ft- siihemlanosche berichten. V p i j d a 'g 5 Januari. 7>\ i 4 .'VS-'u3033. 11' 8UITENUVNQSCHE BERICHTEN. en cn id ea 6u 21"- or en pn en lo- en an ;e- it- Men meldt uit Brugge, van den 20 December, dat in den-nacht van Zondag op Maandag drie per°onen, die den f spoortrein van Ostende gemist hadden, van daar naar "Brugge te voet kwamen, toen zij langs de baan van Nieuw spoort aangerand werden door een twaalftal kwaaddoeners. Twee van de drie aangevallen personen konden ontsnappen, j'doch de derde, Dominicus de Corte, van Seheopsdale, bleef in handen dier onverlaten, die, na hem zwaar mishandeld te hebben, in het kanaal wierpen. Waarschijnlijk denken de. dat zij hun slachtoffer nog niet genoeg gemarteld hadden,- riepen zij tot hem met een huichelend medelijden «Kom, vriend geef ons de hand, wij zullen u uit het water trfekken." Doch nauwelijks was de ongelukkige op het droge, >of nieuwe mishandelingen werden op een bar- 'baarsche wijze op hem gepleegd. De schurken sloegen bem zoo onbarmhartig met een stok op het hoofd, dat hij schier voor dood bleef liggen, en als om hun duivelsch werk te bekronen, wierpen zij hun slachtoffer andermaal in het water. Gelukkig dat de ongelukkige nog tegenwoor digheid -van geest genoeg bezat, om door ongehoorde pogingen zich uit het water te redden, en aldus aan een gewissen dood te ontsnappen. De justitie is op het spoor der daders gekomen, en eenigen zijn reeds gevat. In Portugal heeft men de gewoonte om viseh door middel van suiker tegen bederf te bewaren. Men neemt .namelijk de ingewanden uit den visch, bestrooit hem van binnen met suiker en legt hem in een horizontale positie, opdat de suiker er zooveel mogelijk indringe. Een tafellepel .suiker is voldoende voor een visch van vijf pond. De visch, op die wijze ingesuikerd, blijft lang goed en heeft een aan- jgenamen smaak. Fort Davis, in den Amerikaauschen Staat Texas, is, als, meer forten, een kleine maatschappij, waar allen in vrede en eendtacht moesten samenwonen. Dat was in den laatsten tijd niet hot geval, er liepen geruchten dat de dames der officieren, bij afwezigheid dezer laatsten, gevaar liopen van aanslagen van personen even zwart van ziel als van r\ huid. Niet allen geloofden dat, ook niet de vrouw van luitenant Kendall, doch een paar weken geleden, toen haar 'echtgenoot wegens dienst afwezig was, werd zij des nachts wakker gemaakt door het gedruisch van brekende glazen. '„Europeesche dames hadden 'top een gillen gezet waar schijnlijk, maar de'kloeke Amerikaansche grijpt een revol ver, vraagt beleefd driemaal »wie daar," en toen nog steeds pogingen werden aangewend om binnen te komen, legt zij 'over het bed harer kinderen aan op een hoofd dat zichtbaar werd. Onmiddellijk na het schot viel een lichaam naar be neden, dood, zooals later bleek, 't Behoorde aan een «af schuwelijk leelij ken" neger. Werden de revolvers maar niet zoo vaak misbruikt, dan zou men er nu waarlijk vrede mee hebben. Als men zich nog de jonge Amerikaansche met zes scheidings-aktes in haar reiskoffer, herinnert, zou men al licht meenen dat do liefde uit Amerika gevlucht was. Wij willen daarom onze lezers het volgende romantisch ver haaltje niet onthouden, dat wjj in Amerikaausche bladen aantreffen, In'Augustus 1843, dus .ruim 29 jaren geleden, zeilde ka pitein ''Charles Vincent vaii Bóston naar Calcutta en liet in 'eerstgenoemde plaats een '18jarige schooue als zijn ver loofde achter. Ongeveer een jaar later was nog geen enkele tijding van het schip of zijne bemanning ontvangen, en de ongerustheid nam toe naarmate jaar op jaar op dezelfde wijze verliep. Honderden Oost-Iudievaarders liepen in en uit, doch niemand wist iets van de Laura Sheldon zoo heette het schip te verhalen. Er waren tal van ndspiran- tten naar de hand der achtergelaten rijke'en begaafde i schoone, doch zij