A". 1873. M 3006. a t e r d a g 15 Februari. BUITEfflLANDSSHE BEBICHTEi. BIHMEIIUMDSCHE BERICHTEN. A B ONNEMENT: Abonnementsprijs, per Dric M.ianilcn f 1.85. Franco per Post, door het gehcole Rijk2.50. Op het bureau van het Duitsche consulaat te Londen is aan den bekenden dr. Hessol een som van 1200 p. St., benevens een zilveren bokaal, overhandigd. Een en ander moet strekken als een bewijs van sympathie van de in de hoofdstad resideerende Duitschers en van ecuige Engel- .schen met hetgeen voornoemden dr. Hussel dezer dagen, ofsclioou ten onrechte, is wedervaren, t. w. een preventieve gevangenzetting van acht dagen. Sedert eonigeu .tijd mag in Engeland des Zoudags geen eten of drinken worden verkocht, tenzij aan reizigers. De buffetten in de stations varen er goed bij. Een der bladen deelt het volgende gesprek mede waarvan de schrijver on langs getuige was. Een heer komt in de wachtkamer en vraagt een glas bier. Reiziger Mijulieer? vraagt de juffr. in 't bulfet. Ja.Uw kaartje? 't Loket voor den trein waarmede ik vertrek is nog niet open 't Spijt mij, maar dan kan ik ugeen bier geven De heer is boos en scheldt op de malle wet. Hebt u ergen dorst? vraagt de juffrouw. "Welzeker heb ik. Koop dan een kaartje derde klasse voor 't eerste station, 't kost 15 cents en 't loket is den geheelen dag open. De heer voldeed daaraan en nu kon de buffet juffrouw met een gerust geweten hot verlangde glas bier afleveren. In den tijd van een uur herhaalde zich zoodanige scene twintig maal, terwijl een nog veel grooter aantal blijkbaar reeds met de extra belasting van 15 cents bekend waren, althans zij kwamen van een kaartje voorzien aan 't buffet en vertrokken weder zonder van het kaartje ge bruik te maken. Zoo werken onverstandige wetten. In het Deutsche post ar chiv wordt medegedeeld, dat in 1559 in de provincie Brandenburg slechts twee bodeuroutes waren, vau Kustrin naar Onoltzbach en van Ouoltzbach nnar Wolfenbüttel. De brievenboden legden dien afstand van 68 kilometers in 24 dagen af en w.den onderweg G "dagen rust. In de 17de eeuw voerde een vorstin von "Wied een proces voor het gerechtshof in Stargard, die aan haar advocaat aldaar schreef, in antwoord op een brief dien de advocaat op St. Jansdag (24 Juni) had verzondenhet ant woord kon hij tegen Kerstmis ontvangen. Voor een veilige verzending van een brief van Achter Pommereu naar "Wied had men 6 maanden noodig. "Wegens het overlijden van de Keizerin van Oosten rijk zijn de hoffeesten uitgesteld tot 20 Februari. Ook is op bevel des Keizers het bal, dat plaats zou heb ben bij den Engelschcn gezant lord Otto Russel om dezelfde reden afgezegd. Lord Russel, heeft het souper dat voor 600 menschen bestemd was, doen verdeelen onder dc zieken iu de hospitalen te Berlijn. Reeds goruimen tijd was het aan de Frankfurter beurs bekend, dat eenige speculanten vroeger met de buitenlaud- sche en Berlijusche koersen bekend waren, dan de best op de hoogte zijnde huizen. Do autoriteiten werden herhaald gewaarschuwd, maar meukon niemand beschuldigen. Thans zijn vier telegrafisten gevangen genomen, beschuldigd van het verraden van depêches aan andere dan de geadresseerde personen. Ook de beursspeculanten, die de telegrafisten omkochten, zullen vervolgd worden. De inhoud der aan komende depêches werd op zeer kleine stukjes papier ge schreven, uit het raaih geworpen, waar belanghebbenden op de wacht stonden. Rïfllart en zijn medeplichtige de Vos zijn te Parijs aangehouden. Woensdagmiddag heeft het bestuur der nationale batik te Antwerpen, een telegram uit Brussel, geteekend Rossel, commissaris van politie aldaar, ontvangen, meldende do aanhouding der twee betichten, welke Maandagavond, op den Boulevard Montmartre, te Parijs, door een Frauschen politieagent, met de hulp van een