Sla an da45 25 Movember. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A0. 1872. M 3009. J. J. G. Nolet, J. T. Beukers,* J. Meijer Pz. T. H. B. Snijders, A. M. F. van Deventer. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. AB OHNEMBBl! Abonnemenlsprysper Drie Maandenf 1-85. fVoneo per Pos(, door bet geheeie Rijk 2.50. (TBrieven Franco.) De aftredende Leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, die, bij de stemming op aanstaanden Dinsdag herkiesbaar zijn, zijn de heeren: Het wetsontwerp betreffende de grenzen van het recht van gebruik van kerkelijke straffen en tuchtmiddelen, bij het huis der afgevaardigden te Berlijn ingediend, bepaalt o. a. het volgendeGeen bedienaar van den godsdienst is bevoegd met andere straffen of tuchtmiddelen te bedreigen, die toe te passen of af te kondigen, dan zuiver godsdienstige of de zoodanigen, welke op de in het inwendige der gods dienstige vereeniging geldende rechten betrekking hebben. Verder is verboden het opleggen van een godsdienstige straf of tuchtmiddel en het bedreigen daarmede wegens het verrichten eener door de staatswet of het burgerlijk gezag verordende daad, of wegens de uitoefening van het openbaar kies-, of staatsrecht. Ook is geen bedienaar van den godsdienst bevoegd een uitgesproken straf openlijk, onder aanduiding van den gestraften persoon, bekend te maken. Alle handelingen, in strijd met deze wet, zullen met geldboeten tot 1000 thlr. of een gevangenisstraf tot 2 jaren gestraft worden, terwijl ook de bevoegdheid om openbare of kerkelijke ambten tebekleeden kan ontzegd.worden, en wel gedurende uiterlijk 5 jaren, i .Blykens een telegram uitMuncben van gisteren is de eigenares der Dachauer bank, Adèle Spitzeder, thans naar de crimineele gevangenis dvergebracht en het onderzoek wegens frauduleus bankroet tegen haar aangevangen. Het actief dier bank, met inbegrip der onroerende goederen, bedraagt fl,936,674, het passief daarentegen, voor zoover reeds bekend, f3,561,804. Laatstgenoemd bedrag zal echter nog veel aanzienlijker worden, daar van het platteland vooralsnog slechts weinige geldelijke vorderingen op die schandelij ke inrichting zijn ingediend. Den 20 dezer is bij het crimineel gerechtshof te Wezel met de behandeling van het proces tegen de achttien werk lieden uit Emmerik een aanvang gemaakt, beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden die, bij gelegenheid der feestviering van Nederlands bevrijding van de Spaan- sche heerschappij, te 's Heerenberg hebben plaats gehad. 59 personen zullen in deze zaak als getuigen gehoord wor den. De beschuldigden, die, bij het voorloopig onderzoek, alles bekend en nauwkeurig opgegeven hebben, niet alleen wat ieder zelf, maar ook alles wat hunne kameraden gedaan hebben, ontkennen daarentegen thans, bij bet verhoor voor het gerechtshof, alles en doen voorkomen, alsof zij bij be doelde ongeregeldheden werkelooze toeschouwers gebleven zjjn/ Alle schuld werpen zij op de Nederlanders en verkla ren toen niemand aangerand te hebben, maar zei ven aan gerand te zijn.* Een olifant in den. iardin des plantes te Parijs moet jongen werpen. Men ziet met angst die gebeurtenis, waar van tot nog toe in de jaarboeken der dierkunde geen voor beeld is, onder dergelijke omstandigheden, te gemoet Jl. Zondag namiddag, tegen twee ure, reed een net rijtuigje door de straat Rivoli te Parijs, toen hot onver wachts door een zwaren kar werd aangereden, waardoor het bijna in tweeën brak. De heer die er inzat kwam er met den schrik af maar de koetsier brak, ongelukkiger wijze, den linkerarm. Weldra was het rijtuig