Vmclijit Saielijts, oitiezoiÉril Mats. bihhehlahdscheberichtewT" A0. 1873. 3064. Donderdag 15 Februari. (Brieven Franco.} BUITEILAiöSGHE BERICHTEN!. In een bericht uit de Russische stad Orel wordt het volgende feit medegedeeld. Een van daar naar een nabij ge legen dorp terugkeerende boerin werd onderweg aangehou den door een in een fraaie slede gezeten persoon, die haar al het gel® dal zij bij zich had, afeischte. De vrouw begreep, dat haar niets anders overbleefdan aau de vorde ring van den roover te voldoen, maar bij het overgeven van haar kleinen schat werd een banknoot van tien roebels door - een windvlaag weggevoerd. De roover liep het papiertje na en liet de verschrikte vrouw bij zijn slede staau. Deze, plotseling tut bezinning komende, klom in het voertuig, legde de zweep over het paard en bereikte spoedig weder de stad. Door de politie, aau welke zij de zaak aangaf, werd de slede onderzocht en daarin is een cassette met 6000 roebels gevonden, die, zoo min als de fraaie slede met hare bespanning tot dusver is opgeëischt. De eenige ernstige tegenstander, die de Duitsche Keizer bij zijn verheffing ontmoet, is de Paus. Deze heeft het gewaagd den strijd te hervattentusschen Rome, altijd Katholiek; en het Duitsche keizerrijk, dat, vroeger bekend onder -den naam van het heilige Roomsche keizerrijk, nu Protestantsch geworden en onder de hegemonie van Prui sen gekomen is. Het is nu als een hervatting van de oude worsteling tusschen Rome en Berlijn, zoowel op staatkun dig als op godsdienstig terrein. Een der voorgangers van Pius IX had als het ware een profetisch voorgevoel van hetgeen Pruisen eens worden zou. Den '18 April '1701 protesteerde paus Clemens XI tegen de verheffing van het markgraafschap Brandenburg tot koninklijk onder den scepter van Frederik den I, den zoon van den zoogenaamdeu grooten keurvorst Frederik "Wilhelm, schoonzoon van onzen stadhouder Frederik Hendrik. In een consistorie van kardinalen hield de Paus daarover de volgende toe spraak: Eerwaarde broedersHet bericht is tot ons gekomen, dat Frederik, markgraaf van Brandenburg, zich den titel en de insignia van Koning van Pruisen gegeven heeft. Dit is eene heiligschennis zonder voorbeeld in de christelijke wereld; daar de provincie Pruisen het wettig eigendom dei- ridders van de Teutonische orde is, en niet kan ontnomen worden, dan door hem. die de wetten van God zoowel als van de heilige kerk, schenden wil. De markgraaf Frederik moet, ten gevolge van deze schandelijke over weldiging, gesteld worden op de lijst dergenen, die dooi de woorden van den bijbel geschandmerkt zijn»Zijre- geeren, maar niet door Mij, zij trachten vorsten te zijn, maar Ik verloochen hen." Aan mannen, bezield met heiligen ijver, zooals gij zijt, heb ik niet noodig te bewijzen, dat de markgraaf door ziju onbetamelijk gedrag den Heiligen Stoel grootelijks beleedigd en op nieuw de heilige wetten geschonden heeft, die bepalen dat kettersche vorsten van hunne macht ontzet zullen worden, in plaats van tot. hoogere waardigheden bevorderd. Inmiddels willen wij u bekend maken met de maatregelen, door ons genomen, om dezen nieuwen aanval te keeren. Na onze strenge ver oordeeling over deze goddelooze overweldiging te hebben bekend gemaakt, hebben wij aan de Katholieke vorsten de schriftelijke waarschuwing gezonden, dat zij genoemden Frederiknietmoetencrkennen. "Wij hebben hen herinnerd, dat de titel van Koning is een geschenk, dat door het Al machtig Opperwezen niet wordt toegestaan dan aan hen, die den waren godsdienst belijden, en dat het achtens waardige en heilige karakter van dezen titel niet anders dan verlaagd kauworden op het hoofd van een ketterschen prins. Zietdaar, eerwaarde broeders, wat wij meenden u te moeten mededeelen, en terwijl wij uw raad inroepen, twijfelen wij niet aan uwhulpom de waardigheid van onzen orthodoxen godsdienst en om onzen Heiligen Stoel te ver dedigen." In Darmstadt wordt thans een hoogst interessant proces