A»: 4873. Woensdag 15 Januari. M 3043. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 'Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco ptr Post, door hel geheelo Rijk SCHIEDAM, Januari 1873. Aan het bureau vau den burgerlijken stand alhier, xijü, gedurende het jaar 1872, aangegeven: dSelboren, "Mannelijk Totaal 873. Vrouwelijk4571 Hieronder tweelingen7 wettig. "Waarvan levend geboren 7 Mann, 6 Vrouw. en levenloos aangegeven 0 '1 1 onecht. Levend geboren 0 2 Totaal Tweelingen 8 7 Mann. 9 Vrouw. Levenloos aangegeven. Mannelijk131 Totaa, 25- Vrouwehjk12! 'H, Overleden. Mannelijk 358) Totaa, Vrouwelijko 71) Ongehuwden {y^v. 282TotaaI 565> Gehuwden {vromv.42 j Totaal 102. WeduwnaarsJU Totaal 62. Weduwen4Z J Huwelijken: 159 paren 'Jongmans en Jonge Dochters127 ,'Jongmans en Weduwen8 1 "Weduwnaars cn Jonge Dochters15 Weduwnaars en Weduwen9 Echtscheidingengeene. Woonplaats-veranderingen. 'Getal personen die zich in f Mannelijk 475I Totaal 960i <3e Gem. gevestigd hebben l Vrouwelijk 48o *Oetal personen die de Ge-1 Mannelijk 3951 828 uneente verlaten hebben. Vrouwelijk 4331 Landverhuizingen 1 Weduwe met 2 Zonen (naar aanverwanten). 1 gehuwde 'Vrouw met 1 Dochter (om haar Man te garölgen). 1 Persoon (om een middel van bestaan), allen naar ^Noord-Amerika. Bevolking op 31 December 1872. 20313. (Brieven Franco.]) ADVEJEtTENTIEN: Prijs: van i tot iO gewone regels ft 00; iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheiddo beift van den prijs. In het huis dér afgevaardigden te Berlijn is een door vele leden onderteekende interpellatie over de maatregelen ingediend, welke de regeering tegen de uitgevers der dag-* bladen' heeft genomen, die de pauselyke allocutie van 23 Dec. opnamen. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierop ver klaard, dat de regeering geen wet overtreden heeft, zijnde de redactiën der dagbladen welwillend tegemoet gekomen. De genomen maatregel was van 't departement van buiten- landsche zaken uitgegaan, ten einde gerechtelijk te con- stateeren, dat de pauselijke allocutie laster inhield, welke voor de wet strafbaar zou wezen, indien ertegen den uit brenger vervolging kon ingesteld worden. Er volgde een lange discussie die echter tot geen resultaat leidde. OpdenwegvanLyonnaarGrenoblewerd eenreiziger, die vrij wat geld bij zich had, aangehouden door een struik- roover, die hem een pistool op de borst zette en hem alles afeischte. De reiziger, ofschoon een kloek persoon, toonde zich vreeselijk beangst, bad om zijn leven en beloofde trouw alles wat waarde had te zullen afstaan. Toen dit geschied was en de dief zich wilde verwijderen, hield de reiziger hem .terug en zei: i't is alles geld van mijn patroon, en daar 't gebeuren kan dat hij mij niet zal gelooven, als ik hem mede' ■deel dat ik aangerand ben, wilde ik gaarne den schijn hebben dat ik mij althans heb verdedigd. Wees dus zoo goed en schiet mij door mijn jas." De dief wilde hem dien liefdedienst .wel bewijzen, doch nauw was 't pistool af gegaan, of de reiziger pakt met reuzenkracht den nu minder gevaarlijken onverlaat beet, en sleurt hem mede tot het .naastbij liggende dorp St. Laurent du Mure, waar hij hem aan de bevoegde macht overgaf. De Antwerpsche Pfécurseur deelt het volgende .voorval mede: Woensdag avond kwam een Nederlander jhet den trein van 9 ure te Antwerpen aan, die zich naar .een hotel begaf. Door een toevallige omstandigheid kwam hij in den loop van den avond in de keuken, waar hij zich excuseerde daar hij zich vergistein een l iele van de keu- ken trok een koffer eensklaps