Terschijnt iaplijts, lilpzoieri Uitfats, BUITeIÏlJ^ Vrijdag? Februari. A0 1873. BIHKEMLAHDSCHE BERICHTEN. M 3060 Abonnemcnlsprysper Drie Maonden1.85. franco per Post, door liet gclicele RijkS 50. De Engelsche regeering heeft aan den advoknat van dr. Hessel, den Buitschen predikant, die, als ten onrechte verdacht van moord, een paar weken in de gewone gevan genis te Londen opgesloten bleef, doen weten, dat zij de kosten van dr. Hessel's verdediging en van diens overtocht naar de plaats zijner bestemming in Brazilië zal dragen. Tevens is een inschrijving geopend, ten einde aan dr. Hessel en zijn echtgenoot een sprekend bewijs te geven van de sympathie der Britsche natie wegens het door hen doorge stane leed. Men moet den geest hebben van een ondernemer van publieke vermakelijkheden om op den inval te komen, die de Londensche eigenaar van een daartoe bestemd gebouw' dezer dagen-exploiteerde, Hij kondigde een concert aan ten voordeele der betrekkingen van hen, welke bij het vergaan van de North fleet waren omgekomen. Dit wel dadig doel vond reeds steun, maar de ondernemer kwam op het denkbeeld om de schepelingen, wier leven gered was, op het concert te noodigen gedurende twaalf achter eenvolgende avonden, Eenigeu namen dit aan en men kan zich onmogelijk een denkbeeld maken van den toevloed van bezoekers. Nadat oen. paar muziekstukken waren voorgedragen, werd een scherm opgehaald en men zag acht der geredde schipbreukelingen op een rij staan. De ondernemer noemde hen een voor een bij den naam en verhaalde, welkerol zij in de vreeselijkegebeurtenis hadden vervuld. Daarop namen de schipbreukelingen hun hoed of pet af en het scherm viel. Onder het publiek heerschte een groote sympathie, die zich op oorverdoovende wijze uitte. De volgende avondeu zal de zaal niet minder bezet zijn. De rijkskanselier von Bismarck heeft thans bij den bondsraad te Berlijn een wetsontwerp ingediend, dat strekt tot verdeeling der gelden voor de te brengen wijziging in liet Duitsche belastingstelsel. Blijkens de rijkswet van 1 Juli '1873 is er een bedrag van 114 milliard van de Fransche oorlogsschadevergoeding gereserveerd voor zoodanige doel einden als men later wenschelijk zou achten. De rijkskan selier stelt nu voor daaruit de leeningen af te lossen, die in 1867 en 1869 ten behoeve der marine gesloten zijn, en voorts 68 millioen thlr. voor het vestingstelsel te besteden, en wel in dier voege, dat er in 1873 en 4874 te zamen 18 millioen en de volgende tien jaren eik jaar 5 millioen daar aan worden uitgegeven. Mocht de bondsraad zich met dat voorstel vereenigen, dan zal Spandau uitgebreid en Kustrin versterkt worden, terwijl Stettin, Minden, Erfürt, Witten berg, Cosel, Graudenz, ColbergenStraalsundzullen ophou den versterkte plaatsen te zijn. De beidd laatstgenoemden zullen evenwel eenige werken aan de kust en op Rugen behouden. Zooals bekend is, heeft de bondsraad reeds goed gekeurd, om een som van 28 millioen thlr. uit die schade loosstelling tot verbetering van het vestingstelsel in den Elzas-Lotharingen te besteden. De Avenir National meldt, dat eenige legitimistische afgevaardigden dezer dagen aan den heer Thiers te kennen hebben gegeven, dat de graaf van Chamb'ord zich ver moedelijk voor eenigen tijd in Frankrijk zou vestigen. De heer Thiei s moet hierop geantwoord hebben, dat, aangezien de verbanningswetten opgeheven waren, de graaf niet slechts ongehinderd kon komen, maar ook zijn verblijf kon nemen waar hij wilde. Zijn oponthoud in Frankrijk zou hem persoonlijk niet onaangenamer zijn, dan dat van de prinsen van Orleans. Maar zoo zijn (Chambords) aan wezigheid aanleiding mocht geven tot woelingen, die de gevestigde orde van zaken bedreigen, dan zou hij denzelf den maatregel op hem toepassen, als op prins Napoleon toegepast is en zooals tegen eiken pretendent gedaan zou worden, die de bestaande regeering