■1873. Don de rdag 25T Februari, is, I M 3074. IBUITEMLAMDSCHE BERICHTEN!. Ms I BINNEUfLAUIDSCHE BERICHTEN!. «fa* I ipnnenientspnjsper Drie Maanden franco per Post, door bet gehcele Rijk r 1.85. 250. (Bileven Franco.) Op den Warschauer spoorweg tusschen Petersburg |n Gatchina is onlangs een proef genomen met den rem- 'èstel van den Beiersehen ingenieur Heberlein, die by utstek goed voldaan moet hebben. Driemalen is de trein, ijlt locomotief en tender met vijf wagens bestaande, tot m gebrachteens bij een snelheid van 35 werst (1 werst 1066,78 meters) in 10 seconden, en eens bij eene 'snelheid van 50 werst op een punt, waar de weg sterk ydaalt, in 20 seconden, zonder dat de passagiers oen bij zonder sterken schok gevoelden. Beide keeren werd de iremtoestel door den machinist in werking gebracht. De derde keer deed dat de heer Heberlein zelf, in een coupé perste klasse gezeten, waar een handvatsel tot dat einde Hvos aangebracht, 't welk slechts opgeheven behoefde 'te worden. Zulk een toestel,dat de uitvinder ten zeerste aanbeveelt voor den wagen waar de hoofdconducteur ge zeten is, is reeds in den salonwagen van den Koning van Beieren aangebracht. Men wil stellig weten, dat de wetgeving op de pers fjjin Duitschland nog niet in de volgende zitting van het ryksparlement zal geregeld worden. Als grond wordt aan gegeven, dat eerst de rechterlijke organisatie gereed moet zijn. daar men de macht der politie over de pers niet wil verminderen, vóórdat de verantwoordelijkheid voor den rechter wegens in druk verschenen geschriften nauwkeurig is vastgesteld. 7'De uitslag van den strijd, die op aanstaanden Donder- dag in de nationale vergadering zal plaats hebben, houdt om zoo te zeggen uitsluitend ieders aandacht bezig. Zooals men weet is Donderdag de dag, dat men over de voorstellen r der commissie Dufaure zal hebben te beraadslagen. Op dit punt is een belangrij k feit gebeurd, een groote stap tot ver zoening, en wel door de redevoering van den heer Ricard, nTeen vergadering der linkerzijde gehouden; deze rede heeft gföoten indruk gemaakt en zal waarschijnlijk ten ge volge hebben dat de heer Ricard verscheiden zijner col lega's, die anders lang niet gunstig dachten over de voor stellen der commissie, zal overhalen tot de goede oplossing der qüaestie mede, te werken. Heden zal deze party nog maals vergaderen en dan zal men wellicht tot een beslissing komen. Intusschen maakt men alreeds berekeningen over deu ^waarschijnlijken uitslag der stemming en men begruot het cijfer der voorstemmers op 400 h 420. Den 18 dezer is te Parijs begraven de heer Goddard, een der eigenaren van de Grande Usine de Bucarrat, na latende een vermogen vau zectien millioen. Hij was doofstom en al zijn huisbedienden ook. Hij wilde geen andere hebben. Hij was gastvrij en gaf veel partijen, maar zijugenoodigden waren altijd doofstommen en hij heeft zijn kolossaal vermogen alleen aan doofstommen vermaakt, Enkele kostbare schilderijen heeft hij aan het Louvre- museum gelegateerd, onderanderen twee stieren van Bras- casa, waarvoor een Amerikaan hem^nog onlangs vergeefs 40,000 fis. geboden had. Hij was zelf em zeer ver dienstelijk beoefenaar der schilderkunst. Dezer dagen heeft het gerecht proefnemingen met een revolver, in het huis van Virginie Hu veneers gedaan. Er zijn verscheiden schoten gelost, terwijl de woning ge sloten was; de personen op de straat geplaatst, hebben enkel een onbeduidend geluid gehoord, ofschoon de schoten rin het huis een hevig gerucht veroorzaakten. Men schrijft dit toe aan de groote hoeveelheid linnengoed, dat in den 'winkel ligt. Men is overtuigd dat de geburen niets van de worsteling tusschen den moordenaar en liet slachtoffer kunnen hebben gehoord. - De personen welke Victor Gerlache na zijn invrijheid stelling gezien hebben, zeggen