Yersclijit Mb, litinnM-DMaïs. Woensdag 5 Maart. -Ai'.'" 1873. M 3078. T AB ONNEMEHT: Abonnementsprijs9or Drie Maandenf 1.85. Franco per Postdoor bet geheele Rijk2 50. (Brieven Franco.) ADTEBTEHTIENi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pnjs. BUjTEMLAHDSGHE BERICHTEN. Reeds sedert lang worden in het zuiden van Zweden, bij kaap Kullen, steenkolenmijnen, met goed gevolg, geëx ploiteerd. Thans zijn echter ook in Scanië mijnen ontdekt, waarvan de qualiteit der steenkolen nog heter is. Dienten gevolge hebben er zich actién-maatschappijen gevormd, om de mijnen in die streek te exploiteeren. Een daman is reed3 in werking. Door kapitalisten te Stockholm is nu een circulaire uitgevaardigd, waarbij deelneming wordt ge vraagd tot het ontginnen van een laag bij Engelholen, in het noordwesten van Scanië, die op 2,460,COO tons geschat wordt. Er is te Londen een bedrog op reusachtige schaal met valsche wisselbrieven, gepleegd door Amerikanen, ontdekt. Volgens het gerucht zou bedoeld bedrog 200,000 p. st. bedi agen. De wissels zijn door de Engelsche bank ver handeld. De politie doet alle mogelijke pogingen, om de schuldigen in handen te krijgen. Reeds is een medeplich tige door haar gearresteerd. In het krankzinnigengesticht Baelinasloe (Ierland) hoorde in de vorige week de oppasser een gerucht in het slaapvertrek, waarin zes waanzinnigen zich bevonden. By het binnentreden van het vertrek bevond de oppasser, dat een der verpleegden zijn naastbijzijnden medgezél ge wurgd had en bezig was een tweeden hetzelfde lot te doen ondergaan. Zonder de tusschenkomst van den oppasèer zouden hoogstwaarschijnlijk de andere vier eveneens ver moord zijn geworden. In den jaargang 4872 van het tijdschrift van het koninklijk Pruisisch bureau voor statistiek vindt men een uitvoerige opgaaf van de verliezen der Bpitsche armee in den jonsten oorlog, bewerkt door den geheimraad dr. Engel. Hij zegt in zijn voorrede, dat hij zich met de bewerking had belast, ten einde men een nauwkeuriger overzicht zou heb ben dan tot nog toe kon worden gegeven, doordien tijdens en kort na den oorlog de noodige gegevens tot een juiste opgaaf niet voldoende waren verzameld. Zijn voornaamste opgaaf zijn de volgende: Er zijn4584 officieren in de ge- - vechten gedood of aan hunne wonden overledendaaronder waren 5 generaals, 447 stafofficieren en 42 officieren van gezondheid. Gewond 3644 officieren, waaronder 42 ge neraals, 247 stafofficieren en 53 officieren van gezondheid. Hel aantal' gevangen genomen en vermiste officieren be draagt 406. Officierenen manschappen te zamen gerekend, zijn er gesneuveld 47,672, overleden ten gevolge hunner wonde» 40,740, verongelukt 346, door zelfmoord om gekomen 30overleden aan typhuspokken, long ontsteking en andere ziekten 12,253; zoodat het ge zamenlijk aantal gesneuvelden en overledenen bedraagt 40,881. Buitendien zijn er vermist gebleven 4009. Ió Duitschlands hoofdstad vertoeven eenige officieren uit Perzië om kennis te maken met de Pruisische militaire inrichtingen." Een van deze belijders van den Mohammedaanschen godsdienst is vrijmetselaar. Hij is in een loge te Berlijn toegelaten, nadat hij eerst aan een onderzoek onderworpen was, waaruit bleek dat hij wel ter dege lid van de Orde was. Volgens zijn mededeelingen behooren bijna alle mannelijke leden, van het koninklijk huis van Perzië tot de vrij metselaars, Het hof van assises der Seine et Mame, heeft den twintigjarigen Sévin ter dood veroordeeld, omdat hij op Kerstdag pogingen had gedaan om zijn vader te vermoor den. Hij had dezen naar een boschje gelokt, juist op dien dag, .dat de meeste bewoners niet in-het veld kwamen en had hem daar overvallen en met een geweer, zes aagen te voren door hem