gevoerd. Het geldt drie papegaaien. De directeur van het hoftheater Tcscher gaf eenige jaren geleden, toen hij met zijne familie gedurende geruimen tijd in het buiten land vertoefde, voor zijn vertrek aan een der mindere be ambten van het theater drie papegaaien in bewaring, met aanbeveling, vooral goed zorg voor de vogels te dragen. Toen hij terug kwam, vroeg hij de papegaaien terug, maar zij waren intusschen dc lievelingen van do vrouw van den beambte geworden en deze verklaarde kort en goed, dat zij zonder die vogels niet meer leven kou en er dus geen afstand van wilde doen. Eindelijk laat de directeur gerechtelijk zijn eigendom opeischea. Dit scheen tamelijk eenvoudig, maar nu doet zicli een onverwachte zwarigheid voor, daar de vogels in dien tijd liedjes leerden zingen, en versjes op zeggen, zoodat de waarde aanzienlijk is vermeerderd. De ingediende rekening voor kost, opvoeding en onderwijs be draagt 1480 llorijnen en tot dien prijs begeert de eigenaar zijn papegaaien niet terug. De hertog de Broglie heeft in qualiteit van rappor teur van de commissie Dul'aurc, een bijeenkomst gehad met de hoeren Thiers en Dufaure. Hij heeft geprotesteerd tegen iedere gedachte van vijandschap ten opzichte van den president der republiek, die rnen der commissie zou willen ten laste leggen en hij heeft hun de meest levendige gevoelens van gematigdheid en verzoening betuigd. Wat beteekeiien echter al deze betuigingen wanneer de vijand schap in al hare handelingen doorstraalt? Het ontwerp dat door de commissie Dufaure voorgesteld is, is bepaaldelijk een twistappel, niet alleen voor den lieer Thiers maar ook voor de republikeinsche meerderheid van het land, en zelfs de vriendelijke woorden van den lieer de Broglie kunnen het dit karakter niet ontnemen. Wat nog meer zegt, het is eigenlijk een zeer onparlementair stuk, want het is in openlijken strijd met hel votum dat den 29 November dooi de nationale vergadering uitgebracht is. De president dei- republiek heeft dus in alle mogelijke opzichten gelijk, wanneer hij zich, buiten iedere mogelijke consideratie, strikt onzijdig en kordaat op het terrein houdt-waarop hij zich, in 't begin in zijn boodschap en later in zijn laatste rapport aan de commissie, geplaats heeft. Het dagblad F Univers deelt een uittreksel mede uit een brief van een der laatste ministers van Napoleon III, Deze brief, voor welks echtheid het blad verklaart in te staan, is gedagteekend 2 Januari '1873, en strekt tot beves tiging van de nauwkeurigheid der bekende mededeelingen van den hertog de Gramont. O. a. wordt er in gezegd: »Dat er vóór den 21 Juli'1870 geen tractaat met Oostenrijk en Italië werd gesloten, lag alleen daaraan, dat Oostenrijk van het keizerlijk gouvernement eisclite, Rome aan Italië af te staau, tot welke onteerende handeling het keizerrijk zijn toestemming niet kondegeven." De Tygodnïkeen orgaan van den aartsbisschop van Posen, zegt, naar aanleiding van het adres van ad haesie, dat de geestelijkheid dier provincie dezer dagen aan gemel- den prelaat heeft ter hand gesteld, en waarin zij belooft hein in zijn veizet tegen de nieuwe kerkelijke wetten te zullen steunen, o. a. het volgende: »Wij twijfelen er niet aan, of overal zullen de geestelijken hetzelfde doen en zul len de leeken dat voorbeeld volgen, en zoo zal er tegen het modern liberalisme gevórmd worden een geduchte en goed geordende slagorde van de aau God en kerk getrouw ge bleven Katholieken, die tot alle offers en beproevingen be reid zijn, zoolang God zich niet ontfermt. Nog zijn de over ons gekomen beproevingen niet tot bloedvergieten op gevoerd, maar ook dat is bij de strijdende kerk niet vreemd," enz. UitGallicië wordtaan de Oel-und Fettzaitung bericht, dat het produceeren van petroleum daar hoe langer zoo meer toeneemt, daar het alleen aan gebrek aan kennis, kapitaal cn middelen van vervoer moot toegeschreven worden, dat de hoeveelheid petroleum nog zoo gering is. Het diepste boorgat is nog