Ymtiijnt flaplijtsgitpzobH Map. Maandag 20 Januari. A«.' 1873. A* 3047. SUITENUNDSCHE BERICHTEN. BIHHEMIANOSCHE BERICHTEN. ■ft ,«V AB O N N B M B N Ts Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Poit, door het gehcole Rijk 4.85. 2 50. Ia de aanstaande zitting van den Duitsehen rijksdag gal door de regeering een wetsontwerp op de munt worden ingediend, dat de muntquaestie definitief regelt. Dit ont- 'werp zal nietslechts het slaan van zilveren en van pasmunt, in verband met het aangenomen stelsel Jer gouden mark stukken, bepalen, maar ook de intrekking der thans nog in omloop zijnde zilveren en pasmunt. Dezer dagen deed zich te Berlijn een geval voor, dat den eisch der arbeiders om een bepaald loon, afgescheiden van hunne bekwaamheid, in zijn waar daglicht stelt. De machinist bij een boekdrukkersfirma erkende zelf, dat hij niet genoeg op de hoogte van zijn vak was, en dus nog niet kon betaald worden als een ander, die de gevorderde be kwaamheid ten volle bezat; hij werkte daarom beneden het tarief, totdat hij zijn zaak meester zou wezen. De drukkers- vereeniging wilde hem dwingen om zich aan het tarief te houden, en toen hij dit, zeer terecht, weigerde, werd hij als lid der vereeniging geschrapt. De machinist, die hierdoor ook zijn rechten op het door hem gestorte geld verloor, heeft de vereeniging bij den rechter aangeklaagd. Luidens het Weener Tagellatt is kortelings de be kende pauselijke kamerheer en kanunnik Bock, die zich ook als oudheidsonderzoeker zekeren naam gemaakt heeft, betrapt op het gebruik maken van een valsch viijbiljet op den Rijnspoorweg. Hij had zich namelijk veroorloofd, om de dagteekeiiing van een vrijbiljet, dat hem voor eenige jaren door de directie van voornoemden spoorweg voor een bepaalden tijd was gegeven, behoorlijk te veranderen Reeds heeft de kamerheer een som van 600 tblr. aan de directie van gemelde maatschappij als schadeloosstelling doen aan bieden, ten einde die zaak niet verder te trekken. Dat aan bod kwam echter te laat, daar het feit reeds te ruchtbaar geworden was. Door de overheid is hem nu voorloopig kamerarrest opgelegd, terwijl het onderzoek der zaak door de justitie een aanvang genomen heeft, De subcommissie, die door den lioogen raad van oorlog benoemd is om te onderzoeken, op welke wijze de ''versterkingen rondom Parijs het best zouden kunnen aangelegd of uitgebreid worden, heeft haren arbeid aan den hoogen rand ingediend, die het op hare beurt weder aan de groote parlementaire commissie van 45 leden zal in dienen. Wanneer deze het plan aangenomen heeft, zal zij aan de kamer het noodige krediet aanvragen om er gevolg aan te geven. 'Gisteren hebben vele leden van de rechterzijde der Fransche nationale vergadering, die in het hotel des Reser- voiis bijeengekomen waren,, aan de leden der commissie Dufaure, hun ontevredenheid betuigd, over de zwakheid die de laatsten ten opzichte van den president der republiek getoond hebben, en zij hebben verklaard dat zij in het open baar hun. afkeuring over de commissie zouden te kennen geven, wanneer deze zich niet zoude houden aan liet plan, om den heer. Thiers uit de discussién der vergadering te houden en een zoodanige ministerieele verantwoordelijk heid in 't leven te roepen, die de regeering en de admini- 'stratie uit de handen van den president in die van de kamer zou overbrengen, SCHIEDAM, 18 Januari 1873. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier heeft, na te zijn geopend, 1, de voorzitter de volgende toespraak gehouden Mijne Heeren 1 By het openen'van deze eerste vergadering in den nieuwen tijdkring een kort en hartelijk woord van uwen voorzitter; een wensch voor het heil van onze stad Maar, hoe welgemeend een zoodanige wensch ook wezen moge, laten we" het niet uit het oog verliezen, dat de ver vulling er van in* de eerste plaats afhankelijk is van onze werkzaamheid. Mijnö HeerenNiet alleen is het onze taak, maar wel uitdrukkelijk onze plicht, om met al de krachten die wij bezitten, werkzaam 'te zijn ter vei hooging van den bloei van deze gemeente- onze, vaak zoo moeilijke, niet altijd even dankbare betrekking hebben wij geheel vrijwillig op ons genomen, even vrijwillig hebben we de plechtige ver klaring afgelegd, hare belangen met al ons vermogen te zullen voorstaan en bevorderen. En die belangen ze zijn zoo vele en zoo velerleier is zoo ontzaglijk veel dat voortduiend moet worden geregeld, ter bevordering van de stoffelijke welvaart van onze gemeente en hare ingezetenenen toch is er nog een hooger en ge wichtiger belang aan ons opgedragen en toevertrouwd de aanhoudende zorg "voor de zedelijke en verstandelijke opleiding en ontwikkeling der jeugd, van het opkomend geslacht, de hoop des vaderlandsde hoop ook van onze stad., 1 Terwijl ik gaarne en bij vernieuwingvan deze plaats (Brieven Franco.) mijn oprechten dank betuig aan zoo velen uwer en van ouze stadgeuoolen, wegeus de belangstelling, die ik ook thans weder, op den eersten dag van het jaar heb mogen ondervinden; roep ik met vertiouwen uwe medewerking in, bij het streven naar alles wat tot welzijn kan volstrek ken van onze ingezetenen in het algemeen; er. besluit ik mijn korte toespraak met de stellige belofte, dat ik onaf gebroken wil blijven voortgaan saam te werken metftl de genen, die, in den aangeduiden zinwaarachtig en eerlijk bedoelen de ontwikkeling en den bloei van onze gemeente, de welvaart van Schiedam I Deze toespraak werd door Je vergadering algemeen toegejuicht. De heer Roelants, het oudste lid in jaren heeft, ak tolk der*vergadering, den voorzitter hartelijk dankgezegd voor het gesprokene en zijne gedane belofte, en hem lust en krachten toegewenscht om vooit te,gaan zijn even ge wichtige als moeilijke betrekking gelijk tot dusver te vervullen. Ook deze toespraak werd algemeen toegejuicht.- 2. De notulen van het vei handelde in de zitting van Donderdag 12 December 11. woi den gelezen en goedgekeurd. 3. Is ingekomen en ten geschenke aangeboden door de commissie uit de ingezelener, ter feestviering van dc drie honderdjarige herinnering aan de inneming van den Brie! op 1 April, eenexemplaar van den zilveren gedenkpenning, met het daartoe behoorende diploma, tot die feestviering betrekkelijk, en is besloten voor dat geschenk, hetwelk in het gemeente-archief is geplaatst, schriftelijk den dank der vergadering te betuigen. 4. Is ingekomen eene resolutie van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1873. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idem eene gelijke resolutie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de ge meentebegrooting Voor 1872. Als vofen. 6. Idem eene gelijke resolutie, houdende goedkeuring van liet raadsbesluit tot aankoop van grond van, en onder- handsche verhuring ran dat weiland aan J, Hoogenboe- zem. Als voreu. 7. Idem eene gelijke resolutie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, tot het aangaau eener geldfcening van f26,000, voor bovenstaanden aankoop van grond. Als voren. 8. Idem eene missive van gedeputeerde staten, ten ge leide van een koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot bestendiging der heffing van renten bij de bank van lecning in 1873. Als voren. 9. Idem van burgemeester en wethouders, twee ont werpbesluiten tot af- en overschrijving op de gemeente begrooting van 1872. Aangehouden en ter inzage gelegd. 