dat hij veel vermagerd is. Toen hij bij zijn broeder kwam is deze van aandoening in "bezwijming gevallen. Victor Gerlache is andermaal voor «fin rechter van instructie verschenen. Maandag ten 11 ure -2|jn de zegels in zijn woning, Eiermarkt, gelicht 1 In Zwitserland schijnen de Bondsraad en het meeren- deel der kantonnale regeeringen, in zake den strijd tegen do-aanmatigingen der Katholieke geestelijkheid, vast be- oioten, hun rechten tot het einde toe te handhaven en niet J geven om den tegenstand dien zij ontmoeten. Men weet dat, na de terugroeping vau den bisschop Lóchnt door de diocesale conferentie van de noordwestelijke kantons, de ;,-rcgeering van Solothurn het dom-kapittel uitgenoodigd had V^cen administrateur van het diocees te benoemen. Het ka- v'Pittel heeft 'dit geweigerd, daar het beweerde dat de bis- 5-Whoppelijkc zetel niet vacant was. De regeering heeft 2|.uaarop aan het kapittel met een formeele sommatie geant- Jwoord, erbij voegende dat, indien de kanunniken weigerden Jpun plicht te doen, de diocesale kantons dan ook langer geen redenen hadden de instelling van een kapittel te handhaven en de kanunniken in hun prébenden te on- .uprsteunen. Jn Armenië, te Constantinopel, is thaus voor het eerst S? ymauak verschenen. Behalve andere belangrijke ar- bevat hy een statistiek van dit volk, volgens Welke er 4,200,000 Armeniërs zijn van welke er 2,500,000 in Turkije, de Griekendusinaantalovertreflende, en 15,00,000 in Rusland verblijf houden. Het getal Armeniërs in het Engelsche rijk wonend wordt geschat op 15000. De wer kelijke hoofdstad vau het volk is Constantinopel, waar zij blijken door bijkans 200,000 vertegenwoordigd te zijn. Garibaldi heeft in zijn eigenaardigen traut eeu brief geschreven, dien wij hier laten volgen. Hij is gericht aan zijn scher docteurRiboli." Wil s. v. pl. deze regelen openbaar maken sWanneer de jakhalzen van Vei sailies, met name Pas- quier, Ségur en Dnpanloup, beginnen te huilen, ben ik gewoon met een miuachteud glimlachje te antwoorden en hun omvelvoegelijke uitingen te bedekken met de bcmod- derde zolen mijner schoenen. sNiettemin bestaau er drie lasteriugen, waaromtrent het publiek inlichting wenscht, en daarom haast ik mij te antwoorden. 1. Een versche visch, die mij gezonden werd door Zelli van Marseille, heeft eens mijn eenzame tafel versierd. - 2. 8000 francs, die het Fiansch-Italiaansche comité van Marseille mij ter hand stelde cn die ik intact overhandig aan docter Riboli, om aan de gewonde Italianen van het leger der Vogezen te wordcu uitgedeeld. 3. Een mantel van 180 francs, die ik in Frankrijk zou hebben aangetrokken een archi-valsche aantijging, omdat kolonel Basso en ik, gedurende den gcheelen veldtocht, nooit iets anders aan hebben gehad dan onze oude punchs (mantels) van Caprera. sik acht dit voldoende. Het is een voldoening, die het publiek toekomt en niet den ellendelingen, welke de eer en de belangen van de Fransche natie compromitteeren. Caprera, li Febr. 1873. G. Garibaldi." Het gisteren door ons opgegeven nieuw te verkiezen Spaansche ministerie blij kt onjuist te zijn; de Cortes hebben benoemd: de heeren 1'igueras tot president van den ministerraad, Castelar tot minister van buitenlaudsche zaken, N. Salmeron tot minister van justitie, Pi Y Margall tot minister van binnenlandsche zaken, Acosta tot minister van oorlog, Obeiro tot minister van marine, Tutan tot minister van financien, Cliio tot minister van openbare werken, en Somi tot minister van koloniën. Men vreest voor ongeregeldheden. De ultra-federalen hebben gewapenderhand verscheiden punten bezet. Het gouvernement, gesteund door alle militahe elementen, heeft een toereikende macht om de orde te handhaven en bezet de voornaamste publieke en particuliere gebouwen. Moriones, die de ïadicale zijde gekozen