II a a n d a g 10 Februari. 18*3. SOtTEHLANOSCHE BERICHTE®. BTOENLANÖSGHE BERICHTEN'. A p COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Dno Maanden Franco per Poit, door het gehcele Rijk H. M. Victoria heeft, op voordracht van den eersten minister Gladstone, aan mevr. Knowles, weduwe van den kapitein van de Nortljleeteen jaarwedde van 50 p. st. toe gestaan,als een erkentenis voorde houding van wijlen haar 'echtgenoot bij gelegenheid van liet in den grond vaten van - dat schip door de Spaatisehe stoomboot Murillo. Omtrent Jen Murillo verneemt meti niet veel troost rijks. De Spaansche autoriteiten schijnen met zeer veel stiengheid tegen don kapiteiu en de verder bij de ramp be trokken equipage te werk te gaan, maar er zijn symptomen die aangeven dat dit alleen met het doet geschiedt om al thans den schijn te redden. Het voornemen zou bestaan om officieel tedoen uitmaken, dat do Murillo niet in aanvaring geweest is. Ecu commissie van onderzoek, door de Spaan- sche rechters benoemd, hoeft reeds een advies in dien zin uitgebracht, niettegenstaande de verklaring van de aan boord aanwezige Engelschen, dat zij na de aanvaring de noodkreten der vrouwen en kindei en hebben gehoord en gevraagd hadden om booten uit te zetten. Hoewel zoodanige handelwijze van Spaansche zijde niet vreemd zou zijn, is het toch te hopen dat die voorouderstel ling ditmaal zal blijken ongegrond te zijn. Het wetsontwerp nopens de organisatie van het Duitsche leger, dat in do aanstaande zitting van het rijks- parlement door do regeering ter overwegiug zal worden ingediend, ligt gereed. In dat ontwerp zijn de hoofdtrekken van de vroegere organisatie, behoudens enkele wijzigingen overgenomen, terwijl de diensttijd op 12 jaren bepaald is. De dienstplichtige behoort gedurende dion tijd 3 jaren tot het active leger, 4 jaren tot de reserve en 5 jaren tot de landweer. 1Onder meer andere Wetsontwerpen, die dezer dagen door den rijkskanselier von Bismaick aan den bondsraad ter overweging en goedkeuring zijn voorgelegd, is er ook een, waarbij wordt voorgesteld, om Keulen, Koningsbergen en Posen tot vestingen van de eerste klasse te verheffen. De kosten, die daarmede verbonden zijn, zouden voor Keulen en Koningsbergen elk 9 millioen thlr. en voor Posen 7'millioen thlr. bedragen. Tevens stelt de rijkskanselier voor, om nog eenige verdere versterkingswerken te Wil helmshaven aan te leggen, waartoe een som van ruim 10 millioen thlr. zou vereischt worden. De Proy. öorresp. van gisteren bevat onder den titel van: UltramontaneDrohungen, een artikel, waarin zij o. a. zegt, dat, ingeval de kerkelijke oppersten hunnp tegen woordige verklaringen mochten volvoeren, de regeering dan het vertrouwen koestert, dat iedere poging tot verzet tegen de staatswet op het gezond verstand van het volk en de kracht van den staat zeiven schipbreuk lijden zal. De regéering, voegt het half-officieel orgaan er bij, is daarop voorbereid, dat het doorzetten van hare tegenwoordige taak veel strijd en inspanning zal kosten; doch zij weet liok, .dat zij, nadat de bedoelde kerkelijk politieke wets ontwerpen in werking zulien getreden zijn, een geheel ander steunpunt voor het doen gelden van hare autoriteit zal verkregen hebben. Het aantal aanrandingen op den openbaren weg neemt te Berlijn op ongekende wijze toe, en binnen een zeer kort tijdsverloop zijn niet minder dan vijf personen spoorloos verdwenen. Een enkel voorbeeld tot toelichting der zaak zal voldoende zijn. Dezer dagen kwam met den Oosterspoorweg een grond eigenaar uit de omstreken van Tilsit daar ter stede aan. Hij neemt een vigilante en gelast den koetsier naar het hotel te rijden, waarvan hij hem zeer duidelijk het adres opgeeft. In plaats van zich te kwijten van den last hem op gedragen, begeeft de koetsier zich naar een hem