A'". 1.8.73. Donderdag 16 Januari. JV1 3044. BUITEHLANDSCHE BERICHTE». (Brieven Franco.) Bijna geheel Europa heeft officieels blijken van be langstelling gegeven in den dood van Napoleon III. Elke natie en elke regeering op eigenaardige wijze. Londen is in officieelen rouw, uit openbare gebouwen wapperen rouwvlaggen, de koninklijke familie betuigde schriftelijk htire deelneming, de prins van Wales legde een bezoek te Chisleliurst af en het hof neemt voor'10 dagen den rouw aan. NaEngeland volgt Italiö inbeluigingen van sympathie voor den ex-keizer. Een lid van het parlement en de minister-president bi achten in herinnering wat Italië's eenheid' aan Napoleon III te danken had, do koning telegraphecrde naar Chisleliurst, en te Milaan is een co mité gevormd tot oplichting van een standbeeld, ter her innering aan het gewichtige jaar '1859, toen Milaan de eerste Italiaansche stad was, waar de Franschc troepen binnentrokken. Het Russisch keizerpaar betuigde per telegraaf zijne deelneming in het smartelijk verlies het welk keizerin Eugénie heeft geleden;" de keizer van Oostem ijk gelastte den hofrouw voor een tijd, vau 12 dagen keizer Wilhelm liet zeer lakoniek telegmpheeren: sik neem deel aau den dood van keizer Napoleon" enz. enz. Uithoofde van den in '187-4 plaats hebbenden voorbij gang der planeet Yen us voor de zonneschijf, welke het mogelijk maakt, om dén parallaxis der zon van de aarde met meer nauwkeurigheid te kunnen vaststellen, heeft de Russische regeering een som van 70,000 z, r. voor de 24 Russische expedition béschikbaar gesteld, die tot dat doel naar alle richtingen zullen uitgezonden worden. In een particulier schrijven uit St. Petersburg wordt gemeld, dat men daar, evenmin als te Londen, gelooft, dat de zending van 's keizers intiemen vriend, graaf P. Schouwa- loff, by hétBritsche hof, het geven vaniulichtingen omtrent de Russische expeditie tegen Chiwa', ten doel zou hebben. Zoodanige inlichtingen, voegt de schrijver erbij, worden door de thans in alle opzichten bestaande vriendschappe lijke* betrekkingen tussehen Ruslaud en Engeland ten eenemaie overbodig gemaakt. Het ligt in het belang van beide voornoemde staten om, betreflende de quaestie der beschaving in Azië, hand aan hand te gaan. Uitdien hoofde vermoedt men dan ook te St. Petersburg, dat de zending van 's keizers vertrouweling een veel kiescher punt ten hoofd doel heeft, t. w. de verloving van een grootvorst met een Britsche koninklijke prinses. De bekende Londensche ex-dief Ned Wright thans bekeerder van zijn vroegere collega's, heeft, bij gelegenheid van het jongste Kerstfeest weer een conferentie gehouden voor 80 dieven van beroep. Om toegelaten te worden moest men' minstens één' gerechtelijk vonnis achter den rug hebben, Wrigljt mo,et als prediker er zijn te Londen 4 kapellen, waar 'hij 'voor eenzelfde auditorium als bovenge noemd wijze lessen eu raadgevingen ten beste geeft-— veel succes hebben, en reeds een tal van schurken tot inkeer hebben gebracht. De Cos ener Zeit. is thans voor de derde maal in be slag genomen. Zooals gemeld is, geschiedde dit de eerste maal wegens de openbaarmaking der pauselijke allocutie van 23 Dec. jl. en de tweede maal tengevolge van de mede- deeüng van een officieel stuk, waarin de op Duitsehlaud betrekking hebbende zinsnede uit voornoemde toespraak des pausen was overgenomen. Thans is echter liet blad nogmaals ia beslag genomen wegens de overneming van een artikel uit de National Zeit.betreffende de door de regeering genomen maatregelen tegen de openbaarmaking der allocutie, ofschoon, hetgeen het zonderlingst is, de National Zeit. zelve door de autoriteiten ongemoeid ge laten is. Yoor eenigen tijd kreeg de Berlijnsehe politie last een dienstmeisje op te sporen. Na