b, ui1 jtA° ïB73. llv 8U1TEWLAHDSCHE BERICHTEN. M 3080. Vrijdag 7 Haart. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. '&r Abonnementsprijsper Due Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geliecle IIijk2,50. Een der groote grondeigenaars in Denemarken, de baron Zutpben A tl el er, heeft, het schoone pfan opgevat om voorloopig, als proefneming voor het loopende jaar, al zijn landbouwers en werklieden te doen deelen in de winst der exploitatie van zijn landgoed, het kasteel Drogsholm en om liggende landen. Indien de winst meer dan 3000 vaten gerst bevat, zal het overige evenredig verdeeld worden tusschen allen die aau de exploitatie medewerken. Dit zou een som van f 10,000 kunnen bedragen. In Ierland is het volk bijzonder gesteld op een deftige begrafenis; dit gaat zelfs zoover, dat geamputeerde lichaamsdeelen, armen en beenen, met, zekere plechtig heid worden begraven. Dezer dagen is echter een duim on- begraven gebleven, omdat de eigenaar 't niet geraden vond dien te reclameeren. Een Eugelsch ambtenaar had iemand bekeurd, en toen hij een paar dagen daarna in de nabijheid zijner woning stond, werd een schot op hem gelost. Hij zag iemand wegloopen en toen hij op de plaats kwam waar het schot gelost was, vond hij stukken van een gesprongen geweer en een duim. De vermoedelijke dader, de zoon van den bekeurde, werd ten huize van een dokter gevangen genomen. Hij liet zijn hand, waaraan de duim ontbrak, verbinden. Voor den rechter verklaarde hij dat een muur op zijn duim was gevallen, waardoor deze verpletterd was, en de jury begreep dat, indieu zijn duim verpletterd was, hij dien niet door 't springen van een geweer kan verloren hebben. Zij sprak hem natuurlijk vrij. Toen nu het open baar ministerie machtiging vroeg den gevonden duim te laten begraven, besliste de rechter, dat die aan den recht- matigen eigenaar moest teruggegeven worden. Ouder deze omstandigheden loopt de duim gevaar een eervolle begrafenis te zullen missen. Het ingesteld onderzoek door een Russisch-Pruisische commissie naar de vroeger vermelde grenssehending in Opper-Silezië heeft tot resultaat gehad, dat de Russische medeleden dier commissie de schending erkend en zich bereid verklaard hebben, om de bij die gelegenheid ver nielde. brug te herstellen, een nieuwe grensovergang vast te steilen, en aan den gewonden Pruisischen beambte een schadevergoeding, ten bedrage van 3400 thlr., uitte keeren. Uit een authentieke bron verneemt men thans, dat het bezoek, hetwelk Keizer Wilhelm aan het hof van St. Petersburg denkt te brengen, eerst tegen den 20 Mei aan staande zal plaats hebben, en dus na het bezoek, dat de Schach van Perzië voornemens is aldaar af te leggen Laatstgenoemde monarch wordt er tegen den 8 dier maand verwacht. Kapitein van G. van 't 4de Oost-Pruisische regement grenadiers inspecteerde voor eenige dagen zijn compagnie, en 't viel hem op, dat de puut der neuzen van verscheiden manschappen een zonderlinge kleur had aangenomen. Zijn vraag naar den oorprong dezer huidkleur werd door de meeste soldaten beantwoord met opgave, dat ze zich ge- stooten hadden. Eindelijk komt hij bij een rekruut die ver klaart dat de luitenant van II. in de lesuren de betrokken neuzen met zijn sigaar verbrand had. Misschien heeft de luitenant de rekruten aan 't vuur willen gewennen. Zoo echter handelt men te Dantzig in het jaar -1873. Inmid dels is de luitenant tot een langdurige vestingstraf ver oordeeld. De frankfurter Bresse maakt gewag van een Franschman, die ruim twee maanden geleden te Frankfort gekomen zou zijn met een pas, waarop hy als npropriétaire .uit Parijs" vermeld stond, om, naar hij zeide, Duitsch te leoren. Het was echter al spoedig gebleken, dat die persoon een Fransch officier uit hét zuiden van Frankrijk' was, die zich met verlof van den Franschen minister van oorlog