vigilante-koetsier, zijn gevat. Naar het schijnt zou het deze laatste zijn, welke het eerst de twee dieven herkend heeft. Rifflart heeft zich ge willig laten aanhouden, maar de Vos heeft zich hardnekkig verdedigd; hij heeft drie revolverschoten op deu agent en den koetsier gelost; de vigilante is beschadigd, en de politie agent gekwetst. Men is er weldra in geslaagd dc Vos te ont wapenen, en de twee gevangenen zijn vervolgens naar de prefectuur gebracht; cr werden nog 38,000 fr. bij hen ge- vond^, Beiden hebben bekentenis gedaan. Rifflart was neerslachtig, maar wat de Vos, betreft, deze gloeide van gramschap en woede. De uitlevering van den schuldige zal eerlang geschieden. Wat de aangehoudene de Vos echter betreft, deze zat in Frankrijk voor poging tot moord worden vervolgd. Voor de correctioneele rechtbank tc Brussel dient dezer dagen een schijnbaar gering maar inderdaad gewich tig proces. Het geldt ook hier weder de rechten der Ne- derlandsche taal, waarvoor de Zuid-Nederlanders met onbezweken ijver blijven strijden. Zekere Schaep, te St.- Jans-Molenbeek, had, toen hij van de geboorte vau zjjti kind ten raadhuize aangifte deed, geweigerd een in het Fransch ïgestelde acte te teekenen, verklarende dat hij die taal niet CBrlevcn Franco.]) verstond. Zijn volharding haalde hem een beschuldiging op deu hals, wegens het ïmiet aangeven van de geboorte zijns kinds." De toeloop van liet publiek, toen deze zaak behandeld werd, was zeer groot, vooral omdat niet alleen beklaagde eu getuigen, maar ook dc advocaten in de Neder- landsche taal misschien de eerste pleitrede van dien aard in Brussel liet woord voerden. Hot openb. Min., dat zich van de Fransche taal bediende, oisehte toepassing vau art. 3G l van het strafwetboek. De verdedigers vroegen vrijspraak. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. UitLuxeniburgwordtbericht, datdo leden dor kamer zijn bijeengeroepen, om in de afdeolingeu met het onderzoek van het wetsontwerp over de oprichting van eeu bisdom Luxemburg een aanvang te maken. De Luxemburger Zeit maakt van de/.e gelegenheid gebruik om er op te wijzen: 1. dat na al het voorgevallene, en vooral wegens de wijze waarop men in deze zaak te Rome, zonder deu Koning- Groothertog of de regeering er in te kennen, is te werk ge gaan, bedoeld wetsontwerp niet anders kan beschouwd worden dau als een afstand der.souvereiniteitsrechtenen prerogatieven der kroon ten gunste van den Ileiligcu Stoel, en 2. dat in het ontwerp een groot gevaar ligt, daar er niet in vermeld wordt, dat de bisschop deu eed op de grondwet moot afleggen, een des te grooter gevaar, omdat het hoofd van den Katholiokeu eeredienst in Luxemburg vroeger onbewimpeld hooft verklaard, de grondwet van volstrekt geen waarde te achten, daar zij met de rechten dei' kerk in strijd was, De overleden Oostonrijksohe vorstin Carolina Augusta, of eigenlijk Charlotte Augusta, geboren 8 Feb. 1792, was do dochter van Maxiiniliaan I, Koning van Beie ren. Zij huwde 8 Juni 1808 mot Frederik "Willem I, des tijds Kroonprins, later Koning van "Wurtemberg, welk huwelijk in Augustus 1814 door echtscheiding ontbonden werd. Twee jaren later, 10 November 1816, trad zij in den echt met Frans I, Keizer vau Oostenrijk, wiens vierde ge malin zij werd, en sedert 2 Maart 1835 was zij weduwe. Den 25 September 1825 werd zij gekroond als Koningin van Hongarije. Zij was de grootmoeder van den regeeren den Keizer Frans Jozef. Dc voornaamste buitenlandschc bladen wijden aan Amadeus zeer vleiende artikelen. Op geheel andere wijze zegt de Times verlaat hij den troou dan velen zijner lotgenoolen. Andereu zijn ten val gebracht door hunne ondeugden, hun zwakheid, hun domheid, maar de Hertog van Aosta verlaat den troon als een man die, op de drin- geude uilnoodiging