door een nieuwsgierige menigte omringd, waarvan de meesten hunne verbazing en ver ontwaardiging niet kop,den verbergen, over den palfrenier, die, in groot livrei achterop staande geen vin verroerde en stokstijf, bleef staan. nKorn er dan toch af' voegde een agent van politie hem toe. »Neen, neen," riep de eigenaar van het rijtuig. sLaat hem staan 1hij weet best wat hij te doen heeft." »Maar dat is verschrikkelijk" herneemt de agent verontwaardigd. »Die rijken, die rijken 1" zegt een der omstanders met een dreigend gebaar. Daar de palfrenier, niettegenstaande dat alles,4 nog maar altijd roerloos blijft staan, neemt de agent van politie hem bij den arm en schud hem geweldig, doch roept bijna op hetzelfde óogenblik met onbeschrijfelijke verbazing uit: O nu begrijp ik het,hij is van «inkt Zoo was het inderdaad: het was een zinken palfrenier, en, de eigenaar der equipage, zegt het Fransche blad, Waaraan wij het bovenstaande ontkenen, zal het ons zeker niet ten kwade duiden, als wij zijn naam maar verzwijgen. Te Nizza.is een inschrijyjng geopend,(om voor Gari baldi een monument op te richten en aan het huis, waarin hij geboren is, een steen met inscriptie aan te brengen. Reeds is voor een bedrag van 30,000 lires iugesch reven. Het standbeeld zal in kolossale afmetingen uit metaal ver vaardigd en op de Piazza dei Focesi tegenover de zee ge plaatst worden, als zijndo dit de eerste schouwplaats van zijn ondernemingen. De lieer, Lefevre,.„koopman _te Brussel, zond dezer dagen eenige vervallen coupons van obligation der leening van de stad Parijs, aan een zijner coi respondenten aldaar, 'om ze to ineasseeren. Deze antwoordde hem dadelijk, dat, zoo ook de stukken in zijn bezit waren, waarvan hij hem de coupons had toegezonden,hij hem geluk wenschte, want dat op een daarvan bij de uitloting de hoogste premie ge vallen was. De heer Lefovre had werkelijk de obligation en alzoo 150,000 francs gewonnen zonder het te weten. SCHIEDAM, 23 NovemberT872. Wij herinneren onze lezers aan de veikieziDg voor vijf leden van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, welke op aanstaanden Dinsdag, den 26 dezer, van elf tot half twee ure, ten raadhuize zal plaats hebben, ter vervul ling dei' gewone vacature ontstaande door de periodieke aftreding in dit jaar. De namen der weder vei kiesbaar afitiedende loden zijn, volgens gewoonte, aan het hoofd dezer kolommen geplaatst. Het vijfenzeventigjarig bestaan van de Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen", departement Schiedam, zal den 26 dezer in Musis Sacrum op feestelijke wijze worden gevierd. Naar wij vernemen, heeft heden nacht, ten nadeele van den heer Cohen, aan de Hoogstraat alhier, een brutale diefstal plaats gehad, en wel van 7 gouden horloges, die men, na de winkellöist open gewrongen te hebben, daaruit gestolen heeft. Vooraf was een ruit, ten einde het rinkinken hij het ver brijzelen te verkomen, met klei besmeerd, uSsat men meldt, heelde ex-kapitein Janssen thans zijn derde adres aan de tweede kamer ingezonden. Is men goed ingelicht, dan moeten in dit adres zaken vermeld zijn, die aan het publiek tot dusver onbekend waren. Genoemd adres zal binnen een paar dagen in den handel verkrijgbaar gesteld worden door den uitgever, den boekhandelaar Kuipers, te Leeuwarden. Inmiddels is het antwoord van den minister van oorlog, op het verslag der commissie van rapporteurs over hoofd stuk VIII der staatsbegrooling voor 1873, bekend gewor den, en daarin lezen wij o. a.Wat den voormaligen kapi tein Janssen aangaat, hem is een civiele betrekking aange boden, waarover de