heeft, is tot kapitein- generaal van Madrid benoemd. Uit Amerika wordt thans kaas naar Europa ver zonden, in den vorm van molensteenen, ter zwaarte van ruim 60 ponden. De smaak is goed, de prijs aanzienlijk minder dan de Europcosche kaas. Het Athenaeum bericht dal er em Japausch blad verschenen isen dit is een teeken des tijds. Wij verklaren niet, zegt het blad, dat wij het gelezen hebben, maar de dag zal niet ver af zijn, dat het Japauneesch hier even veel in gebruik komt als het Spaansch. Het eerste hoofdartikel handelt over den aard der Engelsche pers en is geschreven door den uitgever! Daarop volgt een beschrijving van Windsor Castle, en later een artikel met illustratiën over Napoleon. Natuurlijk zijn er ondernemende Engelschen genoeg, om hunne waren in het Japauneesch in dit blad te adverteeren. SCHIEDAM, 26 Februari 1873. De Gemeenteraad alhier zal Yrijdag, den 28 dezer, des namiddags ten zeven ure, een openbare vergadering houden; de alsdaD ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn; Ingekomen stukken, waaronder 3 ontwerp-besluiten tot verhoog'mg of toevoeging enz. van posten op de gemeente-begrootiugen voor 1872 en 1873, en adres van J. Schoondermark om ontslag als leeraar in de gymnastiek bij het middelbaar onderwijs met het daartoe betrekkelijk rapport van don heerjmspecteur: welke stuk ken zijn ter visie gelegd. Deliberatie over: Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor 1872ontwerp gewijzigde verordeningen op de heffmg cn invordering van havengeld; adres J. J. Roelants, om verhooging van jaar wedde en rapport der commissie voor de Gasfabriek; adressen dr. N. M. Kam en C. F. Koch, om verhooging van jaarwedden en rapport van do commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, met voorstel tot herziening der jaarwedden van directeur en leerai en by genoemd onder wijs enz.; adres Kerkerand der Hervormde gemeente om gebruik van lokalen in de school voor uitgebreid lager on- derwys voor meisjes, voor godsdienst onderwijs en rapport plaatselijke schoolcommissie; adres W. Ghislainom levering zeetijdingen; adres A. Houtman Co. om plaatsing van een wachthuisje aan de Nieuwe Haven; missive van d-'n heer O. J. Loncq om ontheffing zijner benoeming tot lid der commissie voor de Bank van Leening; benoeming lid Bur- ADVEBTENTIEN: Pi ijs van 1 tol 10 gewopc rogels f 1 00; iedere regel meer (010. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheidde hel ft van den prijs. gerlijk Armbestuurvoorstel van den heer J. L. J. Jansen betreffende de uitgifte van grond n aan de Westerhaven. En verdere voorstellen en medeceelingen. De beminnaars der kunst te dezer stede vonden heden en vinden morgen nog twee gelegenheden om aan hun schoonheidszin voldoening te geven, en dat wel in Musis Sacrum en iu het gebouw wijkA, No. 134 aan de Korte Haven alhier. Van de eene gelegenheid maakten wij reeds melding in ons nr. van gisteren, en een ieder, die daartoe lust gevoelde, heeft zich kunnen overtuigen, dat het geen grootspraak was,-wanneer er van een hoogst belangrijke expositie ge wag werd gemaakt, en dat de daar aanwezige collectie van oleographieën, alles overtreft wat in dat genre, het getal en het uitstekende der qualiteit aangaande, irf^Nederland werd aangetroffen. Trouwens een druk bezoek valt dan ook de expositie der gebrs. Koch van Amsterdam ten deel, die zich in de goedkeuring en opgetogenheid der bezoekers hebben tc verheugen. De tweede gelegenheid werd ons verschaft door onzen stadgenoot, den heer P. van der Burg, die eenige nage bootste marmer- en houtsoorten ter bezichtiging heeft gesteld, waarvan zoowel de wijze waarop als de uitvoering waarvan, den welverdienden lof der beschouwers verwier ven. Waren wij reeds meermalen in de gelegenheid onzen stadgenoot op dit gebied onze bijzondere