Donderdag 20 Februari. A». 18?3. M 30«9. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. Abonnementsprijs, per Drio Maandenf 1.85. franco per Post, door het geheele Rijk (Brieven Franco.-). ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. BUITENLAMDSCHE BERICHTEN, De Zweedsche professor Fryxell beweert, dat niet Ankerström maar Ribbing Gustaaf III op het gemaskerde bal heeft doodgeschoten. "Wel was het lot op hem gevallen, om dien moord te plegen, rnaar op het odgenblik dat hij hem volvoeren zou, keerde Gustaaf zich tot hem, zoodat hij zijn pistolen niet kon uithalen. Een viel op den grond, Bibbing maakte er zich meester van en volbracht de nood lottige daad. Volgens een andere overlevering in de familie Ankerström, zou hij, die voor den moordenaar doorgaat, weerhouden zijn door vrees, dat h\j een der kleine meisjes mocht treffen welke, als engelen verkleed, den Koning omringden. Ribbing, duchtende dat liet geschikte oogenblik voorbij zou gaan, mm toen de taak over, en Ankerström, die zijn vriend niet wilde verraden, verklaarde de moorde naar te zijn. Lord Enfield verklaarde Maandag in het Engelsche Lagerhuis, in antwoord op een interpellatie van den heer Arkrogd, dat er uitgestrekte steenkolenlagen in het Noor den van China gevonden worden, doch dat tot dusver alle onderhandelingen met de Chineesche regeering, tot liet ontginnen van die lagen, vruchteloos zijn geweest. Wij willen hopen, voegde gemelde lord er bij, dat de Chineezen eenmaal het wenschelijke van het openen der natuurlijke hulpbronnen van hun land, en van het aanleggen van spoorwegen, met behulp van buitenlandsch kapitaal, zullen inzien. Twee Engelsche heeren hebben onlangs gewed om eendinerin Trafalger-hotel; een aantal s vrienden" zouden daar worden genoodigd, en de kosten zouden worden be taald door hem, die den onaangenaamsten man van Enge land aan tafel bracht. Op den bepaalden'dag bleef een stoel aan tafel open en uit de opheldering bleek, dat beiden wedders denzelfden persoon hadden genoodigd, namelijk sir Vernon Harcourt, lid van het Parlement. De strijd of Copernicus een Pool dan wel een Duitscher was, hield de twee natiën bij de nadering van het vierde eeuwfeest zijner geboorte bezig. Een paar spits vondige bewijzen zijn van weerszijden er voor aangebracht. Copernicus schrijft zijn naam met O en deze wordt als K uitgesproken, omdat zij voor een o komt. "Was Copernicus een Poolsche naam, dan zou de o haar klank als s behouden, gelijk dit bij andere poolsche woorden het geval is. Alzoo is de beroemde astronoom een Duitscher. Maar Copernicus heeft een Latijnsch vers gemaakt en zich tegen het metrum bezondigd. De Polen en'Hongaren nu gaan door, den klemtoon in het Latijn steeds verkeerd te leggen (zoo als het bekende nos Póloni, nos Hungari, quan- tüatern non cüramus aangeeft) en op dien grond wordt be weerd dat hij een Pool was. Een dokter te Berlijn had zich eenige woorden laten ontvallen, die beleedigend waren voor een daar in garni zoen liggend regement. De kolonel van dat i egement diende een klacht tegen den dokter by de rechtbank in, maar deze heeft, den eisch ontzegd, op grond dat een regement geen zedelijk lichaam was en niet door zijn kolonel kon vertegen woordigd worden. Elk der officieren, die zjch beleedigd acht, zal nu persoonlijk zijn klacht moeten indienen. Waar schijnlijk zal dan de eisch eveneens ontzegd worden, daar de dokter geen bepaalden persoon heeft genoemd. De heer Wilheimy zou 11. Zaterdag te Dortmund een concert gevenvoor den aanvang liet hij in het hotel, waar hij zijn intrek nam, een barbier ontbieden. Op zijn vraag of er in Dortmund ook iets te zien was, antwoordde de barbier»neen, van avond is