bleef hopen en wees allen onverbiddelijk af. Eindelijk rlen 15den Sept. van dit jaar, bracht de post naa de moeder der treurende een brief, gedagteekend «Liverpool"- 't Was van kapitein Vincent, inmiddels een goede zestiger geworden,^ die informeerde of zijn verloofde nog h prendre was, en toen er inlichtingen kwamen die met zijn hartewensch overeenstemden, lag lnj weldra aan de knieën der aangebedene. De kapitein denkt zijne vrouw mede te nemen naar China, waar hij na eou avontuurlijke loopbaan gevestigd is- Hij had schipbreuk geleden in den Indischen Oceaan, en redde zich alleen met een matroos op een rif, vanwaar een naar China bestemd vaartuig hen op nam. In een der Chiuecsche havens was hij vervolgens op een Eng'elsch kantoor werkzaam en schreef verscheidene brievennaar huis doCh ontving uimmerantwoord, Eindelijk deed hij, inmiddels rijk geworden, zelf de reis, en zooals men weet met goed gevolg. M,j ie- C. 'Jls 1-1 (Brieven Franco.) SCHIEDAM, 2 Januari 1873. Met den eersten Januari is er. in den dienst van dé .Hbllandschc IJzeren Spoorwegmaatschappij eenige vcran ['.tering' gekomen, zoodat de treinen nu van Schiedam ver trekken als volgt, naar Amsterdam: 7.21; 8.39'; 10.3G; 12.30';2.34'3.46; 6.26 en 8.50'. Den Helder: 8.39*'10.36: 2.34' en 6.2(5. 's Gravenhage: 's av. 7.50 en 10.45. Rotterdam: 7,32; 8 52; 9.48'; '11.27*; 1.57; 4.38'; 5.52; 7. 7; 10. 7 en 10.48'. Gisterenavond ontvingen wij pertelegiam uit 's Hage het onderstaande bericht, waaraan wij, daar er geen nr. van de Schiedamsehe Courant uitgegeven werd, zooveel mogelijk publiciteit hebben gegeven Met zekerheid kan worden gemeld, dataanhetFransche gouvernement uitleveringgeviaagdis vau twee Hagenaars, thans te Rijssel zich bevindende, geuaamd Behagel, oud 40 jaar, kleedermaker, en Vertind, oud 20 jaar, opperman, beiden verdacht vau deelgenootschap aan den dubbelen moord, te 's Ilage gepleegd. Oudejaarsavond heeft een jongeling van 17 jaren al hier zich erg aan de rechterhand verwoud, doordien hij in een eigen gemaakt geladen kopeieu kaunonnetje met een gloeiende naald stak, waardoor de lading zich in zijn hand ontloste, een gat daarin boorde eu den middelsten vinger verbrijzelde. TJit een particuliere correspondentie uit Breda is ons welwillend de volgende mededeeling gedaan: »J1. Zaterdag avond werden twee gouden kettingen in de bank van leening alhier gebracht, door een vrouw in deze stad woonachtig, doch wier broeder te 's Hage woont en vandaar die kettingen had meegebracht; de politie was echter bij tijds van die zaak onderricht." Met belangstelling zien wij omtrent deze zaak een nader bericht te gemoet. Hij die Uilenspiegel leest, zal liet zeker geen ongeluk kige gedachte rekenen, dat liij op het denkbeeld gekomen is een almanak uit te geven, en degene die den almanak heeft doorbladerd zal moeten erkennen, dat hij alleszins den naam van Uilenspiegel waardigis. Humoren satire wisselen elkander af cn wij raden alle hypochondristcn ten sterkste aan den almanak zich aan te schaffen. Een keurig ïiette uitgave doet den hceren Nijgh en van Ditmar alle eer aan. Uit het bevorens gemelde twaalftal predikantenis door het kiescollege der Hervormde gemeente te Vlaar- dingen het volgende zes- en drietal opgemaakt: dehli. Gobius du Sart, Kraijenbclt, Geselschap, Huët, Mossel, RingnalJa. Drietal: de hh. Gobius du Sart, te Nijkerk; Kraijenbelt, te Allernaar, eu Geselschap, te Delfshaveu. jl. Maandag werd het nieuw gebouwde stoomgemaal in den Noord-Kethelpoldor ia dienst gestold. Dit werktuig ontworpen door den iugeuieur P. A. Korevaar te Vrijenban, voldeed geheel aan de gestelde oischen. Men verzekert ons, dat eenige leden van de Tweede Kamer het voornomen hebben om na den afloop van het reces een wetsvoordracht in te dienen, waarbij de aanleg van een spoorweg tusschen Roozeudaal eu Ter Heyden (n. v. Breda), op staatskosten worde bevolen. Ieder, die met den tooslaud van het Zuidemet onzer Staatsspoor wegen bekend is en weet, hoe van Belgische zijde het tol stand komen cencr gewenschte aansluiting der doelen van dat net wordt tegengewerkt, eu hoe de belangen van België bij een paar invloedrijke hoofdamblenaien in onze residentie steun vinden, zal hot voornomen dezer kamer leden zeker van harte toejuichen. Vad.) Gisteren nacht is de stoomboot Swallow, van Rotter dam naar Huil, zoodanig tegen hot houten havenhoofd te Nieuwesluis gevaren, dat dit als iu tweeën werd gescheurd. De stoomboot Bekwam niet het minste letsel en vervolgde hare reis. Uit Gorinchem schrijft men: Zoo menigmaal spreekt men van zeldzaamheden. Nu 25 jaar geleden begon een horlogemaker alhier zijn vak. He teerste wat hij doen moest was een aan pas gehuwde jongelieden verkochte klok in orde te brengen. Flink heeft die klok 25 jaren achtereen gegaan, maar moest nu schoongemaakt en nagezienworden. Daartoe bracht men die bij deuzelfdeu man. Ziezoo, zeido deze, met dit stuk begon ik mijn werkkring ou zal hom daarmede ook eindigen; want ik heb mijn zaak renteloos overgedragen aan mijn knecht, die mij 25 jaar onafgebroken trouw en eerlijk gediend heeft en mij behulpzaam is ge weest, nu een man te worden om stil burgerlijk te kuuneu leven. Ilad hij zijn zaak willen verkoopen, minstens had lig f "1000 meer er voor gemaakt. Men meldt uit Eibergen van 30 DecemberIn den nacht van don 28steu dezer, ten omstreeks 2 ure, waion de vijf in het dorp Eibergen gestationeerde rijksambtenaren, in gezelschap van twee ambtenaren uit de gemeente Neede, op surveillance geposteerd in het Langcrwelerbosch op de grenzen van Eibergen en Haaksbergen, toen zij zich op eens bevonden tusschen een bende van een 41 tal smok kelaars. Door hun moedig gedrag cu goed beleid mocht het hun gelukken drie der smokkelaars in handen te krijgen en p. m. 90 kau spiritus tc bemachtigen. Ook de to Groenlo resideercnrle controleur was bij deze aanhaling tegcnwoox'dig. ,De oudste leeraar bij de Hervormde gemeente te Amsterdam, de heer I. Prins, hield Zondag jl. zijn afscheids rede, naar aanleiding van Petrus Ten brief, vers 21 en 25. Een overgroqt getal omgekomenen brachten den waardigen nestor der Protestantscnè kerk een warme hulde. Toen°de grijze prediker zijn amen had gezegd, klonk onmiddellijk het lied door de gemeente aangeheven: «Dat 's Heer en zegen op u daal," enz. Zichtbaar aangedaan verliet de leeraar het spieekgesloelte eu een gemeente, waarbij hij 46 jaren lang werkzaam was geweest. Men schrijn, uit Amsterdam, dd 22 Dec. de volgende niet geheel nieuwe, maar dan toch vernieuwde historie: «Onder de vele tragische gebeurtenissen, die hier dage lijks voorkomen, zijn er toch ook somtijds enkele komische, die het publiek vermaken. Een daarvan wenscli ik thans hiermede tc deelen. Een meisje-dienstbode, naar ik vernam, in een voornaam gezin aan de N. Z. Voorburgwal alhier, had verkeering aangeknoopt met een knappen kleermakersgezel. Onze gezel echter scheen ietwat de leer der Mormonen aan te kleven, althans hij hield er buiten het gezegd dienstmeisje ook nog een ander meisje op na Reeds was zulks aan het bewuste dienstmeisje verhaald, doch, niet geloovende aan de ontrouw haars minnaars, sloeg zij er niet eerder geloof aan, voor dat zij op een avond met eigen oog eu overtuigd werd. Dat zij woedend was, zullen zeker vooral de lezeres sen wel willen gelooven. Zij behield echter hare bedaard heid, deed alsof zij niets zag en bedacht, te huis komende, metharekameradenindeuzelfden dienst een plan totwraak- nemiug. Toen haar vrijer, een paar avonden later, volgens afspraak (mijnheer en mevrouw waren op een partij) haar bezocht, liet zij hem niets blijken en in de keuken gaan. Eenigen tijd hadden zij daar zitten kouten, toen onver wachts hevig aan de schel werd getrokken. O, hemel! riep het 'meisje, dat is mijnheer, waar u te bergen?Naar den'zolder, spoedig! Zoo gezegd zoo gedaan. Onze vrijer scharrelde in duister naar boven, verschool zich daar zoo goed mogelijk en. hield zich muisstil. Meer dan een uur ver liep voordat hij in zijn onaangenaam logies iets anders ver nam dan 't dichtslaan van deuren en (óppen op de trappen. 