geleend, in den nek geschoten. Toen hij meende dat'het schot-niet doodelijk was, had hij met de kolf van het geweer zijn vader de hersens .willen inslaan en 'hem eindelijk, toen de kolf brak, met diens snoeimes eenige wonden toegebracht. Niettemin is de oude-man hersteld en noemde hy reeds den anderen dag den naam van zyn moordenaar. Het vreeselijke van deze misdaad is, dat Sévin ze pleegde om, als eenige zoon eener weduwe, vrij te zijn Van den krijgsdienst. Uit Parjjs zal een voorwerp naar de tentoonstelling te Weenen gezonden worden, dat zijn wedergade niet heeft: een horloge, van bergkristal (cristal de roche). Dertig jaren heeft ,de vervaardiger, nu reeds lang overleden, er aan ge arbeid. Hy heette Rebelier en werkte in de beroemde fabriek van Breguet. Hoe hij op het zonderlinge denkbeeld kwam, is onbekend. Al de stukken, de veer natuurlijk uit gezonderd, zijn van kristal, tot zelfs de schroeven. Het is een werk a échappement Ditpleix. -Rebelier schatte het op een waarde van 50,000 francs- en voor dat hij het nog voltooid had, vermaakte hy het reeds aan zyne bruid. Diep getroffen door déze toewijding, wilde zij, ziine weduwe ge- worden, ei- zich dan ook niet van"ontdoen. Haar uiteinde vyas' tragisch,Op zekeren dag wilde' zy' bloemen gaan bréngen ojp het graf, van den geliefden doode en werd op weg derwaarts overreden; Hare eryen, die voorliet bewon-, 'déren'swanrdig werkstuk dezelfde gehechtheid niet konden" 4he.bben, .verkochten„het voor .40,000 francs aan een der voornaamste horlogemakers te Parijs, die het nu naar de tentoonstelling" te Weenen zendt. De strijd tusschen het burgerlijk gezag en de geestelijkheid in Z witsel land duurt voorten wordt ernstiger. Zoo heeft de kantonnale regeering van Solothurn de militie van het kanton gemobiliseerd om de openbare orde te ver dedigen, bedreigd, zooals het officieele decreet luidt, door het fanatisme der clericale drijvers, die openlijk het verzet tegen de wetten prediken. Bovendien zijn de pastoors van genoemd kanton, die een protest tegen de afzetting van den bisschop Lachat hebben onderteekend, gesommeerd om dit in trekken onder bedreiging eener gerechtelijke vervolging. De ex-bisschop Mermillod, uit Genêve ver dreven, ontvangt te Ferny ovatien van zijn kudde, maar de Zwitschersche regeering schijnt een einde aan die demon stration te willen maken, waartoe het sein van het Vatikaan is uitgegaaan. Een pastoor van Bern heeft een behendig middel uitgedacht om het verbod te trotseeren tot het af lezen van den kansel vau het mandement van mgr. Lachat hij heeft het in de volle kerk laten lezen door een tand meester. Te Rome is blijkens een bericht vau daar, ge- dagteekend 49 Februari het carnaval, dat voortdurend door het schoonste weder begunstigd word, dit jaar bij- zonderschitterendgcweest. De toevloed van vreemdelingen was even groot als anders slechts bij hooge kerkelijke feesten tegen Paaschtijd het geval is. De hótels, ofschoon hun aantal in de laatste twee jaren bijkans verdubbeld is, waren dan ook propvol. Het gedrang en gewoel van ge- maskerden en ongemaskerden, waarbij druk met confetti en bloemruikers werd geworpen, op het Corso, nam dage lijks in levendigheid toe. Le Temps maakt in het kort een memorandum van Castelar openbaar, waarin deze aantoont dat de instelling der republiek in Spanje het gevolg is geweest van den toestand. »De Spaansche republiek," zegt de minister, »kan voor Europa onmogelijkeeu twistappel zijn. De ver andering is bloot van binnenlandsch belaag- Amerika en Zwitserland hebben de republiek reeds erkend. Wij hebben dus het recht te hopen dat de overige mogendheden het eveneens zullen doen. Wij vragen haar dan ook slecht hare moreele medewerking." Een depêche