er een concert van een viool speler, maar veel bijzonders zal 't niet zijn. Die wat be- teekenen, komen niet hier. Ik ga er ook niet heen en kan 't ook niet aanraden." Met .deze opwekkende woorden liet de barbier den armen concertgever aan zijn overpeinzingen over. De pastoors-quaestie te Genève is tot hare uiterste grens gekomen. Mgr. Mermillod heeft de aanmatiging ge- bad zich niet te wrHen stqj'en aan de beslissingen der civiele autoriteiten} dat deze niet hebben willen dulden. Dienten gevolge heeft de Bondsraad de autoriteiten van het kanton Genève verzocht, dezen weerspannigen persoon over de grenzen der republiek te laten zetten. Maandag is deze order uitgevoerd en de prelaat naar Fernex, in Frankrijk, gebracht. Het Engelsche handelsbestuur te Gibraltar heeft médedeeling ontvangen dat een gedeelte der bemanning van het Engelsche schip Dei Gratia, don 13 Dec. een schoener-brik in de haven van Gibraltar heeft gebracht, welke zij den 5 Dec. op 38" 26' N. L. en 17" 15' W. B. in verlaten toestand hadden gevonden. Blijkens het scheeps journaal was het de Amerikaansche Brik Mary Geleste, van New-York naar Genua bestemd. Daar het schip, vol- gens verklaring van de tijdelijke bemanning, volkomen zeewaardig was, werd een officieel onderzoek bevolen. Daardoor werd de verklaring der zeelieden bevestigd en tevens geconstateerd, dat het schip goed van proviand was voorzien en geen storm had doorstaan. De oorzaak, waarom het door de manschap verlaten was, kon niet vast gesteld worden. Behalve aan den boeg, waUrin met een scherp werktuig gehakt was, werd aan 't geheele vaartuig geen de minste beschadiging Vspeurd. Toen men nauw keuriger onderzocht, vond men een sabel, waar bloed was afgeveegd, vóór die in de schede was gestoken. Ook aan de verschansingen vond men bloedvlekken. Voor in het ruim vond men een ledig vat. waarin sterke drank was geweest. Behalve liet scheepsjournaal en een groote kaart, werd geen enkel papier aan boord gevonden daarentegen waren de kleederen van den kapitein, diens vrouw en Van een kind onaangeroerd. Daaronder waren verschillende gouden versieringen van het kind. Het scheepsjournaal is tot den 24 November bijgehouden. Het schip bevond zich toon ongeveer 10 mijlen N.N.O. van St. Marys (Azorische eilanden). Daar de breedte- en lengte graad betrekkelijk aanzienlijk verschilt van de plaats waar 't schip gevonden werd, moet het na den 24 Nov. nog ver scheidene dagen een Oostelijken koers gevolgd hebben. Volgens de meening van hen die't schip gezien hebben, heeft de manschap zich meester gemaakt van de spiritualiën en in dronkenschap den kapitein, diens vrouw en kind en den stuurman vermoord. Toen hebben waarschijnlijk de oproermakers den boeg beschadigd, om voorbij varende schepen, waarop zij zich wilden redden, te doen gelooven dat zij in aanvaring waren geweest en't schip't bergen niet waard was. 't Zijn slechts gissingen, maar de-geheim zinnige geschiedenis van dit schip zal waarschijnlijk vroeg of laat bekend worden. In het begin des jaars moest in een gemeente van het eiland Korsika een stemming plaats hebben. Men kon berekenen, dat de uitslag van een of twee stemmen afhing. Even voor het sluiten der bus komt een man de zaal bin nen, zijn vader, een grijsaard van 82 jaren, in zijn armen dragende. Hij zette den ouden man, dien hij van 't ziekbed had opgenomen, op de tafel bij de stembus, duwde hem het biljet tusschen de vingers en bestuurde de hand om het in de bus te steken. Te nauwernood was dit volbracht, of de oude man gaf den geest. De zoon nam hem op, droeg hem in den tuin en legde het lijk op een bank, keerde toen naar het stembureau terug, was bij het openen der briefjes tegenwoordig en toen hij deugdelijk overtuigd was van den door hem gewenschten uitslag der verkiezing, nam hij zijn -dooden vader op en droeg hem naar huis. SCHIEDAM, 19 Februari 1873. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de verjaar dag van Z. M. den Koning herdacht, door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlaggen uit alle openbare gebouwen en uit de woningen van zeer vele particulieren, alsmede van de schepen in de havens dezer gemeente. Op den middag werd er eeu wapenschouwing gehouden op de Groote Markt alhier over de dd. schutterij, door den luitenant kolonel-kommandant, den heer II. W. Roelants, ditmaal in vereeniging met het Schiedamsche korps scherpschutters, onder aanvoering van den kapitein-kom- mandant, den heer G. Visser, welke wapenschouwing werd bijgewoond door den Burgemeester, den lieer P. J. van Dijk van Matenesse, in costuum, en door den auditeur-militair, den heer mr. VV. H. Jansen, en waarbij het generaal- kommando werd gevoerd door den kapitein M. M. Kerdel. Bij deze gelegenheid werd het 15jarig teeken van schut terlijken dienst op de borst gehecht van den muzikant A. de Vogel. Blijkbaar scheen er by het talrijk opgekomen publiek een zeer goede geest te heerschen, ten gevolge dat beide korpsen gezamenlijk op 's Kotiings verjaardag de wapen schouwing hielden. Na afloop daarvan werden heeren officieren van de schut terij en van het korps scherpschutters bij den Burgemeester ontvangen. De muziek van beide korpsen wisselde elkander by beurten af. Heden avond zal in Musis Sacrum de gewone soiree vaa de leden der verecnigiug scherpschutters enz., met hun dames, plaats hebben. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan vau de volgende opgave dor op 15 Febr. "1873 in de "onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam 32,661,972 kilogr. Rotterdam Schiedam. Dordrecht Middelburg 12,684,770 1*47,308 454,991 585,561 Totaal 46,534,602 kilogr. De Nederl. Handelmaatschappij vraagt scheepsge legenheid voor den overvoer naar Soerabaya van den romp en de stoomketels met toebebooren van een ijzeren stoom schip, waarvan de specificatie ten kantore van de maat schappij en van hare agenten te Rotterdam ter inzage ligt. De goederen zijn te bezichtigen aan de fabriek van de Ned. Stoombootmaatschappij op Feijenoord. Zij worden langs boord geleverd te Amsterdam of te Rotterdam. De inname, evehtueele 'kraaukoaten, garneering, ontlossing enz. zjjn voor scheepsrekening. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag 26 Februari a. s.des voormiddags ten 11 ure. Naar wij vernemen, is door den minister van justitie aan de bewaarders der huizen van verzekering een ver hooging toegekend van f100. Is dit een eerste stap tot verbetering van het lot der rechterlijke ambtenaren, dan doet het ons genoegen, dat de minister juist aangevangen is mot de lagere kringen, in plaats van, gelijk veeltijds het geval is, met de hoogere te beginnen. In den Haag loopt het gerucht, dat aan alle ambtenaren een verhooging van jaarwedde zal worden toegekend. Men sprak van 25 pCt. Of genoemde verhooging een aanvankelijke bevestiging van dat gerucht, dan wel de oorzaak er van is, durven wij niet beslissen. Betrekkelijk de muntverandering in ons land heeft de Heer Maurin Nahuys, te Wiesbaden, aan Z. M. den Koning een memorie gericht, waarin hij tot een andere oplossing van het vraagstuk komt dan dein der tijd be noemde commissie te dier zake. Hij wenscht toenadering tot het internationaal muntstelsel, dat nu reeds bij eene bevolking van ruim 150 millioen zielen ia gebruik is. Daartoe behooren de volgende maatregelen genomen te worden1. Invoering van den dubbelen standaard met de wettelijke waardeverhouding van 115,5 tusschen het zilver en liet goud. 2. Aanneming in beginsel met de franc, verdeeld in 100 centimes, als rekeningseenheid. 