'Eindelijk kwamen de beide dienstboden hee!stilntiKr boven en vertelden hem. dat mevrouw ongesteld was geworden, te bed gebracht, de dokter er was en mijnheer bij haar bleef waken. Hem onder deze omstandigheid de deur uit te'laten was te gevaarlijk, waarom zij bedacht hadden, hem in de groote waschmand met het windas naar beneden te laten. Hij behoefde geen zorg te hebben, zij gingen'daar dagelijks mee om en de mand-was wel bestand te^én duizend pond gewicht en hij had maar kleermakers ge wicht. Hoe onaangenaam zulk een nederdaling van vier verdiepingen hem ook was, overwon de angst ontdekt te worden evenwel de vrees. Hij hurkte in de mand, hield zich krampachtig aan de randen vast en de nederdaling be gon. Toen de mand zoowat halverwege was, hield de daling plotseling op en de stem van zijn liefste riep hem toe: «Nu hebt ge eeu mooi uitzicht, zie nu maar goed uit of ge uw lief naaistertje ook niet-gearmd voorbij ziet gaan." De windas werd vastgemaakt en de ontrouwe minnaar zweef de tusschen hemel en aarde. Zoo hing hij meer dan een uur, iu een doordringenden motregen, 25 voet boven de straat, vol angst en vrees. Eindelijk, daar kwam weer be weging in het touw, de mand daalde weer en met een'niet onzachte vaart rolden mand en snijder over de straat- steencn. 'Of hij zijn naaistertje zijn avontüurTieeft verteld en óf hij nog de verkeering met het bewuste dienstmeisje heeft aan gehouden is mij onbekend, doch niet denkbaar, Talrijk, zoo meldt men uit Rozendaal van 25 dezer, zijn de geruchten die hier en ra den omtrek loopen, aan- gaaude een troep kwaadwilligen; nu eens zijn, het goed gekleede, dan weer als schooiers er uitziende personen, die de burgers door bedreiging in hunne huizen geld zouden afzetten of op den weg berooven. Wat van al die ge ruchten. waar is, kan nog niet worden uitgemaakt, doch zooveel is zeker dat poging tot inbraak in de R. C. kerk te Nispen is gepleegd, en dat heden morgen een reiziger bij de rijkspolitie aangifte deed dat hem gister avond alhier, door iemand aan wien hij „den weg naar zijn logement vroeg, zijn gouden horloge met dito ketting en medaillon was ontstolen, na hem eerst een duw op de borst te hebben toegebracht. - ZeTcer bewijs van den dood. Als zoodanig wordt in Virchow's Archiv. 1872, 3 en 4, door dr. Hugo Magnus te Breslau een eenvoudig, door ieder toe te passen middel aan de hand gedaan. Het is bekend, dat van alle zoogenaamde «zekere" kenteekenen van den dood tot hier toe alleen is overgebleven «de ingetreden ontbinding." Volgens ge noemden geneesheer dan behoeft men dit kenteeken niet aftewachteu, om zich zekerheid te verschaffen. Daar waar de bloedsomloop heeft opgehouden kan men zeker zijn van dun dood. Om nu dit aan te toonen heeft men slechts een sterken draad stijf om eenig lichaamsdeel te binden, b. v. een viuger. Bij een nog levende zul dan dit deel boven het bindsel spoedig rood, daarna steeds blauwer worden ge kleurd, terwijl om den araad zelve een smallen ring wordt waargenomen, die niet blauw of rood, maar wit gekleurd 1 "E t lal t, usti In; f» 1 1 h1- PSB A B.O N N E M E N T: Jjf Abonnementsprijsper Di so M.i inilon1 85. ('franco'per Post, door hct gclieete Rijk2 51). nr ier i CC li ABVEEIEKTIEMi Pi ijs - in» 1 lot 10 gewone regels ƒ1 00; icileie regel mier ƒ0.10. Voor den werkenden slnnd en voor wclcJ.idiglionJ, do hein van don prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1