1 Versctijat iaplüls, litpiM Maïs. Zaterdag li Januari. buiteilandsche berichten. '1873. M 3041, ^BIHWEHLAHPSCHE BERICHTEN. abonnement*. Abonnementsprijsper Drie Maanden1 85. franco per Post, door het geheeio Rijk Charles Louis Napoleon III, de ex-keizer der Fran- schen, is gisteren ten half een ure, aan de gevolgen eener „pijnlijke ziekte (steenvorming), te Chislehuist (Engeland) overleden. Hij was geboren te Parijs den 20 April 1808, en de derde zoon van wijlen Lodewijk Napoleon Bonaparte, koning van Holland. President der Fransche republiek den f20 December 1848, werd hij tot erfelijk keizer van Frankrijk 'gekozen den 21 en 22 November 1852 en als zoodanig den 2 December 1852 geproclameerd. Den 2 September 1870 'moest hij zich, zooals iedeieen nog versch in het geheugen ligt, bij Sedan,«-daar de krijgskansen geheel tegen hem waren, in handen van koning "Wilhelm van Pruisen ge vangen stellen en het Fransche grondgebied verlaten, dat hij sedert niet meer betrad.Den 28 Februari 1871 werd hij door de nationale vergadering te Versailles vervallen ver- 1 klaard van den Franschen troon, een maatregel waartegen hij den 6 Maart daaropvolgende protesteerde, maar natuur lijk te veigeefs. Eergisteren was nog het volgende bulletin nopens den gezondheidstoestand van den lijder uitgegeven: 8 ure des avonds. De algemeene verschijnselen zijn van ernstiger aard, doch overigens biedt de toestand sedert ^gisteren geen verandering aan. Een bericht van 9 ure luidde: Er is geen later bulletin uitgegeven. De toestand van den lijder is dezelfde als heden middag. De pijn is buitengewoon hevig, maar de krachten blijven van zeer bevredigenden aard. De geneesheeren bezochten hem tegen den nacht. Hij sliep toen rustig, en zij besloten in den morgenstond de derde operatie te ondernemen. De dood was geheel onverwacht. Des morgens ten 9 ure vertoonden zich de eerste onrustbarende verschijnselen en ten half een ure overleed Napoleon. In Engeland is een curieus boek ter perse. De schrij ver beweert, in vollen ernst, uit eigen ondervinding een schets te zullen geven van de wetten, zeden en gewoonten van een koninkrijk ineen der planeten van ons zonnestelsel. Het boek van dezen dwaas zal heetenAnother World. De Frov. Corresp. zegt, dat het hoofdbeginsel van het wetsontwerp der Pruisische regeering, betreffende de grenzen van het recht bij het toepassen van kerkelijke straf middelen, is, dat de staat, welke aan de verschillende kerk en godsdienstige genootschappen de gelegenheid tot vrije, zelfstandige ontwikkeling verschaft, slechts in zooverre ge houden is, om, zich tegen het misbruik der geestelijke ambtsmacht te vex-zetten, als destaats-imichtingen en wet ten, en de rechten der onderhoorigen van den staat of de plichtsbeti achting dei! laatstgenoemden tegenover den staat daardoor in gevaar mochten gebracht worden. In het alge meen kan de staat slechts zulke straffen toelaten, wier werking zich uitsluitend tot het kerkelijk gebied bepaalt. De staatswet heeft het recht en den plicht, om elke over- 'schrijding dier grenzen te keer te gaan. Voorts wordt in bewust wetsontwerp het toepassen van kerkelijke straffen verboden, wanneer de straf daarom is opgelegd, dat de be trokken persoon zijn ambts-of staats-burgerlijke plichten vervulde, van zijn openlijk kiesiecht gebruik maakte, of de uitoefening daarvan naliet. Ten slotte bedoelt het wets ontwerp der regeering het ontnemen van zekeren vorm aan de kerkelijke strafmiddelen, welke daargelaten de persoonlijke krenking van de betrokkenen, in andere krin- tgen tot ergernis aanleiding geeft. Geen godsdienstleer-aar mag bevoegd zijn, om kerkelijke straffen met aanduiding