naam van Marie Théoclore, abusievelijk als jongen in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven. Het gevolg hiervan was, dat zij werd opgeroepen om te loten voor de nationale militie. De »con- scrit" was echter reeds moeder van twee kindei en en van het derde zwanger, zoodat vanjnilitairen dienst natuurlijk geen sprake kon zijn. Tot hiertoe had de zaak alleen een kluchtig aanzien, doch thans werd zij voor de belangheb bende minder aangenaam, want voor een vonnis tot rectifi catie der geboorte-acte, moest zij vier vijfhonderd francs betalen. Uit Luxemburg woi'dtgemeld, dat tot den 31 Januari 1873 ten raadhuize aldaar een concours geopend is voor een gedenkteeken, dat in die stad zal worden opgericht voor wijlen H. K. II. mevrouw de prinses Hendrik dor Nederlanden. Geenerlei programma wordt voorgeschreven wegens den aan dit gedenkteeken te geven vormalleen is vastgesteld, dat, welke architectonische ontwerpen men mocht voorslaan, de trekken van H. K. II. belmoren te worden wedergegeven, 't zij in een buste, 't zij door een gepast aangebracht medaljon. De gezamenlijke kosten van uitvoering zullen de som van 24,000 francs niet mogen te boven gaan.. In die som zijn niet begrepen die der kosten van het terrein, het afsluitingshek, noch de toegangen tot het monument. Het omstandig programma wegens de voorwaarden, benevens de afmetingen enz. van de aange wezen plaats worden kosteloos toegezonden aan de artisten, die zich daartoe, bij franco aanvrage, bij bet gemeente secretariaat der stad Luxemburg aanmelden. Photografiën van wijlen II. IC H. ziju te bekomen bij den heer Branden- bourg, photograaf te Luxemburg. De ontwerpen worden bij het gemelde secretariaat ingewacht, voor den 31 Januari 1873, ten 5 ure 's namiddags. Een botsing op den spoorweg tusscben Antwerpen en Brussel heeft te Oontich plaats gehad, en wel doordien de trein van Antwerpen op een verkeerd spoor, dat naar Lieire, was gekomen, ten gevolge van een verkeerd plaat sen van den wissel. Dooden heeft men gelukkig onder de 40 passagiers, die de trein telde, niet te betreuren, maar wel zijn er 4 ernstig gewondeen er van heeft het been ge broken. Een groot gotal anderen heeft kneuzingen be- komen. De schok was geweldig en het materieel van den trein is ten deele verbrijzeld of vernield. De stukken der waggons vlogen 20 nieters ver, en op dien afstand werd een kind door een plank omvergeworpen. Uit België wordt gemold:* Er bestaat hoop op een aanstaande daling der steenkolenprijzen; weldra zal het werk-seizocn in de beotwortelsuikerfabrieken afgeloopen zijn en dan zal een buitengemeen groote hoeveelheid steen kolen beschikbaar komen, want men berekent dat deze fabrieken voor zich alleen zooveel steenkolen verbruikeu als in al de huishoudingen van het gansche land te zameo .noodig zijn. Voorts heeft de minister van oorlog al de mili ciens, die als steenkool-mijnwerkeis den kost verdienen, huiswaarts gezonden. Op een getal van 44,000 dier arbei ders in het land maken duizend wel niet veel uit, maar 's ministers maatregel heeft een goeden indruk gemaakt. Dezer dagen heeft te Charleroi het volgend vreese- lyk onheil in een steenkolenmijn plaats gehad. Des avonds tegen 7 ure, ging de eerste ploeg werkvolk, bestaande uit 21 personen, met den bak in de mijn, en waren ongeveer - tien meters gedaald, toen plotseling de vier kettingen, waarmede de bale aan-den kabel verbonden is, braken en allen naar beneden stortten. Door den val brak een bouten vloer 500 meters lager, waaronder op dat oogcnblilc ongo- lukkiger wijze ruim 50 meters water stondliet spreekt j J, vanzelf dat allen moesten verdrinken, daar hulp onmoge- ,'hjk was. Eerst nadat het water isuitgepompt zalliet moge- 1 Oj-.W* lijk zijn de lijken uit den kuil te halen en hiermede moet noodzakelijk nog eenige tijd verloren gaan, te meer daar het pompwerktuig door den val van den bak ook aan merkelijk beschadigd zijnde eerst moet hersteld worden. Twee wei kliedcn, die ook tot den ploeg behoorden, zijn bij deze gelegenheid op zonderlinge wij zo gespaard gebleven. .Het waren vader en zoon, enjle zoon was reeds in den bak gestapt, toen zijn vader héfh Terugriep zeggende, dat zij eerst nog een slokje zouden drinken en dan met den volgenden ploeg naar benedon gaan,. De zoon stapte er uit ou beiden hadden aan dezen inval van den vader het behoud vau hun leven te danken Geen vijf minuten later werd het sein tot dalen gegeven en had het vreesdij k ongeluk plaats. De