M 308& Vrijdag 14 Haart. A". 1873. BU1TEMLAMDSCHE BERlCHTEi. V - BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door het geheele ftijk2.50. Ia den laatsten tijd werd Rusland overstroomd met valsche bankbiljetten.- Thans is de maker er van ontdekt. Hij is een photograaf in de door kozakken bewoonde steppe Usti-Mouwediza, waar hij niets verdiende met zijn vak, maar toch op grooten voet leefde. Dank zij de bemoeiingen van een persoon, die hiervoor vrijstelling van straf bedong, werd de misdadiger ontdekt en zelfs op heeter daad be trapt. Het geheim zijner kunst heeft hij echter nog kunnen vernietigen. Men heeft grond om te vermoeden,_dat er nog verscheiden andere werkplaatsen van dezen aard bestaan, eveneens in de minder bewoonde stieken van Rusland. Bij de benefiet-voorstelling van mevrouw Nilson, in den schouwburg te Sint Petersburg, bereikte de geestdrift der Russen een ongekende hoogte. Daar in het eerste bedrijf van den Faust Marguérite slechts een verschijning is, kon men de kunstenares bij haar optreden moeilijk een hulde brengen; nochtans werd zij met gejuich begroet Ook in het tweede bedrijf bestond daartoe geen gelegenheid, maar toen zij in het derde bed rij f haar air des lijoux had gezongen, brak er een oorverdoovend applaudissement uit, dat vele minuteu lang onafgebroken duurde en nog sterker werd bij het aanbieden der geschenken: Het eerst ontving zij een garnituur van smaragden, in paarlen van groote waarde gevat, welk geschenk gepaard ging van een reus achtige lauwerkroon, waarin met bloemen stond geschre- ven: «Vivat Margarita," Nilson herhaalde haar aria, thans met het ontvangen kleinood in de hand. Na het derde bedrijf begon- men haar terug te roepen en het regende bouquelten. In, het vierde bedrijf, na de scène in de kerk, bood men haar een adres aan op perkament, dat duizenden onderteekeningen droeg en tijdens de voorstelling was opgemaakt. Het was opgerold en gesloten door een eenvou- djgen gouden ring, waaraan een groote parel hing uit één diamant bestaande. Daarbij was gevoegd een lauwerkrans van massief goud. Na het vijfde bedrijf begon de bloemen regen op nieuw. Niettegenstaande de zangeres zeer ver moeid was, zong zij nog een Russisch lied. Het orkest was evenwel reeds vertrokken, er werd een piano op het tooneel gebracht en een der dames accompagneerde haar. Nogmaals deed zij zich hooren, terwijl de geestdrift en opgewonden heid steeds toenamen. Eindelijk.verliet zij het tooneel. Bij het veriaten harer kamer werd zij naar het rijtuig gedingen, en door.een eerewacht naar haar hotel begeleid, waar haar een serenade met fakkellicht werd gebracht, waarvoor een militair korps was geëngageerd, terwyl tallooze rijtuigen den stoet vormden. Haar hotel was geïllumineerd en de trappen met bloemen bedekt. Zelfs te St.-Petersburg, welks geestdrift bekend is, was zulk een hulde zonder voorbeeld. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren de Dublin Univeisiteits-bill, met 287 tegen 284 stemmen verworpen. De zitting is hierna, op verlangen van den heer Gladstone, verdaagd tot heden. De premier vei klaarde, dat hij zijn ambtgenooten moest raadplegen, wat het kabinet na dit votum te doen stond. Volgens de Daily Telegraph is door dit votum van het Iluis een doodelijke slag aan een der grootste ministeriën, die Engeland ooit gehad heeft, toegebi acht Er valt, vol gens het blad, niet aan te twijfelen, dat de heer .Gladstone, die reeds denzelfden dag twee malen bij 'de Koningin ter audiëntie is geweest, zijn ontslag zal aanbieden en dat de heer Disraeli met de vorming van een nieuw kabinet zal belast worden. Voor de rechtbank te Lancashire stonden .dezer dagen twee vrouwen te recht, beschuldigd van wederzijdsche mishandeling. Ook een zevenjarig meisje, het dochtertje van een der twee vechtenden, was in de zaak betrokken. Deze was namelijk, toen zij hare moeder hulphoorderoepen, naar