in Dvitschlancl ophield, zich niet in het minst om de taal, ma,\r des te meer om het doen van opnemingen en metin gen langs den Rijn en inlichtingen betreflende allerlei mi- libaro aangelegenheden bekommerde. De Duitsche over heid had den officier volkomen vrij spel gelaten on onge hinderd laten vertrekken, maar zich alleen de voldoening verschaft van liem vóór zijn vertrek te laten weten, dat men zijn gangen had nagegaan en zich geenszins had la ten misleiden. Zoo luidt het verhaal van het genoemde blad, dat ten slotte vraagt, welk misbaar do Franschen niet zouden aan- heffen, indien een sPruisisch spion" met valschen pas in Frankrijk werd aangetroffen, zich bezig houdende met terrein-opmetingen. In het Ahrdal is men er in geslaagd een jong ever- 1 zwijn zoodanig te temmen, dat het bij de laatste telling van '"den veestapel als szwijnhoud" kon worden ingeschreven, 'jIn Februari van het vorige jaar ontdekte de heer Haller- bach/bewoner der ook hier te lande wolbekende Loch- a//mühle, bij Altenahr,. op de jacht een leger, juist door de ffv- zeug verlaten,! en daarin een jong van twee dagen, dat hij If^mëenam. Reeds1 in Mei konden de bezoeken! van het •'schilderachtig gelegen hótel liet dier vrij in huis en op de Iwynhergen zien iondloopen/het luistert naar den naam (Brieven Franco.) sLulu," volgt zijn meester als een hond in de bosschen en heeft dezen winter, met do hondeu, zelfs op de jacht goede diensten bewezen. Voor eeuige dagen draafde hij onder het rijtuig mede naar Remageuzoo men weet drie mijlen ver van de Lochmvihle gelegen. Het Journal des Débats deelt een brief mede vau Ilyacinthe, waarin hij verklaart, niet-naar Geuève te zijn geroepen om er herderlijke function uit te oefenen, maar om er de beginselen van het ware Katholicisme te ver kondigen. Ik begrijp zegt hij dat die stap in een valscli licht zal worden gesteld door zekere dagbladen, die zich zullen beijveren om'hem in verband te brengen met het kerkelijk conflict te Geuève. Mijn antwoord op derge lijke interpretatiën ligt gereedelijk voor de hand: ik heb aan datconffictgeon deelgenomen en ook geen raad er in ge geven. De aanleiding tot de zuiver godsdienstige zending die ik aldaar hoop te volbrengen, dagtcekcnt .reeds van vroeger en is zelfs boven dat conflict verhevenwant zij is het gevolg van eon toestand, die zich vooral in Earopa in de Kerk meer en meer voordoet. Zonder mij op eeuigerlei wijze te willen meugcii in de politieke quaestiën, die, dooi eigen schuld van de clericale partij en vau de Pauselijke Curie, in de godsdienstige quaestien vooral meer en meer verwikkeling teweeg brengen, verlang ik van de wereldlijke besturen slechts dit eenevrijh 'id van Evangelieprediking. Ik ga naar Geuève, gelijk ik naar Munchcn, naar Keulen, naar Rome ben gegaan en gelijk ik overal heen gaan zal, waar ik geroepen word door Katholieken, die het geloof hunner vaderen noch aan het ultramoutauisme, noch aan het ongeloof wiilen prijs geven. Uit Pesth wordt liet volgende medegedeeld. Toen de heer von Szlavy nog minister van openbare werken was, ontving een van zijn naaste bloedverwanten, graaf Zichv, een telegram van diens vrouw, dat zoo onduidelijk was, dat de bedoeling bijna niet uit den inhoud was op te maken. De vei toornde graaf verzond het volgende bericht aan zijn vrouw: »IIoewel die ezels vau telegrafisten uw bericht zoo hebben verknoeid, dat het bijna onbegrijpelijk is, antwoord ik toch enz." Natuurlijk bezorgden de ambtenaren dit be richt niet dan met veel tegenzin, en gingen later by den minister op audiëntie om zich te beklagen over de hun aan gedane beleediging. De minister geraakte in verlegenheid, want, hoewel de ambtenaren misschien niet zeer nauw keurig waren geweest, ging toch de beleediging van graaf Zichy wat al te ver, vooial daar het best mogelijk was dat de kopy van het