H Donderdag 15 Haart. >yK°. to <3. JW 3084. It HI BUITENLANDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. li! Hl Abonnementsprijs per Drie Maanden f 1.85. Franco per Post, door liet gchoele flijk2.50.. CBrlevcn Franco.,-) ADTBBTIHTIZKt Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00; ieder» regel seer A0.10. Voor den werkenden stand en «nor weldadigheid, de helft van den pryi. Voor het crimineele hof te Londen stond dezer dagen 'iémand terecht van wien bewezen werd, dat hij negen vrouwen in loven had en dat hij reeds vroeger wegens bi- jgamie tot 4 jaar kerkerstrafwas veroordeeld. Hij bekende lat bij nog nooit gewerkt had en altijd geleefd had van hetgeen de vrouwen ten huwelijk brachten. De vader van een der vrouwen zei in het getuigenverhoor, dat zijn dochter wel niet met bepaalde wreedheid door den gevaugene was behandeld, maar dat hij zich jegens haar niet goed gedroeg; dikwijls was hij dagen zoek en een paar maal had hij haar een emmer water over 't hoofd geworpen. Dit levend toonbéeld van de slechte wetgeving op't huwelijk in Engeland, werd voor tien jaar de mogelijkheid benomen een tiende vrouw te nemen. Te Liverpool had Zondag jl. in de Kath. St. Michels- kerk een groote paniek plaats; gedurende den dienst deelde 'tvuur van een der kaarsen zich mede aan de draperièn van hét altaar; do talrijke gemeente drong overal naar de uitgangen, doch aan de ferme houding der priesters was het'te danken, dat het vuur spoedig werd uitgebluscht en .door het ophouden van het gedrang groote ongelukken werden voorkomen. Een spoortrein van 35 wagens, met steenkolen ge laden, is op de sterke helling hij Hartlepool, door 't breken van een ketting, van de locomotief losgeraakt en naar beneden gerold; dit geschiedde met zulk een vaait, dat de wagens, beneden gekomen, letterlijk verbrijzeld werden daarbij heeft zich de schade bepaald, dank zij de tegen woordigheid van geest van een wisselwachter, die den lossen ti ein nog tijdig op een zijspoor had doen overgaan; was dat niet geschieddan "zou een juist aankomende personentrein geheel vernield zijn. De Engelsche postkantoren ontvangen soms de vreemdsooitigste zaken om te expediëeren. Levende zijde wormen, muizen, eekhoorns, schildpadden, tot slangen toe worden ten postkantore bezorgt» De bezorging van slangen scheen toch de administratie al te erg, althans zij weigerde die in ontvangst te nemen. Op aandringen van den af zender nam men den gevaarlijken gast aan, onder voor waarde van een extra bestelloon, In den Bondsraad zal bij het nieuwe muntwetsont- werp twordeu voorgesteld, om de circulatie van buiten- landseh zilvergeld in Duitschland, onder bedreiging van straf, te verbieden. Jh het Heerenhuis te Berlijn is Maandag de discussie over de wijziging van de artt. 45 en 18 der grondwet ge opend. Prins von Bismarck heeft in zijn rede op den voor uitgang van het liberalisme en het verval der conservatieve party gewezen, onder opmerking, dat de laatste hare be- teekenis heeft verloren. Wat de bewuste artikelen betreft, zooals zij thans in de grondwet staan, zeide spreker, dat zij een vergelijk tusschen de kerk en de voorstanders^van orde 4 zijn, wejke laatstgenoemden de kerk niet wilden missen. Die mo$m vivendi kon'echter op den duur niet blijven be staan en daarom liéeft, de regeering, na den oorlog met Frankrijk, zich alleszins bereid getoond, om zich daarom trent met den Paus te verstaan. ,~AUe beweringen, in het huis der afgevaardigden opgeworpen, om dit feit te ont kennen, zijn onwaar. Intusschen heeft de regeering voor het land in de agitatie onder de Katholiekene» de krachtige organisatie der Katholieke partij steeds meer en meer ge vaargeziéu. Zij gevoelde zich verplicht, om den staat daar tegen te beschermen. Dien ten gevolge roept zij dan ook ten deze de medewerking van het Heerenhuis in. In de zitting van