ingenomenheid met zijn werk te betuigen, ook ditmaal hoorden wij van verschillende kanten zijn arbeid op den rechten prijs stellen en mocht die door kenners naar waarde geschat worden, zoodat men waarlijk niet van elders behoeft te verlangen wat men in onze eigen stad op zulk een uitstekende wijze bekomen kan. Wij wenschen den heer van der Burg bij voortduring ijver en voldoende aansporing toe om op den ingeslagen weg met volharding voort te gaan. Naar wij vernemen is deze collectie bestemd voor de Weener tentoonstelling. Nog vinden wij daaraan toege voegd eenige goedgeslaagde proeven van leerlingen, aan wie de exposant slechts drie maanden les heeft gegeven, en onder hen ook onzen stadgenoot W. Pleisier. Ztj die eenige genotrijke oogenblikken op het gebied van kunst wenschen door te brengen, maken van deze gelegen heden morgen gebruik, zij zullen het zich waarlijk niet be klagen. Heden zijn alhier de ooievaars op hun nest in de' Vijgensteeg terug gekomen. DeNederlandsehe Handelmaatschappij vraagtscheeps- gelegenheid voor het transport naar Tagal, vanca. 5000 Eng. tons Steenkolen en 2 Stoomketels met toebehooren, volgens specificatie ter inzage bij de Maatschappij en hare agenten. De inname geschiedt te Newcastle upon Tyne. Aanbiedingen worden ingewacht tot Dinsdag 4 Maart a, s. des voorm. ten 11 ure. De minister van oorlog heeft een circulaire gericht aan de eerstaanwezende officieren van gezondheid bij de garnizoenen en de toeziende chefs over de militaire zieken- inrichtingen, behelzende, dat er voortaan geen godsdienst leeraren mogeD worden toegelaten in de militaire zieken- inrichtingen dan op uitdrukkelijk verlangen van den lijder en met vergunning van den eerstaanwezenden officier van gezondheid, alsmede dat de verschillende godsdienst leeraren zich slechts uitsluitend zullen mogen bezig houden met den patiënt, ten wiens behoeve hun geestelijke bij stand wordt ingeroepen. Bij overtreding van dezen maat regel, zullen zij de ziekenxnrichting onmiddellijk moeten verlaten. Ten gevolge van de benoeming van den heer H. W. Pijls tot burgemeester van Maastricht, moet er een nieuwe verkiezing tot lid van de Tweede Kamer plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Maastricht. Het Japansche gezantschap is Maandag te 's Graven- hage aangekomen. Graaf Polsbroek, voorheen minister van Nederland, en de heer van der Tack, consul in Japan, waren het gezantschap tot Rosendaal te gemoet gereisd. Het hoofd van het gezantschap is de heer Iwakoera, uit een der aanzienlij kstefamiliën des lands gesproten. Vroeger minister van buitenlandsche zaken, vervult hy thaus het gewichtige ambt van oedaitsjien of tweeden vice-minister- president. De rangorde der hoogste Japansche ambtenaren is namelijk als volgt: Onmiddellijk na den Mikado komt de minister-president (daishiodaisjien)daarna komen de beide vice-presidenten, waarvan de sadaitsjien (die aan de linkerzijde van den Mikado staat) nog hooger in rang is dan de oedaitsjien (die aan de rechterzijde staat). De voor laatste betrekking is op het oogenblik vacant. Dan vólgen de vier leden van den Hoogen Raad (Sangi). En daarna eerst komen de hoofden der verschillende departementen, ministers en vice-ministers. - De verdere gezanten zijn de heeren Kido, lid van den Hoogen Raad, Okubo, minister van financiën, Ito, oud minister van financiën, thans vice-minister van openbare werken. Dezen hebben hun rang en aanzien te danken aan hun energie en bekwaamheid. Zij behooren tot de ijverigste voorstanders van de politiek van den Mikado, die zijn zege praal voor een deel aan hen verschuldigd is. Ito, die lan gen tijd in New-York en in Londen heeft "gewoond,-heeft COURANT. AB ONNEMEKT: H w—H"B1IH| MMIWI WiHBIIMt .1 III—i ïvh -et >3»

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1