van eeu volk, een moeilijke tank heeft aanvaard en af zijn best hoeft gedaan haar eervol te ver vullen. Zijn eenige fout is geweest de onvoorzichtigheid om de Spaansche kroon aan te nemen. Van alle levende Vorstenzegt de Sölmsche Zeitung die eeu troon hebben moeten laten varen, is hij de eerlijkste, de meest wolmeenende en de minst zelfzuchtige geweest. Op den korten tijd van zijne regeering rust geen enkele smet. Le Temps prijst vooral 's Kouings eerbied voor de Constitutie en kent hem den lof toe alles beproefd te heb ben, wat beproefd worden kou, maar dat in Spanje toch nooit tot een gunstig resultaat kan leiden. Opmerkelijk is het dat Amadeus gekozen werd tot Kouing van Spanje met 191 stemmen en dat met hetzelfde aantal stemmen de motie van vertrouwen in de Regeering werd aangenomen, tengevolge waarvan de Koning de re geering nederlegde. SCHIEDAM, U Februari '1873. Aanstaanden Zondag, 16 dezer, zal de heer M. Noordzij, beroepen predikant bij de Christelijk Gereformeerde ge meente alhier, .in de morgen godsdienstoefening, in" zijn nieuwe betrekking worden bevestigd door den heer II. de Cock, docent aan de Theologische school te Kampenter wijl des avonds ten 5 ure do heer Noordzij zijn intrede zal houden. De gunstig bekende licdertafel j> Orpheus", onder directie van den heer W. II. Küline, gaf jl. Donderdag een uitvoering voor hare buitengewone ledeu. Met lof heeft ze haar naam en faam staande gehouden. Ofschoon we Laar aantal ledeu grooter hebben gekend, toch, moge zo iu luantiteit wat verminderd zijn, zoo niet in onaliteit. De zangstukken op deze soirée, die met de.tegenwoordigheid van haar Gereild» den Burgemeester dezer gemeente vereerd werd, ten gehoord gebi acht, liepen over hot algemeen zeer goed van stapel, vooral Marche uit Faust, Qclet der See, GlocTcent'óneWaldahendscheinOpwaarts, Yincta en Wachct auf. Doch het helderste lichtpunt van den avond was liet duet Charles I en Cromwellwaarlijk zangers als de uitvoerders daarvan, mogen sieraden van elke lieder- tafe! genoemd worden. "We herhalen al weder: Hoe jammer, dat muzikale krachten, waaraan deze gemeente verre van arm is, niet meer vereentgd kunnen worden De administratie van's rijks belastingen dagvaardde voor de rechtbank te Rotterdam een mediciiiae doctor te ADVEÏTEKIIÏlJi Prijs: uil 1 toi *0 gewone regels f 1 00; icdeie regel meer f0 10. Voor den werkenden stond en roor weldadigheid, de bel ft vau den prij». Schiedam, wegens te geringe aangifte voor de peraoueele belasting, op grond dat de gedaagde voor zijn persoonlijken dienst een persoon houdt als koetsier en een paard, met eiscli tot veroordeeling in een geldboete vau f131.25. De gedaagde meende daarvoor geen belasting verschuldigd te zijn, omdat een stalhouder hem tot het doen van visites paard-en rijtuig verschaft, en het van dezen afhangt, welke knecht hem als koetsier bedient, en die stalhouder gemaks halve gewoonlijk denzelfden knecht met dien dienst bélast. De rechtbank heeft den gedaagde vrijgesproken, omdat het bewijs niet was geleverd, dat bedoelde knecht uitsluitend iu dienst vau gedaagde was of dat deze een paard heeft gehouden. Door de arrondissements-reehtbank te Rotterdam werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van P. H. B., wonende te Schiedam, beschuldigd vau het misbruik maken van vertrouwen, door het stelen van eenig geld ten nadeele van zijn meester; hij werd veroordeeld lot gevange nisstraf van drie maanden. De opbiengst vau 's rijks middelen over de eerste maand van dit jaar is f37,838.27 minder dan iu het vorig jaar, voornamelijk veroorzaakt door eeu mindere opbrengst der successie-rechten van f401,536.83, die gedeeltelijk opgewogen wordt door een verhoogde opbrengst van de belasting op de suiker en van de registratie-rechten, De in- en