minister zelp kon beschikken. Dat aanbod werd afgewezen. Na die weigering, verklaart de minister op de meesf stellige wijze, is aan de zaak Janssen een einde gekomen, zoodat er, voor zooveel den minister betreft vanwege het departement van oorlog niets meer voor hem kan worden gedaan. Uit Vlaardiugen wordt ons van 23 dezer geschreven Na het bedanken voor da beroeping als predikant naar de Hervormde gemeente alhier, door de hoeren H. W. Ver- hoeff, te Charlois, en J. J. A. Ploos van Anistel, te Hilver sum, kwam het kiescollege Woensdag avond bijeen, om uit een onlangs opnieuw geformeerd twaalftal een drietal te kiezen, bestaande uit de heeren G. Boer, te Ouderkerk a/d Usel, W. J. Geselschap, te Delfshaven, E. A. Lasonder, te Berkel e,a. Art. 38 van het Pl. Regiem, niet toelatende op vergade ringen van het kiescollege andere zaken té behandelen, dan aan de orde zijnde benoemingen of beroeping, meende evenwel de heer E. II. v. Leeuwen in deze bijeenkomst zich een uitzondering te mogen veroorloven, louter om te wij zen op liet ergerlijkedat gelegen is in dc misbruiken, die eenige leden zich blijven aanmatigen en die niet zelden een resultaat geven strijdig met de werkelijke keuze van het meerendoel der leaen van het kiescollege en het belang der gemeente. Als een bewijs van goeden en zekeren vooruitgang van den nieuwen waterweg naar zeewordt gemeld, dat eergisteren morgen de Engelscho brilt Susanna Tri fid, kapt. "Weiham, bestemd naar Newcastle, met een diepgang van 36 decimeters goed in zee is gekomen, terwijl op dat oogenblik 41 decim. water werd gepeild. Eindelijk is men er in geslaagd het wrak van de Batavier te lichten en 100 yards dichter bij den oever te brengen. Er waren niet minder dan elf kettingen onder 't schip, en met 't opkomen van het tij zag men dadelijk dat thans de pogingen met een goeden uitslag zouden worden bekroond. 'tWrak ligt thaus buiten 't gewone vaarwater, waar men zal trachten 't nog nader op den oever te sleepen. Het dek is door de kracht van 't water geheel uit 't verband gerukt, en een groot gedeelte der lading is naar de "Victoria- Docks overgebracht, waar 'tzal worden verkocht, In de Revue Hebdomadaire de chemie scientifique, komt een verslag voor van een merkwaardige verandering die Banca-tiu onderging. In het vorig jaar was eene partij van Rotterdam naai' Moscóu gezonden, doch by aankomst bleek de tin tot poeder geworden te zijn. Prof. Oudemans ADVEBTEBIIBSl Prijsvan i tot 10 gewono regels f 1 00; iedere regel meer fO.lO. Voor den werkenden stónd en voor weldadigheidde helft van don prijs. heeft deze zaak onderzocht, en bevonden dat de verande ring een physische on niet oen chemische was, en zeer ver moedelijk door koude en trilling veroorzaakt was. Men schrijft aan de Leidsche QourantDe wind heeft sedert ruim 8 dagen van het noord-oosten tot het zuid westen geheerscht, waarbij met eensterken zuid-ooslelijken wind o. a. de afstrooming van Rijnlands boezemwater zeer is bevorderd. Tengevolge van het malen van het 400tal poldermolens en het in werkingstellen van het20tal stoom gemalen in Rijnland, is de boezem een Rijul. voet gedaald on loopt het water nog steeds af. Overal hebben de polders op den overlast van water gewonnen, waarbij de molens veeltijdsdoorgenoegzamewindkraclitgeholpen zijn. Vooral nu de geweldige icgens hebben opgehouden, zijn de voor uitzichten niet ongunstig. Ook Delflands boezem is dalende, en de polders, vooral die door een stoomgemaal worden bediend (waarvan onder Delfland reeds verscheidene de molens verdrongen hebben), zijn bijna van het overvloedige water