krenten- en vijgenoogst in het westelijk gedeelte van Peloponesus is geruststellend, de ofijvenoogst in de provincie van Ky parissais zeer overvloedig. Tot einde Sep tember ziju 40 millioen kilogram krenten, 7 millioen vijgen en circa 30,000 ton olijven tot goede prijzen naar het bui tenland vervoerd. Te Boston heeft een zware brautl gewoed. Nu men na de egrstc verwarring, onvermijdelijk aan dergelijke treurige onheilen verbonden, meer bedaard de gevolgen daarvan kan overzien, wordt de schade, aanvankelijk op 100, 200, zelfs 250 millioen dollars begroot, opgegeven 80 millioen te zijn. Voornamelijk iiebben de kapitalisten dei- stad, die de verliezen dragen kunnen, schade geleden. 930 magazijnen, kantoren enz. en 60 particuliere huizen zijn door de vlammen vernield. Men neemt reeds maatregelen voor den weder opbouw. Er heorscht volstrek.geen paniek. "Van alle kanten daagt hulp op. Over de zoogenaamde paarden - >1, die zich van uit Canada over Amerika heeft verspreid en zich thans ook in Engeland begint te veitoonen, schrijft men het vol gende De voorteekenen dezer nieuwe verschrikkelijke ziekte zijn in 't algemeen: dofheid en matheid der oogen, slap heid der spieren, slapeiigheid en een merkbare afspanning van 't geheelo organisme zonder bijzondere uitingen van smart, 't Zieke dier kan zich slechts met moeite voort- sleepen en waggelt als 't wordt voortgez.wêept, als be schonken heen en weer. Daarbij komt een totaal gebrek aau eetlust. Deze verschijnselen duren in den regel drie dagen en kunnen als "t eerste stadium der ziekte beschouwd worden. Wordt het dier in dien tijd de noodige hulp ver strekt, dan komt het er meest bovenopzoo niet, dan kan de dood als zeker worden beschouwd. Van tijd tot tijd komen dan plotselinge krampen bij 't zieke paard voor; de voor- en aehterpooten schijnen verlamd, de peezen zijn stijf en de spieren hard, de heupen worden weldra onge voelig en krachteloos, en 't dier stort eensklaps met hevige sidderingen over't gansche lichaam ter aarde; vaak komt ook een trapsgewijze verlamming voor, en in beide gevallen volgt binnen drie tot -zes dagen een zekere dood, wanneer 't niet gelukt het zieke dier te doeu opslaan. Daarom bestaat dan ook de eerste hulp, die men de aan paardenpest lijdeude paarden verstrekt daarin, dat men ze op de een of andci e wijze opricht en ze in dien staat tracht te houden door ze in zwachtels te liaugen. Daar zonder deze handelwijze er weinig hoop beslaat op 't herstel van het zieke dier, hebbeueenige omnibus-compnguieënteNew- York verscheiden hangtoestellen voor hare paarden laten maken. Zoolang overigens de oorzaak van liet kwaad nog niet is opgespoord, kan er ook van een radicale genees methode geen sprake zijn. Intusschen heeft men bij de ont leding der aan de pest bezweken paarden, maag en nieren in hoogc inate aangedaan gevonden. Inwendig wenden de veeartsen tc New-York klisteercu, purgeermiddelen en wateraftappiugen aan, alsook ammoniakzout op 't voedsel gestrooid, 't Is eigenaardig dat de zieke paarden zeer ge voelig zijn in do ruggegraat, die ontslokeu schijnt te zijn en welke toestand zich langzamerhand tot de hersenen uit breidt. Is de kwaal zoover gevorderd, dan volgt een delirium en ouder hevige stuiptrekkingen is weldra de doodstrijd volstreden. SCHIEDAM, 13 November 1872. Wij zijn in staat gesteld aan liet door ons meege deelde betreffende de begrafenisplechtigheid van den hoofdonderwijzer J. van der Iioeveu Mz., de volgende toe spraken, bij die gelegenheid gehouden, toe te voegen, namelijk door den heer K. Simmermans Geachte Amhtijmootcn! Het is cone plechtige en treurige taakdie wij daar ver vuld hebben. Met een gevoel van weemoed hebben we een ontslapen broeder naar zijne laatste rustplaats vergezeld, en zijn aai dseh omhulsel aan do aarde toevertrouwd. Wij verliezen in hem een waren viiend; een vriend, wiens open en oprecht hart ons allen aantrok. Gij weet hel, hoe hijdoor den band'der vriendschap nauwer toe te halenons meer en meer aan elkander verbond en zich ADVEBTBJIIIEJf! Prijs: van 1 lot 10 gewone regels /T 00; icdeio regel metr 0.10. Voor don workenden stand en soor weldadigheid, de helft van don prijs. iMHiMi» urmiiiHWHB—«agm—mS^SSSSSBSSSSSi^mSSSSSii nooit onttrok, als zijne medewerking tot eenig doel werd ingeroepen. Iloe vaak stonden wij allen, als één van hart en één van zin bij voorkomende gelegenheden als één man bij elkan der, en thans Gaat het u als mijmijne vriendendan is het onsalsof