buiten gesneld en had met een gloeienden pook de aanvalster, die hare moeder bij de haren had gegrepen en met de vuisten beukte, tot driemaal toe een slag met den gloeienden pook" gegeven. De vrouw wilde haar den pook afnemen, maar brandde hevig haar jmnden. Zij wierp het kind verscheiden malen op den grond, maar de moeder was ontzet. De Fall Mall, den lof beamende, die de rechter aan de kleine slimme heldin gaf, uitte slechts den wensch, dat de kinderen in familie-omstandigheden," wanneer vader en moeder van gevoelen verschillen, niet tot het zelfde middel hun toevlucht mogen nemen. -Jl. Donderdag waren meer dan twee duizend perso nen in de Mechanics Hall te Nottingham vereenigd, toen door een gelukkig toeval nog bijtijds de stoute toeleg werd ontdekt om de gnspijpen in brand te steken en zoo'tge- heele gebouw met al wat er in was te vernielen; men heeft 25 pond uitgeloofd voor elke aanwyzing die kan leiden tot het vinden van dader of daders. Keizer Wilhelm heeft gisteren den Duitschen rijks dag in persoon geopend. Tn de troonrede somt hij achter eenvolgens de verschillende wetsontwerpen op, welke ter beraadslaging aan dat lichaam zullen worden voorgelegd. Daarna maakt hij gewag van de met Frankrijk gesloten overeenkomst, betreffende de termijnen tot betaling van het laatste gedeelte der oorlogsschadevergoeding. Het veii> (BrievenFranco») Prijsvan t lot 10,gewone regels f i 00; iedere regel meer,ƒ0,10., Voor den merkenden stond en voor weldadigheid, de helft van den prijs, .trouwen des Keizers, in de troonrede vau het vorige jaar omtrent de vreedzame ontwikkeling van den binnenland- schen toestand van Frankrijk uitgesproken, was niet teleur gesteld. De Keizer grondt daarop de hoop, dat het tijdstip der volkomen financieele regeling met de Fransche regee- ring nabij zal zijn, en de geheele ontiuiming van het Fiansche grondgebied door de Duitsche troepen vroeger, dim aanvankelijk bppaald, zal kunnen plaats hebben. De betrekkingen met alle buitenlandsche inoge ïdheden recht vaardigen het vertrouwen op het behoud en de bevestiging van den vrede. Bij de voortzetting -der discussie in het Heerenhuis te Berlijn op Dinsdag, betreflende wijziging van de artt. 15 en 18 der grondwet, deelde de minister-president nog mede, dat hem uit de provinciën vele petitiën toegekomen zijn, waarin om de intrekking van de bekende kerkelijk politieke wetsontwerpen wordt verzocht. Ik moet echter, zeide spreker, daarop afwijzend beschikken, daar ik ten diepste van het nut en de noodzakelijkheid dezer wetten door drongen ben, die wapenen tegen zeer werkelijke gevaren zullen opleveien. Wanneer men doet voorkomen, dat Ko ning Willem met deze wetten niet ingenomen zou zijn, dan vraag ik, of dergelijke insinuatiën ridderlijk en gepast mogen heeten De Evangelische kei k wordt niet bedreigd. Het is ook ongerijmd, bij de discussie over een zuiver politiek wetsontwerp, kerkelijke argumenten te bezigeu. Dwalen is menschelijk; onfeilbaar is dit ministerie niet. Maar het is geheel dooi drongen van de billijkheid van dit wetsont werp. Het huis moest vooral bedenken dat, zoo bedoelde wetsontwei pen werden verworpen, de geheele wetgeving, minstens geduiende de tegenwoordige zitting van den landdag, op niets moet uitloopen. Voorts betoogde de minister-president nog de noodzakelijkheid van deze wet ten, door op het vooi gevallene met den aartsbisschop Le- dochowski te wijzen. Ook de minister van eeredienst voerde daarna nog het woord, tot verdediging der meei genoemde wetten, en toonde mede het noodzakelijke daarvan aan, als een gevolg van de openlijke bedreigingen der bisschop pen. Ten slotte werd, na een debat van ruim zes uren, een voorgesteld amendement van de graven Krassjw en von Borries, behooiende tot de conservatieve partij, met 99 tegen 62 stemmen verworpen, en daarentegen de wijziging van de artt. 15 en 18, overeenkomstig het