Dinsdag werd de wijziging van genoemde zitting, overeenkomstig 't ontwerp van de regeering, aangenomen. De Koningin-moeder van'Wurtemberg is Maandag oamiddag ten 5 ure te Stuttgart overleden. De overledene wrstin,'genaamd Pauline Therèse Louise, geb. den 4 Sept. 1800, was de dóchter van wijlen den hertog Lodewijk Frederik Alexander van Wurtemberg; zij was den 15 April 1820 gehuwd met Koning "Willem I van Wuftemberg en weduwe sedert den 25 Juni 4864. - Uit Weenen bericht men, dat aldaar, met het oog op het drukke bezoek, dat men er bij gelegenheid van de aan staande intematiouale tentoonstelling verwacht, in de laatste weken een aantal tijdelijke nieuwe hotels gebouwd zyn.1 Meer dan 15,000 bedden hebben die hotels nü reeds beschikbaar, welk cijfer echter door de voorhanden bedden in de bestaande logementen in die hoofdstad ver wordt overtroffen. Ook van wege het gemeentebestuur worden inaatregèleii voorbereid, om het aantal vreemdelingen te kunnen herbergen. Uit Rome wordt aan de Daily News gemeld, dat de ex-Koning Amadeus en zijn echtgenoot, nu weder de hertog en hertogin van AostaZondag namiddag van Vrênua te Turijn zyn aangekomen. Zij werden aan het sta- 'hoa'ontvangen door prins Humbert, den prins ^an Carig- saao, alle burgerlijkeen militaire autoriteiten, de troepen iT?® het garnizoen, de officieren der orde van Annunziata, .aile ,werkmansvei'cenigingen met hare banieren en een ontzaglyke menigte. "Van het station tot het paleis werden aanhoudend bloemen in het rijtuig geworpen, waarin de hertog en hertogin van Aosta benevens prins Hdmbei ten de prins van Carignano gezeten waren, die lettei lijk met bloemen en bouquetten overdekt werden. Het rijtuig kon nauwelijks voort, zoo drong de menigte daarheen om de handen der vorstelijke personen te kussen. Amadeus was zichtbaar aangedaan door die blijken van hartelijkheid en belangstelling. Men schat het aantal peisonen, dat,het koninklijk njtuig van het station naar het plein waar het paleis staat begeleidde, op meer dan honderdduizend. De geestdrift en toejuichingen hielden nog verscheidene uren aan. De hertog en hertogin van Aosta verschenen herhaalde malen op het balkon om de menigte te danken. Alle auto riteiten werden achtereenvolgens door hen ontvangen. Des avonds was de geheele stad schitterend verlicht en een on- afzienbaie menigte bleef voor het paleis vergaderd onder het aanhoudend roepen: lang leve onze prins SCHIEDAM, 42 Maart 4873. Gisteren had het hooger beroep voor het Prov. Ge- rechtshof in Zuidholland plaats, in zake den lieer A. A. N. te Schiedam, die bij het Rotterdamsche vonnis, gewezen den 28 Januari jl. was vrijgespioken van de aanklacht,'van in den nacht van 2 op 3 December 4872, toen hij zich met vier andere heet en te Schiedam op de Westvest bevond, een «tiental ruiten aan den achtergevel der branderij van den heer Gompertz," moedwillig te hebben verbroken. In deze zaak had een nieuw getuigenverhoor plaats. De bekl. was niet ter terechtzitting vei schenenhet requisitoir van den adv.- gen. mr. van Maanen strekte tot vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den heer N. tot een geldboete van f25. Aanstaanden Dinsdag zal het Hof uitspraak doen. Door het kantongerecht te Schiedam is de te Rotter dam wonende grondeigenaar F. K. bij verstek veroordeeld tot ruim dertig geldboeten, ieder ad f40, en de kosten van het proces, wegens het plegen van even zoovele politie- overtredingen bij het bouwen van een aantal woningen onder de gemeente Delfshaven. Men vestigt onze aandacht op een artikel dn de Dlmtr. Zeit. van den 45den Februari, waarin de quaestie der schoolbanken wordt besproken. "Wij outleenen daaraan het volgende De bij onze schooljeugd zoo dikwijls voorkomende bij ziendheid en de niet minder talrijke voorbeelden van 't geen men onder't volk shooge schouders" noemt, zijn twee