uit Cadix meldt, dat zeven personen van de bemanning van de stoomboot Mtirillo door de Spaansche autoriteiten op vrije voeten gesteld zijn, doch dat de kapitein en de overige matrozen nog gevangen wor den gehouden. Uit Djedda wordt gemeld, dat het aantal bedevaart gangers, dit jaar gedurende den tijd der feesten van Cour- bam Bairam minstens -50,000 zal bedragen, waarvan 45,000 uit Iudie, 32,000 uit Turkije en 3000 uit Algerië. De offeranden die zij medenemen, waaronder ook de ge schenken vau den sultan en andere autoriteiten, vertegen woordigen een waarde van eenige millioenen francs. Het leger van pelgrims zal door een kudde schapen van 20,000 stuks worden gevolgd. In het belang van de reizigers zelve en in dat van het algemeen zijn verschillende gezondheids maatregelen genomen, om zooveel mogelijk het ontstaan en vooral het vei-spreiden der cholera te voorkomen. Te New-York is op een en zeventigjarigen leeftijd zekere William Rysam Graeie overleden, die beweerde en zelf geloofde de rèchtstreeksche afstammeling te zijn van de huizen van Stuart en Sobieski en alzoo de rechtmatige Koning van Groot-Brittannië en Ierland. Hij gaf zich dan ook den titel van Willem V van Engeland. Hij sliep altijd met een oud pistool en een groot knipmes ouder zijn hoofd kussen en verklaarde, dat hij zijn leven verdedigen zou zelfs tegen het geheele Engelsche leger. Meer dau eens sprak hij van de mogelijkheid eener landing op verschillende punten van de Engelsche kust, van waai' men naar Londen zou oprukken, om zich meester ve maken van den Tower met de kroonjuweelen en de regalia. Omtrent de sneeuwstormen, die in Amerika gewoed hebben, bevat een dagblad van Kansas het volgende: Van personen die pas uit het zuidwesten van Kansas komen, vernemen wij dat het weder ondragelijk streng is geweest, en het lyden van de jagers onbeschrijfelijk. Een boer," die Zaterdag te Wichita kwam, zegt dat hij een kar met buffelhuiden ontmoet heeft, waarop de drijver zat, stijf van koude en niet in staat zichzel ven te helpen of de kar te beslui en, zoodat de ossen vrij rondliepen op de prairie. De drijver vertélde den boer, dat hij bevroren en verplichtwas op zijn plaats te blijvenhij wees tevens naar het achterge deelte van den wagen. Over den rand van den kar ziende, zag de boer een vreeselijk schouwspeldaar lagen, naast elkander, twee jagers sty f en doodgevroren, en terwijl de kar over de oneffen vlakte rondreed, stootten zij gedurig als twee groote ijskegels tegen elkander. De man, die het be richt te Wichita bracht, was spoedig na zijn aankomst ver plicht, zijn beide armen, die bevroren waren, te doen ampu- teeren. Hij kende de namen vari" de-verongelukten niet. Tevens vernemen' wy uit het dagblad Beacon,Ao-t vier per sonen,' die op weg waren naar een kamp bij Mooks Greek, ongetwijfeld zijn doodgevroren. "In den'avond.,van den SSËS&4 jWu'kt IÉ#1 -VAbl JfoTJl'T1', mijlen ten westen van Wichita gelegen; allen waren be vroren. Sommigen zullen hunne voeten, andere hunne han den en vingers moeten verliezen. De weg tusschen Wichita en de streek waar zich de buffels ophouden, is bezaaid niet buffelhuiden en levensmiddelen, die door de eigenaars zyn achtergelaten, om hun eigen leven en dat hunnerossen te redden." B1MMEMLAJDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 4 Maart 4873. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de buitengewone opzichters van den waterstaat, die thans b'y' de r'yks-of provinciale werken in dienst zijn, aan het in April e k. te houden vergelijkend onderzoek, ter benoeming van rijksopzichters van den waterstaat 4de kl., kunnen deelnemen, mits zij sop 4 Mei e. k. den ouderdom van 34 jaren nog niet zullen bereikt hebben. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 28 Febr. 4873 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam33,895,407 kilogr. Rotterdam43,268,747 N s Schiedam447,308 Dordrecht454,994 Middelburg524,732 5 Totaal 48,291,455 kilogr. Men verneemt, dat op dit oogenblik,een nieuwe indeeling van het leger een punt van bewerking bij het departement van oorlog uitmaakt Volgens deze zouden er bestaan 3 divisien, ieder van 3 brigades, benevens 2 reserve-brigadesiedere brigade zou 4 bataljons infanterie met de noodige artillerie en cavalerie bevatten; dereserve- brigades ieder 5 bataljons, zoodat het gezamenlijk aantal bataljons 46 zou bedragen. Het stoomschip Botterdam, kapt. Hus, vertrok Zater- dagvanRotterdamnaarNew-York,met lading en 265 land verhuizers. Men vraagt zich vrij algemeen af, twelk; doel het bezoek van 't Japansche gezantschap aan Europa toch heeft. Van goed onderrichte zijde vernemen wij daaromtrent, dat de vreemdelingen door den taikoen zijn gelast te trachten bij de voornaamste hoven in Europa te bewerken, dat er wijzigingen in de handelsverdragen met Japan worden ge bracht. Het bezoek aan Nederland heeft echter nog een andere bedoeling, nl. om uitstel te verkrijgen£van de nog door Japan aan Nederland verschuldigde, belangryké som, als schadeloosstelling voor de expeditie naar Simonèsëki". {Haagsche Nïeuwsó.) De NederlandscheNationale Vereeniging van Werk- lieden in den Haag, onder het beschermheerschap van Z. K. II. den prins van Oranje, is thans met den ondernomen bouw van huizen in de Sumatrastraat zoover gevorderd, dat het eerste tiental woningen met 45 Maart a. s. door hare leden zal worden betrokken. Voor de volgende huizen hoopt zij binnenkort de bewoning beschikbaar te kunnen stellen, terwijl binnen weinige dagen een aanvang wordt gemaakt met de bebouwing van het 2e gedeelte van den grond, in dezelfde straat waarop nog een 20tal woningen zal verrijzen. Men meldt uit Puttershoek van 3 dezer: Gisteren avond omstreeks half twaalf ure ontstond er twist tusschen eenige jongelieden alhier, met dat gevolg, datL. v. d. Voorn aan G. Dubbeldam met een mes een steek toebracht in den onderbuik, die voor Dubbeldam doodelijke gevolgen had. De dader is, na des nachts door den kantonrechter jhr. mr. van Kinschot gehoord te zijn, heden naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht en voorloopig in hechtenis gesteld. Sedert korten tijd bezit de gemeente Zwijndrecht een verlichting van gemengd gas, samengesteld uit gas'olie en kolengasde inrichting is even eenvoudig als dié van petro- leum-gas, maai- veel billijker in prys, dewijl de oveninrich- ting zoodanig is, dat het product van cokes de benoodigde -brandstof equivaleert, terwijl de lichtsterkte, niet,' zooals bij liet petroleum-gas, beperkt is. Het licht is bovendien aangenamer voor het oog, daar de vlam grooter vlak be slaat. De vermenging der beide gassen van verschillend ge halte geschiedt in den oven, alwaai* door een bijzondere inrichting aan het kolengas het grootst gedeelte van zyn waterstofgas ontnomen wordt. De Gr. Ot. meldt, dat Z. M. thans het vaste voor nemen heeft in Mei, en bepaald ter gelegenheidvan de onthulling van het monument te Heiligerlee, de provincie Groningen te bezoeken. A Als een buitengewoon geval van vruchtbaarheid onder de varkens kan medegedeeld worden, dat te Gelder- malsen een landbouwer een varken heeft, dat" de eerst» maal 24, de tweede maal 18 en de derde maal 20 jongen S .geworpen heeft. 4 - In December stal een vrouw te 's Hertogènbosch eénft« stuk bukskin uit de bank van leeniyg.r,'Zij'werd'Ver-fe oordeeldj'jnaar tusschen haar ,ai?estatie én, de^veroor-^v COURANT. /T»«1 ■Ï?1"™J! 1 e v. 1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1