veel zoeken ontdekte men haar te Colberg als keukenmeid bij een eersten luitenant der infanterie. Daar vernam zij, dat haar broeder in New- York overleden was, nalatende een vermogen van '13 milloen dollars, waarvan aan liaar een millioen vermaakt was. -A Thans is er <\oor de ultramonlanep te Bonn mede een adres aan keizer Wilhelm gezonden, waarin zij zich be klagen, dat in het bekende adres der vrijzinnige Katholieken en leden van andore kerkgenootschappen hun getrouwheid jegens den keizer in verdenking werd gebracht. Deze be schuldiging, welke' hun, naar zij meenen, geheel ten on rechte wordt toegevoegd, verklaren zij dan ook van zich af te werpen, terwijlzij den keizer gelijktijdig de verzekering geven van hun onwankelbare trouw en nauwgezette ge hoorzaamheid, in overeenstemming met de leer der Katho lieke kerk. Uit Munchen.bericht men, dat de kapellaan Kanreu- ther die onlangs door den aartsbisschop vau daar naar de gemeente Frèismg verplaatst is, omdat hij van de beruchte Adèle Spitzeder 10,00011.ter leen ontvangen had, thans, op grond van art. '131 van's rijks strafwetboek, voorliet dis trie tsger echt te Wasserburg gedagvaard is, daarbij in een vergadering van boeren, iiie in het ressort ...-.,i dat ge erecht plaats had, eenredevoeringgehqudenheeft, waarin hij o. a. beweerde, dat het Duitsche rijk op »logen en bedrog" gegrondvest is. In de laatste dagen van December is uit de voor malige woning van Jean Jacques Rousseau te Charmette bij Chambéry, vermoedelijk door toeristen, het horloge van Rousseau, dat daar bewaard wordt, gestolen. Aan den eigenaar werd vroeger reeds 2000 fi ancs er voor geboden. Het horloge, van zilver meteen ziheién wijzerplaat, heeft geene andere dan historische waarde. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft er te Tliuin in de suikerbakkerij vandchh. MalinaretLamblot, teMerbes- le-Chateau, een schrikwekkend ongeluk plaats gehad. Een der ketels, do genei ateur genaamd, is gesprongen, juist op het oogenblik, dat de werklieden erroudomslonden, om hun avondmaal te nuttigen. Door deze jammerlijke omstandigheid werden een groot getal arbeiders getroffen en onder het puin begraven. Men verzekert dat er reeds elf slachtoffers bezweken zijn, en dat vérscheiden andere vreesdijk verbrand, hen welhaast zullen volgen. Men kent de oorzaak der ontploffing niet en men weet niet of ze aan de onvoorzichtigheid van den stoker of aau een geh) ek aau den ketel moet worden toegeschreven. Er zijn reeds zeven lijken van onder het puin gehaald, en er zijn daarenboven elf gekwetsten waarvan twee zeer gevaarlijk. De Belgische Monileur bevat aan het hoofd van zijn niet-officieel gedeelte, de volgende inlichtingen over een spoorwegramp: Een ramp, waarvan de gevolgen zeer ernstig zijn ge weest, is Zaterdag 11. op den spoorweg van St. Denis Westrem gebeurd. De reizigerstrein, die ten 6 ure 32 mi nuten 's avonds uit Gent vertrekt, kwam in aaimiking met een koopwareutrein. De botsing heeft den dood van twee werklieden veroor zaakt. Vier andere zijn gekwetst: onder deze laatsteu heeft een zijn been gebroken en is naar zijn woning te Leupeghem gevoerd; de drie anderen hebben hun reis kunnen voort zetten, na, evenals de eerste, geneeskundig behandeld te zijn. Een onderzoek, nog denzelfdcn dag ingesteld, heeft be wezen, dat het ongeluk veroorzaakt is, doordien uestation chef en de wachter, met de signalen belast, grootelyks in hun plicht tekort gebleven zijn. Beiden zijn onmiddellijk in hun bediening geschorst en wij vernemen, dat zij des anderen daags naar de gevangenis te Gent zijn overgevoerd. BIMNENLANDSCHE BERICHTE»!. SCHIEDAM, -15 Januari 1873. De Gemeenteraad alhier zal Vrijdag, den -17 dezer, des namiddags ten zeven ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukkon. Deliberatie overAdres van A. van der Most om verhooging van jaar wedde en rapport daarop de.' commissie voor de Bank van Leening; adres ambtenaren der plaatselijke belastingen om verhooging hunner jaarwedden; benoeming eu aan vulling vaste commissiën; schriftelijk voorstel van het raadslid den heer J. F. Leguer, betreffende de doorgraving der Westerhaven enz. En verdere voorstellen en mede- deelingen. De aanhangige zaak voor de rechtbank te Rotterdam van den heer A. A. N. te Schiedam, aangeklaagd van in den nacht van 2 op 3 December jl. zich te hebben schuldig gemaakt aan verbreking van afsluiting, door het inslaan van eenige ruiten van de branderij van den heer G. aldaar, is tot een nadere zitting uitgesteld, ten eiude uog andere getuigen te doen hooren. In de zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid holland (burg. kamer) werden heden de pleidooien gevoerd in do handelszaak van de to Schiedam gevestigde handels vennootschappen onder de firma's van J. A. J. Noleten van Jansen eu van der Burg, appellanten, tegen de heeren T. Lenders en Co., kooplieden te Londen, geïntimeerden. Genoemde Schicdamsche firma's kochten van de Londen sche firma in den loop van het jaar 1871 een partij van 500 lasten Finlaudsche rogge, af te leveren in Mei of Juni na het sluiten van de koopovereenkomst. Half Juni arri veerde een lading van 100 lasten en daar men dacht dat de gehcele partij achtereenvolgens eu spoedig zou worden aangebi acht, werden de aangeboden wissels voor het out vangene geaccepteerd eu gehonoreerd. In Jul'r daaropvolgende kwamen nog twee ladingen, te zamen 150 lasten rogge inhoudende aau, maar toen wilden do'koopers, hoewel zij het gezondene in ontvang hadden genomen, van geen acceptatie en ook niet van betaling van wissels weten, om reden dat zij niet hadden ontvangen de hoeveelheid die zij hadden gekocht. Do Eugelsclie firma, die daarop de Schicdamsche sommeerde het geleverde te betalen, werd door 'de i cchtbank te Rotterdam in het gelijk gesteld, waarbij tevens ontbonden werd verklaard do over eenkomst van koop en verkoop wegens wanprestatie der ADVERTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer f 010. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. thans appellanten. liet appèl van deze beslissing werd,yoor de appellanten door mr. B. M. Vlielander Hein eq voor.fie geïntimeerden door mr. A. M. van Stipriaan Luïsjius be sproken. De uitspraak van het hof zullen wij later medè- deelen. In de gemeente Maassluis zijn gedurende het jaar 1872 gehuwd 34 paren, geboren 176 kinderen, overleden 111 personen, waarouder 7 levenloos aangegeveninge komen 196, vertrokken 224 personen, De bevolking bedroeg op 31 December'18724098 zielpn. De jongeling, te 's Ilage, die jl. Zaterdag, in een aan- al van verstandsverbijstering, waaraan hij somwijlen lij dende is, de dienstbode des huizes slagen óp het hoofd heeft toegebracht, is gisteren naar een inrichting, waar derge lijke lijders worden verpleegd, gebracht. Met genoegen kauworden geconslateerd.dat de toestand van de verwonde zoo gunstig is, dat ze weldra haar gewone, werk zal kunnen hervatten. Het Vaderland meldt nader omtrent het gezegd i van de Jong: ik ben overtuigd dat ook ik, evenzeer als Daniël, ongedeerd uit een leeuwenkuil zou te voorschijn komen, dat het altijd zijn gewoonte was om bij alles wat hij zeide, bijbelteksten aan te halen en zich vroom te houden. Doch gevatheid in het aanhalen van bijbelteksten is niet het eenige, waarin de Jong uitblinkt. Hij schijnt o. a. ook bijzonder handig te zijn in het op sporen van huizen, waar slechts dames wonen, en in liet bestudeeren van de localiteit van verschillende huizen. Als hij met zijn grint enz de rondte bij zijn