bericht zeer onduidelijk was geweest, zoo als de ambtenaren beweerden. De minister redde zich echter co de volgende wijze: Hij vroeg: »Keutgij het regle ment op den dienst 7" »Ja," was het antwoord. j>Wat staat er Jan in g 17" nDat iedere depêche door de amb tenaren als een ambtsgeheim moet worden beschouwd." »Welnu, mijne heeren, beschouwtdanbok de depêche van don giaaf als een ambtsgeheim." In Bemin Socor Marocco, ligt een plaatsje dat jaar lijks het eigenaardig schouwspel cener vrouwenmarkt op levert. De meisjes verkoopen zich zelf, doch gaan daarbij zoo te werk, dat het zoo min mogelijk den schijn van meuschenhandel heeft. Zoo prachtig mogelijkuit gedost, begeven zij zich naar de markt om daar een door haar zelf geweven stuk stofte verkoopen. De mannen die een vrouw zoeken, gaan op en neder, bezichtigen schijn baar liet weefsel, maar gewoonlijk betreft de onder zoekende blik de verkoopster. Bevalt zij den zoekende dan vraagt hij wat het stuk kost en zij noemt de som die zij als koopprijs verlangt. De bepaling der som hangt geheel af van den indruk dien de kooper op de schoone maakt. Naar mate hij haar bevalt is de eisch hoog of laag. "Wil zij hem in 't geheel niet hebben dan eischt zij zooveel, dat de kóoper afgeschrikt wordt. Komt de koop tot stand dan gaan beide partijen naar de ouders vau het meisje van wier toestemming of weigering het tot staud komen van 't hmveljjk geheel afhangt. Volgt de toestemming dan wordt het huwelijks-contract onmiddellijk door den openbaren schrijver opgemaakt door de partijen geteekend, en de aldus gekochte vrouw vertrekt met haren man naar zijne woning. De zoodanig gekochte vrouw blij ft geen handels artikel. Iloe den kooper soms de koop berouwe, hij mag haar niet weder verkoopen en de koopsom wordt altijd op de vrouw als weduwengoed vast gezet. SCHIEDAM, 6 .Maart 1873. Z. M. de Koniug heeft benoemd tol subst-griffier bij de arr.-rechtb. te Rotterdam den heer mr. J. G. Brillenburg, advocaat en leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. Heden namiddag is uit de Nieuwe Haven alhier het lijk opgehaald van een timmermansknecht, G., die sedert Zaterdag avond vermist werd. In de vacature voor een lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Leiden, is door de conservatieve kiesvereeniging Vaderland, en Koningaldaar candidaat gesteld mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, en door de anti-revolutionaire A D VB £t T B N T X E Nt Prijs: van 1 tot tO gewone regels fi 00; iedere regel meer fOAO. Voor den werkenden stand en toor weldadigheid, de helft van don prijs. kiesvereenigirtg Nederland en Oranje, de heer mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede. 1 Voor de beroeping van een predikant bij de Ned, Ilerv. gemeente te Rotterdam, ten gevolge der benoeming van dr. D. Chantepie de la Saussaye tot hoogleeraar ta Groningen, zijn op het drietal geplaatst de predikanten: E. A. G. van Hoogenhuyze, te SteenwijkJ. P. Nonhebei, te Middelburg, on J, Vermeer Az., te Zwolle. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het onderwijs en opvoeding, van Februari 1873, bedraagt het getal vacante openbare scholen voor gewoon lager-18, en voor meer uitgebreid ouderwijs 2. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 90, en die van hulpoiiderwijzeressen 4. De gemeenteraad te Delfshaven heeft benoemdtot liulpondei' -"'zer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs A. Staal Hzn., hulponderwijzer te Landsmeer, en aan de openbare school voor kosteloos lager onderwijs S. van der Loo, hulponderwijzer te Rotterdam. Gisteren is te 's Hage aanbesteed het voltooien der schutsluis voor de doorgravingderRuigepiaat teDelfshaven. Minste inschrijvers waren de heeren A. C. Verploeg en A. G. den Boestert te Woubrugge en "Waardenburg voor f88,800. De heeren Christi Nolet en de