bekend dievenhol, waar de reiziger met open armen wordt ontvan gen. In een oogwenk heeft men zich meester gemaakt van diens portefeuille en gereed geld, horloge en verdere voor werpen van waarde, waarvan hij voor zijn dapperen weer stand schromelijk mishandeld en van kleeren seiner be roofd, het huis wordt uitgeworpen. Een ander voorval heeft nog grooter opzien verwekt dan het hier medegedeelde. Dezer dagen rent een vigilante in hollende vaart door deLeipzigeistrasse. Een dame, in het rijtuig gezeten, roept uit al haar macht om hulp. Ten einde zich te verzekeren, dat haar hulpgeschrei des te beter zal worden gehoord, heeft zij het glas van het portier verbrij zeld en. poogt zij daarenboven het portier te openen. De koetsier tracht dit te verhinderen door met de zweep naar de dame te slaan. Eindelijk grijpen een paar moedige man nen de leidsels en brengen het paard tot staan, dat door den koetsièr als ware hij razend, met de zweep wordt ge slagen, met het doel waarschijnlijk om zich uit de voeten te maken. Met veel moeite verneemt men uit denmond der .doodelyk verschrikte dame, dat de koetsier haar in een ge heel antjere richting dan de aangewezene heeft vooi tge- reden en dat hij op haar hulpgeschrei met zweepslagen '.antwoordde. Terwijl men'zich met de bedoelde dame bezig hield en .■baar tot bedaren poogde te brengen, wist de koetsier zich CBrlevcn Franco.") ADVEBTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone rcgols /"I 00; icücre regel nieoe f0 10. Voor den wolkenden sUndon voor weldadigheid, doliolft vaii|den|prijs. met zijn vigilante onbemerkt te verwijderen, dat niet weinig strekt om den argwaan tegen hem en zijn bedoelin gen te doen stijgen. Waar dergelijke feiten te midden oener volkrijke stad mogelijk zijn, is strenger toezicht van de politie dringend noodig. De National '.-ei' laat zich in zeer strenge bewoor dingen over de Engclsche crimineels rechtspleging uit, en zegt dat de handelwijs der politic-autoriteiten iu zake het arrest van dr. Ilessel onvergeeflijk was. Deze haüden, vóór dat zij dr. Hessel in hechtenis namen, de geloofwaardigheid der getuigen moeten onderzoeken en de noodigo navragen bij het iïroWs-hotel boliooren te doen. Het blad vraagt ten slotte, wat het Engclsche publiek wel zou gezegd hebben, indien een Engelschman een dergelijke behandeling in den vreemde overkomen ware. De zoogenaamde Stuivers-Ligue tegen de onwetend heid in Fraukrijk heeft een enorm succes gehader is een rapport van die Ligue openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat 1.267.277 menschen hun handteekening hebben ge steld ten gunste der instelling van verplicht kosteloos leekeu- onderwijs. Van de tegenovergestelde zijde heeft men ook nietstil gezeten, ook dit comité heeft lijsten laten circuleeren doch zij hebben het niet verder dan tot 600.000 hand» teekoningen ten voordeele van het godsdienstig onderwijs kunnen brengen. De Zwitsersche Bondsraad, die, zooals wij gisteren gemeld hebben, bij elkaar geroepen is om te beraadslagen wat haar te doen staat ten gevolge dei .'ederrechtelijke handeling van de Curie in zalm mgr. Mcmillod, is nog bezig met zij n taak, en de uitslag daarvan is nc g niet bekend. Wel meldt men, dat inmiddels de bondspresident per tele graaf den bondsraad om advies heeft gevraag Tengevolge der benoeming van mgr. Mermillod wordt namc.jjk Genèvc gescheiden van het bisdom Lausanne en daar de Paus die scheiding eigendunkelijk zonder vooraf de regeering te raadplegen, tot stand brengt, ontstaat er een internationale quaestie, wier behandeling, volgens de bonds-constitutie van 1848, moetwordenovergelatenaan de Bonds-regeering. Het conflict zal dus niet te Gcnèvo maarte Bern moeten wordeu beslist. Ilot Ncue Fremdenbl. deelt een spoorweggeschiede nis mede, die baars gelijken niet heeft, zelfs