10. Iciem een rapport van de commissie voor de straf verordeningen tot bestendiging van verordeningen. Voor kennisgeving aangenomen tot de bestendiging der op de overgelegde lijst vermelde verordeningen besloten. 11. Idem een rapport vau de commissie voor de gas fabriek Op het adres van J. J. Roelants om verhooging van jaarwedde. Aangehouden en ter inzage gelegd. 12. Idem een rappoi t van de commissie van fabricage op het adres van C. de Roo, om afstand van grond. Als voren. - 13. Idem een gelijk rapport"op hel adi es van van Deven ter en Zo m, van gelijke strekking. Als voren, '14. Idem een gelijk rapport op het adres van F. Kleijn, van gelijke strekking. Ais voren. 15. Idem een missive van de commissie voor de bank van leening, houdende mededeeling, dat met 1 Januari 1873 aan de beurt van aftreding is als lid der commissie, de heer H. "W. Roelants. Aangenomen voor kennisgeving zullende zoo straks tot de benoeming worden overgaan. 16. Idem een rapport der commissie .voor de plaatse lijke belastingen tot herziening der verordening op de hef fing, alsmede van die op de invordering van het haven geld. Aangehouden en ter inzage gelegd. 17. Idem een missive van de kamer van koophandel en fabrieken, tot ondersteuning van het plan tot voltooiing van do "Westerhaven. Voor kennisgeving aangenomen, ten einde bij "de behandeling van. dit onderwerp voor zooveel noodig daarop te letten. -18. Idem de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1872. Word i met de bijlagen gesteld in lianden. dor financieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport. 19. Idem het rapport van de kamer van koophandel en fabrieken op het vooistel tot regeliug van het beurtveer tusschen de gemeenten Schiedam en Sneeh. Aange houden, ten einde inmiddels, het gemeentebestuur van Sneek te hooren op de gemaakte bedenkingen. 20. Idem het apport van de commissie op het middel baar onderwijs op de adressen van de leermen Dr. Kam en Koch om-verhooging van jaarwed! e.Aangehoudenen ter inzage gelegd. 1 21.-Idem het rapport van de plaatselijke schoolcom- missieop het adi es van mejuffrouw O. Lelieveld om ontslag als'onderwijzeres in nuttige handwerken. Als voren. ADVEaiEHIIIHj Prijs: van 4 tot 10 gewone regels fi 00; iedere regei meer /"O.IO. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, do helft van den prijs. 22. Idem een gelijk rapport op het adres van den hijzon deren kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, om te mogen beschikken over de schoollokalen voor meer uitgebreid lager ouderwijs, ten behoeve van het godsdienstig onderwijs. Als voren. 23. Idem eene aanbeveling ter benoeming van een lid in de commissie voor hot burgerlijk armbestuur, waarop geplaatst zijn de heeren J. M. van der Schalk en H. A. M. Roelants. 24. Idem een adres van het bestuur der afdeeling Rot terdam Schiedam en omstreken, van de Hollandsche maat schappij van landbouw, houdende verzoek om geldelyke toelage uit de gemeentekas, en voorts het gebruik der lokalen van den Stads-Doelen en de exercitie-schuur, en eindelijk de vrijstelling van havengeld voor vaartuigen die vee aanvoeren, ten behoeve der op 2 April a. s. te houden tentoonstelling. Aangehouden en ter inzage gelegd. 25. Id. een adres van W. Gliislain, te Maassluis, om te worden begunstigd met de dagelijksche levering der zeetijding, tegen een billijke vergoeding. Als voren. 26. Id. een adres van C, H. Hoek, om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 4872. Ge steld in handen van burgemeester en wethouders, ten fine van onderzoek en beschikking. 