3. Aan munting van gouden standpenningen van 10 en 20 francs. 4. Toelating van vreemde volwichtige goudstukken van 40 en 20 francs als wettig betaalmiddel. 5. Verbod tot verdere aanmunting van de tegenwoordige zilveren standpen ningen. Blijkens de Nieuwe Pij drag en bedroeg in Januari jl. het aantal hoofdonderwijzers-vacaturen in ons vaderland 19; als in Noordbrabaut 5, Overijsel 4, Gelderland 3, Zuidholland en Friesland 2, Noordholland, Utrecht en Drenthe 1, Zeeland, Groningen en Limburg geene. In Noordbrabant was een vacature voor hoofdonderwijzeres. 96 hulponderwijzers-betrekkingen waren vacant, waarvan 3 ook door hulponderwijzeressen konden worden vervuld. Genoemde vacaturen bedroegen in Overijsel 23, Noord brabant 21, Zeeland 18, Noordholland 11, Zuidholland 8, Gelderland 6, Utrecht 4, Limburg 3, Groningen 2, Fries land en Drenthe geene. In Zuidholland werden 2,-in Zee land en Overijsel 1 hulponderwijzeres gevraagd. Reeds nu worden op de verschillende stations van het zuidernet der staatsspoorwegen retourkaarten tegen verminderden prijs afgegeven, geldig voor 4 dagen, om de carnavalsfeesten te Antwerpen van 23 tot 25 Februari bij fe kunnen wonen. Naar men verneemt, treedt met 20 Fobr. een geheel nieuw tarief in werking voor lietvervoei» van passagiers, specie, pakkettenen ijlgoederen, met de stoombooten van, de stoomvaartmaats. Nederlandal de kantoren van de firma van Gend en Loos geven daaromtrent inlichtingen. Volgens deze nieuwe regeling zullen vooral de gouv.- passagiers op betere voorwaarden, wat hun persoonlijk belang betreft, kunnen vervoerd worden. In de afgeloopen maand kon tot verbetering van den nieuwen Rotterdamschen Waterweg weinig worden ver richt; uithoofde van den ongunstigen toestand der zee was geen rijszinkwerk, ten behoeve van het zeewaarts ver lengen van den noordelijken dam, aan te brengen. Enkele gewone onderhoudswerken werden verricht. Schade aan de werken is niet ontstaan, niettegenstaande de wilde en ruwe zee op enkele dagen bij Zuidwesten en Noordwesten harden wind en storm, waarby de vloed opliep tot 1.90 meter boven AP., of 2.60 meter boven gewoon laag water," en de winddrukmeter aanwees van 55 tot 80 kilogr. per vierk. meter, terwyl op de golfdrukraeters tot 3750 en 5000 kilogram drukking per vierk. meter werd waarge nomen. Aan, de stadswaag te Maassluis werd eergisteren ge wogen een varken, wegende 453 kilogrammen; hetzelve werd gemest door den bouwman H. Klapwyk te Maasland; het is van hier per stoomboot naar Rotterdam vervoerd, om aldaar te worden geslacht. In den avond of voornacht van Zondag op Maandag heeft te Delfshaven een brutale diefstal plaats gehad. Van het kantoor van de bierbrouwerij de Haan van denbeer K. isdoor middel vaneen vaischen sleutel de deur opengemaakt; de ongenoodigde gasten hebben daarop eenvoudig de ge-' heele brandkast medegenomendit kan niet anders dan door minstens 3 personen zijn geschied, daar de kist zeer zwaar is. De bierbrouwerij is'snachts onbewoond; de in houd was van weinig waarde, p. m. f 75. Ook waren er eenige boeken en papieren in, waarom men het meest ver legen is. Slim zyn de dieven niet geweest, want in een lessenaar in hetzelfde kantoor was aan contanten p. m. f200 aan wezig; de sleutel zat nog in den lessenaar. Men heeft de daders nog niet ontdekt. De oudste zoon van de weduwe Norden te Delft, (de, weduwe met twaalf kinderen voor wie dezer dagen liefde- gaven werden ingezameld) heeft gisteren' aldaar voor de COURANT. ABONNEMENT: S'->

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1