van de beti'okkenen openbaar te maken. De kerkelijke tucht zelve wordt niet in het minst geschaad, als haar werkkring binnen zulke grenzen wordt beperkt, welke de openbare orde en de godsdienstige vi'ede evenzeer ver- 'eischen. De National, de nieuwjaarsgeschenken besprekende deelt de volgende bijzonderheid mede omtrent een ge- sj woonte, die in Oostenrijk, voornamelijk te Weenen, ;in zwang is, "Wil men daar een jong meisje een cadeau geven, dan koopt men een pop die met hare grootte en gestalte overeenkomt en deze wordt van top tot teen ge kleed; oorhangers en ringen aan de vingers worden even- min vergeten als een horloge met ketting. Moet het geschenk buitengewoon rijk zijn, dan voegt men er een geheelen bruidschat bijverschillende kleedjes, prachtige japonnen, een zeker aantal kousen, eenige dozijnen hemden, 'enz. Het spreekt vanzelf, dat de pop slechts als voor wendsel dient en -zij in de meeste gevallen niet lang met Waar tooi pronkt, want de gelukkige ontvangster van het "cadeau komt al spoedig op het denkbeeld om de pop de ^fraaie kleederen uit- eu ze zelf aan to trekken, ffc SCHIEDAM, 10 Januari 1873. Gisteren avond gaf de tooneelvereeniging ïOthello" al- ïr een uitvoering voor hare buitengewone leden in Musis |&rum, waarvan de groote zaal geheel bezet was. Het door Ibw gegeven tooneelspel, 't was 'maar oen loods, ofschoon (Brieven Franco.) ADVEBTENTIBN: p*ijs: van i lal 10 gewone regois f 1 00; icdoro regel meer /"0.10. Voor den «erkenden stand en voor weldadigheiddo lielfl van den prijs. tamelijk zwaar voor hare krachten, werd nochtans tot aller genoegen uitgevoerd en men had zelfs momenten waarin de dilettant den geroutineerden acteur ter zijde streefde. Zouder in herhalingen te willen vervallen kunnen wij dan ook onze vroegere gunstige berichten omtrent deze ver- eeniging bevestigen, en hare tweede voorsielling van dit tooneelspel, vveike volgens achter-staande advertentie aan staanden Maandag avond '/al gegeven worden, vrij noedig aanbevelen tot een druk bezoek, opdat deleden meer en meer mogen aangemoedigd worden zich door de kunst te beschaven en veredelen. Het Rotterdamsche gezelschapvGenoegen door vriend schap" gaf tot nastukje de zoon des hikes on sommige zijner leden een voordracht ten beste. Heden namiddag, circa drie ure, is uit de Maas voor deze stad, in verregoanden staat van ontbinding, opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oogeuschijnlijk tot den arbeidersstand behoorende. Het lrjkisnaardestads- werf vervoerd. In verschillende plaatsen is Dinsdag avond weder een prachtig Noordei licht waargenomen. De geheele noor delijke horizon scheen één groote lichtboog, waai uit aan de oostzijde tallooze melkwitte stralen tot in het Zenith naar bovenschoten, terwijl er zich in hetWesten een reusachtige, telkens van gedaante verwisselende, kolom uit vei hief, welker bloedroode kleur somtijds door helder witte en lichtgroene vlammen doorsneden werd. In het Vaderland leest men: Naar wij met genoegen vernemen is "W. A. de Geldei-, die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft gezeten, maar toen weder is losgelaten omdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der gemeente werkzaam. Wel is de betrekking hem opgedragen zeer onbeduidend, maar men heeft hem beloofd, dat hij zou opklimmen indien hij zich door goed gediag onderscheidde. Wij vernemen dat met genoegen, omdat wij het niet meer dan billijk vinden, dat men preventief gevangenen, die zonder veroordeeling weder worden losgelaten, zooveel mogelijk het nadeel, dat langere of korteie gevangenis- schap hem berokkent, tracht te vergoeden. Dat de ge meente hier voorgaat is daarom