slechts 800 voet diep, terwijl in Amerika op die diepte de olie pas begint te komen en ge woonlijk 1500 voet geboord wordt. Zaakkundige Amerikanen verklaren, dat Gallicië eenmaal een groote concurrent van Amerika zal worden. Zooals reeds gemeld is, heeft Koning Amadous van Spanje aan den president van den ministerraad zijn voor nemen te kennen gegeven omaf te treden. Het ministerie zal aau de Cortes vragen om voor een paar dagen hare zittin gen te schorsen, gedurende welken tijd men zou trachten den Koning van ziju voornomen af te brengen. Wanneer dit echter niet gelukt dan zullen de Cortes dealgemeene macht in handen krijgen. La Corrcspondentia gelooft dat de zittingen der Cortes voor drie dagen zullen geschorst worden, en wanneer de Koning dan nog mocht volharden, dan zou het voorstel om de kroon neder te leggen, aan het oordeel der Cortes onderworpen worden. Men gelooft dat de Cortes in een eerbiedige boodschap zullen autwoordcu dat zij niet in de aftreding kunnen berusten. Wanneer de Koniug echter desniettegenstaande de regeeriug wilde nederleggen, dan zullen de Cortes een speciale wetuitvaar- digou en een regentschap benoemen. Volgens de geruchten zou de reden van 's Konings verlangen gelegen zijn in een verschil van gevoelen tusschen hem ou het ministerie in zake de artillerie-officieren. lieden avond liep het gerucht dat de Senaat en de Cortes, in het geval dat de Koniug aan drong op zijn abdicatie, zich zouden vcreenigen tot een enkele kamer en zich permanent verklaren. In een vergade ring van republikeinen is besloten, een afwachtende hou ding aau te nemen en inmiddels voort te gaan met bedaarde manifestatiën ten gunste der republiek. Er worden by Z. M. krachtige pogingen in 'twerk gesteld om hem van zy'n voornemen af te brengen, doch oogenschijnlijk te vergeefs. Zorilla heeft liet voornemen te kennen gegeven zijn poli tieke loopbaan vaarwel te zeggenzijn vrienden raden hem dit af. Er is reeds een wetsvoorstel bij de Kamer ingekomen tot permanent-verklaring. Ongeregeldheden hebben tot uogtoc geen plaats. Het leger en de nationale garde zyn gereed om de openbare orde te handhaven. Men hoopt ech ter dat alles rustig zal afioopeu. Volgens Thompson Hankey is in de laatste 20 jaren voor 9 milliarden francs aan goud aangevoerd. Volgens zijn berekening is door de goud-districten van Australië daarvan de helft geleverd; door Californië voor 3000 mil- lioen francs of eenderde, terwijl het overige of 75 millioen francs per jaar uit alle overige deelen der aarde is bijeen gebracht. Een der belaugrijkste werken van den tegenwoordi- gen tijd is hel doorgraven van het Andesgebergte in Zuid- Amerika, voor den Lima-Oroyaspoorweg. Op een hoogte van 15000 voet moet een tunnel van 3000 voet lengte ge bouwd worden. Bij dit werk kunnen slechts Cholos-Indianen gebruikt worden, omdat andere werklieden het wegens de ijle lucht op zulk een hoogte niet kunnen uithouden. SCHIEDAM, 12 Februari 1873. Gisteren avond gaf de zangvereeniging Eendracht alhier een uitvoering in Musis Sacrum. Deze zangvereeniging zoo niet de oudste toch een der oudsten, heeft, ofschoon voortdurend met tegenheden te worstelen, zich staande gehouden niet alleen, maar ook op een fiksche en waardige wijze, getuige het ten uitvoer brengen van het door haar gestelde programma, waaronder vooral uitmuntten nrs. 3 en 4 van de eerste en nrs. 1 en 4 van de tweede afdeeling. Met welgevallen werden dan ook de zangstukken door de toehoorders ontvangen en was het merkbaar dat zij een- recht aangenamen avond doorbrachten, waarvan het ge noegen nog verhoogd werd, door het opvoeren van twee aardige tooneelstukjesdie vlug en fiksch van stapel liepen. Wij vermeenen niet indiscreet te zijn, wanneer wij aan de ijverige bemoeiingen van haren directeur het toeschrijven, dat de vereeniging zich op haar tegenwoordig standpunt kan blijven handhaven. Zijn wij wel onderricht, dan is men voornemens eerst daags inteekenlijsten rond te zenden tot