zijn aandacht. Van wie is *'die koffer? vroeg hij eenigszins gejaagd. Van een heer en dame die hier logeeren, Óp welke kamer? Men gaf hem f?. het nommer op en hij ging onmiddellijk naar het aange- Cf wezen vertrek, waar hij aanklopte. De deur werd geopend. É-'aDrie kreten klonken door den gang, een kreet van schrik w&k'* van de dame, een kreet van toom van den bezoeker, en een kreet van teleurstelling van een derden persoon, die zicli iu de schaduw hield. Do bezoeker stond tegenover zijn vrouw, die de vrijheid genomen had met een ander op reis te gaan, met wien zij, op verzoek van haar echtgenoot, werd gear resteerd om zich over hare handelwijze te verantwoorden. De ovorstrooming in België heeft bij Gent een aller - kluclitigst voorval teweeggebracht, dat ons dadelijk her innert aan de bekende kinderprent, de verkeerde wereld. Gedurende de overstrooming zocht het wild natuurlijk de hooggelegen droge plekken op, waar het voor den jager een gemakkelijk te behalen buit werd. Zulle een jager, iu een. bootje rondzwervende, ziet op een boom een haas zitten. Hij stuurt er op af, grijpt een lak, doch weet liet bootje niet snel genoeg vast te maken. Terwijl hij nu zich aan de takken vaslklemten 't bootje wegdrijft, springt de haas uit angst in 't schuitje, en drijft met hot geweer weg, terwijl de jager, tot groot vermaak der toeschouwers, gevangen bleef op den boom. Met veel ophef wordt in de Swiss Times medegedeeld en door de Engelsehe bladen overgenomen, dat in Italië een nieuwe brandstof is ontdekt, gashoudend genoeg, om voor stoommachines enz. gebezigd te worden. Ook in de keuken zou de nieuwe braudstof, waarover nog in geen bijzonderheden kan getreden worden, van dienst kunnen zijn. De Pall Mall hoopt dat ook in Engeland de grondstof dezer belangrijke ontdekking gevonden zal worden. Men zal zich herinneren, dat in denjongsteu tijd veen- lagen in Italië gevonden zijn! De kunstigst samengestelde klok welke bestaat, is misschien Wel die welke onlangs door een Duitscher in Cincinnati is vervaardigd. Hoewel veel kleiner dan het be roemde uurwerk vau den cathedraal te Straatsburg, is zij misschien wel zoo gecompliceerd. Het is een klok van drie verdiepingen, negen voet hoog. Bovenaan staal eëh haan, als zinnebeeld van waakzaamheid. Bij het eerste kwartier gaat op de tweede verdieping een deur open, een kind treedt te vooischiju en geeft een tik op een kleine klok, waarna het verdwijnt. Bij liet tweede kwartier verschijnt een jongeling, die twee slagen op de klok geeft en daarna weer weggaat; bij het derde ziet men een man in de kracht zijner jarenbij het vierde een oud man, leunende op zijn stok, hij laat vier slagen, hooren. Elk heel uur gaat op de tweede verdieping een deur open en verschijnt de Dood, een geraamte met ee# zeis in de hand, hij geeft het uur aan door op een klok te tikken. Het twaalfde uur is echter het merkwaardigste wat ingenieuse samenstelling betreftde klok stelt dan den dag des oordeels voor. "Wanneer dan de Dood drieslagen op de kleine klok heeft gegeven, opent de haan op den top plotseling den bek en laat een schril geluid hooren, eu bij den twaalfden slag kraait hij nog tweemaal. Onmiddellijk daarop brengen drie rechts- en linksstaande engelen met hun rechterhand (in de linkerhand houden zij zwaarden) bazuinen aan den mond eu blazen een toon naar de vier hoeken der aarde. Een deur wordt daarna ge opend en de weder opgestane kinderen der aarde verschij nen. Plotseling treedt Christus te voorschijn, omringd van engelenaan zijne linkerzijde staat een engel met