destemeer te prijzen, om dat iemand, die van moord is verdacht geweest, ook al wordt hij weer losgelaten, bij particulieren in den eersten tijd nog bezwaarlijk werk kan krijgen. Naar men verneemt, heeft het dagelijksch bestuur van Leiden, met eerbiediging en waardeering der goede' bedoelingen van de kerkeraden van onderscheiden gods dienstige gezindten nochtans gemeend niette moeten treden in liet verzoek dier kei-keraden, dezer dagen gedaan, om de verleende toestemming tot het geven van volkstooneel- voorstellingen op Zondagavond in te trekken. Het ge meentebestuur is nl. van oordeel, dat velen daardoor van het bezoeken van andere minder voegzame plaatsen worden teruggehouden en dat door die voorstellingeu mitsdien op de zedelijkheid des volks een gunstige invloed zal worden uitgeoefend. Naar men verneemt, is de toestand van den tweeden gevangenbewaarder in de militaire strafgevangenis te Leiden, minder gunstig dan men aanvankelijk meende. -Hoewel die toestand niet hopeloos is, moet de man toch een zeur ernstige wonde hebben bekomen en is hij op het oogenblik volstrekt niet buiten gevaar. In het belang van zijn vrouw en twee kinderen is het te hopen dat hij in het leven behouden moge blijven. In dë Arnhemche Courant leest men het volgende De meeste kennen tie gewaarwording die men onder vindt, wanneer men, aan de deur van een bovenhuis aan schellende, deze door een onzichtbare hand ziet openen en dan zijn mededeeling tot de trap kan richten,. Althans een levend wezen vertoont zich niet. Men gist evenwel dat de deur zichzelve niet heeft geopend en vraagt in het onbepaalde nietnMeisje, is mijnheer thuis?" Ik zal eens zien, wie moet ik zeggen Men geeft zijn naam aan de onzichtbaarheid piijs en na kox-ter of langer tijd vei neemt men, dat mijnheer thuis is en dat men hem spreken kan, als men zicli de moeite geven wil de trap te gebruiken een moeite die de dienstbode zich niet ge geven heeft. Heeft men alleen iets te overhandigen, dan krijgt men soms het verzoek de deur dicht te trekken, want evenmin als de bezoeker de dienstbode, evenmin kan de dienstbode den bezoeker zien en zij behandelen elkaar dus de pair en prince", als de onbekende den onbekende, de onzicht- baie den onzichtbare. Misschien zal in deze methode om bezoekers te woord te staan wel een kleine verandering komen, nu een stadgc- noote dezer dagen oen bezoek ontving van jemand, dien zij wel zoo gaarne op straat dan in huis zag, maar die, nu hij eenmaal in huis en nog wel boven was, weigerde heen te gaan vóór hem een aandenken werd geschonken. De danie moet door haai' tegenwoordigheid van geest den on- welkomen - gast hebben verwijderd. Maar niet alle be woners van bovenhuizen zyn in het bezit van tegenwoordig heid van geest, en misschien is deze mededeeling niet overtollig om op de gevolgen te wijzen, die het toestel om zonder naar beneden te gaan een voordeur te openen, somtijds hebben kan. Het Lancet geeft eenige beschouwingen ten beste over slapeloosheid tengevolge van overwerking." Binnen zekere gi enzen is ingespannen hoofdwerk niet gevaarlijkintegen deel, gestadige en ingespannen geestesarbeid kan voor de gezondheid eer vóór- dan nadeelig zijn. Men vergete echter niet det dit alleen dan waar is, wanneer de gewone gezond heidsmaatregelen niet ounoodig of moedwillig worden ver- 'onachtzaamd. Zoo moet men ziclï den noodigen slaap gunnen. Als minimum geeft het Lancet op voor mannen 6 en voor vrouwen 7 uureen fi twee uur zoo mogelijk meer, zullen niet schaden. "Wat nachtwerk betreft is dat voor jonge menschen bepaald schadelijk: nietse voor vol wassenen. Opdat dit laatste zoo zij, zijn echter eenige voor zorgen