gebreken, wier ontstaan door de geneesheeren met grond aan de slechte constructie van de bijna algemeen ge bruikelijke schoolbanken wordt geweten. Vandaar dat sedert eeuige jaren de vraag over den doelmatigsten vorm der schoolbanken en schooltafels aan de orde van den dag is. Geneesheeren en schoolmannen, regeeringen en stede lijke besturen trokken zich de zaak ernstig aan, een bij zondere literatuur besprak dit gewichtige thema en in onderscheiden staten heeft men ten slotte een be paalden vorm der schoolbank ingevoerd- Tengevolge van de totnutoe gebruikelijke slechte in richting van tafel en bank in zoovele scholen, werden de leerlingen gedwongen op het schrift in te groote nabijheid en met voorover gebogen hoofd te staren. Zij steunen het bovenlichaam met hun elleboog op de'tafel, zoodat hoofd en borst neei zinken en de schouders daarentegen in de hoogte komen. Zoo ontwikkelen zich blijvende gebreken van het lichaam, dat in wasdom is, bijziendheid, storingen van den bloedsomloop, van ademhaling en spijsvertering enz. Onder de mannen, die op dit gebied der gezondheidsleer verbeteringen hebben trachten aan te brengen, behooren vooi al genoemd te wórden Dr.Fahrner, Kunze, Sclrildbach, Buclmer enz. De eerste bewees het eerst, dat de hoofd- ooi zaak van de slechte houding der leerlingen bij het schrijven lag in de verkeerde distantie tusschen tafel en bank. DeiJJ. Zeit geeft vervolgens een uitvoerige beschrijving met afbeeldingen van het systeem door Dr. Ernst Kunze te Chemnitz ingevoerd, dat door Dr,. Scbildbach te Leipzig zeer aanbevolen en in ondei scheiden steden van Duitsch land en Nedei land reeds in gebruik gekomen is. Bij dat systeem is de schooltafel voorzien van een vei schuifbare plaat of deksel, dio de leerling naar zich toehalen kan, zoodat zij boven den voorsten rand van de bank uitsteekt. Eerst dan, zoo eindigt het blad, als goed gemaakte schoolbanken in alle inrichtiugen van onderwijs zullen zijn ingevoerd, zal zich spoedig een vermindering openbaren van die kwalen, waaraan het opkomend geslacht in groote mate l'ydt. Immers bevond de Breslauer oogarts H. Colin, dat in alle scholen in de hoogste klassen meer bijzienden zitten dan in de laagste, dat in de hoogste klassen van het gymnasium het aantal bijzienden zelfs tot 55 pet. steeg, en dat hiertoe bepaald wordt bijgedragen door de voorover gebogen, houding der leerlingen, als gevolg „van de on doelmatige banken. Ten opzichte van de kromming van den ruggegraat toonde de Berlijnsche dr. Eulenburg aan, dat in 300 onderzochte gevallen bij 267, alzoo ongeveer 90 pek, dit gebrek zich in den schoolplichtigen leeftijd van 6 tot 44 jaar ontwikkeld had. Het geldt dus wel bij de schoolbank-quaestie een zeer groote verbetering van de welvaart en gezondheid van het opkomend geslacht Omtrent Verlind wordt nog het volgende gemeld: De verdachte, die zwaar geboeid, in tegenwoordigheid van de beide inspecteurs, in een afzonderlijken waggon werd vervoerd, werd van den trein naar een buiten het stations gebouw gereed staande vigilante gebracht en daarmede naar het huis van arrest getransporteerd. Een .groote menigte had zich op het perron verzameld, om Verlind van nabij op te nemen. Het is een persoon van ruim 28 jarigen ouderdom. Zijn - bleek gelaat met blonde bakkebaarden gavenh'emeendroef geestig voorkomen, ofschoon hij bij het zien van zooveel nieuwsgierigen.een glimlach niét kon onderdrukken. Zijn kleedirig gaf den verdachten meer het voorkomen van een beestéh'drijvêr, dan van opperman, dat zijn beroep is. Hij droeg namelijk een blauw katoenen kiel, een donkere broek en wollen muts en bouffante. Eindelijk zijn dan nu de drie vermoedelijke daders van den moord op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode ach ter slot en kunnen de verhooren en confrontatiën geregeld plaats hebben, zoodat men hopen mag, dat