ontwerp der re- geei ing, aangenomen. De orthodoxe pat tij der Evangelische gemeente te Berlijn zal een adres aan Koning Wilhelm richten, waarin zij hem met aandrang verzoekt, de kerkelijk politieke wetsont werpen, wanneer deze door den landdag worden aange nomen, niet te bekrachtigen. Luidens het nieuwe plan tot uitbreiding van de Duitsche zeemacht, thans door de Pruisische admiraliteit 'aan de overweging van den Bondsraad voorgelegd, zullen 80 millioen thlr. van de Fransche ooi logsschadevergoeding worden afgezonderd, om uitsluitend tot den bouw van oorlogschepen en scheepstimmerwerven gedurende de tien eerstvolgende jai en besteed te worden. Het stoffelijk overschot der Koningin-moeder van Wurtembeig zal Donderdag avond in den grafkelder van het koninklijk slot te Ludwigsburg worden bijgezet. Haar lijk zal op geen paradebed ter bezichtiging worden gelegd. Er is een rouw van zes weken voor de bevolking des lands uitgeschreven. In Berlijn zal dezer dagen een reusachtig vuur wor den ontstoken, tengevolge der uitdaging van een brand- kastenfabrikant aan zijne collega's, om gezamenlijk hun producten, in 't bijzijn van zaakkundigen, te beproeven. De Heer A. Garau, de uitdager, vult de wanden niet met asch, maar met een massa die zijn geheim is, die steen hard wordt en geen hitte geleidt. Nog een eigenaardigheid zijner nieuwe vinding is, dat er geen sleutel gebezigd wordt, om die te openen. Die niet met 't geheim bekend is,~kan de kast niet openen, en die het geheim kent, kan ieder 'oogentilik de wijze van openen vei anderen, zonder dat men den draad op 't spoor kan komen. Hij heeft in Pruisen patent voor de zaak verkregen. De beroemde fabriek van Krüpp te Essen zal twee producten naar de tentoonstelling te Weeneu zenden, die alles zullen overtreffen, wat zij tot heden geleverd heeft, zelfs het monsterkanon dat op de wereldtentoonstelling te Parijs werd aanschouwd; namelijk: een gegoten stalen kanon bijna 7 meteis lang en 760 centenaars zwaar, en een blok gegoten staal dat 4 000 centenaars weegt. In,de helft dezer maand zullen deze twee.stalen kolossen met een extra-trein over Giessen, Neurenberg en Passau naar "Weenen worden vervoerd. De Revue des deux Mondes maakt betreffende de door Frankrijk in den jongsten oorlog gemaakte kosten den volgenden omslag: Oorlogsvergoeding 5 milliarden, rente 'van 3 milliarden gedurende twee jaar 300 millioen; onder houd der Duitsche troepen tot 1 Maart 1872, 273 millioen oorlogscoutributie in de departementen 39 millioendoor ,de Duitschers ingevoi derde belastingen 49 millioen ;re- iquisitiën 327 millioen; schade en verliezen 141 millioen; beschadigde en gerooide voorworpen 264 millioen'oorlogs- contributie der stad. Par ijs 200 millioen; verliezen in,het Seine-departement 70 millioen; verlies aan belastingen 6' millioen; schadeloosstellingen 3- millioen, totaal''6662'- millioen. Hieronder zijnniet begrepen de pensioenen, de» i equisitiën van Fransche autoriteiten, de beschadiging aan1 staats-eigendom, de werkelijke oorlogskosten enz. -Alles gerekend, meent de Revue, moeten de totale kosten van dén oorlog op 1000 milliarden aangeslagen worden. Toen Thiers dezer dagen verkouden was,' trok' le' Qanlois van die lichte ongesteldheid partij om hem al' schertsend eenige heilzame waarheden toe te dienen. «Wij stellen ons voor," zqgt het blad, «dat de president der re publiek den docter vraagt welk een leefregel hij volgen moet om recht gezond te zijn en zich wel te gevoelen. «Niets eenvoudiger dan dit, antwoordt de esculaap, hoor- slechtsvooral met geen huismiddeltjes knoeien om de con stitutie te versterkenweinig spreken en dat weinige altijd zonder hartstocht, maar met kalmte. Zorg dat ge u -warm i houdt, 'onder nochtans al het dek naar u toe te trekken. Leun of slaap nooit op de linkerzijde. Neem beweging, maar houd de kamer." Berichten uit Marseille houden in, dat de Paus een