zou trachten omver te werpen. In het Bosch van Vincennes heeft in de vorige week een duel plaats gehad tusschen twee straatjongens van 12 en 13 jaar. Geen degen noch pistool was tot wapen gekozen, maar de slinger, waarmede zij beide uitstekend wisten te werken. De getuigen, ook gamins, plaatsten ze op dertig pas van elkander. De kampioenen waren gewapend met slinger en drie kleine keisteenen van gelijke grootte. Op een gegeven teeken zouden zij «vuur geven" dat is hun keien wegslingeren. De strijd zou uit zijn, wanneer de drie steenen waren geworpen. Bij den tweeden worp werd de oudste van '13 jaar aan het voorhoofd getroffen; hij viel bewusteloos neer. Gelukkig had de wond biet veel te beduiden. Toen men don overwinnaar, die bijzonder trotsch was op zijn zegepraal, naar de oorzaak van het ge vecht vroeg, antwoordde hij: »Wij hebben de groote menschen eens willen nadoen." Met betrekking tot den aankoop van denLuxem- burgschen spoorweg door het Belgische gouvernement, verhaalt de Meuse de volgende anecdoteDe heer Philip part, die naar Londen zou vertrekken om de onderhande lingen ten einde te brengen, zei aan een hoog geplaatst persoon, die evenals hij bij de zaak betrokken was, dat hij, na geslaagd te zijn, de drie woorden van Caesar veni,vidi. vici zou telegrafeeren. De reis leidde tothetgewenschte (Brieven Franco.} gevolgde heer Philippart kwam, zag en overwon. Onmid dellijk liet hij de depêche, bevattende het geheim tusschen den heer Philippart en Malou, naar het telegraafbureau brengen. De telegrafist bekeek de depêche eens, bromde over het slechte Fransch en seinde baar verbeterd, naar hij meende, over. Dientengevolge ontving de heer Malou, tot zijn niet geringe verbazing, een telegram houdende de woorden: venen vite ici, kont spoedig over). Eerst nadat de telegraaf nogmaals in werking was gebracht, kwam de Minister op de hoogte. "Vrijdag, in den laten avond, werd op de Eierenmarkt te Antwerpen een vreeselijke misdaad ontdekt. Zekere Gerlache vond bij zijn thuiskomst de deur van zijn woning geopend. Maar hoe groot was zijn schrik, toen hij zijn vrouw vermoord aan de binnenzijde van de winkeldeur vond hangen, en met messteken en kogels doorboord. De onge lukkige heette Virgiuie Ilaveneers, te Aerschot geboren, was 46 jaar en hield een winkel van linnengoed, porselein en aardewerk. Sedei t eenigen tijd heeft baar man (36 jaar -oud) een logement geopend en intusschen hield zij den winkel aan, in afwachting of het logement zou rendeeren al dan niet. De vloer van den winkel was geheel met bloed bevlekt en met stukken geld, sleutels en andere voorwerpen als bezaaid. De omstandigheden waarin deze moord gepleegd is zijn tot nutoe onbekend. Niemaud heeft iets van de worsteling, of de pistoolschoten vernomen. Zaterdag heeft de lijkschouwing plaats gehad. Inbaar lichaam zyn drie kogels gevonden, twee in de linkerzijde der borst en een in het hoofd; zij is opgehangen nadat de moord heeft plaats gehad. De man is nog in hechtenishij verklaart bij zijn thuis komst het tijk zijner vrouw hangende gevonden te hebben. Niets is er echter gestolen. De kogels in het lichaam der vrouw gevonden, passen niet op den revolver van Gerlache. Ook is het bewezen dat Gerlache even als hij opgaf, Vrijdag avond ten 11 ure op het hofje Meir was. De Amerikaansehe bladen behelzen bijzonderheden over de door kolonel Roberts eu anderen gevonden ruines eener stad in de meest afgelegen streken van Arizona. De ruïnes beslaan drie vierkante mijlen. De stad is door een muur ter dikte van 10 a 15 voet en ter hoogte van onge veer 20 voet omgeven. De muren van huizen, hallen en tempels zijn van zeer solieden steen en voortieiïelijk ge metseld. Zij zijn van talrijke hieroglyphen voordien. De stad is 90 mijlen van de grenzen tusscheu Utah en Arizona gelegen. Zij is onder het zand bedolven, even als de meeste ruïnes