niet in het rijk der verdichting, waaruit anders al veel wonderlijks is opgedischt. Een reiziger, die zich Nieuwjaarsnacht per spoor van Bra'ila naar Bukarest begaf, verhaalt het volgen de: »31 December ging een personen trein van Tecucin naar Berlad. Vóór het vertrek nam het dienstpersoneel, machinist en stoker, zoowel als de conducteurs enz. een buitengewone en alles behalve gei inge hartsterking voor den laatsten tocht in het jaar. Aan het eerste station werd de tijd van vertrek overschreden, om zich nogmaals rvoor het laatst" met een stevige teug te verkwikken. De rei zigers begrepen nu ook van hot langer oponthoud maar eens gebi uik te moeten maken, en deden zich ook eens te goed. De manoeuvre werd aan ieder station, ook aan liet laatste vóór het eindstation, herhaald. Het vertrek van den trein werd van daar, volgens ge woonte, na Bukarest geseind; maar de aankomst aldaar vei geefs gewacht. Dc stationschef werd ongerust en seinde naar het laatste station, maar kreeg geen antwoord; toen naar het daaraanvoorafgaande, maar ook te vet geefs. Nu, meende men te Bukarest, moest er een zware ramp gebeurd zijn, en de chef besloot de reserve machine den verwachten trein langzaam te gemoet te zenden, en gaf den machinist last om gedui ig de stoomfluit te laten hooren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met de grootste behoedzaamheid ging de reserve locomotief voorwaarts, zoodat de machinist haar ten volle in zijn macht lmd, en geen botsing mogelijk was. Eindelijk ziet hij van verre de roode lantaarns van den uitblijvenden trein. Onmiddellijk seint hij met de stoomfluithij wachtseint weergeen ant woord. Hij gaat nu langzaam, langzaam vooruit, en bereikt eindelijk den anderen trein die doodstil stond. De machi nist en stoker lagen in den steenkoleuwagen te snorken de vuurhaard was uitgebrand, de stoomspanning bijna nul. De conducteurs waren in coupés eerste klasse gekropen cn verkeerden allen in zoete rust; de mannen vati den goede rendienst hadden zich in de bagagewagens zoo gemakkelijk mogelijk neergevleid, ou ronkten; de passagiers, warm in hun pelzen gehuld, sliepen alles sliep Reeds is melding gemaakt van het plan, om voor Horace Greeley een standbeeld op te richten. Men heeft nu een besluit vastgesteld, volgons hetwelk iedere drukkerij in de Vereenigde Staten van Noord-Ame 'ka minstens eeu half kilo ijzer zal leverenvervolgens heeft ieder letterzet ter gratis éénduizend vierkanten gezet maatstaf ter be rekening van de verdienste en de anders hiervoor be stemde gelden zullen aan den voorzitter der »Yerecniging van typografen te New-York" worden ter hand gesteld, om de kosten voor het vervaardigen en oprichten van het monument te bestrijden. SCHIEDAM, 8 Februari 1873. Men spreekt in Londen van onderhandelingen;, die binnenkort met Nedeilam- over het sluiten van een han delsverdrag, op den grondslag der voorwaarden, van de meest bevriende natiën en den waarborg der handelsmer ken, zullen plaats hebben. De Minister van Financiën herinnert da belangheb benden aan de in de Staats- Courant van den 21 Decemberjl., ito. 301, geplaatste aankondiging omtrent een inde maand April aanstaande te houden vergelijkend onderzoek van adspirantea voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich vóór den 1 Maart aanstaande bij een op zegel geschreven request tot den Minister behooren te wenden. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de vordering der Hollandsche Spoorwegmaatschappij tegen den staat, tot schadevergoeding van f1,600,000 wegens toepasselijk verklaring met spoorwegdiensten tot kosteloos vervoer van brievenmalen. Alvorens rechtdoende ten prin cipale, heeft de Raad een onderzoek van deskundigen be volen omtrent het bedrag der jaarlijksche vergoe mg, ver schuldigd voor diensten, die de staat van de eiscliende maatschappij vordert, door het vervoer van brievenmalen in bijzondere en gewone r'y' tuigen, en als zoodanig benoemd de heeren Fijn je, voorzitter van den raad van toezicht by de spoorwegdienstenTestas, commissaris der exploitatie- maatschappij, en Gruet, chef der exploitatie van de Cen- traal-spoorwegmaatschappij. De buitenlandsche bladen volgen 't voorbeeld van sommige Nedei landsche geleerden en dagbladen: zij rede nderen druk over Pruisens annexatie-zucht, voc-n' met het oog op Nedeiland. Aan 't, Handelsblad werd dezer dagen een Neurenherger blaadje gezonden, waarin een artikel voorkomt van zekeren heer Leuchs. Mogelijk in 't vooruit zicht van vrijen invoer van looden soldaatjes enzzou hij 't gemakkelijker vinden, alswij ons maar zoo spoedig moge lijk lieten annexeeren. "Wij zijn te arm om een grooten Koning te kunnen voeden en meer dergelijke afdoende argumenten worden door onzen Neurenburger politicus gebezigd. Natuurlijk zijn wij volgens dien historicus Duit- schers van den beginne. La Neva, eeu in Petersburg verschijnend Fransch blad, heeft een ontdekking gedaan, die nietstrookt met de inzich ten van den Duitschen annexeerden Dat blad zegt, dat de Duitsche bladen melding maken van een geheim tracti-i.t tusschen Nederland en Engeland gesloten, waarbij de laatsgenoemde mogendheid sde Vereenigde Provinciën de integriteit van haai' grondgebied waarborgt, met het oog op alle dreigende gebeurlijkheden." La Neva geeft te ver staan, dat dit tractaat gesloten is voornamelijk met het oog op de annexatie-zucht van Pruisen, Zij prijst Engeland wegens zijn besluit om de onafhankelijkheid van Neder- laml te beschermen, er zij verzekert, dat men, indien Neder land gevaar mocht loopen, de Fransche driekleur naast de Engelsche vlag zou zien wapperen. Het bestuur der Nederlandsche Juristen Verèeniging heeft voor de algemeene vergadering van dit jaar, welke te Utrecht zal bijeenkomen, ter behandeling gekozen de vol gende onderwerpend. Is het wenschelijk onze burgerlijke wetgeving aan te vallen, met bepalingen omtrent stich tingen? Zoo ja, naar welke beginselen? 2. Landrecht, praef erende en retentie in handelszaken, met inbegrip van de wijzigingen, welke hieruit ook in het burgerlijk recht zouden kunnen voortvloeien. 3. of, en in welke gevallen revisie behoort te worden toegelaten tegen vonnissen of arresten ia strafzaken, die in kracht van gewysde zyn gegaan? - Volgens de JT. N. wordt Verlind, de derde verdachte in de zaak van den dubbelen moord, eerst in het laatst der volgende week in den Haag verwacht. Hy zal, evenals .Behagel, door de »heeren Beukman, Mertz en Hardenberg van de grenzen is afgehaald, door die heeren te Hftvrewor den overgenomen. Omtrent de instructie der zaak wordt nog medegedeeld, dat voor eenige. dagen opnieuw een getuige is verhoord, aan wiens verklaring groote waarde wordt gehecht, 't Is de vogelkoopmau Blankers in het Westeinde, die de Jong in den bewusten nacht van den moord onder z'eer ver dachte omstandigheden moet hebben ontmoet. In de Gooi en JEemlander leest men een verhaal »hoe de Hilversumsche boertjes strike maakten." De Hilver- sumsche 1nolenaars4iadden besloten het maalloon met 1 Jan. te verhoogeo met 5 ct. per hectoliter. Toen echter die verhooging zou toegepast worden, was het wachtwoord der boeren tot do molenaarsknechts: dUc kook", zoodat de laatsten de boerenerven verlieten met ledige karren, zonder werk thuis kwamen, en op de vraag der patroons»is er niets?" antwoordden: »Wnt er aan schort, baas, weet ik niet, maai'bij Jan was hetik kookt bjj Pietik kook! bij KlaasHo-kook!en als ik dan vroeg om morgen terug- te komen, dan was het alweer: neen, ik kook!!". Zoo sterk is er aan die nieuwe uitdrukking,jjvast- - lf 'idi

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1