klanten deed, dan gebeurde het meermalen dat hij, toevallig ontboden zijnde bij een mevrouw, die alleen woonde met een dienst bode, den naam was vergeten. Het spreekt wel vanzelf, dat de eerste de beste dienst maagd, die hij om inlichtingen vroeg, hem dan de namen van al de alleen wonende mevrouwen in de buurt opnoemde. Wilde hij met de localiteit van het een óf ander huis nader bekend zijn, dan scheen 't zijn gewoonte te zijn niet de mevrouw des huizes een praatje te beginnen over de com fortabele inrichting van haar woning. Als dan de huisvrouw trotsch op het hare, ging vertellen, dat boven in huis vooral niet minder gei ief was, en dal dan achter in den tuin ook nog weer een kamer was enz. enz., dan scheen de Jong zijn doel bereikt te hebben. Misschien is hij niet de eenige, die op die manier op de hoogte tracht te komenvoorzichtig heid is in elk geval aan te raden. Verscheiden fabrikanten in de Vereenigde Staten hebben zich met de Japansche regeering in verbinding ge steld om jonge Japanneezen gedurende eenige jaren bij zich te nemer,, op eigen kosten hen in hun vak te onder- i ichten en hen daarna naar hun vaderland terug te zenden. Zij stellen zich daarbij ten doe), in Japan bekend te worden en aan hun fabrikaten een grooteren afzet te verzekeren. Men vleit zich, dat de daaraan verbonden geldelijke offers, voor zooverre zij de vervaardiging van werktuigen, laken, katoenen stoffen en meubels betreffen, rijkelijk vergoed zullen worden door levendiger handel op Japan. Onder de Duitsche hoofden van nijverheids-ondernemingen "moet de firma Krupp, te Essen, reeds voor eenige maanden een jongen Japanner in haar fabriek hebben opgenomen. Wij, Nederlanders, staan sinds een paar eeuwen met Japan op vriendschappelijken voet. Wij hebben er dikwijls op gepocht, dat wij toegelaten werden in een land, gesloten voor elk ander volk. Wij hebben er versjes bp gemaakt, dat onze driekleur daar wapperde,terwijl Fransche soldaten onzen bodem betraden. Wat hebben onze fabrikanten gedaan? Bij voorbeeld, de Twentsche nkatoen-fantai- sisten Zij vonden het gemakkelijker en goedkqoper in de Kamer te doen pleitenvoor diflërentiëele rechten, onder de gehuichelde leus Nederland en Indië zijn een." (Vad.) Met de indijking van het Noorden te Texel,zal het eiland een uitgebreidheid bekomen van p. m. 19,000 hec taren en p. m. een veertigtal vaartuigen worden beroofd van hun lig-en ankerplaats. Één noodzakelijkheid wordt er uit geboren, namelijk: öf de vergrooting van de haven kom te Oudeschikl, öf de aanleg van nog een haven om en bij Oosterend. Het verzoek betreffende liet eerste is van de hand gewezenbetreffende liet tweede ziet men den uit slag belangstellend te gemoet. Het prov. gerechtshof in Noordholland heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in een geschil tussehen Gebr. Binger, vroeger drukkers van hei Nieutvs van den Dag, en de venuootschap de Kleine Courantwegens de weigering van laatstgenoemde, om vermeerdering van zet- loon toe te staan na de vergrooting van het formaat dei- courant. De directie der vennootschap bestreed de vorde ring, zich beroepende op de clausule van het contract, waarbij het haar vrijstond het formaat der courant te be palen, mits dat der Arnhemscho Courant niet overschrij dende, en op de omstandigheid dat bij de vergrooting dit formaat niet' was overschreden geworden. Do arrond.- rechtbank te Amsterdam vereenigde zU h met deze door de vennootschap voorgedragen verdediging. Gebrs. Binder kwamen van het vonnis in hooger beroep by het hof. Door liun advocaat, mr. Willem Bingér) werd. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Manndoi f 1.85. Franco per Puit, door liet gclieelo Rijk 2 50.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1