in het Oosten. UitBolivia, deZuid-Amerikaauschemodel-republiek, waar onlangs de president, Morales, toen hij in beschonken toestand de Wetgevende Vergaderiog bedreigde, door zijn neef werd doodgeschoten, zijn thans nadere berichten ont vangen, o. a. meldende dat geuoemde neef zich op Peru- aansch gebied in veiligheid heeft gebracht en van daar een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijn gedrag ver dedigt. Het schijnt dat hij stil in Peru wil blijven en geen staatkuudige plannen koestert. Voorloopig is tot president benoemd de heer Frias, een bedaard en aanzienlijk burger. Definitief, wanneer ten minste het leger zich niet in de zaken mengt, zal waar schijnlijk worden gekozen de heer Adolf Ballivian, die een zeer goeden naam schijnt te hebben en zich tegenwoordig in Europa ophoudt. Daza, de officier, die op bevel van Morionös het gebouw der kamer had omsingeld en de leden met zijn sabel be dreigde, is, toen hij zeer deemoedig verklaard had veel be rouw te hebben, door de ontroerde "Vertegenwoordiging tot generaal benoemd. Het Chineesche gouvernement heeft den inspecteur- generaal der accijnseu gelast, om eenige belangrijke artike len van de industrie des rijks naar de tentoonstelling te Weenen te zenden. Ook heeft de Japansche regeering met hetzelfde doel do stoomboot Phase bevracht, Aan alle «goochelaars en tooneelspelers" heeft de Japansche regeeringdoen weten, dat ze nog slechts drie jaren hun vak mogen blijven uitoefenen; na verloop van dien tijd moeten ze zorgen dat ze een «nuttige bezigheid" hebben. SCHIEDAM, 6 Februari 1873. Heden werden alhier door Buigemeester en Wethou ders in het openbaar aanbesteed verschillende leverantiëu en aangenomen door de volgende laagste schrijvers65,000 stuks Niedermendiger Lava-, Stenselberger- of Lu'.Lsche keien, door T. .T.Smits, te Dordrecht, f89.89 perlOOO stuks; 400,000 stuks vlakke straatklinkermoppen, M. Duijs, te Hees, f'13.17 per 1000 stuks300 meter trottoirbandeu, van Noorden Schwerzel, te Rotterdam, f 990; 500 kub. meter gewasschen en '150 kub. meter' ongewasschen grind, J. Goudriaan, te Gouderak, f 1121.50;'1000 tot 2000 kub. meter plaat-ballastzand, G. "Pouwels, te Schiedam, 52s ct. per stère; houtwaren) G. J. Boelen, te Leiden, f4314; ADVEBISHTIBBi Prijs: vaa 1 tol 10 gewone regels 1 00; iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. metselmaterialen, C. Meurs Sc Zoon, te Alfen a'd Rijn, f1072.77. Bij kon. besluit is tot inspecteur van het lager onder wijs in do pi ovincie Utrecht benoemd de heer A. Moens, lid van de Tweede Kamer en schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zuidholland. Bij de Breuk Sc Smits, te Leiden, is verschenen «Een standbeeld voor Pieter Adi iaansz. van do Werff? D jor dr. G. D. J. Schotel." De schrijver zegt in een woord vooraf, dat, toen er sprake was van een monument voor van de Werff, sommigen daarvan niet wilden hooren, de verdien sten van den Leidschen burgervader in twijfel trokken en zelfs meenden, dat hij nooit de bekende woorden «Neemt mijn lichaam", enz. zóó zou gesproken hebben. Vooral dit laatsto oordeel bewoog eenige notabele ingezetenen van Leiden zich tot den heer Schotel te wenden. Hij beloofde een rijp onderzoek. Die resultaten waren zeer gunstig voor van de Werff. Wat men in deze brochure vindt, zal al is er weinig nieuw in voldoende zijn, meent dr. Schotel, om het publiek tot een gunstige beslissing te stemmen. Uit Harlingen wordt geschreven: Deketterjacht inliet diaconiehuis alhier houdt nog steeds aan. Na verdrijving van vader Trompetter en vrouw heeft men een stichtelijke levenswijze ingevoerd, vooral bestaan de in- het naarstig en gedurig lezen van de schrift en van orthodoxe geschriften. Een oud vrouwtje, van heel wat helderder inzichten dan men lieeren diakenen mag ten las te leggen, werd gelast tractaatjes voor te lezen, die geheel met