aanwerving van buitengewone leden; wij wenschen van harte dat die poging met een gunstigen uitslag moge bekroond worden en Schiedams gegoede ingezetenen toonen zullen al wat tot beschaving en kunstgenot kan leiden, te willen helpen schragen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Overschie c. a., de heer K. van Vaikeuburg van de Kreke, thans in die betrekking te Dirksland. De Tweede Kamer der,Staten-Generaal is tot hervat ting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woens dag 26 Februari a. s. Op den 10 Februari 1873 heeft te 's Hage de uitwis seling plaats gehad der acte van bekrachtiging: 1. op het handels- en seheepvaart-tractaat, den 18 November 1871 tusschen Nederland en Spanje gesloten, en is daarbij naar aanleiding van art. 7 van gezegd tractaat bepaald, dat het zelve in beide rijken op den 15 Maart 1873, en in hun we- derzijtlsche koloniën en overzeesche bezittingen op 1 Juni 1873 in werking zal tredenen 2. op de consulaire overeen komst, insgelijks tusschen do beide rijken den '18 Nov. 1871 gesloten. Tevens is daarbij uitgewisseld een protocol, betref- -fende de juiste bedoeling der artt. 3 en 4 van de voorschre ven overeenkomst. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den 22 Januari jl. aau het pro v. bestuur van Zuidholland een missivegericht. vau den volgenden inhoud: »Met den inhoud der circulaires van liet depart, van Binnenl. Zaken van 11 Januari 1870, no. 183 (3de afd.) en 17 Maart 1870, no. 150 (2de nfd.), die ik mij heb laten voorleggen, kan ik mij niet vereenigen. Ik verzoek u dus die circulaires, betreffende het vragen van 's Kouings goedkeuring op besluiten der Staten, waarbij subsidiën worden toegekend, als ingetrokken te beschou wen. Voorstander der autonomie zoowel der Prov. Staten als der gemeentebesturen, ben ik van oordeel, dat de regee ring zicli in de huishouding der provincie of gemeente niet behoort te mengen, dan wanneer de wet haar dit uitdruk kelijk voorschrijft. Dit laatste nu is hier het geval niet. De bewoording regelen" in art. 131 der prov. wet, meen ik strikt te moeten opvatten in den zin van stellen van regels zoodat daarmede niet op elk besluit omtrent een of anderen bijzonderen post van uitgaaf gedoeld wordt. Subsidiëuof andere bepaalde uitgaven, waartoe de Staten besluiten, behoeven dus geep andere goedkeuring dan die, welke op de begrooting, waarin zij moeten verschijnen, gevraagd wordt. De goedkeuring der begroóting houdt tevens de goedkeuring der daarin uitgetrokken subsidiën in." De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een COURANT. AB ONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Maanden185. Franco per Post, door hel geheele Rijk ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 totIO gewone regels f 1 00; iedere regel meer f 0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Bovengenoemde ridders der Teutonische oi de, geboi en uit een door Hamburger en Breiner kooplieden in '1127 in Palestina opge richte instelling ten behoove van noodlijdenden on gekwetsten, evenals do orde der Tempeliers en die van St. Jan van Jeiuznluui, later nfgci icht voor de kruistochten, worden dikwci f, bij gebrek aan werk, gebezigd nis een bolwerk tegen ruwe hoi den elders. Vandaar hunne kolonisatie in Puiisen"in 1225. Aanvankelijk noodig en nuttig in een ongeordende» staatvanzaken, werden zij in omgekeorde rede, zoodra. orde en rust volgden, onhoudbaar, en werd hare op heffing in Pruisen als een wensehelijke zaak beschouwd en in 152ö uitgevoerd. Niet zonder hevigen strijd, aangevangen op het hulpge schrei der onderdrukte bevolking, slaagde daarin do Roomsche Koning van Polen Sigismoml, die toen het hertogdom Pruisen in leen gaf aan Albert, markgraaf van Brandenburg, vroeger groot moester dor Teutonische orde, doch welke waardigheid deze, bij zijn overgang tot dn Protcstantscbo leer, had ncdergelegd. rwinwainJBiiu nmrr.nfi3rmsj>

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1