nu weldra alle duistere punten in'deze zaak tot volle klaarheid zullen komen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten,'' nu de spoorweg eenmaal in werking is, om wekelijk'sche veemarkten aldaar te houden, en wel van 4 April tot ultimo December. Het overvai en van vee op die dagen is alsdan kosteloos op alle veeren der stad, terwijl er ook geen marktgeld zal worden geheven. Bovendien is besloten om van gemeentewege premiën uit te loven op elk der wekelijksche marktdagen in de maanden April, September en October, en wel f25 die •het meeste volwassen vee aanvoert; f25 die het meeste jonge vee onder de twee tanden aanvoert, en f40 voor den grootsten aanvoer van vette kalveren, nuchtere kalveren, varkens en schapen. Op de aanvrage van concessionarissen voor den spoor weg RotterdamArnhemMunster, heeft de gemeente raad van Schoonhoven besloten tot kosteloozen afstand der benoodigde gronden en tot geldelijke ondersteuning. Een paar Hilversumsche jongens, de een van beroep wevers-, de andere schoenmakersknecht, stonden den '4 dezer voor de correctioneele kamer der arrondissements rechtbank, te Amsterdam terecht, ter zake van een klop partij, waarvan het eerste bedrijf in, het tweede buiten een tapperij aldaar was voorgevallen. De aanleiding tot het ge vecht was gelegen in een ruzie bij het biljart, die de beide jongens op elkander deed aanvliegen. Zij werden echter door de omstanders gescheiden, doch niet dan nadat zij elkander over en weder eenige krabben over het gezicht hadden toegebracht. De weverskecht was daarbij van de slechtste partij geweest Zijn herhaald morren daarover deed eindely k den ander, die, van een feestje bij zyn patroon in de herberg was gekomen, reeds dadelyk beschonken 'was, uitroepen: uWelnu, laten we dan naar buitengaan; dan kan je nog wat op je gezicht krijgen 1" Zegingen. Twee makkers, waarvan de een Frans van Oostenrijk genaamd, posteerden zich als neutrale toeschouwers. De vijanden grepen elkander onmiddellijk aan enrolden bij den eersten schok over den grond. De overwinnaar van straks, dien wij als numero twee leerden kennen, lag boven en scheen ook thans het veld te zullen behouden. Dan eensklaps hooren de neutralen hem een schreeuw geven, vergezeld van de woorden: sO God, hij snijdt mei" Zij snellen toe, en helpen den in zyn bloed badenden numero twee in de herberg. Daar bleek, dat hij een lange, vry diepe snede over de lin kerzijde van het hoofd, aan het eene oor en aan den pols had gekregen. Het bloed stroomde; bewusteloos zonk hij neder. Gelukkig bevond de toegesnelde geneesheer, dat geen plaats was geraakt, waar een der groote vaten gevon den wordt; anders had de geschiedenis een zeer tragisch einde kunnen hebben. Nu kwam onze numero twee, dat is, de knecht van den schoenmaker, er met een gedwon gen werkstaking van acht dagen af. Tegen beide jongens werd echter procesverbaal opgemaakt. Het openbaar ministerie betoogde, bij monde van mr. P. Verloren van Themaat, dat beider schuld bewezen was aan,twee moed willige mishaudeliDgen, en eischte' tegen numero één, be halve een paar geldboeten, veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van vier maanden, en tegen numero twee een veroordeeling tot dergelyke gevangenisstraf van tvyèeT maanden. De advocaat mr. Rud. B. Beiqamins, die.alleen voor numero twee optrad, ving zijn rede ongeveer aldus aan: »EischteDuitschland vau Frankrijk, hoe deerlykook in den strijd gehavend, nog daarénboveneen boete van vijf duizend millioénen, het O. M. vraagt thans tegen mijn hevig toegetakelden cliënt nog bovendien een zware gèvén- genisgtraf Hadden zich intusschen de andere mogendheden, met name Frans van Oostenrijk, bij den strijd zich1 minder neutraal gehouden,' deze wave waarschijnlyk voorgékomenj Bp. COURANT. A B OWNEMBNT: i J

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1