noodig. Allereerst moet het vereischte getal rust uren niet daardoor worden ingekort; gaat men later naar bed, men sta ook later op. Voorts moet het licht dat men gebruikt wit, krachtig, gelijkmatig en op het werk geconcentreerd zijn. Eindelijk moet men rijkelijk krachtig voedsel gebruiken met een matig rantsoen opwekkende dranken, en zoo men het verdragen kan, een pijp tabak vóór dat men naar bed gaat. Men wachle zich in deze even wel voor overdrijving. Ook wordt op één ding veel te weinig gelet, ni. of men ook een hartgebrek heeft. Dat moet steeds onderzocht worden, en zoo het blijkt dat men de kiemen van z.ulk een kwaal met zich draagt, is voorzichtigheid hoofdzaak. Aan den raad der gemeente Amsterdam is, naar men beweert, ingediend het volgend voorstel »De ondergeteekende, gewezen tuoneeldichterte Amster dam, vei-blijf houdende in het Vondelspark, OO; svernomen hebbende, dat B. en W. het plan hebben op gevat, den tempel zijner muze tot een kermistent in te ï'ichten Bverzoekt eerbiedig, dat hem vergund moge worden, voortaan met zyn rug naar het Leidsche plein te gaan zitten, opdat hem dit grievend schouwspel bespaard worde. Hetwelk doende enz. »Park, 7 Jan. '73. sJoost van Vondel." Het nut van de spreeuwen is zeer groot en door zeer velen reeds erkend ook. Het bestaat hierin, dat zij insecten, larven, wormen, slakken enz. in groote menigte verslinden, Daar zij tweemalen broeden, en telkens 4 tot 5 jongen hebben, kan men zich een begrip maken van het aantal der genoemde schadelijke dieren, die niet alleen de ouders, maar'ook de hongerige jonge spi'eeuwen vei-slinden. De spreeuw is door zijn licht en snel vliegen in staat zoover op voedsel uit te gaan, als dat, behalve de zwaluw, geen der andere kleinere vogels, die van insecten leven, uitvoeren kan. De kring, waarin de spreeuw nuttig werkt, is dan ook zeer uitgestrekt. De spreeuwen bewegen zich steeds ge zellig rondom de dorpen en verdelgen op velden, weiden enz. ontelbare rupsen, engerlingen, kevers enz.^Zij zoeken ook in het hout met hun eigenaardig gevormden bek de onder de bladeren verscholen insecten en eieren op. Zoo weten zij ook vooral de slakken op te zoeken, die zich bij dag diep onder het blad der gewassen hebben terugge trokken om den zonneschijn te ontgaan. Naden broeitijd vliegen de spreeuwen in groepen overal heen en weder, en vinden gelegenheid alom nuttig te wezen. In 1872 hebben zij zich vooral door het verdelgen van groote massa's mei kevers, volgens berichten in Duitsche bladen, verdienstelijk gemaakt. 280,TE STAATSLOTERIJ. Pr\jzcn en premien van f 100 en daarboven. Vo Kl. Ac Trokk 9 Januari No. 17189 f 10000 Nos 250,988, 2701, 8G07, (1098, 18605 cn 17253 ïodor f 1000. Nos. 735, 10217, 11489, 15279en 16222 iederf400 Nos. 5131,5874,13685enl66i9 ieder f 200. - Nos 2747,4618,1077,12772,13373 ca 16168 ieder f 100. STEDELIJK NIEUWS. B. URGrERLIJKE STAND. Geboren: 8 Januari. Johanna Carolina, dochter van IJ. Groeneweg en J. W. Bubbei-man, OverscMesche Weg. Petrus Hendricus, zoon van K. H. Scheffer en M. Hoorweg, (vroeger) Eethel en Spaland. Overleden: 9 Januari. Arie Adrianus van der Gaag oud'13 maanden, Leliestraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM. van den 10 Januari 4873.' llogge: per 2100 kilo's jarige Picardie 'f 246 6/w. Fransche f212 6 w. Gerst: per 1950 kilo's N.Libauf247 6/w.iar. dito f220 6 w. Moutwijn: f 44% per Vat Ct.., Jenever: Amsterd. Proef, f 48% f49% per heet Ct. ?ondér fust en zonder belasting. - Spoeling: f"0.80 per ketel. -By de Sehiedamsche Spoeling-Vereeniging: f 4:80 p. k, 5 1 COURANT. MMMmMMMHMMMH i «v* - 4 j i 1 tl

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1