hare overtuiging streden. Na de voorlezing van derge lijk stukje verklaarde ze dit niet weer te willen doen, en daarin lag onzes iuziens niets afkeurenswaardigs; of zou men ook moeten afkeuren, dat een Israëliet, daartoe ge prest, weigert varkensvleescli te nuttigen, of dat een Ka tholiek op Vrijdag geen vleesch verkiest te etenHeeren diakenen evenwel vonden, dat het oude vrouwtje een la kenswaardige daad had bedreven, en veroordeelden haar tot veertien dagen huis-arrest, ongeveer gelijkstaande met correctioneele straf voor kleine diefstallen. De eenvaarde mannen begrepen evenwel, dat die straf te zwaar was om voor de menschen té kunnen bestaan, en bekortten ze tot op de helft. De zwaarste straf is evenwel, dat het oude vrouwtje nu dag aan dag allerlei onaange naamheden heeft te "verduren, en er valt niet aan te twij felen, of de liefelijke christengeest onzer diakenen zal ook deze ketterin wel uit het huis weten te krijgen. In den naam van Jezus den geest van Jezus te verloochenen is in onze dagen niets vreemds; doch het vreemdste is, dat er nog altijd velen in de gemeente gevonden worden, die geen zichtbaar bewijs van protest leveren tegen dezen anti christelijken geest. {Tel.) De sshoolopziener in het 3 de district van pverijsel, tnr. R. C. Nieuwenhuys, heeft aan de hoofdonderwijzers in zijn district de volgende circulaire gezondenVrij zeker is het, dat het ongunstige cijfer der afgewezenen bij de examens ter verkrijging van acten voor het lager onderwijs voor een groot deel bet gevolg is van te weinig nauwgezet heid bij de keuze van kweekeliugen, ik meen u dus in over weging te moeten geven, voortaan aan uwe school geen kweekelingen te benoemen, van wie het u niet gebleken is, dat zij voldoenden aanleg bezitten en den leeftjjd van min stens '14 jaren bereikt hebben. In geen geval zal ik in het vervolg de benoeming goedkeuren van kweekelingen, jon ger dan 14 jaren, nóch van hen, van wier geschiktheid voor het vak ik niet ten volle overtuigd zal zijn. Uit Deventer wordt van 3 dezer geschreven: De stoomboot van hier op Amsterdam van de heeren "W. Meeter en Co., waarvan de directie had aangekondigd dat zij niet tegenstaande de felle vorst en terwijl de andere booten aan wal bleven, toch zou blijven varen, als zynde de boot daar toe ingericht, vertrok Zaterdag morgen ten 6 ure van hier. Al spoedig werd de boot in zee door ijsschuim en brokken ijs omringd, dat later zoo toenam, dat de 15 passagiers werden gerequireerd om door dwars over de boot heen en weer te loopen, nog eenige beweging er in te houden, dat 's avonds ten 8 ure een onmogelijkheid bleek te zijn, want zij was ingevroren. Geen levensmiddelen aan boord zijnde, hebben de 15 passagiers met een loods voorop den volgen den morgen den tocht over het ijs van één nacht gewaagd en kwamen na een uur loopens, in de hevigste koude, be houden aan wal, van waar zij na twee uren marcheerens Amsterdam bereikten. De Zutphensche Courant levert een eerste artikel om. te betoogen, dat een splitsing van het ministerie van binnen- landsche zaken niet alleen wenschelijk, maar hoogst nood zakelijk is, en dat een ministerie van waterstaat en open bare werken de voorkeur verdient boven een van onderwijs. Sedert 1848 is de taak van een minister van binnenlandsche zaken veel uitgebreider geworden. Toen had de waterstaat en publieke werken, ofschoon steeds van veel beteekenis, nog niet dien omvang als nu. Toen werd er nog niet ge dacht aan staats-spoorwegen. Het middelbaar onderwijs kende (men nog slechts bij name, evenals medische politie. Nog meer zaken z'yn er bijgekomen. De staats-werkzaam- heden némen steeds toe èn in aantal èa in omvang. En men kan van een minister van binnenlandsche zaken toch niet ABONNEMENT: aana» rrwï r- -wtt"h mr sattvt;'ii in iimiiia—a—uoen COURANT. rmibiij—nSm

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1