we uit dozen grafkuil een stem hooron opgaan, die ons toeroept: - a. En tliaus mist gij er eeticn. Jawe missen er eenenfWe missen oen man, die ons lief cn dierbaar was, en wiens vriendschap we op Imogen pi ijs stelden. Hij is de eerste die uit onzen vriendenkring heengaat, en dien we met wee- moedigen blik naöogen. OHoe gaarne hadden we hem langer bij ons willen houden; maar het lot heeft het an ders gewild; onze tegenwoordigheid aau deze plaats be wijst heten geeft het graf niet weer terugwat het eens ontving, één ding kan het ons niet ontnemenhet is de herinnering. Ja, de herinnering aau onzen vriend van der Hoeven zal bij ons onuitwischbaar blijven, en slechts mot onzen dood eindigen. Eu numijne vriendenstaan we thans gereed om deze groeve der vergankelijkheid te verlaten, roepen we hem dan nog een laatst vaarwel too, en zegt mij met een bewo gen gemoed na sYriend I Rust in Vrede." En door don lieer mr. J. G. Briilcnburg: Zoo is dan weder een braaf en verdienstelijk man weg genomen uit ons middenverbroken is de innige vriend schapsband tusschen hem cn zijne oudleerlingcn Ytcggenomen is hij uit ons midden, de leidsman onzer eerste levensjaren, de vriend van onzen vroegeron of Uiteren leeftijd, de ware vriend, die wist te prijzen waar het noodig was, en oeene loftuiting uit zijn mond klonk zoo aan genaam 1 maar die ook met ernst en met vaste hand de feilen aantoonde, die hij in zijne leerlingen ontdekte. Wie onzer, oudleerlingenherinnert zich niet den ernst, waarmede hg zijne levenstaak vervulde, de liefde die hem bezielde voor de jongeren, die aan zijne leiding waren toe- vei tiouwd, een ernst en liefde, die ons zoo dikwijls nog in latere jaren tot steun en troost zijn geweest. Geëerbiedigd en geliefd was hij bij allen, -zeker niet't minst bij ons, die zulk eene ruime plaats bekleedden in zijn hart, en die wedei keerig met^ hart en ziel waren gehecht aan den vriend hunner jeugd, die zijne beste krachten had besteed om in hen de kiemen te leggen en hen op te leiden tot nuttige loden der maatschappij. En thans 1 die mond vol levenswijsheid is verstomd, dat hart vol liefde heeft opgehouden te kloppen. Moge zijn geest blijven in ons midden gelijk zijne nagedachtenis zal wonen in onze harten. Dierbare vriendUw levenstaak was zwaar, al werd die verlicht door onze liefde en dankbaarheid. Hier bij deze ge opende groeve is ons laatste woordDank voor het goede aan ons gedaan," en onze laatste bede»U drukke de aarde zacht 1 Vaarwel 1" Bij koninklijk besluit van 11 November 1872, no. 18 is de heer J. A. Nolet Wz. herbenoemd als directeur bii liet vi ij entrepot te Schiedam. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Maandag 18 November ten •11 ure. liet Uil, meldt, dat te Rotterdam nieuwe opmetin- gea worden verricht voor een geheel nieuw plan tot ver binding vau den Rhijnspoorweg met de Ilollandsche en Staatssporen. Het vroegere plan en waarvoor reeds ge- ruimen tijd de bakens staan geplaatst, was dat de Rhijn spoorweg, met een bocht om de stad, zich bij den Holland- schcn spoorweg zou aansluiten. Die verbindingslijn zou wegeus de daaraan verbonden onteigeningen, zeer veel kosten, liet nieuwe plan nu onderscheidt zicii door kortheid en goed koopte. Men zou een derde van de breedte der Oost en Goudsche Singels aanplempen, daarover de verbindines- spoorbaan aanleggen en, des noods door paardenkracht, over deze koite baan een aansluiting voor reizigers en goederen kunnen hebben tusschen de verschillende stations In de Delftsche Courant lezen wij het onderstaande' door eenige spoorwerkers ingezonden stuk, betrekkelijk het strikken van hazen enz., ook vroeger door ons opge- nomen10 In de courant van gepasseerden Woensdag, komt een bericht, voor, over het overrijden van hazen enz., op den spoorweg de beschuldiging welke daarin tegen de spoor werkers ligt opgesloten, en het doet voorkomen alsof de spoorwerkers ongeoorloofde middelen bezigden om wild machtig te worden, noopt ons liet onderstaande ter uwer keumsse te brengen, in de hoop, dat u dit'in mv veelge lezen blad een plaatsje zult gelieven in te ruimen, zoowel om de wuarheul hulde te doen, als om verkeerde oordeel vellingen tc wederleggen en lichtvaardige beschuldigingen te ontzenuwen. Wij zijn sedert 8, 10 en meerjaren aan 'den spoorwen- weikzaam en zullen dus wel met eenige ondervinding daai? over kunnen spreken: wij verklaren dus dat wij gedurende .i.iXA.Ï't

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1