de weeg schalen der gerechtigheid, aan de andeic zijde draagt een ander het Boek des Levens, dat geopend is om tie alpha en omega, liet begin eu het einde, te laten zien. Christus wuift met de hand, eu onmiddellijk worden de goeden Tan de boozen gescheiden, de eersten rechts de anderen links. De aartsengel Michael begroet de goeden, en aan den ande ren kant staat de duivel iu zijn vreesehjkste gedaantehij kan. nauwelijks wachten om te beginnen met het vonnis van lien die aan hem ten deel vallen, doch op de bevelen van de middelfiguur treedt hij achteruit. Nogmaals heft liet Christusbeeld de hand op, thans met een dreigende beweging, en de veroordeelden vallen den satan ten prooi. Christus zegent daarna de goeden, die zich bij Hem voegen. Men hoort dan een liefelijk klokkenspel, waaronder Chris tus, omgeven van engelen, opstijgt, en achter de deur verdwijnt. Personen die het kunstig stuk gezien hebben, schenken het, afgezien van het meer of minder gepaste der vei- tooning, de meeste bewondering. De bewegingen der figu ren zijn stil, gerégeld en kalm, behalve de dreigende be wegingen van het Gin istusbeelcl en die van Lucifer, welke laatsten snel als het licht zijn,'t geen natuurlijk het effect verhoogt. Een gevecht op leven en dood met een hert behoort niet tot de alledaagsche zaken, 011 daarom vermelden wij zulk een geval dat een paar weken geleden in Minnesota plaats greep. Een daar wonende Zweed, Nels Torgilcrson, liep met een schop op don schouder alleen door een boscii, toen hij een schoon hert met blijkbaar vijandige bedoelin gen zag naderen. De man zag dat er een gevecht op handen was, doch dacht gemakkelijk spel te zullen hebben. Hierin vergiste hij zich echter; met gebogen kop, als ecu woeden de stier, rende het dier op hem aan; tegelijkertijd zette de Zweed zich schrap, hief zyn schop omhoog en bracht daar mede het dier een geweldigen slag toe. Een stuk van hot gewei brak af, doch de schok was zoo hevig dat Torgilerson eenige schreden achteruit buiten adem tegen een boom geworpen werd. Hoe de loop van den zeldzamèn stryd verder was, herinnert hij zich niet goed, doch het eind was dat man en dier bewusteloos neervielen. Toen hij weder bijkwam, was het hert dood; hijzelf had verschrikkelijke wonden in zijn gelaat, in zijne dij, waarin een der hoornen gedrongen was, en aan zijne handen; zijne kleederen waren opengereten en de schop in splinters. "Waarschijnlijk zal hy zijne wonden overleven. Een. schaapherder in Caltfornië had onlangs een vreemdsoortig avontuur, 's Nachts op wacht zijnde, viel hij in slaap en werd wakker door den heeten adem van eén dier dat hem besnuffelde. De man hield zich gelukkig stil, omdat hij zag'dat liet dier een kolossale beer was, die hem met een slag zou vermorzeld hebben. Nadat het monster den ongelukkige genoeg beroken had, nam bet hem bij een been en sleepte hem een eind weegs voort, toen het dier een gat in den grond begon te graven. In deze provisiekast werd de herder begraven, klaarblijkelijk om hem voor de prairie-wolven te beveiligen, doch tóen Bruin was heen gegaan, wist de man er zicli uit te werken, waarna hij met zeer veel haast vluchtte. Hij mist een pond vleesch uit zijne dij, doch zal dit avontuur geheel te boven komen. SCHIEDAM, 14 Januari 1873. Gisteren avond hield de typografische vereeniging Adelphismus alhier, ter gelegenheid van den koppermaan dag een klein huishoudelijk feest. Wij zeggen een klein feest omdat de vereeniging nog van jeugdigen leeftijd zijnde geen middelen enoeg bezit om 'dit op eenigszins breede schaal