27. Id. een gelijk adres van J. H. Nijenhuis. Als voi en. 4 28. Id. een gelijk adres van J. Overman. Als (Voren. 29. Aan de orde zijnde het adres vanA. van der Most, om verhooging van jaarwedde en het daarop uitgebracht gunstig rapport van de commissie voor de bank van leening, is, na langdurige beraadslaging, met 10 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van den heer L. W. Jansen, om deze zaak aan te houden, totdat de rekening van de bank van leening over 1872 zal zijn ingekomen. 30. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen de conclusie van het gunstig rapport van burgemeester en wethouders, op het adres van ambtenaren der plaatselijke belastingen om verhooging van jaarwedde. 31. Herbenoemd tot leden der commissie voor de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd (van welke commissie de burgemeester rechtens voorzitter is), de heeren J. Lechner, J. C. F. Nolet, van der Drift en L. W. Jansen. 32. -Idem tot leden der commissie voor de plaatselijke belastingen, de heeren J. B. Nolet (tevens voorzitter), J, A. Nolet Wz., Roelants, Kerdel en van der Drift. 33. Idem tot leden der commissie tot het opmaken en bij houden van den staat der gemeente-eigendommen enz., de heeren P. J. van Dijk van Matenesse (tevens voorzitter), J. Lechner en Zoetmulder. 34. Idem tot leden der commissie voor de dienstdoende schutterij, de heeren J. Lechner (tevens voorzitter) en J, B. Nolet; en tot plaatsvervangers,' de heeren: J. C. F. Nolet en L. W. Jansen. 35. Idem tot leden der finan'cieele commissie, de heeren Loncq (tevens voorzitter)L. W. Jansen en Rijnbende. 36. Idem tot leden der commissie van contróle vo'or de plaatselijke directe belasting, benevens de leden van het dagelijksch bestuur, de heeren J. B. Nolet, J. F. Lecmcr, J.C. F. Nolet en Ris. 37. Benoemd tot lid van de commissie voor de bank van leeningin de plaats van den heer Roelantsdie verzocht had verder daarvoor buiten aanmerking te blijven, de heer Loncq. - 38. Benoemd tot leden van het stembureau voor de in den loop van dit jaar te houden verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten-generaal, de provinciale staten en den gemeenteraad, de heeren J. B. Nolet en van der Schalk, en tot plaatsvervangers, de heeren J. A. Nolet Wz., Zoetmulder, van der Drift en J. L. J. Jansen, en verder de overige leden, te beginnen met het oudste lid in jaren. 39. Zonder beraadslaging noch hoofdelijke stemming aangenomen, het voorstel van burgemeester en wethouders tot heffing van 3 pCt. van het belastbaar bedrag, als plaatselijke directe belasting voor 1873. 40. Burgemeester én wethouders gemachtigd tot open bare aanbesteding der levering van keien, klinkers, hout en metselmaterialen, trottoirbanden, grind en zand. 41. Gelijke machtiging verleend, op voorstel van de com missie van fabricage, tot verkoop van boomen en vervan ging door nieuwe tusschen de molens de Walvisch en de Gaper. 42. Mededeeling, dat heeft plaatsgehad de aanbesteding der levering: a. van kantoorbehoeften voor f136.25'; i. van school- en schrijfbehoeften voor f 179.81, en c. van schoolboeken en prijzen voor 23 pet. rabat beneden den particulieren prijsen dat een en ander is aangenomen door J. B. C. Hulsman. Aangenomen voor kennisgeving. 43. Idem dat de verkoop van oud ijzer enz. heeft opge bracht f 435.40. Als voren. 44. Aan de orde zijnde het schriftelijk voorstel van het raadslid J. F. Legner, betreffende de doorgraving der Wes terhaven enz., is, na eenige woordenwisseling,overè'en motie van orde van den heer J, Lechner om, wegens het ti* f r COURANT. 1 =s=^=m ii?" a ui IJ IJ I lik "w v— V n J I

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1