commissie bij zich heeft ontvangen uit het centrale comité van de Italiaansche Katholieke Unie, die te Florence zetelt, Deze heeft aan zijn oordeel een ontwerp voor een bedevaart naar Assise onderworpen. Deze bedevaart heeft ten doel een der voornaamste stichters der godsdienstige orden te vcreeren, op het oogenblik dat dé-Kamer zich bezig houdt om de Katholieke corporatiën af te schaffen. De Paus heeft'- zijn goedkeuring hieraan gehecht, en er bijgevoegd dat zulk een demonstratie den triomf der kérk zou bespoedigen. De bedevaart zal onmiddellijk gehouden worden. In de Belgische Gemeente Ledegem had de vorige week een min of meer romantische diefstal plaats bij een landbouwer, die zijn geld het veiligst in zijn éigen huis- waande. Terwijl de landbouwer en zijn vrouw gerust in-' slaap waren, drong een wezenlijke dievenbende de woning binnen, plaatste zich vóór het bed der echte lieden en dwong den inmiddels ontwaakten landman met hef pistool op de borst de plaats te noemen waar de schatten verborgen waren. De man kon niet anders dan hieraan gevolg geven.' Een paar man der bende, met den «kapitein" aan het' hoofd, bewaakten de slachtoffers, terwijl de overigen zich' van geld en goed meester maakten. Er is geen enkel lid' der goed georganiseerde bende ontdekt. De grootste lading petroleum, met welke een schipj tot nu toe uit een haven der Vereenigde Staten vertrokken is, wordt te Antwerpen verwacht. Het is het Engelsche driemastschip King of Algeria. De lading bestaat uit 204,486 gallons, hetgeen, op 42 gallons per vat gerekend, '12,014 vaten uitmaakt. De Tempo deelt den volgenden brief van Antonelli aan de Spaansche bisschoppen medeIn de tegen woordige Spaansche omwenteling is den geestelijken hun taak door het-recht en de gerechtigheid voorgeschreven: De door de goddelijke Voorzienigheid voor den Spaanschen- troon uitverkorene is don Carlos, die na den val-van den vreemden Koning besloten heeft spoedig in zijn rijk terug te keeren en de burgerlijke en godsdienstige orde te her stellen. Er is nog een laatste krachtsinspanning'noodig om die te doen gelukken. De Koning door Gods genade heeft uwe en aller geestelijken ondersteuning noodig; gij zult hen raden en bevelen voor de goede zaak alles te doen,' wat mogelijk is, en dan zal binnen weinige dagen de stryd beslist wezen. Laat dan alle geestelijken en de geheele- Katholieke partij met hem opstaanen don Carlos zal op den troon zitten, die nog gisteren door een vreemdeling geüsurpeerd was en heden door de demagogie bezoedeld' wordt. De godsdienst wacht van u een daad van energie en van gehoorzaamheid. Donr verschillende eigenaars van boekdrukkerijen in dé Vereenigde Staten- is thans 50,000 pond oude letters (hel) bijeengebracht, om daaruit een gedenkteeken voor Horace Greeley op te richten. SCHIEDAM, 43 Maart 4873. De Nederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps- ruimte voor den overvoer-van producten van Java naar Nederland, op de bekende voorwaarden van inschrijving en charterpartijen, hetzij voor de geheele ruimte van het' schip, hetzij voor 280 in te nemen lasten aan koffie of wel koffie en» tin, hetzij voor beide. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam ingewacht tot Dinsdag den 4 8 Maart a. s.des voormiddags ten elf ure. Nog vraagt genoemde Maatschappij scheepsgelegenheid' voor den vervoer-naar Soerabaija van-een stoomwerktuig met toebehooren, voor - de pyrotechnische werkplaats aldaar, waarvan de afpakkingslijst ten kantore van de' Maatschappij en hare agenten-te Rotterdam ter inzage ligt.' De goederen zy n te bezichtigen aan de fabriek van de heeren Gebrs.» Stork Co. te» Hengelo. Zij worden langs boord geleverd» te Amsterdam-of te Rotterdam., Aanbiedingen' GOV ABONNEMENT: k.. ADVEBTENTIEN: t fff H "VI A J r V - i iTT I II I -II I I 1.1 lil Hl IMI - f H*1 1 H 1 I*£!

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1