uitgaande rechten, de accijns op het gedistilleerd en op het geslacht hebben mede meer opgebracht dan in Januari vau het vorige jaar. Tegenover de raming is de uitkomst zeer ongunstig, doch dit is van geenerlei gewicht. De raming wordt uitgerekend naar Vu, maar niet in elke maand wordt juist 'Ai betaald. Op de directe belastingen, grondbelasting, pateuten en personeel wordt gewoonlijk in de eerste maand van het jaar weinig betaald en daarin is juist het ongunstig verschil tegenover Vu der raming gelegen. De successie rechten zijn altijd wisselvallig. Laat men die buiten de reke ning, dan is de opbrengst der belasting in de eerste maand van dit jaar weder stijgende. Men kan evenwel op een maand nog njet veel berekeningen bouwen. Een nieuw middel om op oneerlijke wijze in zijn onderhoud te voorzien, was uitgedacht door een 25jarigen tuindersknecht, geboortig uit Aalsmeer, maar die zich ge durende de maand Januari jl. in de gemeente Rijswijk en ook wel in den Haag ophield. In het begin van genoemde maand liet bedoelde persoon, J. J. genaamd, bij een blik slager te 's Ilage vervaardigen een bus, voorzien van een hangslotje, terwijl hij door een huisschilder er de woorden «gedenk deu armen" liet op stellen. Met deze bus nu, ging onze tuinman in zijn zondagspak gedoscht, Rijswijks inge zetenen bij den neus nemeu. Hij deed zich voor als collec tant én zamelde namens het armbestuur van Scheveningen gelden in voor weduwen en weezen aldaar, zoo luidde het bij Protestanten, maar kwam hij bij Roomsch Katholieken dan waren de gecollecteerde gelden voor eeu R. K. school te Delft bestemd. Gedurende bijna de gebeele maand Januari ging dit goed, maar eindelijk kreeg de veldwachter kwaad ver monden, te meer daar de burgemeester geen vergunning tot bedoelde collecten gegeven of daarvan kennis bekomen had. Aangehouden zijude werd het sleuteltje, waarmede de bus kon geopend worden iu het bezit van den quasi- collectant gevonden. Hij stond gisteren voor de arrondisse ments-reehtbank te's Ilage terecht en kon niet ontkennen, dat hij op onderscheiden dagen bij verschillende personen met een bus was geweest en ook gelden had ontvangen, doch hij deed het voorkomen, dat armoede hem tot ge noemde handelingen gebracht had. De substituut-officier vau justitie, jhr. mr. de Jonge, requireerde schuldigverklaring aan zes wanbedrijven van bedriegelijke oplichting en veroordeeling van beklaagde tot drie maanden gevangeuisstraf. öe rechtbank zal aanstaanden Maandag uitspraak doen. Gisteren is te 's Gravenhoge overleden de 'heer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer. In het Vaderland lezen wij omtrent den overledeneIn ■1829 te Luik geboren, onderscheidde hij zich reeds als knaap door helderheid van oordeel en fijne opmerkings gave, Toen zijn vader, de bekende hoogleeraar van dien naam, naar Groningen werd geroepen, ging ook hij naar het Noorden om zijn stuüiën te voltooien. Aan de Gronin ger hoogeschool studeerde hij in de rechten, doch besteedde reeds toen het grootste deel van zijn tijd aan letterkundige studiën. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam, maar zijn wijsgeerige, staat- en letterkundige geschriften, waarmede hij ouze literatuur verrijkte, be wijzen dat hij meer werk maakte van de letterkunde dan van de rechtspraktijk. In 1856 werd hem een betrekking aan het Rtjks-archief opgedragen, die zijn verblijf in den Haag noodzakelijk maakte. Oudertusschcu werd hij ook geroepen om in de volks vertegenwoordiging zitting te nemen, daar Twenthe hem in het voorjaar van *1864 tot afgevaardigde verkoos. Hij bekleedde .die betrekking tot de ontbinding der kamer in '1867. Men schrijft ons uit 'sHage: Tengevolge van de COURANT. wmnrwicgptaaKcas

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1