ontlast. "Woensdag avond had te Leiden een zeker niet alle-' daagsch schouwspel plaats. Omstreeks ten 11 ure werden de couranten der studenten-sociëteit Minerva, instatigen optocht van leden van het Leidsche studentenkorps, met fakkellicht per voertuig naai- liet Ruïne-plein vervoerd, om daar, onder het zingen van allerlei liederen, de straf van den bi andstapel te ondergaan. Inderdaad leverde de kring van zeer beweeglijke donkere gestalten en in hun midden de kolossale menigte vruchten van den arbeid der pers, waarvan de vlam nu en dan door petroleum nog werd nan- gewakkerd, een phantastisch schouwspel op, dat onwil lekeurig herinnerde aan tafereelen uit de prairieën van Amerika, of aan de strafoefeningen van eertijds. Ten half een ongeveer was de zonderlinge offerplechtigheid afge- loopen, Wat in de XIXcïe eeuw nog mogelijk is. De Ambraciota een in Rio Pardo (Brazilië) bestaande gods- dienstige sekte-aanbidden een muildier, dat op een mét, gras begroeiden heuvel aanwezig is. Al deldankan|fdoo? uit%t|) heilige dier uitgebracht, zijn openbaringen, en het is het r werk der priesters deze uit te leggen en duidelijk te maken, Als de godsdienst geëindigd is, kussen de geloovigen met r' warmte de voetzolen van dit heilig dier. Een afwijking van -1 dezen leer is reeds meermalen met den dood gestraft. Iedereen, die lezen kan, zal nu en dan wel eens blij ven stilstaan bij een muur of schutting, waarop, jaar aan jaar, dag aan dag biljetten van velerlei zaken, op, onder, boven en naast elkander worden aangeplakt. Zoo kon men onlangs het volgende te A. lezeny "Vrijwillige yerkooping van een boekbindersknecht, die vele jaren in het vak weikzaam is geweest, en voorzien is van een partij brandhout, liggende als bij notitie wordt aangewezen op een palfenier van 40jarigen leeftijd, goed kunnende omgaan met dameswaschhjsten per stuk a 1 cent, en een monsterachtige zeevisch, alhier aange spoeld en te bezichtigen op vertoon van een rotting met zilveren knop. X. X. en N. N., zaakwaarnemers, presenteeren als laste hebbende van een fi««rTfij mooie kreeften te springen door een hoepel en fe eindigen met het innemen van twee druppels kinaoliebenevens een exquise'verzame ling oude hoeden in allerlei afmetingen verkrijgbaar by burgemeester en wethouders maken bekend -— Heden is verloren geraakt een kamer met alcove en verdere ge makken. "J Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschul digd zijn aan een varken met vijf pooten en een 00c in de rechterzijde gelieven hunne pretentiën in te zenden hij gedresseerde honden en apen, die op een wenk huns meesters zitting zullen nemen tot het kiezen van twee leden voor den gemeenteraad eneindigen met het loopen in zakken. 1 Gelegenheid tot het inmaken en zouten van twee ge pensioneerde majoors, die hun ledigen tijd wensehen te be steden met den opbod en afslag van een huisknecht met groen trijpen springveeren, te bezichtigen in een nieuwen pruikenmaker. 1 BüRö'ERL'IIKE STAND. Geboren: 22 November. Gijsje Josina, dochter van J. Himmese en JyHoekwater, Kinderluurt. Christiaan, zoon van II. Ebbolinghaus (ook wel genaamd "Wirxel) en C. Kruining, Broemeld. Overleden: 22 November. Mcindrina Petronella Papenliuijzen, oud 11 maanden, Hoofdstraat. Ondertrouwd: 22 November. J. A. Filedt Kok er. E. J. van der Schalk. A. van Gogh en A. J. van dei- LindenA. Soeters en J. Duijtenweg. MARKTPRIJZEN .AAN DE BEURS TE SCHIEDAM van den 23 November 1872. Rogge1 per 2100 kilo's Picardie f 218 1/m. teCScrst zonder handel. BKoutwtyn: f 16'/a per Vat Ct. COUHANl

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1