te doen. Waren echter hare,middelen beperkt, te grooter was de onderlinge hartelijkheid; en dit kameraad schappelijk bijeenzijn knoopte vaster den band die de leden vereenigt. De toast op den beschermheer, den burgemees ter P. J. vai^Dijk van Matenesse, die de vereeniging wel willend is toegedaan en steeds bereid met zijn voorlichting van dienst te zijn, en die op de patroons, voornamelijk op de heeren H. A. M. Roelante en J. Odé, die haar öokénbe- krompen stoffelijk steunen, werden met geestdrift gedron ken, terwijl natuurlijk vader Koster niet vergeten werd. Mocht het der vereeniging gelukken om, zooals zoovele barer zusterverenigingendonateurs en buitengewone leden»te verkrijgen, onder hen die bijna dagelijks mét de pers in aanraking komen, dan is zij voornemens,bij een nadere gelegenheid hun een openbaar blijk, van haar be staan en wezen te geven, als teeken barer erkentelijkheid. Wellicht heeft de mindere bekendheid van het bestaan van Adelphismus menigeen belet die vereeniging te steunen; wij hopen van harte, dat mannen, die door en van de pers hoofdzakelijk hun bestaan verkregen, zich harer niet on dankbaar zullen betoonen. Men zal zicli herinneren dat, bij de beraadslagingen over de begrooting van marine, de heer Gevers Deynoot zich beklaagd heeft over de onverschilligheid, waarmede een spoedige tentoonstelling der door de vaderlandlievende zorgen Vtra don minister van buitenlandsche zaken her- waatts overgebrachte overblijfselen van Nova Zcmbladoor het departement van marine werd behandeld. Thans ver neemt men, dat zoodra liet departement van buitenlandsche zaken de voorwerpen ontvangen had, dit departement zich tot dat van binnenlandsche zaken heeft gewend, om een geschikte plaats aan te wyzen. Toen het bleek, dat het in het Mauritshuis aan de noodige localiteit ontbrak, heeft men zich tot het departement van marine gewend, alwaar men zich onmiddellijk bereid verklaarde de voorwerpen in de modelkamer op te nemen. De minister van marine meende atsnu aan deze verzameling de meest eigenaardige bestemming te geven, door deze niet,-.zoo als gewoonlijk, te plaatsen in kasten, maar in een hut op kleine schaal, gelijkvormig aan die waarin volgens debeschryving van den archivaris de Jonge, Barends met zijne tochtgenooten overwinterd had. Deze hut zal spoedig gereed zijn, en zoo zal men zich kunnen verheugen met het vooruitzicht, dat de merkwaardige, veel te weinig bekende modelkamer bij liet departement van marine eerlang met een hoogst be langrijke verzameling, in een eigenaardig kader geplaatst, zal worden verrijkt. Als de hoofdcommissie der Weener tentoonstelling geen bijzondere voorzorgsmaatregelen neemt, dreigt het vreemdenbezoek door de inwoners van Weenen zeer be moeilijkt te worden. De prijzen die voor kamera worden gevraagd, grenzen aan 't fabelachtige. In een hotel, waar iemand thans twee kamers heeft, beiden met het uitzicht op een binnenplaats, is den tegenwoordigen bewoner aan gezegd dat de huur gedurende de tentoonstelling van f8 op f80 daags zou gebracht worden. Te "Oud-Beierland is 11. Woensdag op een leeftijd van 104 jaren overleden de heer D. E. Cohen, Als een bij zonderheid verdient tevens vermeld te worden, dat de overledene, na op 09jarigen leeftijd weduwnaar te zijn ge worden, op zyn 73e jaar hertrouwde met een meisje van 121 jaar en in dit tweede huwelijk negen kinderen verwekte, van welke het jongste in leven thans 13 jaren telt. *«•*-Te Harkstede leed een meisje van omstreeks 10 COURANT. ABONEEMBHT:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1