Kuyper teDelfshaven, hebben aangenomen te leveren de voorwerpen van gesmeed en gegoten ijzer, koper en metaal enz.ten dienste van de droogmaking der plassen in Schieland, beoosten Rotterdam, voor 18 pet. beneden den tariefsprijs. De sVereenigingtothet verleenen van hulp aan min vermogende ooglijders voor Zuid-Holland", gevestigd te Rotterdam, heeft, volgens het verslag over 1872, hulp be wezen aan 2571 lijders, d. i. aan 198 meer dan in 1871. De Voreeniging heeft in het afgeloopen jaar, door aankoop van een terrein nabij de Kruiskade, den grondslag gelegd voor een Rotterdamsch gasthuis voor ooglijders. Bij de onderneming van dit schoone plan steunt zij op de hulp en medewerking van alle weidenkenden, 't Is'te hopen dat die haar niet ontbreken zullen. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Del ft door den heer G. J. van der Flier, predikant te Heem stede. Heden ochtend ten 8 ure heeft de commissaris van van politiede heer Beukman, vergezeld van de beide :nspecteurs Hardenberg en Mertz, zich per Rijnspoor van 's Hage naar Hftvie begeven, ten einde Verlind, den derden verdachte in den bekenden dubbelen moord, van de Fran- sche politie over te nemen, en hem verder derwaarts over te brengen. Men verwacht, dat genoemde ambtenaren reeds aanstaanden Maandag aldaar zullen terugkeeren. Men schrijft aan de L. Ot,Op het buitengewoon zachte weer van December en Januari is een tijdvak van koud, grauw weer gevolgd. Zeer vroegtijdig begonnen hoornen en planten te ontwikkelen of te bloeien. Een blik in de kassen deed vergeten dat Mei nog zoover verwijderd was; de lente prijkte er reeds in keurigen dos. Dagen zonder zonneschijn, met een thermometerstand van eenige graden beneden of zeer weinig boven het vriespunt, is Maart aangebroken. Zoo boomen en planten, te gevoeliger naarmate zij waren ontloken, niet geleden hebben,' in groei zijn zij ongetwijfeld niet vooruit gegaan. Het sneeuwklokje o. a.dat allerlei weer trotseert en toen reeds begon te bloeien, heeft nu zijn bloemkelken pas geopend. De bloeien de planten, die toen in de kassen bewondering wekten, zjjn nagenoeg met geen andere kinderen van Flora vermeer derd. Zoo blijkt het telkens, dat een zachte winter niet altijd dooreen voordeelig voorjaar wordt opgevolgd. Het staat nu met andere voorjaren nauwelijks gelijk, terwijl' thans naar zonneschijn en groeikracht zeer verlangd wordt. Toch vond men toen reeds aanleiding over zachte winters de kronieken op te slaan-en curieuse dingen te verhalen. Hoe de doperwten, die op zekere plaats reeds in Januari bloeiden, en de aardbeziën, waarvan vruchten,werden ge plukt, hoe de ooievaar op zijn nest het sedert dien tijd wel gemaakt zullen hebben I Men schrijft uit Harlingen: Eerlang zal Harlingen een zwaar verlies ondergaan door het vertrek van den li beralen predikant, dr. II. Oort, benoemd hoogleeraar aan 't Athenaeum Illustre te Amsterdam. In velerlei opzicht toch heeft hij zich laten gelegen liggen aan de ontwikke ling der bevolking van Harlingen, aan het stoffelijk en mo reel welzijn der lagere klassen, aan het opwekken van be langstelling in al wat goed is onder de meerbevoorrechte standen." DoordenlandbóuwerA.TimmermanteUffelteis een zeldzame oude gouden munt gevonden, waarvoor door den goudsmid Oosterveen te Meppel f43.50 is geboden. Op de ééne zijde bevindt zich een stralende zon, door een rand schrift omgeven en aan de keerzijde eenige schuin over el kander liggende schilden, insgelij ks omgeven door een rand schrift. De jeugdige naclitspiegeldieven te Zwolle, waarvan dezer dagen gewaagd werd, hebben gisteren avond op' nieuw kennis met de politie gemaakt. Ditmaal zagen zy bij j den slager v. d. B. een kist met spek op de stoep staan SCHIEDAMSGIE ABONNEMENT! HilyA? i '.Wi\ C r F! f! ru r- COURANT. - - -.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1